Γερμανία Dusserldof,koln or bonn?

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αξίζει κανείς να επισκεφτεί την πιο πάνω περιοχή και αν ναι...
ποιά από τις τρείς πόλεις θεωρείται οτι έχει να προσφέρει περισσότερα σε ομορφιά και αξιοθέατα ώστε να την διαλέξει κάποιος για διαμονή 4-5 ημερών....και να κάνει ημερησιες εκδρομές στις άλλες πόλεις?
ευχαριστώ..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε απάντησα κάπως σε προηγούμενο ποστ, δεν ξέρω αν το είδες. Η γνώμη μου είναι ότι η Κολωνία παρουσιάζει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, εκτός το γνωστό καθεδρικό και τη γέφυρα, έχει ένα ωραίο Μουσείο ρωμαικών αρχαιοτήτων και άλλα πολλά που δεν είδα όμως για σου πω γι'αυτά. Πέρα από αυτό οι κάτοικοί της ισχυρίζονται ότι είναι μεσογειακής νοοτροπίας, πράγμα που σημαίνει ότι κινούνται κάπως χαλαρότερα και διασκεδάζουν (κυρίως τις απόκρηες). Από τη άλλη το Ντύσεντολρφ είναι και αυτό πάνω στο ποτάμι και το καινούργιο Μουσείο σύγχρονης τέχνης του δίνει ένα αέρα "μοντέρνο''. Για την Βόννη δεν κατέχω. Προσωπικά θα διάλεγα Κολωνία και θα επισκεπτόμουν τις υπόλοιπες. Μη ξεχάσεις και το Λεβερκούζεν δεν έχει τίποτα αλλά για φόρο τιμής στην ελληνική μετανάστευση!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
το ειδα το προηγούμενο πόστ..αλλα σκεφτηκα να ανοιξω ενα νέο θέμα ωστε να μαζευτούν εδώ όλες οι πληροφορίες..σε ευχαριστώ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αξίζει κανείς να επισκεφτεί την πιο πάνω περιοχή και αν ναι...
ποιά από τις τρείς πόλεις θεωρείται οτι έχει να προσφέρει περισσότερα σε ομορφιά και αξιοθέατα ώστε να την διαλέξει κάποιος για διαμονή 4-5 ημερών....και να κάνει ημερησιες εκδρομές στις άλλες πόλεις?
ευχαριστώ..
Για χειμώνα, που εκ των πραγμάτων θα μείνεις μέσα στις πόλεις, Κολωνία. Για καλοκαίρι, που θα μπορείς να περιηγηθείς στις κοιλάδες του ρήνου, του Ahr και του Mosele, θα πρότεινα Βόννη ως βάση (ως πόλη είναι σχεδόν αλλά όχι τελείως αδιάφορη).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενα συν απο μενα για Κολωνια.
Ο καθεδρικος της ναος ειναι εντυπωσιακος και επιβεβαιωνω αυτο που ειπωθηκε παραπανω για τους ζεστους και επικοινωνιακους ανθρωπους.
Μπορειτε-καιρου επιτρεποντως -να κατεβετε το Ρηνο με πλοιαριο και να κανετε αρκετες ημερησιες .
Μπορειτε (παντα αναλογα με το χρονο σας και τη διαθεση να κανετε χιλιομετρα)να κινηθειτε προς Κομπλεντζ-Χαιδελβεργη η να μπειτε σε Ολλανδια-Λουξεμβουργο -Βελγιο .
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
+ Κολωνία. "Εύκολη" πόλη, αρκετά πράγματα να δεις, ευχάριστοι άνθρωποι, ωραία βόλτα στο "νυφοπάζαρο" (καιρού επιτρέποντος), πολύ ωραίες μπυραρίες (και όχι μόνον).

Η Βόννη αν δεν ήταν πρωτεύουσα της πρώην Ομοσπονδιακής Γερμανίας θα είχε την ίδια σημασία και ενδιαφέρον με κάθε μεσαία πόλη της Γερμανίας.

Στο Ντύσσελντορφ, αν δεν έχεις λόγους για "επαφές" με Έλληνες της διασποράς, μόνο η μελέτη μιας βιομηχανικής πόλης θα ενδιέφερε - ίσως.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες διά της μεθόδου της εις άτοπον απαγωγής (τι φλασιά μου ήρθε τώρα :bleh:)
Η Βόννη αν δεν ήταν πρωτεύουσα της Δυτικής Γερμανίας θα ήταν χειρότερη από μία μέση γερμανική πόλη
Όσον αφορά το Dusseldorf πήγαινε καλύτερα στην Ελευσίνα ή στη Σίνδο για βόλτα (εκτός αν έχεις κανένα συγγενή εκεί πέρα, οπότε πάω πάσο)
Οπότε τι μένει?
Κολωνία!!
Για να μην την αδικούμε κιόλας είναι συμπαθητική προς ωραία σαν πόλη κι έχει πράγματα να δεις και να κάνεις!! Καλά να περάσεις!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά..σιγουρα δεν θα ηθελα να πάω σε κατι που μοιαζει με ελευσίνα η σίνδο... μιάς και δεν εχω κανενα συγγενή εκεί..γι αυτό ζήτησα και την γνώμη σας..
απλά ειδα τις προσφορές της aegean και ελεγα μηπως την κάνω στα μεσα Μαρτίου...
μου αρέσει πολύ η γερμανία αλλα για εκεινη την περιοχή δεν ειχα καμμία πληροφορία και δεν ξέρω αν αξίζει η θα απογοητευτώ αν τελικά το αποφασίσω...
προσωπικά σκεφτόμουν να πάω ενα 5 ημερο βενετία αρχές φλεβάρη..οχι καρναβάλι...βρισκω φτηνά ξενοδοχέια...εισητηρια...αλλα ο mr λέει οτι θα εχει πολυ κρύο..οτι καλυτερα ειναι ανοιξη.. η φθινοπωρο...μήπως δεν αξίζει...και γιαυτό μετα αρχισα να ψαχνω λιγο για γερμανια οταν ειδα το newslettes Της aegean..για μεσα μαρτίου...
δεν ξέρω αν θα αποφασισω κατι τελικά...πάντως σας ευχαριστώ!!

υ.γ..λέτε να αξίζει η βενετία αρχές φλεβάρη η εχει δίκιο ο mr?
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Αναμφιβολα Κολωνία. Εξαιρετικός καθεδρικός, αν εχεις παιδιά ή ενδιαφερεσαι για θεματικα πάρκα πολυ κοντά στη Phantasialand, ωραιο ιστρικο κεντρο με πεζόδρομους.
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=22144&ppuser=8314
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά..σιγουρα δεν θα ηθελα να πάω σε κατι που μοιαζει με ελευσίνα η σίνδο... μιάς και δεν εχω κανενα συγγενή εκεί..γι αυτό ζήτησα και την γνώμη σας..
απλά ειδα τις προσφορές της aegean και ελεγα μηπως την κάνω στα μεσα Μαρτίου...
μου αρέσει πολύ η γερμανία αλλα για εκεινη την περιοχή δεν ειχα καμμία πληροφορία και δεν ξέρω αν αξίζει η θα απογοητευτώ αν τελικά το αποφασίσω...
προσωπικά σκεφτόμουν να πάω ενα 5 ημερο βενετία αρχές φλεβάρη..οχι καρναβάλι...βρισκω φτηνά ξενοδοχέια...εισητηρια...αλλα ο mr λέει οτι θα εχει πολυ κρύο..οτι καλυτερα ειναι ανοιξη.. η φθινοπωρο...μήπως δεν αξίζει...και γιαυτό μετα αρχισα να ψαχνω λιγο για γερμανια οταν ειδα το newslettes Της aegean..για μεσα μαρτίου...
δεν ξέρω αν θα αποφασισω κατι τελικά...πάντως σας ευχαριστώ!!

υ.γ..λέτε να αξίζει η βενετία αρχές φλεβάρη η εχει δίκιο ο mr?
Για την εποχη που αναφερεσαι φανταζομαι οτι η Γερμανια θα εχει πολυ περισσοτερο κρυο απο Ιταλια.Δεν ξερω βεβαια αν η Βενετια εχει βροχες εκεινη την περιοδο.Παντως η Κολωνια δεν πιανει ευκολα χιονια -αντε μια πασπαλα ,εκτος αν πεσεις στην περιπτωση βεβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom