Drone φωτογραφίες

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Εν έτη 2019 και με την τεχνολογία να χει γίνει ιδιαίτερα προσιτή και ευέλικτη, ανοίγω αυτό το θέμα για να θαυμάσουμε τον κόσμο από ψηλά.Προς το παρόν η "ματιά" μου είναι αυτός ο τρόπος.

Από ένα Road Trip στην Γερμανία στο κρατίδιο Ρηνανία Παλατινατο ελληνιστί ή Rheinland Pfalz την περασμένη εβδομάδα.

Όποιος έχει αντίστοιχες δικές του φωτογραφίες εδώ είναι το νήμα να τις βλέπουμε :)

LRM_EXPORT_18188806562584_20190510_202423018.jpeg


LRM_EXPORT_18215044092209_20190510_202449257_1557512701055.jpeg
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Πως και δεν άνοιξες τόσο καιρό θέμα ρε αφεντικό :haha:

Εδώ και λίγο καιρό πετάω το Mavic 2 Zoom.Τις φωτογραφίες τις επεξεργάστηκα με την Lightroom εφαρμογή για κινητά μιας που και μένα είχαν βγει σκοτεινές.Ακομη βέβαια προσπαθώ να το καλιμπραρω αλλά οι ρυθμίσεις φωτογραφίας ήταν άλλα ντ άλλα.

Βαζε ότι φωτό έχεις από ψηλά την Αυστραλία, πολύ ωραία και η δική σου
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εντυπωσεις απο mavic air ? Το σκεφτομαι εδω και καιρο
Είναι εξαιρετικό εργαλείο, κατ'αρχήν παθαίνεις πλάκα με το πόσο εύκολο είναι να το πετάξεις. Η ποιότητα της κάμερας είναι πολύ καλή, και σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθός του και την ευκολία μεταφοράς έτσι που διπλώνει το θεωρώ ιδανικό για εξορμήσεις και βόλτες.

Πως και δεν άνοιξες τόσο καιρό θέμα ρε αφεντικό :haha:
Έλα ντε, βασικά δε το έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμα. Πήρα όμως καναδυο πλάνα στη Νέα Ζηλανδία, θα τα ποστάρω στην ιστορία :)

Έλα άλλη μία, τούτη είναι από μια παραλία κοντά στο σπίτι που πηγαίνω καμιά φορά, ειδικά νωρίς το πρωί δεν έχει κόσμο και είναι ιδανικά για περπάτημα (και για πτήσεις) :)

DJI_0018.jpg
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Το Air προσαναταλιζομουν και γω να πάρω,η διάρκεια πτήσης της μπαταρίας του όμως με απέτρεψε.Εαν ξεκινάω το πρωί να οδηγάω πηγαίνοντας ταξίδι μέχρι συνήθως που νυχτώνει και θέλω να βγάλω φωτογραφίες από όπου περνάω, τα 15 (ιδανικών συνθηκών) λεπτά διάρκεια πτήσης τα θεωρώ λίγα, εννοώ χωρίς να κουβαλάω έξτρα μπαταρίες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κάτω από 15 λεπτά εμένα δε μου έχει κρατήσει ποτέ (μήπως το μπερδεύεις με το spark?), με ιδανικές συνθήκες υποτίθεται κρατάει 21 λεπτά. Αλλά ναι κρατάει σαφώς λιγότερο από του pro. Εγώ έχω 4 μπαταρίες οπότε δεν έχω βρεθεί ακόμα σε κατάσταση που να τις εξαντλήσω την ίδια μέρα :)
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έλα άλλη μία, τούτη είναι από μια παραλία κοντά στο σπίτι που πηγαίνω καμιά φορά, ειδικά νωρίς το πρωί δεν έχει κόσμο και είναι ιδανικά για περπάτημα (και για πτήσεις) :)

View attachment 271172
Δε ζηλεύουμε, δεν έχει φοίνικες!:bleh:
Ωραία ιδέα πάντως. Περιμένω να βάλει κάποιος καμία τροπική :)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Είναι εξαιρετικό εργαλείο, κατ'αρχήν παθαίνεις πλάκα με το πόσο εύκολο είναι να το πετάξεις. Η ποιότητα της κάμερας είναι πολύ καλή, και σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθός του και την ευκολία μεταφοράς έτσι που διπλώνει το θεωρώ ιδανικό για εξορμήσεις και βόλτες.
View attachment 271172
Το έχω βάλει στο πρόγραμμα. Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι αρκετό καιρό είναι ότι σε πολλές χώρες (πχ Χιλή) είναι αρκετά περίεργοι οι κανονισμοί. Για παράδειγμα στο Περού πρέπει με το που μπω στη χώρα να το δηλώσω στο τελωνείο να πληρώσω το φόρο του προϊοντος (περίπου 150-200$) και όταν βγώ απο τη χώρα να μου τα επιστρέψουν (και καλά σου λένε αν το πουλήσεις εντός χώρας ότι πρέπει αυτοί να έχουν πάρει τον αντίστοιχο φόρο). Και πρέπει να κάνεις registration και το drone σε μια αρμόδια αρχή.
Στην Αυστραλία πως πετάς ? Έβγαλες άδειες κτλ ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Όχι τίποτα, ούτε άδειες ούτε τίποτα. Τα ίδια και στη Νέα Ζηλανδία. Απλά προσέχουμε να είμαστε πάντα εκτός των περιοχών που απαγορεύεται - υπάρχουν σχετικά apps.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Με το drone μπορείς μεν να βγάλεις φωτογραφίες με προοπτική από ψηλά που διαφορετικά είναι αδύνατο να βγάλεις, αλλά διαπιστώνω ότι οι φωτογραφίες που σημαδεύεις εντελώς κατακόρυφα τη γη δίνουν πολύ πιο ενδιαφέροντα αποτελέσματα, δεδομένου ότι είναι μια οπτική που δεν έχουμε συνηθίσει.

Παράδειγμα από μια γέφυρα που έβγαλα:

DJI_0032.jpg
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Με το drone μπορείς μεν να βγάλεις φωτογραφίες με προοπτική από ψηλά που διαφορετικά είναι αδύνατο να βγάλεις, αλλά διαπιστώνω ότι οι φωτογραφίες που σημαδεύεις εντελώς κατακόρυφα τη γη δίνουν πολύ πιο ενδιαφέροντα αποτελέσματα, δεδομένου ότι είναι μια οπτική που δεν έχουμε συνηθίσει.

Παράδειγμα από μια γέφυρα που έβγαλα:

View attachment 272620
Οντως ειναι ενδιαφερουσα οπτικη και μαλιστα ειναι πλεον ο συγχρονος τρόπος που γινονται οι τοπογραφικες αποτυπωσεις...Μεσω ληψης με drone και φωτογραμμετρια,"σχεδιαζονται" πλεον οι νεοι χαρτες διαφορων περιοχων,οποτε εκτος απο τις ερασιτεχνικες η απλες φωτογραφικες ληψεις (με drone σαν κ αυτη)μιλαμε και κομματι της επιστημης της τοπογραφιας ;)
Πολυ ομορφη η ληψη σου,με τη γεφυρα και τις "καμπυλες"του νερου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom