Κούβα Cuba Road trip 10-12 Days

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.505
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό με τα ισπανικά είναι πολύ σημαντικό για Κούβα. Εμείς δεν ξέρουμε ισπανικά (μόνο κάποιες λέξεις και φράσεις) και πιστεύω ότι "χάσαμε" πολλά στο ταξίδι. Καλή τύχη με το συνολικό προγραμματισμό σου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτό με τα ισπανικά είναι πολύ σημαντικό για Κούβα. Εμείς δεν ξέρουμε ισπανικά (μόνο κάποιες λέξεις και φράσεις) και πιστεύω ότι "χάσαμε" πολλά στο ταξίδι. Καλή τύχη με το συνολικό προγραμματισμό σου.
Ξέρω κάμποσα για να συνεννοηθώ, αλλά όχι τόσα ώστε να ρωτάω όσα θέλω. Ευχαριστώ πολύ!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.161
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μεχρι το #3 δεν τα διαβασα γιατι ηταν πολυ μεγαλα... Απο το #4 και μετα δεν καταλαβα και πολλα γιατι μαλλον επρεπε να διαβασω τα πρωτα. Λοιπον αυριο που θα δω τα τρια (τα ποστ εννοω, πονηρουληδες) πρωτα, θα επανελθω...
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
_antonis_ Καλησπέρα και καλή χρονιά

Εγώ μετά από αρκετό ψάξιμο έχω σχεδόν καταλήξει στο να πετάξω από Λονδίνο με Cubana.

Έχει μια νύχτα αναμονή Λονδίνο στο πήγαινε αλά δεν με καίει γιατί έχω να μείνω εκεί και μετά η πτήση είναι απευθείας για Κούβα.

Έτσι σπάει λίγο η διαδρομή και δεν θα σου φανούν πολλές οι ώρες.
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
QUICK UPDATE:

Κλείσαμε τα εισιτήρια επιτέλους and we are good to go! που λένε και οι Αμερικάνοι.

Έκλεισα με 725 Ευρώ
90 Eyro ATH-LON-ATH με easyjet
520 GBP = 635 Euro LON-HOG & HAV-LON με cubana

Departure 25Apr
Return 13 May

Επειδή η Cubana επιτρέπει να προσγειωθούμε Holguin και να αναχωρήσουμε από Havana χωρίς έξτρα χρέωση γλυτώνουμε το return trip από τα ανατολικά πίσω στα δυτικά (οικονομία σε χρήμα και σε χρόνο).

Κατά συνέπεια ένα ΠΟΛΥ πρώτο πρόγραμμα και budget είναι το παρακάτω:

ΠΡΟΓΡΑΜΑ:

*26 Απρ Άφιξη Holguin

*27 Απρ Παραλίες περιοχής (Guardalavaca - Playa Corinthia) (rent a car 1day)

Viazul Bus to Santiago de Cuba

*28 Απρ Santiago de Cuba

*29 - 30 Απρ Δυτική Κούβα (Guantanamo-Baracoa) (rent a car 2days)

*1 Μαΐου Santiago de Cuba (πρωτομαγιά, ελπίζω να έχει κάτι να δούμε και να μην είναι όλα κλειστά)

*2 Μαΐου Viazul Bus to Trinidad (ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να σταματήσουμε στο Camaguey)

*3 Μαΐου Trinidad

*4 Μαΐου Cienfuegos - Santa clara - Sancti spiritus (rent a car 1day)

*5 Μαΐου Trinidad - playa ancon

Viazul Bus to Havana

*6 Μαΐου Havana

*7 Μαΐου Pinar del rio - Vinales - Maria la gorda (rent a car 1day)

*8-9 Μαΐου Havana

* 9 Μαΐου απόγευμα αναχώρηση για Λονδίνο

BUDGET:

?1500 τα αεροπορικά,

?170 Visa + medical insurance (25+60) * 2

$250 αυτοκίνητο( 5 ημέρες)

$200 Viazul Bus

$300 βενζίνες (διόδια έχει? Νομίζω πως δεν έχω διαβάσει κάτι)
$450 διαμονή

$500 φαγητό – ποτό και

Κανά ?500αρι για στραβά έξοδα και αγορές (πούρα και ρούμι και κανένα πίνακα αν βρω πως θα τον φέρω Ελλάδα)


Συνολικά έξοδα ? 3020 {? 1670 και ?1350($1700)} για 2 άτομα all included

NOTES:

Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατό περισσότερο το Viazul Bus και για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί πιστεύω ότι θα είναι καλό μέρος να γνωρίσουμε fellow travellers.

Θα ταξιδεύουμε με λίγες βαλίτσες (σκέφτομαι με 1 backpack ο κάθε ένας 30-40 lt) έτσι ώστε να ήμαστε όσο πιο Mobile γίνετε.

Θα υπάρξει νέο update όταν βρει το δρόμο ο ταχυδρόμος και μου φέρει το Lonely planet guide που περιμένω.:xmas_evil:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
QUICK UPDATE:

Κλείσαμε τα εισιτήρια επιτέλους and we are good to go! που λένε και οι Αμερικάνοι.

Έκλεισα με 725 Ευρώ
90 Eyro ATH-LON-ATH με easyjet
520 GBP = 635 Euro LON-HOG & HAV-LON με cubana

Departure 25Apr
Return 13 May

Επειδή η Cubana επιτρέπει να προσγειωθούμε Holguin και να αναχωρήσουμε από Havana χωρίς έξτρα χρέωση γλυτώνουμε το return trip από τα ανατολικά πίσω στα δυτικά (οικονομία σε χρήμα και σε χρόνο).

Κατά συνέπεια ένα ΠΟΛΥ πρώτο πρόγραμμα και budget είναι το παρακάτω:

ΠΡΟΓΡΑΜΑ:

*26 Απρ Άφιξη Holguin

*27 Απρ Παραλίες περιοχής (Guardalavaca - Playa Corinthia) (rent a car 1day)

Viazul Bus to Santiago de Cuba

*28 Απρ Santiago de Cuba

*29 - 30 Απρ Δυτική Κούβα (Guantanamo-Baracoa) (rent a car 2days)

*1 Μαΐου Santiago de Cuba (πρωτομαγιά, ελπίζω να έχει κάτι να δούμε και να μην είναι όλα κλειστά)

*2 Μαΐου Viazul Bus to Trinidad (ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να σταματήσουμε στο Camaguey)

*3 Μαΐου Trinidad

*4 Μαΐου Cienfuegos - Santa clara - Sancti spiritus (rent a car 1day)

*5 Μαΐου Trinidad - playa ancon

Viazul Bus to Havana

*6 Μαΐου Havana

*7 Μαΐου Pinar del rio - Vinales - Maria la gorda (rent a car 1day)

*8-9 Μαΐου Havana

* 9 Μαΐου απόγευμα αναχώρηση για Λονδίνο

BUDGET:

?1500 τα αεροπορικά,

?170 Visa + medical insurance (25+60) * 2

$250 αυτοκίνητο( 5 ημέρες)

$200 Viazul Bus

$300 βενζίνες (διόδια έχει? Νομίζω πως δεν έχω διαβάσει κάτι)
$450 διαμονή

$500 φαγητό – ποτό και

Κανά ?500αρι για στραβά έξοδα και αγορές (πούρα και ρούμι και κανένα πίνακα αν βρω πως θα τον φέρω Ελλάδα)


Συνολικά έξοδα ? 3020 {? 1670 και ?1350($1700)} για 2 άτομα all included

NOTES:

Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατό περισσότερο το Viazul Bus και για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί πιστεύω ότι θα είναι καλό μέρος να γνωρίσουμε fellow travellers.

Θα ταξιδεύουμε με λίγες βαλίτσες (σκέφτομαι με 1 backpack ο κάθε ένας 30-40 lt) έτσι ώστε να ήμαστε όσο πιο Mobile γίνετε.

Θα υπάρξει νέο update όταν βρει το δρόμο ο ταχυδρόμος και μου φέρει το Lonely planet guide που περιμένω.:xmas_evil:
Παρατηρήσεις-ερωτήσεις:
- Αν εξαιρέσεις το θέμα των fellow travellers, μήπως είναι πιο οικονομικό να νοικιάσεις αμάξι για όλες τις μέρες; Δε βγαίνει σχεδόν το ίδιο και θα εισαι και πιο ανεξάρτητος; (δε ρωτάω μόνο για σένα, αλλά γενικότερα...κατάλαβες!!)

Τη διαμονή μήπως την έχεις υπολογίσει λίγο υψηλή; Που θα μείνετε; Μου φαίνεται πολύ το κόστος που έβαλες σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει..

Κατά τ'αλλα...καλό φαίνεται. Αν ήταν για μένα, θα προσπαθούσα (εφόσον είχα το χρονικό περιθώριο) να συμπεριλάβω ακόμη 1-2 μέρη.

Όλο και κάτι θα θέλω να ρωτήσω, που μου ξεφεύγει τώρα.

Ελπίζω να έρθει σύντομα ο ταχυδρόμος! Περιμένουμε το Update!!
Όπως ξαναείπα, αυτό που φτάνεις αλλού και φεύγεις απο αλλού, είναι πολυυυυ καλό!!!!!
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
_antonis_

Το αυτοκίνητο το υπολογίζω χοντρικά στα $50 τη μέρα και δεν ξέρω αν θα ζητήσουν έξτρα για να το πάρω στο Santiago και να το αφήσω Havana.

Επίσης δεν θα έχουμε και το άγχος της οδήγησης.

Φυσικά... αν βρεθεί καμιά προσφορά On the spot, η αν βρούμε άλλο ένα ζευγάρι εκεί (η από εδώ) θα είναι πιο συμφέρον το αυτοκίνητο.

Πιθανόν να υπολογίζω πολλά στην διαμονή αλλά προτιμάω να τα υπολογίζω πλούσια και να μου βγουν λιγότερα παρά The other way around.

Για λέει.. τι θα πρότεινες?? I am open to suggestions :xmas_biggrin:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
_antonis_

Το αυτοκίνητο το υπολογίζω χοντρικά στα $50 τη μέρα και δεν ξέρω αν θα ζητήσουν έξτρα για να το πάρω στο Santiago και να το αφήσω Havana.

Επίσης δεν θα έχουμε και το άγχος της οδήγησης.

Φυσικά... αν βρεθεί καμιά προσφορά On the spot, η αν βρούμε άλλο ένα ζευγάρι εκεί (η από εδώ) θα είναι πιο συμφέρον το αυτοκίνητο.
Συνήθως ζητούν. Δεν ξέρω τι γίνεται με την Κούβα που είναι κρατικά, μήπως ισχύει κάτι άλλο (μακάρι!)


Πιθανόν να υπολογίζω πολλά στην διαμονή αλλά προτιμάω να τα υπολογίζω πλούσια και να μου βγουν λιγότερα παρά The other way around.
Καλά κάνεις. Ποτέ δεν ξέρεις...

Για λέει.. τι θα πρότεινες?? I am open to suggestions :xmas_biggrin:
Ωχ...δεν είμαι έτοιμος για προτάσεις. Υπάρχουν μέλη που έχουν πάει και μπορούν να προτείνουν διάφορα. Εγώ έχω διαβάσει τις ιστορίες και έχω σημειώσει κάποια μέρη. Όμως μέχρι να γίνει το ταξίδι, θα γίνουν σίγουρα προσθαφαιρέσεις. Εσύ όμως που είσαι κοντά στο τελικό σου πρόγραμμα, μπορείς να το ψιλοτροποποιήσεις αναλόγως με αυτά που θα σου πούν άτομα που έχουν πάει. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν μέρη πολύ κοντά απο εκεί που θα περνάς και θα σου πούν ότι αξίζει μια -έστω μικρή- στάση...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.505
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολύ καλά σκέφτηκες να συνδυάσεις τις πτήσεις σου για να κάνεις το road trip.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι στην Αβάνα έχεις βάλει λίγες μέρες. Κόψε από αλλού πχ από παραλίες και κάθισε περισσότερο.
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
KatKats, Σωστή η ιδέα, θα δώ μπάς και κόψουμε την δέυτερη μέρα στο Trinidad και την περάσουμε Havana :xmas_rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.800
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σου απαντώ από εδώ.

Έκλεισα με 725 Ευρώ


Σωστός!

Departure 25Apr
Return 13 May


Τέλεια, γλιτώνετε και το καθολικό Πάσχα, οπότε και ένα μεγάλο κύμα τουρισμού. ΘΑ σου σύστηνα να μη χάσετε την Πρωτομαγιά στην Αβάνα, αλλά βλέπω πως ξεκινάτε από Σαντιάγο.

Επειδή η Cubana επιτρέπει να προσγειωθούμε Holguin και να αναχωρήσουμε από Havana χωρίς έξτρα χρέωση γλυτώνουμε το return trip από τα ανατολικά πίσω στα δυτικά (οικονομία σε χρήμα και σε χρόνο).


Άψογος, μεγάλη υπόθεση.

Κατά συνέπεια ένα ΠΟΛΥ πρώτο πρόγραμμα και budget είναι το παρακάτω:

ΠΡΟΓΡΑΜΑ:

*26 Απρ Άφιξη Holguin

*27 Απρ Παραλίες περιοχής (Guardalavaca - Playa Corinthia) (rent a car 1day)


Γενικώς, μην περιμένεις και πολλά πράγματα, μέτρια η Guardalavaca και υπερανεπτυγμένη, αλλά τουλάχιστον θα έχουν φύγει οι χειμωνοΚαναδοί, οπότε δε θα είναι πήχτρα. Αλλά ΔΕΝ είναι από τις κορυφαίες παραλίες της Κούβας.

Viazul Bus to Santiago de Cuba

*28 Απρ Santiago de Cuba


Μια μέρα είναι καλή για το Σαντιάγο. Τιπ¨μη χάσετε το Museo de la Imagen, μικρό, άγνωστο και θαυματουργό, πάρτε την ξεναγό του μουσείου, αν έχετε το παραμικρό ενδιαφέρον για τη φωτογραφία, αξίζει τον κόπο. Η περιοχή στην οποία βρίσκεται αξίζει τη βόλτα της.

*29 - 30 Απρ Δυτική Κούβα (Guantanamo-Baracoa) (rent a car 2days)

Εμ...ανατολική Κούβα είναι αυτή, όχι δυτική!Λίγος ο χρόνος για Μπαρακόα και ο δρόμος για εκεί θα σας κάψει τα λάστιχα, καλύτερα να πάτε με λεωφορείο. από την ώρα που θα φτάσετε εκεί, το αμάξι θα σας είναι άχρηστο, διότι τα βασικά χάιλάιτς της περιοχής (αρχαιολογικοί χώροι, τρέκιγκ, παραλίες, χαλαρός τρόπος ζωής) δεν έχουν σχέση με το αμάξι. Αν πάρετε αμάξι πάντως, καλό είναι να πάρετε ένα τζιπάκι (δεν είναι ακριβά, ειδικά αν το νοικιάσετε από του Γουαντάναμο) και να πάτε από Μπαρακόα σε
α) Playa Maguana, για μένα από τις 3 καλύτερες παραλίες της Κούβας (κι αφήστε τη Γουρδαλαβάκα εκεί που είναι...), χωρίς κανένα άνθρωπο και με κάτι παράνομους που σερβίρουν απίθανο φαγητό με αστακούς, cobo (δοκίμασέ το και θα με θυμηθε'ις), φιλέτο χελώνας κλπ, όλα σε τιμές τσιχλόφουσκας, πάνω στο κύμα.
β) παίρνετε τον...καρόδρομο για Μόα (απαίσια πόλη...) μέσω του εθνικού πάρκου Alejandro Humbolt. Απίστευτη διαδρομή, θυμίζει κάτι από τα υπερτροπικά νησάκια της νότιας Καραϊβικής, σπιτάκια με φοινικοσκεπές, καταπληκτικά φιλόξενοι ντόπιοι και θα σας έλεγα να κάνετε κι ένα τρεκ στο πάρκο (ρωτήστε στην είσοδο του πάρκου). Γίνεται και με απλό αμάξι, αλλά θα πρέπει να είστε πολύ υπομονετικοί.
γ) Μετά τη Μόα, ο δρόμος προς Holguin (ο εσωτερικός εννοώ), περνάει από φοβερά χωριουδάκια σε λόφους, πανέμορφο θέαμα. Στο Μπανες το μουσείο των Ταϊνος είναι μάλλον το πιο αξιόλογο στη χώρα.

*1 Μαΐου Santiago de Cuba (πρωτομαγιά, ελπίζω να έχει κάτι να δούμε και να μην είναι όλα κλειστά)

Θα'χει εκδηλώσεις, αλλά δεν είναι σαν της Αβάνας. Το πιθανότερο είναι να είναι σχεδόν όλα κλειστά.

*2 Μαΐου Viazul Bus to Trinidad (ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να σταματήσουμε στο Camaguey)


Έγκλημα! Το Camaguey είναι για μένα η ομορφότερη πόλη της χώρας. Τουλάχιστον μια πλήρη ημέρα κι αν είστε ΣΚ ετοιμαστείτε για την καλύτερη νυχτερινή ζωή στη χώρα. Εγώ θα αφιέρωνα στο Camaguey τη μέρα που δώσατε στο Σαντιάγο.

*3 Μαΐου Trinidad

ΟΚ.

*4 Μαΐου Cienfuegos - Santa clara - Sancti spiritus (rent a car 1day)
*5 Μαΐου Trinidad - playa ancon


Δηλαδή 3 νύχτες Τρινιδάδ συνολικά. Πολλές είναι. ΘΑ έκανα μια λιγότερη και θα περνούσα ένα βράδυ στο Σιενφουέγος.

Viazul Bus to Havana

*6 Μαΐου Havana

ΟΚ.

*7 Μαΐου Pinar del rio - Vinales - Maria la gorda (rent a car 1day)
Μμμ, κουραστικό και μάλλον αδύνατον. Ο δρόμος για τη Maria La Gorda είναι δύσκολος και δες λίγο και τα χιλιόμετρα... Καλύτερα να πάτε μέχρι το Βινιάλες και να περάσετε και ένα βράδυ εκεί, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Αμάξι δε χρειάζεστε απαραίτητα, τα δρομολόγια της Viazul είναι μια χαρά και εκεί νοικιάζετε ένα μηχανάκι ή παίρνετε το hop on-off λεωφορείο, αλλά αν σας παίνρει οικονομικά για το αμάξι, μια χαρά.

*8-9 Μαΐου Havana
* 9 Μαΐου απόγευμα αναχώρηση για Λονδίνο

Έχετε αρκετή Αβάνα. Μου αρέσει, αλλά αν χρειαστεί να κόψετε από κάπου κάντε το από κει. Φροντίστε να έχετε Αβάνα τουλάχιστον μια Παρασκευή βράδυ, ή ΣΚ, η νυχτερινή ζωή είναι απίθανη.

BUDGET:

?1500 τα αεροπορικά,
?170 Visa + medical insurance (25+60) * 2


Η βίζα σας βγήκε φτηνή, η ασφάλεια πανάκριβη!

$250 αυτοκίνητο( 5 ημέρες)

Μμμ, μάλλον λίγο παραπάνω.

$200 Viazul Bus
$300 βενζίνες (διόδια έχει? Νομίζω πως δεν έχω διαβάσει κάτι)

Έχει διόδια, αλλά μόνο για τα cayos και το Varadero, ίσως και για Guardalavaca, αλλά ακόμη κι αυτά είναι αμελητέα. Η βενζίνη χοντρικά είναι ένα ευρώ το λιτρό και όσο κινείστε στις εθνικές δε θα καίτε και πολύ: δεν υπάρχει κίνηση και είναι όλο ευθεία, με 130 χλμ θα πηγαίνετε.

$450 διαμονή

Χοντρικά με 20-22 ευρώ την ημέρα είστε ΟΚ για καλό δίκλινο δωμάτιο και πολλά λέω.

$500 φαγητό – ποτό και
Κανά ?500αρι για στραβά έξοδα και αγορές (πούρα και ρούμι και κανένα πίνακα αν βρω πως θα τον φέρω Ελλάδα)


Τους διπλώνουν σε ρολά και στους τυλίγουν. Να αγοράσεις οπωσδήποτε. Αν πάρεις ρούμι υποχρεωτικά πρέπει να το βάλεις στη βαλίτσα (όχι χειραποσκευή) το οποίο είναι πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατό περισσότερο το Viazul Bus και για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί πιστεύω ότι θα είναι καλό μέρος να γνωρίσουμε fellow travellers.

Δεν είναι πολύ φτηνό το Viazul, φτηνότεροι είναι οι παράνομοι έξω από το Viazul. Με τους παράνομους (που τους χρησιμοποιούν και οι Κουβανοί) θα γνωρίσετε Κουβανούς. Πολλούς fellow travellers μην περιμένεις να γνωρίσεις στο Βιασούλ... Τρεις γάτοι το χρησιμοποιούν όλοι κι όλοι. Α, καρα-τιπ: ΒΑΛΤΕ ΜΠΟΥΦΑΝ στο εσωτερικό της Βιασούλ, ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ. Θα με θυμηθείς...

Θα ταξιδεύουμε με λίγες βαλίτσες (σκέφτομαι με 1 backpack ο κάθε ένας 30-40 lt) έτσι ώστε να ήμαστε όσο πιο Mobile γίνετε.

Πολύ βασικό.

Θα υπάρξει νέο update όταν βρει το δρόμο ο ταχυδρόμος και μου φέρει το Lonely planet guide που περιμένω.:xmas_evil:

Καλό σας ταξίδι!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Batraxios τι έγινε, κανένα νέο; Ετοιμάστηκες;

Να σε ρωτήσω, απο το site της cubana έβαλες διαφορετικό αεροδρόμιο άφιξης και αναχώρησης; Γιατί δεν βρίσκω που να το επιλέξω αυτό...
Γενικά, ενδιαφέρομαι για 2/11-27/11 (για όποιον θελήσει να με βοηθήσει στο ψάξιμο...:haha:).
Βέβαια είναι νωρίς, προς Μάιο λέω να κλείσω εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.941
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom