Γαλλία Dijon και περιξ

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Εχω δηλωσει συμμετοχη για ενα συνεδριο στην Dijon απο 6 εως 15 Ιουλιου. Οπως ισως προσεξατε πεφτει πανω στην 14η Ιουλιου, Γαλλικη εθνικη επετιο, οποτε προβλεπεται καλο τζερτζελο. Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να περιορισω τα εξοδα μου για το ταξιδι και χρειαζομαι τις συμβουλες καποιου που να ξερει την περιοχη.

Η πτησεις για Παρισι ή καποιο απο τα Ελβετικα αεροδρομια ειναι μια χαρα στο πηγαινε, αλλα φαρμακι στο γυρνα (ισως λογω της επετιου). Σημειωνω οτι θελω να πεταξω απο Θεσσαλονικη. Η φθηνοτερη που βρηκα ειναι με Ryanair, Θεσσαλονικη -> Baden-Baden (Καρλσρουη) 5/7 πηγαινε, 15/7 ελα. Μιας και θα εχω extra ημερα λεω να την περασω στο Στρασβουργο που βρισκεται αναμεσα στην Καρλσουη και την Ντιζον. Θελω λοιπον να μου πειτε ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να φτασω απο Καρλσρουη-Στρασβουργο - Ντιζον, καθως και που να κοιμηθω στο Στρασβουργο.

Ποση ωρα λετε να χρειαζομαι απο την προσγειωση στο Βaden-Baden μεχρι να φτασω στην πολη της Καρλσρουης? Να τολμησω να κλεισω για λεωφορειο που φευγει μολις 1:30 ωρα μετα την προγραμματισμενη μου προσγειωση?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θελω λοιπον να μου πειτε ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να φτασω απο Καρλσρουη-Στρασβουργο - Ντιζον, καθως και που να κοιμηθω στο Στρασβουργο.

Έκανα πρόσφατα Karlsruhe-Strasbourg, έχει συχνά δρομολόγια το τρένο. Είτε απευθείας (TGV-σε 40 λεπτά) είτε με αλλαγή (περίπου μία ώρα). Δες εδώ: bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental

Για διαμονή στο Στρασβούργο δε γνωρίζω.
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Ευχαριστω για τη σελιδα με τα τραινα, βολευει περισσοτερο απο την αντιστοιχη γαλλικη.

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι η πτηση επιστροφης με τη ryan ειναι 15/7, 11:00 πμ. Αυτο σημαινει οτι θα εχανα ολη την τελευταια μερα του συνεδριου και δεν το θελω. Εχει κανεις να προτεινει αλλο αεροδρομιο γυρω απο τη Ντιζον (Γενευη, Στρασβουργο, Λυον κλπ) ωστε να επιστρεφω 16/7?
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Βρισκω με Aegean για Στουτγκαρδη 240€. Ποση ωρα/λεφτα λετε να ειναι το τραινο Στουτγκαρδη/Ντιζον?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστω για τη σελιδα με τα τραινα, βολευει περισσοτερο απο την αντιστοιχη γαλλικη.

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι η πτηση επιστροφης με τη ryan ειναι 15/7, 11:00 πμ. Αυτο σημαινει οτι θα εχανα ολη την τελευταια μερα του συνεδριου και δεν το θελω. Εχει κανεις να προτεινει αλλο αεροδρομιο γυρω απο τη Ντιζον (Γενευη, Στρασβουργο, Λυον κλπ) ωστε να επιστρεφω 16/7?
Νομιζω απο Dijon εχει απευθειας TGV (η μηπως με 1 μονο αλλαγη; δε θυμαμαι) για το CDG στο Παρισι... 1 ωρα υποθεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.098
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom