Ινδονησία Eρωτήσεις για Bali

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα,

Σκοπεύω να ταξιδεψω bali τέλη Αυγούστου και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια βασικά πράγματα καθώς είναι το πρώτο ταξίδι που κάνω εκτός Ευρώπης.

1.Απο αξιοθέατα, τι κατα την γνώμη σας πρέπει να δεί κάποιος όπωσδίποτε, αν πάει Bali;
2. Απ'οτι διάβασα το Bali δεν προσφέρεται και τόσο για μπάνια μιας και στις περισσότερες (?) παραλίες έχει κύμα. Υπάρχουν κάποιες παραλίες που μπορείτε να προτείνετε;
3. Είναι απαραίτητος ο εμβολιασμός για Ηπατίτιδα Α, Β και η προληπτική λήψη φαρμάκων για ελονοσία; Απο θέματα υγείας τι άλλο πρέπει να προσέξω;
4. Συνάλλαγμα που προτείνετε να αλλάξω και πόσα μετρητά να πάρω μαζί μου;
5. Για κινητά τηλέφωνα τι ακριβώς παίζει; Θα πρέπει να ενεργοποιήσω roaming (έχω vodafone)..η μήπως να πάρουμε τίποτα walkie talkie μαζί ("εδώ σφυρί καλεί δρεπάνι") :haha:
6. Απο εγκληματικότητα τι παίζει; Μπορώ να έχω άφοβα μαζί μου κάποιες συσκευές ή θα ανυσηχώ κάθε τρεις και λίγο μη μου τις βουτήξουν;
7. Είναι δεδομένο ότι θα πάθω jetlag; :roll: Aνησυχώ, γιατί τη μέρα που επιστρέφω Ελλάδα είναι μια μέρα πριν πάω δουλειά :bleh: (μη ρωτάτε ..)

οτιδίποτε άλλα tips έχετε είναι ευπρόσδεκτα. Αν υπάρχει κάποιο thread στο forum με Bali Tips που να μου ξέφυγε παρακαλώ κάντε ένα link. Βέβαια διάβασα τις καταπληκτικές ιστορίες κάποιων παιδιών και πήρα μια γεύση :clap:

Sorry για τις άκυρες ερωτήσεις ..αλλά είναι first time που κάνω τέτοιο ταξίδι :D

ευχαριστώ


p.s. και ένα τελευταίο

σχετικά με την visa, έψαξα στο net μπας και βρω τα forms που χρειάζοντε για να είμαι προετιμασμένος...και ψιλοχάθηκα. Ζητάνε 2-3 φόρμες, φωτογραφίες, δικαιολογητικά απο bank statements κλπ. Καμιά πληροφορία πάνω στη visa θα βοηθήσει αρκετά.
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,

Σκοπεύω να ταξιδεψω bali τέλη Αυγούστου και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια βασικά πράγματα καθώς είναι το πρώτο ταξίδι που κάνω εκτός Ευρώπης.

1.Απο αξιοθέατα, τι κατα την γνώμη σας πρέπει να δεί κάποιος όπωσδίποτε, αν πάει Bali;
2. Απ'οτι διάβασα το Bali δεν προσφέρεται και τόσο για μπάνια μιας και στις περισσότερες (?) παραλίες έχει κύμα. Υπάρχουν κάποιες παραλίες που μπορείτε να προτείνετε;
3. Είναι απαραίτητος ο εμβολιασμός για Ηπατίτιδα Α, Β και η προληπτική λήψη φαρμάκων για ελονοσία; Απο θέματα υγείας τι άλλο πρέπει να προσέξω;
4. Συνάλλαγμα που προτείνετε να αλλάξω και πόσα μετρητά να πάρω μαζί μου;
5. Για κινητά τηλέφωνα τι ακριβώς παίζει; Θα πρέπει να ενεργοποιήσω roaming (έχω vodafone)..η μήπως να πάρουμε τίποτα walkie talkie μαζί ("εδώ σφυρί καλεί δρεπάνι") :haha:
6. Απο εγκληματικότητα τι παίζει; Μπορώ να έχω άφοβα μαζί μου κάποιες συσκευές ή θα ανυσηχώ κάθε τρεις και λίγο μη μου τις βουτήξουν;
7. Είναι δεδομένο ότι θα πάθω jetlag; :roll: Aνησυχώ, γιατί τη μέρα που επιστρέφω Ελλάδα είναι μια μέρα πριν πάω δουλειά :bleh: (μη ρωτάτε ..)

οτιδίποτε άλλα tips έχετε είναι ευπρόσδεκτα. Αν υπάρχει κάποιο thread στο forum με Bali Tips που να μου ξέφυγε παρακαλώ κάντε ένα link. Βέβαια διάβασα τις καταπληκτικές ιστορίες κάποιων παιδιών και πήρα μια γεύση :clap:

Sorry για τις άκυρες ερωτήσεις ..αλλά είναι first time που κάνω τέτοιο ταξίδι :D

ευχαριστώ


p.s. και ένα τελευταίο

σχετικά με την visa, έψαξα στο net μπας και βρω τα forms που χρειάζοντε για να είμαι προετιμασμένος...και ψιλοχάθηκα. Ζητάνε 2-3 φόρμες, φωτογραφίες, δικαιολογητικά απο bank statements κλπ. Καμιά πληροφορία πάνω στη visa θα βοηθήσει αρκετά.
καλως ηρθες!
Υπαρχουν πολλα posts που αναλυουν καποιες απο τις ερωτησεις σου.
Ψαξε και θα βρεις πολλες πολλες χρησιμες πληροφοριες!
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Οσον αφορά τα εμβόλια, εγω επειδή ταξιδευω συχνά τα έκανα κ μάλιστα την περασμένη εβδομάδα. Θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος για Ηπατίτιδα για να δεις αν έχει αντισώματα και θα σου πει ο γιατρός αν πρέπει να κάνεις. Από εκει και πέρα μπορεί να στο κάνουν και στο φαρμακείο. Τα εμόλια είναι το Engerix και το HAvrix. Το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Α γίνετε μια φορά, ενώ της Β πρέπει να κάνεις συνολικά 3 .. (μετά από 1 μήνα και μετά από 6 μήνες) ...αυτά ..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Οσον αφορά τα εμβόλια, εγω επειδή ταξιδευω συχνά τα έκανα κ μάλιστα την περασμένη εβδομάδα. Θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος για Ηπατίτιδα
αιντεεεεεεεεεεέεεεε!!!!!!!!!!!!!
 

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ευχαριστώ για τα replies. Με τα εμβόλια θα πρέπει να το ψάξω λίγο γιατί ομολογώ πως αγχώθηκα κάπως μιας και θέλω να ελπίζω πως αν πάω στο Μπαλί δε θα "σαπίσω" στο ξενοδοχείο και στα τουριστικά θέρετρα αλλά θα μπώ και σε καμιά ζούγκλα να γουστάρω... :shock:

Αυτό για τις εξετάσεις αίματος το σκεφτόμουν και εγώ άσχετα με τα εμβόλια. Έλεγα να κάνω πριν αναχωρήσω ...όχι τίποτα άλλο αλλά να ξέρω τι έχω πριν πάω και τι απέκτησα αφού γυρίσα :haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
σχετικά με την visa, έψαξα στο net μπας και βρω τα forms που χρειάζοντε για να είμαι προετιμασμένος...και ψιλοχάθηκα. Ζητάνε 2-3 φόρμες, φωτογραφίες, δικαιολογητικά απο bank statements κλπ. Καμιά πληροφορία πάνω στη visa θα βοηθήσει αρκετά.
Τις καλυτερες απαντησεις θα τις παρεις απο την πρεσβεια της Ινδονησιας.
Τηλέφωνο : 210 6742345 Μαραθωνοδρομων 99 Ψυχικο.(παραλληλος της Λ.Κηφησιας στο ρευμα προς Αθηνα)


Προσωπικα τη βιζα θα την εβγαζα απο δω για να μην μπαινω τετοιες διαδικασιες οταν φτασω εκει.:cool:
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
εσύ που πάς δηλαδή???????θα κυλιστείς στα βούρκα?????????:D
Κοιτα η Α κολλάει από φαγητο, ποτό κλπ πολύ εύκολα και η Β κυρίως από σάλιο, αίμα σεξ κλπ. Ε, τωρα να πας σε ένα μέρος, να μην φας, να μην πιεις και να μην ...... δεν αξίζει :lol::lol::lol:
Ασε που δεν λέει να γυρίσουν όλοι μαυρισμένοι τον Σεπτέμβρη και εμείς να είμαστε κιτρινοι!! :D

ps. Οι ντόπιοι σε αυτά τα μέρη έχουν αντισώματα από μικρή ηλικία, αρα δεν σημαίνει ότι τρώνε αυτοι θα τρωμε και εμεις κ θα είμαστε καλα.
 

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
ρε παιδιά για με την ελονοσία στο Μπαλί τι παίζει ; Να πάρω malarone ή όχι ;
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
ρε παιδιά για με την ελονοσία στο Μπαλί τι παίζει ; Να πάρω malarone ή όχι ;
Τιποτα να μην πάρεις αν κινηθείς στα τουριστικά μέρη, στα καλά ξενοδοχεία ψεκάζουν ακόμα και τα χωράφια. Με τα αυτοκόλλητα autan κλπ θα είσαι μια χαρά, ακόμα και στα zoo park και elephant park.
Δεν ξέρω αν το φαινόμενο είναι πιο δυσκολο την περιοδο των βροχών, αλλά η γνώμη μου είναι ότι το μέρος είναι τόσο τουριστικό που ακόμα και τα κουνούπια έχουν γίνει ευρώπη !!!
 

siatjo

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Υστερα απο το περσινο ταξιδι Ταυλανδη στα Πουκετ αποφασισαμε φετος να παμε Μπαλι :lol: Εχουμε καμια ιδεα πως να καταφερουμε να παμε οσο πιο φτηνα γινεται ? Περυσι πηγα με Thai απευθειας μπανγκογκ - πουκετ με 750 ευρω .... φετος λεω να ταλαιπωρηθω περισοτερο και να εχω περισοτερες ανταποκρισεις μηπως ριξω την τιμη ...... Κατι κοιταγα μεσω αγγλιας για να το συνδυασω αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ..... Η διαδρομη ηταν αθηνα - αγγλια - κουαλα λουμπουρ - ντενπασαρ ........ και μου εβγαινε γυρω στα 600 ........ Εχει κανεις καμια εμπειρια ? Ευπροσδεκτες ολες οι αποψεις . Αντε γιατι εχω αργησει ηδη ;) :clap: :bleh: :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom