Eat, pray and love στην Ορεινή Ναυπακτία!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!
Eftichia πράγματι η απόσταση είναι ένα θεματάκι. Εγώ πέρυσι επισκέφτηκα πρώτη φορά τη Θράκη και οπωσδήποτε δεν είναι προορισμός για διήμερο αν διανύσεις όλα αυτά τα χιλιόμετρα. Μπορείτε να κάνετε κάποια στιγμή ένα εβδομαδιαίο τουρ προς τα νότια!
Τwinkie λες κι έχω deja vu! Κάναμε ακριβώς τα ίδια! Οπωσδήποτε ο δρόμος είναι προς αποφυγή για όσους έχουν ευαίσθητο λαβύρινθο.
Kleopatra πράγματι η περιοχή δεν έχει ιδιαίτερη τουριστική ανάπτυξη. Όμως η φύση αυτή την εποχή είναι στα καλύτερά της. Γι'αυτό και μόνο αξίζει.
nera_gr τα φιλοσοφικά με πιάνουν συνήθως μεταμεσονυκτίως!:p Πάντως από φωτογραφίες οι καλύτερες έρχονται κι από φαγητό there is something more!
xristoοοοο έχω την τύχη να μην ζαλίζομαι ιδιαίτερα και επίσης απολαμβάνω την περιπέτεια on the road! Καταλαβαίνεις τι κάνει το αγόρι μου σε αυτού του τύπου τις διαδρομές!:roll:
Αυτο που ειπες για τη ζαλαδα.....
Κιαν εχουμε ανεβει σε κορφοβουνια και κατσικοβουνια με το τζιπ!
Παιδια αυτο το στροφιλικι της Ορ. Ναυπ. δεν υπαρχει!!
Η κορη μου δεν ζαλιζεται ευκολα και τα ειδε ολα πραγματικα!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να πάρω μια γεύση, οι στροφές για τις οποίες μιλάμε, έχουν καμία σχέση με Κατάρα, ή Καστανιά? Διαφωτίστε με σας παρακαλώ!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ε οχι βρε παιδια με Καταρα δεν θα το ελεγα.Εχουμε παει 3-4 φορες και δεν μου εκανε κατι κακη εντυπωση ,οσο το στροφιλικι στη Ναυπακτια.
Καστανια ..ποια εννοεις?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ε οχι βρε παιδια με Καταρα δεν θα το ελεγα.Εχουμε παει 3-4 φορες και δεν μου εκανε κατι κακη εντυπωση ,οσο το στροφιλικι στη Ναυπακτια.
Καστανια ..ποια εννοεις?
Καστανιά Ημαθίας, στο Βέρμιο με πάνω από 1000 μέτρα υψόμετρο. Τα παλιά τα χρόνια από εκεί περνούσαμε πηγαίνοντας από Θεσσαλονίκη Καστοριά!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Για να πάρω μια γεύση, οι στροφές για τις οποίες μιλάμε, έχουν καμία σχέση με Κατάρα, ή Καστανιά? Διαφωτίστε με σας παρακαλώ!
καμία σχέση!!!η Κατάρα δεν παίζεται με τίποτα..
στην ορεινή Ναυπακτία έχει στροφές,αλλά ο δρόμος είναι εύκολος,αν δεν τρέχεις και δεν παίρνεις απότομα τις στροφές..άλλωστε μιλάμε για μια διαδρομή 30'-45'....:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι εγω Καταρα δεν καταλαβα κατι -ισως γιατι το τοπιο ηταν ομορφο και ξεχνιομουν .Οσο για την Καστανια δεν ξερω δεν εχω παει.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καμία σχέση!!!η Κατάρα δεν παίζεται με τίποτα..
στην ορεινή Ναυπακτία έχει στροφές,αλλά ο δρόμος είναι εύκολος,αν δεν τρέχεις και δεν παίρνεις απότομα τις στροφές..άλλωστε μιλάμε για μια διαδρομή 30'-45'....:)

Α, μάλιστα οπότε μπορούμε να τη βάλουμε στο πρόγραμμα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
nenena, Καστανιά Ημαθίας δεν έχω πάει ακόμη, αλλά απ' όλες τις διαδρομές ως στιγμής εντός Ελλάδος, τη συγκρίνω μόνο σε ζαλάδα και στροφές, με την παλιά προς Ελαφόνησο, προτού φτιάξουν τον δρόμο....Και να φανταστείς πως γενικά δεν ζαλίζομαι....Ταξιδεύω με 8 μποφόρ άνετη!

Να το προγραμματίσεις ωστόσο οπωσδήποτε..άλλωστε τί είναι 40 λεπτά μπροστά σε τέτοια φύση!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Ο δρόμος όπως είπαν και τα κορίτσια έχει για περίπου 45 λεπτά συνεχείς στροφές αλλά με συνετή οδήγηση δεν είναι κάτι τραγικό (εκτός κι αν κάποιος έχει ιδιαίτερη ευαισθησία). Παρ'όλ'αυτά η διαδρομή είναι υπέροχη και το φυσικό τοπίο του προορισμού αξίζουν την μικρή, ενδεχόμενη ταλαιπωρία!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
Ο δρόμος όπως είπαν και τα κορίτσια έχει για περίπου 45 λεπτά συνεχείς στροφές αλλά με συνετή οδήγηση δεν είναι κάτι τραγικό (εκτός κι αν κάποιος έχει ιδιαίτερη ευαισθησία). Παρ'όλ'αυτά η διαδρομή είναι υπέροχη και το φυσικό τοπίο του προορισμού αξίζουν την μικρή, ενδεχόμενη ταλαιπωρία!
Kαλέ μια χαρά, εγώ την έκανα και έγκυος!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν τα ξέρω καθόλου αυτά τα μέρη τα μαθαίνω τώρα μέσα από την ιστορία σου...αχ ελληνική ύπαιθρος και χωριουδάκια!ότι πρέπει για χαλάρωση!κι εκείνες οι χορτόπιττες...θυμήθηκα τώρα και τις αντίστοιχες του Ελατοχωρίου!!
Αντε εδώ στις πόλεις να πετύχεις τέτοιες παραδοσιακές γεύσεις...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Αναζητώντας τη γαλάζια λίμνη...

Παρασκευή πρωί, αφού απολαμβάνουμε το συμπαθητικό πρωινό μας σε έναν χώρο με τεράστια τζαμαρία και θέα στα τριγύρω έλατα και τις καστανιές, αναχωρούμε για εξερεύνηση της τριγύρω περιοχής. Τελικός μας στόχος είναι η τεχνητή λίμνη Ευήνου. Πριν όμως φτάσουμε εκεί θα απολαύσουμε την υπέροχη, φθινοπωρινή φύση της Ορεινής Ναυπακτίας. Αφήνουμε πίσω μας την Άνω Χώρα και κατευθυνόμαστε προς Κρυονέρια. Η διαδρομή ως εκεί είναι υπέροχη! Πράσινο, καφέ και κίτρινο τα χρώματα που πρωταγωνιστούν. Δέντρα παντού, τυλίγουν τον δρόμο με το μελαγχολικό τους πέπλο...Η απόλυτη φθινοπωρινή πανδαισία! Τα Κρυονέρια είναι ένα ωραίο χωριουδάκι, με περιποιημένα σπιτάκια και μια πολύ όμορφη πλατείτσα. Σε αυτή βρίσκεται ένα μικρό εκκλησάκι, είναι πλακόστρωτη και αυτή την εποχή την κοσμούν 2 δέντρα με τα πιο κίτρινα φύλλα που έχω δει ποτέ! Παραμυθένιο σκηνικό! Συνεχίζουμε με επόμενο προορισμό την Περδικόβρυση. Λίγο μετά τα Κρυονέρια ο δρόμος αλλάζει σε χωματόδρομο και για περίπου 5-6 χιλιόμετρα οδηγούμε ουσιαστικά μέσα στο δάσος. Πυκνή βλάστηση μας περιβάλλει, ψηλά καταπράσινα δέντρα μας οδηγούν, ήχοι του δάσους μας συντοφεύουν και υπέροχες εικόνες θα μας θυμίζουν για πάντα το πανέμορφο αυτό μέρος! Ο χωματόδρομος είναι σε μέτρια κατάσταση και η διάσχισή του είναι απαγορευτική σε συμβατικό όχημα αν έχει βρέξει τις προηγούμενες ημέρες. Αν ο καιρός είναι καλός βγαίνει και με απλό αυτοκίνητο (αν δε λυπάσαι να το καταπονήσεις!). Το σκληροτράχηλο golfάκι μας έχει δοκιμαστεί και σε χειρότερα! Μας έβγαλε για άλλη μια φορά ασπροπρόσωπους, φτάσαμε στην Περδικόβρυση και λίγα χιλιόμετρα μας χώριζαν πια από την λίμνη Ευήνου.
Ακολουθώντας τον κατηφορικό, φιδογυριστό δρόμο αντικρύζουμε αρχικά τα φιόρδ της λίμνης. Καταπράσινα νερά ανάμεσα σε απότομα βράχια. Το τοπίο είναι εντυπωσιακό! Συνεχίζουμε να κατεβαίνουμε και προσεγγίζουμε το κυρίως κομμάτι της λίμνης. Αποφασίζουμε να κάνουμε τον γύρο της με το αυτοκίνητο. Η παραλίμνια διαδρομή είναι όμορφη αλλά την παράσταση κλέβει η θέα της λίμνης από το πάνω μέρος της, όπου θαυμάζει κανείς τα τριγύρω βουνά να την περιβάλλουν και να καθρεφτίζονται στα ήρεμα νερά της. Με την μαγική επίδραση που ασκούν πάντα πάνω μας τα υδάτινα τοπία, αναχωρούμε ευδιάθετοι και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής ακολουθώντας ξανά την υπέροχη δασική διαδρομή. Στάσεις για φωτογραφίες, βολτούλα στο δάσος, απόλαυση του τοπίου και μετά από 1 περίπου ώρα είμαστε ξανά πίσω στην Άνω Χώρα.
Έχει μεσημεριάσει κι έτσι η στάση για φαγητό είναι απαραίτητη!:pΚατευθυνόμαστε προς Ελατού και 2 χιλιόμετρα πριν το χωριό εντοπίζουμε την ταβέρνα "Λώλος" την οποία τιμούμε και με το παραπάνω. Παραδοσιακές λιχουδιές, νόστιμα μαγειρευτά και το κρασάκι να ρέει άφθονο. Μάλλον η εξοχή μας άνοιξε την όρεξη!!!:haha:
Το απόγευμα μας βρίσκει να βολτάρουμε στην Άνω Χώρα, να προμηθευόμαστε γλυκό του κουταλιού κάστανο καθώς και φρέσκα κάστανα (ό,τι πρέπει για ψήσιμο στο τζάκι!) και να απολαμβάνουμε καφεδάκι και πορτοκαλόπιτα στο "Εν Άνω Χώρα", το μοναδικό cafe του χωριού. Βραδάκι πια επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο και το θέαμα είναι μοναδικό. Ανάμεσα στις σκιές των πανύψηλων δέντρων ανατέλλει το φεγγάρι σχεδόν ολόγιομο (την επόμενη έχει πανσέληνο)...Επικρατεί απόλυτη ησυχία κι εμείς απλά κοιτάζουμε γύρω μας μαγεμένοι! Η βραδιά κλείνει με ένα μπουκάλι κρασί μπροστά στο τζάκι, στο σαλόνι του ξενοδοχείου. Κοιτώντας τη φωτιά να σιγοκαίει σκέφτομαι πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει ένας τόπος...Πόσο υπέροχη μπορεί να είναι μια μέρα...Πώς η φύση, η χαλάρωση, η απόλαυση βρίσκονται κυριολεκτικά δίπλα μας...
Σάββατο πρωί παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής. Πριν φύγουμε ρίχνω μια τελευταία ματιά στο καταπράσινο τοπίο τριγύρω, παίρνω μια βαθειά ανάσα, ρουφάω όσες περισσότερς βουνίσιες μυρωδιές μπορώ...2 μέρες ήταν αρκετές για να "καθαρίσει" το μυαλό μου, να "ανοίξει" η ψυχή μου, να "γεμίσει" ο μήνας...2 μέρες γεμάτες φύση, πράσινο, ξενοιασιά...2 όμορφες, φθινοπωρινές μέρες...:rolleyes:

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom