Drone φωτογραφίες

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλησπέρα,
Εκτός και από το ωραίο υλικό που μπορούμε να ανεβάζουμε έχουμε κάποιο θέμα που αναφέρονται περίεργες νομοθεσίες που έχει κάθε χώρα για τα drone? Για παράδειγμα στη Πολωνία το χειμώνα πετάξαμε άνετα χωρίς προβλήματα σε αντίθεση με πολλά βίντεο που βλέπω για Τουρκία που εκτός από τα πολλά έγγραφα που χρειαζεται σαν προετοιμασία πριν πας είναι και περίεργα εκει τα πράγματα με αστυνομία κλπ. Έχει κανείς δυσάρεστη εμπειρία με το drone εκτός Ελλάδας? Να το πάρω Τουρκία? Βλεπω γενικά ότι τα <500g είναι πιο ελεύθερα παντού ενώ με το mavic air 2 παρότι έχω το δίπλωμα σε κάποιες χώρες έχουμε θέμα.
λοιπον στη θεση σου Τουρκία δεν θα το επαιρνα γιατί μπορεί να βρεθεις μπλεγμένος και μάλιστα άσχημα επειδή θα εισαι παράνομος για χ η ψ λόγους. Στην θεση σου δεν θα ηθελα να βρεθω κατηγορουμενος στην εν λογω χώρα.
Η Τουρκία δεν ειναι Ευρώπη που ισχύουν ενιαίοι κανονισμοί πλέον.
Το γεγονός οτι στην Πολωνία πεταξες ανετα χωρίς προβλημα οπως λες δεν σημαίνει κάτι.
Σε πολεις απαγορεύεται βασικά γιατί αν πετας με αιρ 2 πχ πρεπει να απεχεις 150 μετρα από ανθρωπους κατι που ειναι σχεδόν αναπόφευκτο σε πολεις. Aν πετάς με το μινι2 θα πρέπει να εχεις τη συγκατάθεση των ιδιοκτητών εκει που τραβάς. κοκ
Σε πολλές χώρες ειναι υποχρεωτική η ασφάλεια αστικής ευθυνης και για ερασιτεχνικές λήψεις και με drone κατω από 250γρ,βλ Γερμανία και αλλου, κατι που στην Ελλάδα δεν ισχύει.
Σε κάθε χωρα συνήθως υπάρχει και μια εφαρμογή που σου δειχνει που επιτρεπεται και που όχι να πετάς και ποιο drone

Ξέρω οτι ειναι πολυ δελεαστικό να εχεις το drone σε ταξίδι οπουδηποτε στο εξωτερικό, επηρρεασμένοι και απο το γεγονός οτι στην Ελλάδα ο καθενας το πεταει οπως γουστάρει και οπου γουσταρει χωρις καμια επιπτωση η ελεγχο η οτιδήποτε αλλο.
Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά ότι έτσι πραττεις αλλά γενικά.
Στην Τουρκία ειδικά, αν μπεις στο στόχαστρο των Αρχων γιατί παρανοήσεις , δες την ταινια εξπρές του μεσονυχτιου.
Καλοπροαίρετα όλα τα παραπάνω
 
Last edited:

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Έχω μπει στο τρυπακι για το MINI 3 τώρα που θα κυκλοφορήσει, αμα έχει καλη πτήση ή έστω αντίστοιχη με του mavic air 2 ίσως το πάρω για να μπορώ μα το χω και στα ταξίδια χωρίς πολλά πολλά σε χαρτιά.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το mini3 pro σύμφωνα με τις πολλές διαρροές που κυκλοφόρησαν δείχνει να είναι είναι πολύ καλό. Αλλά και αρκετά ακριβό, συγκριτικά με το μίνι 2 που θα παραμείνει να είναι ένα πολύ αξιόλογο drone.
Δεν ξέρω τι εννοείς με τα... πολλά χαρτιά, αλλά στο εξωτερικό είναι αυστηρά τα πράγματα, είτε σηκώνεις το μινι3 είτε το air 2.
Θα μπορείς να το σηκώνεις, αλλά να ξέρεις ότι θα παίζεις με τη... φωτια και δεν αξίζει κατ εμέ.
Θα εξαρτάται κσι που το πετάς, αλλά σε μεγαλουπολεις και σε τουριστικά αξιοθέατα θα... παίζεις ρώσικα ρουλέτα.
Να το πάρεις το μινι3 προ, αν διαθέτεις το μπάτζετ. Στην Ελλάδα μας έχει άπειρα μέρη για να του δώσεις να καταλάβει και πάντα μέσα στα πλαίσια των κανονισμών. 😎😉
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η κινεζική εταιρία dji πριν λίγες ώρες παρουσίασε το νέο της drone mini3 pro

Αν και λίγο ακριβό, κοντά στα 1000€, ανάλογα με τι βερσιόν, φαίνεται σούπερ...
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Για πείτε απόψεις, έχουμε πλέον αρκετό υλικο και βίντεο από youtube. Πλέον έχει αρχίσει να μου περνάει από το μυαλό να πουλήσω το air2 fly και να πάω σε αυτό.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Να πας σε ποιο; Στο μινι3 προ;
Στη θέση σου θα το κρατούσα τι αιρ2 και θα έπαιρνα και τι μίνι 3 pro , με άτοκες δόσεις, ώστε να έχω ,drone για κάθε κατηγορία 😉😎
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λιχαδονήσια Βόρεια Εύβοια

page0.jpg


Καταρράκτες Δρυμώνα ένα χρόνο μετά την φωτιά-Βόρεια Εύβοια

DJI_0240.JPG


Φράγμα Αποσελέμη με το μισοβυθισμένο χωριό Σφεντύλι στο νομό Ηρακλείου

DJI_0268.JPG


Σπηλιές στις νότιες θάλασσες του νομού Ηρακλείου, κοντά στο χωριό Τρεις Εκκλησιές

DJI_0346.JPG


Η θέα στο χωριό Τρεις Εκκλησιές από τον καταρράκτη Αμπά

DJI_0294.JPG
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κακούδια beach στην Ιερισσό στο τρίτο "πόδι" της Χαλκιδικής
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom