Ιρλανδία Dublin 2013 !

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Και επιτέλους κάνω το πρώτο μου post !
Είμαι πολύ καιρό τώρα φάν του site, άλλα δεν ξέρω γιατί ... μου πήρε αρκετό καιρό να γράψω !
Έχοντας γυρίσει πλέον σχεδόν όλη την Ευρώπη ( ... ) φέτος αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ταξίδι που το είχα "άχτι" εδώ και πολύ καιρό ... Δουβλίνο !!!
Ακούω λοιπόν προτάσεις ( έχετε υπόψη οτι θα γίνει μέσα Νοέμβρη) , παρατηρήσεις,σχετικά με αξιοθέατα,ξενοδοχείο,do's and dont's και γενικά ότι νομίζετε οπου και ότι νομίζετε ότι πρέπει να προσέξω κατα την προετοιμασία άλλα και στην διάρκεια του ταξιδιού !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ θα σου πρότεινα πέρα από το Δουβλίνο, να ξεκλέψεις χρόνο για να κάνεις εκδρομή στην εξοχή! Για το Δουβλίνο γράφω μερικά πράγματα στην ιστορία μου, αλλά περισσότερο έχω επικεντρωθεί στη βόρεια Ιρλανδία, αν θες ρίξε μια ματιά. Oταν θα ξαναπάω Ιρλανδία θα έχω σαν βάση το Δουβλίνο και θα κινηθώ δυτικά. Π.χ. cliffs of Moher. Ψάξε για εκδρομές θα μαγευτείς από τα τοπία. Βέβαια Νοέμβρη δε θαχει τον ιδανικό καιρό, αλλά τις βροχές και τη ψύχρα δε τα γλιτώνεις ουτε το καλοκαίρι.
 

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλημέρα echo2011. Την ιστορία σου την είχα διαβάσει εδώ και καιρό ! Το θέμα είναι οτι επειδή το ταξίδι θα συνδυαστεί με Λονδίνο ( οι φίλοι μου ζουν εκεί , οπότε θα πάω εκεί και μετά θα φύγουμε όλοι μαζί για Δουβλίνο) έχουμε μόνο 4 μέρες στο Δουβλίνο και τις υπόλοιπες Λονδίνο ! Πάντως η ιστορία σου είναι καλλογραμέννη πολύ .... λες και τα βλέπω μπροστά μου !
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλημέρα echo2011. Την ιστορία σου την είχα διαβάσει εδώ και καιρό ! Το θέμα είναι οτι επειδή το ταξίδι θα συνδυαστεί με Λονδίνο ( οι φίλοι μου ζουν εκεί , οπότε θα πάω εκεί και μετά θα φύγουμε όλοι μαζί για Δουβλίνο) έχουμε μόνο 4 μέρες στο Δουβλίνο και τις υπόλοιπες Λονδίνο ! Πάντως η ιστορία σου είναι καλλογραμέννη πολύ .... λες και τα βλέπω μπροστά μου !
Σευχαριστω travelfreak! :) στη θέση σου πάντως θα έκανα οπωσδήποτε μια ημερησια εκδρομή προς τις δυτικές ακτές και ας είχα 4 μέρες. Αν δε βγεις έξω από τις πόλεις έστω και για λίγο, κατά τη γνώμη μου δε βλέπεις τη μαγεία της Ιρλανδίας..Και επειδή το Λονδίνο είναι φανταστικό, το Δουβλίνο μπορεί να σου φανεί "λίγο" στη σύγκριση..
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
έχουμε μόνο 4 μέρες στο Δουβλίνο και τις υπόλοιπες Λονδίνο !
Λίγες, λίγες, λίγες...

Έμεινα 8 (έκανα φυσικά και εξορμήσεις) και είναι ίσως η μοναδική Ευρωπαϊκή χώρα (εξαιρώντας την Ισλανδία) που θέλω πολύ να πάω ξανά.
Βέβαια αφού θα είσαι ήδη Λονδίνο, ίσως δεν είναι ακριβά τα εισιτήρια απο 'κει, οπότε κάτι είναι και το τετραήμερο.
Ομπρέλα... αυτό να το έχεις σίγουρα. Εγώ βέβαια ήμουν απ'τους τυχερούς, στις 8 μέρες μόνο 1 έβρεξε, αλλά δεν σταμάτησε.
 
Last edited by a moderator:

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Λίγες, λίγες, λίγες...

Το ξέρω _antonis_ ότι ειναι λίγες οι μέρες αλλά οι υπόλοιποι ( που ζούν και εργάζονται στο Λονδίνο ) δεν μπορούσανε να πάρουνε παραπάνω μέρες άδεια ! Μας είπανε βέβαια οτι για να δούμε το Δουβλίνο 4 μέρες είναι αρκετές ! Εγώ να σου πω την αλήθεια ψήνομαι για ημερήσια Bellfast ( έχω ακούσει ονειρεμένα σχόλια !!!) ....θα δείξει ...
 
Last edited by a moderator:

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
echo2011 said:
Και επειδή το Λονδίνο είναι φανταστικό, το Δουβλίνο μπορεί να σου φανεί "λίγο" στη σύγκριση..

Λόγω των κολλητών , πάω αρκετά συχνά ( όσο μου το επιτρέπουν δουλεία και λεφτά βέβαια ..) ,οπότε το έχω γυρίσει αρκετά καλά και το έχω "ψιλό"απομυθοποιήσει ... άλλα όπως και να έχει φαντάζομαι οτι στην σύγκριση το Δουβλίνο θα χάνει ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom