Alitalia Alitalia - Δρομολόγια από Ελλάδα

DeltaSkymiles

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρεται,

Είμαι μέλος του προγράμματος Skymiles της Delta και έχω συσσωρεύσει αρκετά μίλια ώστε να εξαργυρώσω μέρος αυτών για να πετάξω από ATH -> JFK. Η πτήση εκτελείται από την Alitalia την οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ενω η Delta σου επιτρέπει να δεσμεύσεις θέσεις, εκπρόσωπος της εταιρίας με ενημέρωσε ότι οι Ιταλοί μάλλον δεν θα τιμήσουν τις θέσεις αυτές:

Thank you for your email to Delta Air Lines seeking assistance with seat
assignment for your upcoming travel from Athens to New York on flights
operated by Alitalia Airlines.

To clarify, we are unable to view, assign or change seats for flights
operated by Alitalia Airlines at www.delta.com. Please contact Alitalia
Airlines directly at (800) 223-5730 to request pre-reserved seats on
this portion of your journey. I regret any inconvenience.

We appreciate your selection of Delta and will always welcome the
opportunity to be of service.
Το ερωτήματα μου είναι:

- Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με την Alitalia σε υπερατλαντικές πτήσεις?
- Υπάρχει μέλος του φόρουμ ο οποίος έχει πετάξει με την Alitalia να είναι operator αλλά να έχει πληρώσει μέσω άλλης εταιρίας? Πως έκανε κράτηση θέσεων?

Ευχαριστώ πολύ,
Ανδρεας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαίρεται,

Είμαι μέλος του προγράμματος Skymiles της Delta και έχω συσσωρεύσει αρκετά μίλια ώστε να εξαργυρώσω μέρος αυτών για να πετάξω από ATH -> JFK. Η πτήση εκτελείται από την Alitalia την οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ενω η Delta σου επιτρέπει να δεσμεύσεις θέσεις, εκπρόσωπος της εταιρίας με ενημέρωσε ότι οι Ιταλοί μάλλον δεν θα τιμήσουν τις θέσεις αυτές:



Το ερωτήματα μου είναι:

1.Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με την Alitalia σε υπερατλαντικές πτήσεις?
2.Υπάρχει μέλος του φόρουμ ο οποίος έχει πετάξει με την Alitalia να είναι operator αλλά να έχει πληρώσει μέσω άλλης εταιρίας? Πως έκανε κράτηση θέσεων?

Ευχαριστώ πολύ,
Ανδρεας
1.κλασεις ανωτερη της Delta.
2.κανονικα απο το σαιτ της Delta, αλλα και απο expedia πχ. Το "οι ιταλοι μαλλον.." στερειται σοβαροτητας και πραγματικης βασης.
 

DeltaSkymiles

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ Samion για την απάντηση, δυστηχώς δεν έχω πετάξει ποτέ Delta υπεραντλαντική παρά μόνο εντός ΗΠΑ. Υπερατλαντικά Χρησιμοποιώ είτε Turkish είτε Lufthansa. Η δεύτερη ερώτηση μου σχετίζεται με το σχόλιο του εκπροσώπου της Delta όταν έκανα ερώτηση μέσω του Skymiles portal στο site της Delta, όπου και κατέληξα στο συμπερασμα ότι παρά την κράτηση της θέσης μέσω της Delta η Alitalia δεν θα δεσμευτεί από όποια κράτηση θέσης και αν κάνω "To clarify, we are unable to view, assign or change seats for flightsoperated by Alitalia Airlines" και απορώ αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ πολύ Samion για την απάντηση, δυστηχώς δεν έχω πετάξει ποτέ Delta υπεραντλαντική παρά μόνο εντός ΗΠΑ. Υπερατλαντικά Χρησιμοποιώ είτε Turkish είτε Lufthansa. Η δεύτερη ερώτηση μου σχετίζεται με το σχόλιο του εκπροσώπου της Delta όταν έκανα ερώτηση μέσω του Skymiles portal στο site της Delta, όπου και κατέληξα στο συμπερασμα ότι παρά την κράτηση της θέσης μέσω της Delta η Alitalia δεν θα δεσμευτεί από όποια κράτηση θέσης και αν κάνω "To clarify, we are unable to view, assign or change seats for flightsoperated by Alitalia Airlines" και απορώ αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία.
Η Alitalia ειναι ανωτερη κι απο τις 2 εταιρειες που ανεφερες. Η γερμανικη ειναι μια μετριοτητα, ολα τα υπεραντλαντικα μου μαζι τους ηταν απο αναγκη και τα ξεχασα αμεσως. Οι τουρκοι οκ για φαγητο κ καμπινα αλλα IFE, πληρωμα και υποστηριξη πριν κ μετα για κλαματα. Βασει των δικων μου κριτηριων παντα που ειναι ακριβεια, ανεση, φαγητο, ποτο, IFE, πληρωμα, υποστηριξη.
Το δικο μου σχολιο αφορουσε καθαρα την περιπτωση που σου δινει θεση. Αυτη φυσικα θα ισχυσει. Ναι το εχω κανει κι απο το σαιτ της Delta. Αν σου δωσει θεση θα ισχυσει. Παντως για οτιδηποτε αφορα τη θεση κ την κρατηση της επικοινώνησε απευθείας με την Alitalia μετα την κρατηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom