Transavia Transavia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

parim

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας! θελω ν κλεισω ενα εισητηριο με την transavia την οποια δεν γνωριζω και με προβληματιζει.επισης ειδα οτι στην συγκεκριμενη πτηση πεταει με μποινγκ 737-800 και με αγχωνει η ασφαλεια.επειδη εχουν γινει αρκετα ατυχηματα με τετοιου ειδους αεροσκαφη.αδικαιλογητα πιστευετε?
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
μΙΑ
Γεια σας! θελω ν κλεισω ενα εισητηριο με την transavia την οποια δεν γνωριζω και με προβληματιζει.επισης ειδα οτι στην συγκεκριμενη πτηση πεταει με μποινγκ 737-800 και με αγχωνει η ασφαλεια.επειδη εχουν γινει αρκετα ατυχηματα με τετοιου ειδους αεροσκαφη.αδικαιλογητα πιστευετε?
Μια χαρα εταιρεια ειναι...καθαρο το αεροπλανο και οι θεσεις μια χαρα...Είναι θυγατρικη της ΚLΜ....
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Να κάνω και μία ερώτηση όσων αφορά την Transavia...
Στα basic εισιτήρια που είναι με χειραποσκευή 10kg, επιτρέπουν και ένα μικρό backpack ή θα μας κάνουν θέμα?
Είναι αυστηροί γενικά ή είναι σαν τη ryanair?

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει!

Να δω μήπως χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση ένα εισιτήριο σε plus για να έχουμε άνεση με τις αποσκευές!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Να κάνω και μία ερώτηση όσων αφορά την Transavia...
Στα basic εισιτήρια που είναι με χειραποσκευή 10kg, επιτρέπουν και ένα μικρό backpack ή θα μας κάνουν θέμα?
Είναι αυστηροί γενικά ή είναι σαν τη ryanair?

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει!

Να δω μήπως χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση ένα εισιτήριο σε plus για να έχουμε άνεση με τις αποσκευές!
Δυστυχώς όχι δεν επιτρέπεται και μικρό backpack. Μόνο χειραποσκευή. Οπότε βάλτην άδεια μέσα στην χειραποσκευή. Επίσης τοποθέτησε σωστά τη μηχανή ή τους φακούς αν έχεις προσεκτικά. Εκτός βέβαια αν αγοράσεις έξτρα αποσκευή και είσαι άνετος.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δυστυχώς όχι δεν επιτρέπεται και μικρό backpack. Μόνο χειραποσκευή. Οπότε βάλτην άδεια μέσα στην χειραποσκευή. Επίσης τοποθέτησε σωστά τη μηχανή ή τους φακούς αν έχεις προσεκτικά. Εκτός βέβαια αν αγοράσεις έξτρα αποσκευή και είσαι άνετος.
Δυστυχώς δε θα είναι άδειο το backpack, θα έχει μέσα τα φωτογραφικά!
Άντε και αυτό το λύνω, αγοράζω μία επιπλέον αποσκευή...
Αλλά αν είναι τόσο αυστηροί θα έχω πρόβλημα και με το τριπόδι... το οποίο δεν μπορώ να δώσω σαν αποσκευή σε καμία περίπτωση!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δυστυχώς δε θα είναι άδειο το backpack, θα έχει μέσα τα φωτογραφικά!
Άντε και αυτό το λύνω, αγοράζω μία επιπλέον αποσκευή...
Αλλά αν είναι τόσο αυστηροί θα έχω πρόβλημα και με το τριπόδι... το οποίο δεν μπορώ να δώσω σαν αποσκευή σε καμία περίπτωση!
Δεν χωράει διαγώνια στην χειραποσκευή? Αναγκαστικά θα πάρεις λιγότερα ρούχα βέβαια. Εγώ το έχω κάνει μια φορά! Γενικά μπελάς το τριπόδι στα ταξίδια και δεν το έχω ξαναπάρει. Για σένα όμως απ' ότι καταλαβαίνω είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φωτογραφίας. Το σίγουρο είναι πως θα στο χρεώσουν σαν έξτρα αποσκευή.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δεν χωράει διαγώνια στην χειραποσκευή? Αναγκαστικά θα πάρεις λιγότερα ρούχα βέβαια. Εγώ το έχω κάνει μια φορά! Γενικά μπελάς το τριπόδι στα ταξίδια και δεν το έχω ξαναπάρει. Για σένα όμως απ' ότι καταλαβαίνω είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φωτογραφίας. Το σίγουρο είναι πως θα στο χρεώσουν σαν έξτρα αποσκευή.
Δυστυχώς δε γίνεται ταξίδι χωρίς τρίποδο! :D
Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα να το έχω μαζί στην καμπίνα,
σε ταξίδια με ryanair, easyjet, aegean... από όσο θυμάμαι βέβαια!
Οι γυναίκες δλδ δεν κουβαλάνε εκτός από τη χειραποσκευή και τις τεράστιες τσάντες τους?
Αν κάποιος έχει laptop τι κάνει?
Μου φαίνεται λίγο περίεργο που είναι τόσο αυστηροί...
Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι λύσεις υπάρχουν...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Οι άλλες εταιρείες επιτρέπουν εκτός από τη χειραποσκευή και μια ακόμα χειρός, λαπτοπ κτλ. Βέβαια μου κάνει εντύπωση που περνάς χαλαρά το τριπόδι αλλά για να το λες.. Στην Transavia όμως ξεκάθαρα επιτρέπουν δωρεάν μόνο μια χειραποσκευή.
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο επόμενος...
By the book, δεν επιτρεπεται να έχεις τιποτε αλλο εκτος απο την χειραποσκευή και ενα μπουφάν.
Οτι έχεις extra πρέπει να χωράει στην χειραποσκευή εαν σου ζητηθεί. Τώρα απο εκει και πέρα φυσικά εχει να κανει και με το που θα πέσεις.
Απο την εμπειρία μου, μπορεί να το περάσεις στην πτήση απο Ελλάδα για οπουδήποτε, αλλα μπορεί να σε μπλοκάρουν στο αεροδρόμιο του οπουδήποτε, και συνήθως το επιχείρημα οτι αφου με αφήσανε να έρθω με αυτο δεν παίζει...
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα σας! Θα ταξιδέψουμε με Transavia για Orly στο Παρίσι τον Αύγουστο και είμαι μισό βήμα πριν κλείσω δύο εισιτήρια μετ'επιστροφής.
Αυτό που μας απασχολεί είναι πως δεν έχει επιλογή να προσθέσω βαλίτσα. Δηλαδή ή δεν θα βάλω σε κανέναν βαλίτσα, ή θα βάλω και στους δύο, προσαρμογή για να βάλω στον έναν βαλίτσα δεν έχει; Μας δίνει μόνο απο μια χειραποσκευή.
Επίσης επειδή είδα πως εάν επιλέξω το οικονομικό πακέτο, δεν έχει να επιλέξεις θέση, είναι κάπως σαν την easyjet που όποιος προλάβει πρόλαβε να καθίσει; Δεν με πειράζει που δεν επιλέγω συγκεκριμένη θέση, ας μπούμε όπου να'ναι αλλά αν βγούνε τα εισιτήρια μαζί λογικά δεν θα πρέπει να μπούμε μαζί δίπλα δίπλα;
Με την easyjet παλαιότερα δεν υπήρχε καν θέση στο εισιτήριο και είχαμε καθίσει ο ένας στη μπροστά και ο άλλος πίσω γιατί τις είχαν πιάσει ήδη. Παίζει δηλαδή να μπούμε όπως να'ναι πάλι αλλού ο ένας αλλού ο άλλος, ή βγαίνουν αυτόματα οι θέσεις κατά το check-in όπως γίνεται με άλλες εταιρείες;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα σας! Θα ταξιδέψουμε με Transavia για Orly στο Παρίσι τον Αύγουστο και είμαι μισό βήμα πριν κλείσω δύο εισιτήρια μετ'επιστροφής.
Αυτό που μας απασχολεί είναι πως δεν έχει επιλογή να προσθέσω βαλίτσα. Δηλαδή ή δεν θα βάλω σε κανέναν βαλίτσα, ή θα βάλω και στους δύο, προσαρμογή για να βάλω στον έναν βαλίτσα δεν έχει; Μας δίνει μόνο απο μια χειραποσκευή.
Επίσης επειδή είδα πως εάν επιλέξω το οικονομικό πακέτο, δεν έχει να επιλέξεις θέση, είναι κάπως σαν την easyjet που όποιος προλάβει πρόλαβε να καθίσει; Δεν με πειράζει που δεν επιλέγω συγκεκριμένη θέση, ας μπούμε όπου να'ναι αλλά αν βγούνε τα εισιτήρια μαζί λογικά δεν θα πρέπει να μπούμε μαζί δίπλα δίπλα;
Με την easyjet παλαιότερα δεν υπήρχε καν θέση στο εισιτήριο και είχαμε καθίσει ο ένας στη μπροστά και ο άλλος πίσω γιατί τις είχαν πιάσει ήδη. Παίζει δηλαδή να μπούμε όπως να'ναι πάλι αλλού ο ένας αλλού ο άλλος, ή βγαίνουν αυτόματα οι θέσεις κατά το check-in όπως γίνεται με άλλες εταιρείες;
Πως δεν έχει;
Αφού επιλέξεις τον ναύλο που έχει μόνο χειραποσκευη, στο επομενο βήμα, και αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία σου, μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις και ποιος από τους δυο σας θα έχει επιπλέον βαλίτσα.

Μα και στην easyjet δεν είναι όποιος πρόλαβε κάθισε. Έχεις συγκεκριμένες θέσεις. Το ίδιο και στην Transavia, θα σας δώσουν θέσεις στο check in. Τώρα αν θα είστε μαζί κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά αλλά λογικά, επειδή έχετε την ίδια κράτηση θα είστε.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Πως δεν έχει;
Αφού επιλέξεις τον ναύλο που έχει μόνο χειραποσκευη, στο επομενο βήμα, και αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία σου, μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις και ποιος από τους δυο σας θα έχει επιπλέον βαλίτσα.

Μα και στην easyjet δεν είναι όποιος πρόλαβε κάθισε. Έχεις συγκεκριμένες θέσεις. Το ίδιο και στην Transavia, θα σας δώσουν θέσεις στο check in. Τώρα αν θα είστε μαζί κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά αλλά λογικά, επειδή έχετε την ίδια κράτηση θα είστε.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Έκανα λάθος, όχι στην easyjet, αλλά στη wizz ήταν που καθόμασταν όπου προλάβουμε, δεν είχε θέση το εισιτήριο ούτε και μετά το check in. Απλά όταν μπήκαμε στη καμπίνα μας είπε η αεροσυνοδός "μπορείτε να καθίσετε όπου θέλετε απο την 14η σειρά και πίσω. Να θυμάμαι λάθος;
Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom