EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.662
Καλησπέρα παιδιά

για άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα σας. Παρόλο που εχω ταξιδέψει τοσες φορές με easyjet πάλι δεν το θυμάμαι.(επειδη παντα ειχαμε βαλιτσες)

Θέλει η κοπέλα μου να ανέβει να με δει για 3ημερο στο Εδιμβούργο τον Οκτώμβρη και θα έχει μαζί της μονάχα εναν σάκο που χωράει και στο αεροπλάνο μαζί της. Όταν κόβω το εισιτηριο απτο σαιτ τους μπορώ να βγάλω τα 11 ευρώ του hold bag αφου δεν θα το χρησιμοποιήσει σωστά?

Δηλαδή μπορώ να το αφαιρέσω αν δεν δώσει καθόλου βαλίτσα στο check in παρα μονο εχει εναν σακο μαζι της? Μια μικρή διευκρίνιση ζητάω για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Ευχαριστω προκαταβολικα
Να προσέξει όμως στη χειραποσκευή που θα πάρει να λάβει υπόψιν και τους κανόνες με τα υγρά! (κάτω από 100ml κτλ. - δε τα ξέρω, στο site του ΑΙΑ τα γράφει επακριβώς)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Aποτι ξερω δεν χρειαζεται και είναι άσκοπο να την πληρώσεις αφου αν στα χάσουν ενα υποχρεωμενοι να στα βρουν απτο νομο ή να σε αποζημιώσουν.Δεν γνωρίζω πολλά επι του θέματος πάντως όσους ακουω απο εδω μεσα λενε να μη την βαζουμε.

Παιδια κάτι άλλο, η απόσταση απο το London Gatwick North εως το South είναι μεγάλη? Επειδη θα πρεπει να την διανύσει μεσα σε 50 λεπτα για να αλλαξει πτήση και δεν θέλω να την αγχώσω, αν είναι να της κόψω άλλη πτήση.Πόσο πια μακρια να ειναι?
υπάρχει δωρεαν εσωτερικό τρένο, να σε μεταφέρει απο το ενα τερμιναλ στο αλλο

Changing terminals Connecting to UK, Channel Islands or Ireland flights: Follow Arrivals, collect any baggage and take the free automatic transit train which operates between North and South Terminals. Transit trains depart every six minutes (three minutes at peak times) and the journey takes two minutes.
Connecting to international flights: If your baggage is checked through to your final destination, use the free inter-terminal bus which operates from below the flight connections areas.


Connecting to Heathrow or Stansted airports Visit our Travel between Airports page for help planning your journey between airports in the South East.


Further information Passengers connecting on to international destinations can connect airside (ie without clearing Customs and passport control) via Flight Connections. If you need to change terminals, use the free Flight Connections bus which runs every 10 – 15 minutes. Please note that passengers connecting airside will require either a boarding card or ticket for the onward flight, and that any hold luggage must be through-checked to your final destination.
Passengers connecting on to UK destinations (including the Channel Islands and Ireland) must follow the standard arrivals route through Customs (for international passengers) and baggage reclaim, and then proceed to check-in for their onward flight. It is a UK Immigration Service requirement that all passengers entering the UK must present themselves to Immigration at the first port of call. Therefore it is important that your passport/visa allows you entry into the UK. You can apply for a 24-hour visa on arrival. This is at the discretion of the Immigration Officer, who must be satisfied that you have a confirmed booking of onward travel within 24 hours.

ριξε μια ματιά στο σαιτ,
Gatwick Airport: Airport informationεχει οτι ψαχνεις, και χαρτες σε pdf
 
Last edited by a moderator:

ougk

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελπιζω Σκανδιναβια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια, Αγ Πετρουπολη
Το Gatwick εχει δυο terminal τα οποια εχουν επαφη με 1 τρενο που εχει ανα 3-5 λεπτα επισης τρενο σε πηγαινει και στο σταθμο του τρενο μια αποσταση 2-3 λεπτα με το τρενο (ειναι δωρεαν αυτα) παντως για να γνωριζεις οταν εγω πηγ σε αυτο το αεροδρομιο μαζι με ελεγχους και βαλιτσες μου πηρε καπου στα 20-30 λεπτα για να φτασω στο σταθμο του τρενου βεβαια εγω δεν βιαζομουν γιατι πηγαινα για διακοπε και δεν ειχα ουτε καμια ανταποκριση ουτε τιποτα
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Πωπω φαντάζομαι μπελάς ε, ελεος αυτοι οι Αγγλοι.

Ε εντάξει της έκοψα εισιτηριο με 2μιση ωρες απόσταση να μην τρέχει.Αλλα να ζητάνε τα στοιχεία της ταυτότητας μου απο ιδιωτικη εταιρεια μου φάνηκε κάπως.Οκ σε κρατικα οργανα αλλα να εχει και η easyjet τιον αριθμο ταυτοτητας μου?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Φαντάζομαι ότι το ορίζουν οι διαδικασίες του αεροδρομίου, οπότε είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει και η ίδια.
 

alavantas

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
skyeurope και αποσκευες

Φαντάζομαι ότι το ορίζουν οι διαδικασίες του αεροδρομίου, οπότε είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει και η ίδια.
ταξιδεύουμε πρώτη φορά με skyeurope και θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δύο άτομα (το reservation confirmation αναφέρει κ τα δύο ονόματα) μια βαλίτσα που έχει βάρος 30 kg.στο site λένε ότι καθε άτομο δικαιόυται μέχρι 20 kg αποσκευές.έχουμε δώσει 11 ευρώ για checked baggage.θα μας αφήσουν να περάσουμε τη κοινή βαλίτσα χωρίς extra χρέωση ή καλύτερα θα είναι να μοιράσουμε τις αποσκευές πριν φτάσουμε στο αεροδρόμιο ?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ταξιδεύουμε πρώτη φορά με skyeurope και θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δύο άτομα (το reservation confirmation αναφέρει κ τα δύο ονόματα) μια βαλίτσα που έχει βάρος 30 kg.στο site λένε ότι καθε άτομο δικαιόυται μέχρι 20 kg αποσκευές.έχουμε δώσει 11 ευρώ για checked baggage.θα μας αφήσουν να περάσουμε τη κοινή βαλίτσα χωρίς extra χρέωση ή καλύτερα θα είναι να μοιράσουμε τις αποσκευές πριν φτάσουμε στο αεροδρόμιο ?
για τα δύο άτομα η βαλίτσα που την έχετε πληρώσει, να μην υπερβαίνει τα 32 κιλά.
οπότε με 30 είστε οκ.
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Την άλλη εβδομάδα ταξιδεύω για Μιλάνο με την Easyjet.
Θα είμαστε ζευγάρι μαζί με τον γιό μας (3 ετών).
Σε επικοινωνία λοιπόν με την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρίας (τηλ. 2103530300) μου είπαν ότι δικαιούμαστε 60 κιλά σύνολο αποσκευών (20 κιλά/άτομο) αλλά το βάρος μίας αποσκευής δεν μπορεί να ξεπερνά τα 32 κιλά. Οπότε αγοράζοντας 1 βαλίτσα το βάρος θα μπορούσε να είναι έως 32 κιλά ενώ με 2 βαλίτσες δεν μπορεί να ξεπερνά τα 60 κιλά.
Δικαιούμαστε βεβαίως να έχουμε μαζί μας έως τρεις χειραποσκευές διαστάσεων (55 χ 40 χ 20 εκατοστά) ανεξαρτήτου βάρους.
Επίσης το καροτσάκι του παιδιού μεταφέρεται δωρεάν.
Η συνομιλία έγινε στα Αγγλικά και ο υπάλληλος της εταιρίας ήταν ευγενέστατος και πρόθυμος να μου λύσει οποιαδήποτε απορία είχα.
Τα αναφέρω αυτά για ενημέρωση κάποιων μελών που μπορεί να έχουν τις ίδιες απορίες.
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Σήμερα επιστρέψαμε από το ταξίδι.
Όλα έγιναν όπως μου τα είχαν περιγράψει στην τηλεφωνική επικοινωνία μου (και γράφω παραπάνω), απλά να συμπληρώσω ότι για την προσωπική τσάντα της γυναίκας μου μας προειδοποιήσανε ότι θα θεωρηθεί χειραποσκευή (όπως και όλων των άλλων γυναικών βεβαίως), οπότε εμείς την βάλαμε μέσα σε μία από τις χειραποσκευές μας.
Αυτό δεν ισχύει για τα τσαντάκια μέσης (μπανάνες) που είχαμε μαζί μας!
Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, οι εντυπώσεις θετικές, σίγουρα θα είναι μέσα στις επιλογές μας η EasyJet στο επόμενο ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ξεφύγαμε νομίζω.
Αν θέλετε να τσακωθείτε, υπάρχουν τα pm.
Αν θέλετε να ρωτήσετε για τιμές ή να σχολιάσετε τιμές υπάρχουν άλλα πιο εξειδικευμένα θέματα.
Εδώ συζητάμε μόνο για Εasyjet ΚΑΙ αποσκευές.
:spam:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δημόσια το ευχαριστιόμαστε περισσότερο!

Μπλέκονται και περισσότεροι στην κουβέντα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom