EasyJet Easyjet και ασφάλεια;

Elena K.

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Εχω καποιες απορίες για την Eazy jet. Δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτέ και ακούω διάφορα τόσο από γνωστούς όσο και από τα ταξιδιωτικά γραφεία. Στο ερωτημα, γιατί είναι τόσο χαμηλές οι τιμές της eazy jet , σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρειες, λαμβάνω την απαντηση , οτι κάνουν περικοπές στους ελέγχους των αεροσκαφών. Αλλο επιχείρημα, οτι κανουν περικοπές στις παροχές κατα τη διάρκεια του ταξιδιού π.χ.: φαγητό.
Επισης μου είπαν οτι στατιστικά, η Eazy jet εχει τα περισσοτερα ατυχήματα από τις άλλες ετιαρείες.
ΠΟια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας;
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΥΤΑΝ
Εγω πήγα 2 φορές Παρίσι και μια Βερολίνο και ήταν μια χαρά. Τα αεροπλάνα της είναι Airbus. Και στα 3 ταξίδια είχα πολύ καλές πτήσεις. Για περικοπές στους ελέγχους δεν άκουσα αλλα στις παροχές φαγητού ναι. Ότι θες να φας το αγοράζεις (σάντουιτς κτλ). Επίσης δεν σου δίνουν καθορισμένες θέσεις στο αεροπλάνο. Το μόνο αρνητικό ήταν οι αεροσυνοδοί που ήταν στη κυριολεξία παιδάκια (max 22) και πέιραζαν το ένα το άλλο με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετό θόρυβο και να ενοχλόυν τους επιβάτες. Κατα τ'άλλα όλα καλά. Εγω πάντως θα ξαναταξίδευα. Νομίζω κύπριος έχει την εταιρία(?)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ότι απλά είναι άσχετοι... και όχι μόνο άσχετοι αλλά και κακόβουλοι...

Τα αεροπλάνα της Easy είναι ολοκαίνουργια και συντηρούνται σχολαστικά... οι μόνες περικοπές που γίνονται αφορούν το φαγητό και την στενότητα των καθισμάτων...Όσο για τα ατυχήματα δεν θέλω να σχολιάσω τίποτε... απλά θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας αναφέρουν οι άσχετοι τόπο και θύματα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έλενα, ξέρεις πόσες χιλιάδες κόσμος ταξιδεύει κάθε μερά με την Easyjet? Λες να πηγαίνουν όλοι στο χαμό τους και να μη το ξέρουν?

Μη φοβάσαι τίποτα, είναι μία σοβαρή εταιρεία στο τομέα της ασφάλειας και έχουμε πετάξει πολλάκις μαζί της...
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επισης μου είπαν οτι στατιστικά, η Eazy jet εχει τα περισσοτερα ατυχήματα από τις άλλες ετιαρείες.
Αυτοί που σου το είπαν το μοναδικό ατύχημα που θα είχαν ή που ενοούσαν θα ήταν στα γόνατα τους απο το μπροστινό κάθισμα.:D
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο. Λογικό μου φαίνεται στο Ελλαδιστάν που ζούμε. Ταξιδεύω τα τελευταία 8 χρόνια στο εξωτερικό αποκλειστικά με low-cost εταιρείες. Οι περικόπες έχουνε να κάνουνε επίσης: α)με την ώρα διαμόνης του αεροσκάφους στο αεροδρόμιο β)με τον συνολικό φορτίο και τον τύπο του αεροσκάφους γ)με τις υπηρεσίες του αεροδρομίου προς τους επιβάτες (ενδεικτίκα αναφέρω ότι στις πτήσεις της Ryanair πλέον έχει καταργηθεί το check-in στο αεροδρόμιο. Πρέπει υποχρεωτικά να τυπώσεις το boarding-pass μέχρι και 4 ώρες πριν την αναχώρηση σου και να το προσκομίσεις στον έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση μπόρεις να κάνεις check-in στο αεροδρόμιο αλλά θα σου κοστίσει 40 ευρω. Δεν είναι και ότι καλύτερο αν σκέφτείτε ότι τον Noέμβριο θα πετάξω από Bratislava-Düsseldorf(Weeze) και από Düsseldorf(Weeze)-Seville με συνολικό κόστος 64 ευρω).

 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Mε κάλυψαν όλα τα παιδιά παραπάνω, αλλά να επισημάνω ότι πλέον και όλες οι εταιρείες κάνουν περικοπές,δεν είμαι σίγουρη αλλά θαρρώ τα τελευταία 4 και πλέον χρόνια το βιώνω παντού σε όλες τις αεροπορικές-για το φαγητό μιλάω έτσι...Κi εμείς γιατί δεν ακούσαμε τίποτε για τα ατυχήματα της εν λόγω εταιρείας?
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μην ακούς τον κάθε άσχετο τι βλακείες λέει, εδω μέσα ταξιδεύουμε χρόνια με πολλές αεροπορικές και προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη σε θέμα τιμής/ποιότητας. Φυσικά όσο μεγαλώνει η ηλικία καταλαβαίνω οτι θέλεις κάποια άνεση και μπορείς να πάς με άλλες εταιρίες (και εγω δε θα ειμαι 23 για πάντα) αλλά όσον αφορά την ασφαλεια δεν τίθεται θέμα.

Υ.Γ Να φανταστώ οι φίλοι σου δεν έχουν πετάξει ποτέ με τα ελικοφόρα 30ετίας της παλιάς Ολυμπιακής ε? Γιατί τότε μάλλον είναι όντως κακόβουλοι.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Υ.Γ Να φανταστώ οι φίλοι σου δεν έχουν πετάξει ποτέ με τα ελικοφόρα 30ετίας της παλιάς Ολυμπιακής ε? Γιατί τότε μάλλον είναι όντως κακόβουλοι

Tα ελικοφόρα λεγανε οτι ηταν πολυ ασφαλή...δεν ξερω..δεν εχω γνώση...αλλα παντα ετρεμε η ψυχή μου οταν ταξιδευα με αυτα στην Σάμο και συνηθως χειμώνα και με πολυ ασχημο καιρό..δεν θα ξεχασω ποτέ την πτηση για την ορκωμοσία του γιου μου στο πανεπιστήμιο...να εχω πιαστει απο το καθισμα..κοσμος να ουρλιαζει..το αεροπλάνο να χανει ύψος....αφήστε τα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Υ.Γ Να φανταστώ οι φίλοι σου δεν έχουν πετάξει ποτέ με τα ελικοφόρα 30ετίας της παλιάς Ολυμπιακής ε? Γιατί τότε μάλλον είναι όντως κακόβουλοι

Tα ελικοφόρα λεγανε οτι ηταν πολυ ασφαλή...δεν ξερω..δεν εχω γνώση...αλλα παντα ετρεμε η ψυχή μου οταν ταξιδευα με αυτα στην Σάμο και συνηθως χειμώνα και με πολυ ασχημο καιρό..δεν θα ξεχασω ποτέ την πτηση για την ορκωμοσία του γιου μου στο πανεπιστήμιο...να εχω πιαστει απο το καθισμα..κοσμος να ουρλιαζει..το αεροπλάνο να χανει ύψος....αφήστε τα...
Ενα ελικοφορο της ολυμπιακης δε στουκαρε στη σαμο τo 89.....? και ενα το 76 στη κοζανη?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ας μην αρχισουμε συζητηση εν ετει 2009 για τα στανταρντς ασφαλειας του 1976. Σιγα σιγα θα φτασετε και στην πτωση του Ζεππελιν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom