Curve κάρτα. Αξίζει ?

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν έχει κάποιος θα ήθελα να με βοηθήσει σε σχέση με την Revolut, αν έχω καταλάβει σωστά, προσθέτεις την κάρτα ή κάρτες σου έως 2 και ψωνίζεις ή πληρώνεις σε τρίτες χώρες εκτός Ευρωζώνης, χωρίς άλλες μετατροπές, έξοδα συναλλάγματος ή προμήθειες. Σωστά ? Εδώ διάβασα κάποιες πληροφορίες Curve κάρτα στην Ελλάδα 2023: ο απόλυτος οδηγός αλλά ήθελα από πραγματικό χρήστη την εμπειρία, Ευχαριστώ

Curve | Supercharge your money

Υ.Γ Το Google wallet ή Pay είναι κάτι αντίστοιχο ?
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Ναι είναι πολύ βολική, στην ουσία πρόκειται για wallet αλλά όχι ψηφιακό.
Μοιάζει με τη revolut στο ότι δεν χρεώνονται προμήθειες σε αγορές, μετατροπές συναλλάγματος και αναλήψεις από (συγκεκριμένα) ατμ, αλλά διαφέρει στο ότι δεν είναι τραπεζικός λογαριασμός, η κάθε συναλλαγή χρεώνεται στην -ελληνική- κάρτα της αρεσκείας σου άμεσα και με βάση την συναλλαγματική ισοτιμία εκείνης της στιγμής.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Την χρησιμοποιώ καθημερινά στο μέσα από το κινητό μου έχοντας βάλει τρεις Κάρτες μου μεταξύ των οποίων και την rEVO μέσα και πληρώνω κάθε φορά με οποιοδήποτε θέλω.
Στο παρελθόν είχα δάνεισει την φυσική σε φίλη μου ψώνιζε αυτή από την κάρτα σε ταξιδι της στην Ελβετία και εγώ με την ίδια κάρτα από το κινητό ψώνιζα σε Ελλάδα και Βουλγαρία
 

micef

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Χρησιμοποιώ την Revolut, εκτός από ταξίδι εξωτερικό, σαν prepaid καθώς έχει μικρότερο κόστος φόρτισης από συμβατική prepaid.
Curve έφτιαξα πρόσφατα με αφορμή το smartwatch καθώς διάβασα ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με το XiaomiPay για αγορές στην Ελλάδα.
Όπως αναφέρθηκε, δεν είναι τράπεζα σαν την Revolut, περισσότερο σαν PayPal όπου δηλώνεις με ποια κάρτα θα πληρώσεις. Οπότε δίνεις τα πλήρη στοιχεία κάθε τράπεζας που συνδέεις σε μια εταιρεία. Έχω συνδέσει την Revolut που κάνω χρήσης prepaid.
Βοηθάει στο ότι έχεις μια φυσική κάρτα μαζί και επιλέγεις με ποια τράπεζα πληρώνεις, αλλά πλέον με το NFC και ηλεκτρονικό πορτοφόλι μπορεί να γίνει και από το κινητό
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Την χρησιμοποιώ καθημερινά στο μέσα από το κινητό μου έχοντας βάλει τρεις Κάρτες μου μεταξύ των οποίων και την rEVO μέσα και πληρώνω κάθε φορά με οποιοδήποτε θέλω.
Στο παρελθόν είχα δάνεισει την φυσική σε φίλη μου ψώνιζε αυτή από την κάρτα σε ταξιδι της στην Ελβετία και εγώ με την ίδια κάρτα από το κινητό ψώνιζα σε Ελλάδα και Βουλγαρία
Στην Ελβετία δηλαδή λειτουργούσε αυτόματα με Ελβετικό Φράγκο? Έκανε αυτόματα την ισοτιμία? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, χρεώνεις 100 Ελβετικά με την Curve και στο e-banking στην Ελληνική σου τράπεζα - πιστωτική βλέπεις μια χρέωση με τι rate? Αν έχει μια παράλογα φουσκωμένη ισοτιμία? Δεν είναι το ίδιο σαν να χρησιμοποιηθεί η κάρτα της Ελληνικής Τράπεζας κατευθείαν? Αυτό.Ελπιζω να γίνομαι αντιληπτός στο ποιια είναι η απορία μου.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Η μετατροπή του συναλλάγματος γίνεται από την ίδια την curve αυτόματα με την ισοτιμία της συγκεκριμένης στιγμής. Στην ελληνική κάρτα η χρέωση εμφανίζεται σε ευρώ.
Στην ουσία η curve λειτουργεί σαν ανταλλακτήριο συναλλάγματος. Η ισοτιμία της είναι πολύ καλύτερη από αυτή που θα βρεις έξω και δεν χρεώνονται προμήθειες.
Δεν γίνεται βέβαια αυτό που μπορεί και κάνει η ρεβολουτ να αλλάζεις εσύ συνάλλαγμα όταν η ισοτιμία είναι καλύτερη για να το χρησιμοποιήσεις αργότερα, αλλά στη χρήση είναι πολύ πιο βολική καθώς δεν έχεις να σκεφτείς για τίποτα.
Με κάθε συναλλαγή έρχεται άμεσα στο κινητό σου μήνυμα με το ποσό σε ευρώ που χρεώθηκες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στην Ελβετία δηλαδή λειτουργούσε αυτόματα με Ελβετικό Φράγκο? Έκανε αυτόματα την ισοτιμία? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, χρεώνεις 100 Ελβετικά με την Curve και στο e-banking στην Ελληνική σου τράπεζα - πιστωτική βλέπεις μια χρέωση με τι rate? Αν έχει μια παράλογα φουσκωμένη ισοτιμία? Δεν είναι το ίδιο σαν να χρησιμοποιηθεί η κάρτα της Ελληνικής Τράπεζας κατευθείαν? Αυτό.Ελπιζω να γίνομαι αντιληπτός στο ποιια είναι η απορία μου.

Να το κάνουμε λίγο πιο απλό.
Κάνει ότι κάνει η ρεβολουτ αλλά αντί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό της, χρησιμοποιεί τις κάρτες σου. Στην ελληνική κάρτα θα δεις χρεώσεις σε ευρώ με την ισοτιμία (οποία και να είναι αυτή) της curve.
Την είχα πάρει τη εποχή των καπιταλ κοντρολς.

Προσθέτεις όποια κάρτα σου θέλεις.
IMG_6031.jpg



Βλέπεις ποια κάρτα χρεώθηκε ποιο ποσό και σε πιο νόμισμα.
IMG_11B3599FD51F-1.jpeg



Αν πατήσεις πάνω στην συναλλαγή βλέπεις όλες τις χρεώσεις. Έχε και αυτή χρεώσεις Σαββατοκύριακου.
IMG_6034.jpg


Ο μονός λόγος για να την αποκτήσεις είναι για να μην φορτίζεις κάθε τόσο την ρεβολουτ.
Προσωπικά την έχω παροπλισμένη χρόνια τώρα. Περίμενα να μην δουλέψει η εφαρμογή σήμερα.
Ότι άλλο θέλεις ρώτα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Το πάτησα το κουμπί, 4,99 για την αποστολή του πλαστικού και 5 ευρώ δώρο αν στις επόμενες 10 ημέρες κάνεις 5 συναλλαγές. Ίδωμεν....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Και η curve πονηρεύει και αρχίζει τις χρεώσεις σε αγορές με άλλα νομίσματα από τις 15 Νοεμβρίου.....
https://www.curve.com/en/legal/terms/
ΠΟΛΎ καλό για να ήταν αληθινό.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Και η curve πονηρεύει και αρχίζει τις χρεώσεις σε αγορές με άλλα νομίσματα από τις 15 Νοεμβρίου.....
Βλέπω ότι για αγορές στο εξωτερικό από χώρα εκτός ευρώ συνεχίζει να μην χρεώνει κάτι μέχρι τα 250ε το μήνα.
Άλλαξε όμως πολιτική στην ανάληψη από ΑΤΜ, με 2 ευρώ χρέωση πλέον.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ήταν 1000αρικο στις 30 ημέρες νομίζω για αγορές ΕΚΤΌΣ ΕΕ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.574
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom