Γερμανία DB bahn

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτήσω εαν εχει κλείσει κανείς απο εδω
http://www.bahn.com/i/view/GBR/en/
εισητήρια , έχω κλείσει τρένο απο βερολίνο για κολωνία εκτύπωσα ενα χαρτι που λεει ωρα κτλ... Και εχει ενα barcode ,αυτο ειναι κ το εισητήριο? οταν θα φτασω πρεπει να παω σε κισε μήπως και μου δωσουν αλλο εισητήριο με αυτό το χαρτί?

Κάθε βοήθεια δεκτη !!
Ευχαριστώ :D
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι , αυτό ειναι το εισητηριο.οφείλεις να το έχεις μαζί σου στο τρένο για να τσεκάρει το barcode ο ελεγκτής...δεν πας σε γκισέ..κατευθείαν στο τρένο.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
και από ότι έχουν πει και άλλοι εδώ μέσα πρέπει να έχεις και την κάρτα με την οποία έκανες την κράτηση, αλλιώς δεν γίνεται δεκτή!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
και από ότι έχουν πει και άλλοι εδώ μέσα πρέπει να έχεις και την κάρτα με την οποία έκανες την κράτηση, αλλιώς δεν γίνεται δεκτή!!
Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς.Η κοπέλα έχει το εισιτήριο στο χέρι της,
την κάρτα γιατί την χρειάζετε;
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Ωραία σας ευχαριστώ πάρα πολύ , αρα όλα καλα !!!
Απλα αν προγραμματίζω ταξίδι δεν θέλω να είμαι απροετοίμαστη κ τρέχουμε καταλαβαίνετε !

Αυτο με την κάρτα κάπου εδω μέσα το διάβασα κ εγω ,δεν υπάρχει πρόβλημα θα την έχουμε μαζί ετσι κι αλλιως.

Ευχαριστω :clap:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ναι..οταν κάνεις την κράτηση κάπου λέει οτι πρέπει να ´εχεις και την πιστωτική μαζί σου με την οποία έκανες την κράτηση...εμένα πάντως δεν μου την ζήτησαν ποτέ....μόνο το διαβατήριο μου έχουν ζητήσει...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Αν θυμαμαι καλά ,την κάρτα την ζητούσε στην περίπτωση που δεν το είχες εκτυπωμενο
και είχες μόνο τον κωδικό.Πήγαινες στον γκισέ με τον κωδικό,την κάρτα και το διαβατήριο
ηταυτότητα και σου δίναν το εισιτηριο.
Στην περίπτωση της κοπέλας όμως υπάρχουν τα εισιτήρια.Βεβαια έχει καιρό να χρησιμοποιήσω
το τρένο και να μου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν θυμαμαι καλά ,την κάρτα την ζητούσε στην περίπτωση που δεν το είχες εκτυπωμενο
και είχες μόνο τον κωδικό.Πήγαινες στον γκισέ με τον κωδικό,την κάρτα και το διαβατήριο
ηταυτότητα και σου δίναν το εισιτηριο.
Στην περίπτωση της κοπέλας όμως υπάρχουν τα εισιτήρια.Βεβαια έχει καιρό να χρησιμοποιήσω
το τρένο και να μου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια.
και εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω, από το forum εδώ το έχω διαβάσει και γι αυτό το έγραψα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Στο ταξιδι που εκανα,αρχες Δεκ.ειχα κλεισει 2 εισιτηρια απο το ιντερνετ.Στον ελεγχο,εγω,φυσιολογικα,εβγαλα το εκτυπωμενο εισιτηριο και την ταυτοτητα και δεν κοιταξαν καθολου ταυτοτητα και μου ζητησαν την πιστ.καρτα που εκλεισα το εισιτηριο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Στο ταξιδι που εκανα,αρχες Δεκ.ειχα κλεισει 2 εισιτηρια απο το ιντερνετ.Στον ελεγχο,εγω,φυσιολογικα,εβγαλα το εκτυπωμενο εισιτηριο και την ταυτοτητα και δεν κοιταξαν καθολου ταυτοτητα και μου ζητησαν την πιστ.καρτα που εκλεισα το εισιτηριο.
Μάλιστα,το μάθαμε κι αυτό.Πάει,οι γερμανοί μεταλλάχτηκαν.Δεν μ'έχουν ζητήσει ποτέ. Μόνο ταυτότητα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Στον ελεγχο,εγω,φυσιολογικα,εβγαλα το εκτυπωμενο εισιτηριο και την ταυτοτητα και δεν κοιταξαν καθολου ταυτοτητα και μου ζητησαν την πιστ.καρτα που εκλεισα το εισιτηριο.
Περίεργα πράγματα !!!!!!!!!!!!!!
Και τι την έκαναν την πιστωτική κάρτα χωρίς την ταυτότητα; Την έλεγξαν σε κάποιο μηχάνημα, η απλά την κοίταξαν;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Περίεργα πράγματα !!!!!!!!!!!!!!
Και τι την έκαναν την πιστωτική κάρτα χωρίς την ταυτότητα; Την έλεγξαν σε κάποιο μηχάνημα, η απλά την κοίταξαν;
Νομίζω ότι με κάποιον τρόπο συνδέονται ο αριθμός του εισιτηρίου με τα τελευταία 4 ψηφία της πιστωτικής κάρτας - για διακρίβωση της γνησιότητας - και αυτό είναι που ελέγχουν. Ίσως μάλιστα και να υπάρχουν και στοιχεία του κατόχου στον κωδικό/σειρά στοιχείων (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που ελέγχουν) που να γίνεται τριπλή ταύτιση και να μη χρειάζονται ταυτότητα/διαβατήριο. Αν έχετε προσέξει όσοι βγάλατε πρόσφατα εισιτήριο online από τον ΟΣΕ, μια τέτοια συσχέτιση (αριθμού εισιτηρίου - κάρτας) γίνεται - σε εμβρυική μορφή, βέβαια - προκειμένου να δείτε και να τυπώσετε το εισιτήριό σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.828
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom