Egypt Air και ο Θεός... βοηθός!

Πως σας φάνηκε το ταξίδι με την Egypt Air?

  • Συνηθισμένο.

    Votes: 14 45,2%
  • Ευχάριστο.

    Votes: 11 35,5%
  • Η Egypt Air είναι λεωφορείο!

    Votes: 4 12,9%
  • Δεν θέλω ούτε ν' ακούω γι' αυτήν!

    Votes: 2 6,5%

  • Total voters
    31

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στο συγκεκριμένο ποστ θα περιγράψω τις εντυπώσεις μου από τις 3 εσωτερικές πτήσεις που είχα με την Egypt Air.

(Φυσικά και γνωρίζω ότι υπάρχει ειδικό θέμα για εμπειρίες από αεροπορικές εταιρείες αλλά γίνεται τέτοιος χαμός εκεί που προτιμώ να το γράψω στο γκρουπ της Αιγύπτου για να μπορεί να το βρει όποιος ενδιαφέρεται για την Egypt Air πιο άμεσα. Αν έκανα λάθος ζητώ συγνώμη και να μεταφερθεί).

Η Egypt Air είναι η πρώτη και μοναδική σας επιλογή για αεροπορικές μεταβάσεις εντός της Αιγύπτου. Τα εισιτήρια είναι το ίδιο ακριβά όσο και τα δικά μας εσωτερικών πτήσεων απλά η διαφορά τους είναι ότι δεν υπάρχουν αυξομειώσεις τιμών είτε τα κλείσεις 5 μήνες νωρίτερα είτε τα κλείσεις 5 ώρες πριν τη πτήση (αρκεί να βρεις θέση φυσικά).

Το site της Egypt Air είναι το www.egyptair.com στην αρχική σελίδα της οποίας επιλέγεις από ποιά χώρα είσαι ώστε να μπορείς να κλείσεις τα εισιτήριά σου σε Ευρώ.

Όταν άρχισα να χρησιμοποιώ την ιστοσελίδα της εταιρείας δηλαδή κανά πεντάμηνο πριν γινόταν ένας μικρός χαμός. Στη συνέχεια όλα έφτιαξαν και τώρα πια το site της λειτουργεί μια χαρά.

Στο δε γραφείο της εταιρείας στην Αθήνα (Λ. Βουλιαγμένης 26, Ν. Κόσμος, Τηλ.: 2109212818-22)
η Κυρία που σηκώνει το τηλέφωνο ήταν πολύ ευγενική και με βοήθησε αρκετά όταν τη χρειάστηκα. Θα μου πείτε γιατί χρειάστηκε να τηλεφωνήσω στο εδώ γραφείο της εταιρείας. Εύλογη η ερώτηση και θα απαντήσω αμέσως. Η Egypt Air μάλλον έχει μια μανία ν' αλλάζει τις πτήσεις όπως τη βολεύει. Έτσι από τις 3 πτήσεις που είχα κλείσει αρχικά σε καμία δεν ταξίδεψα τις ώρες που είχα επιλέξει. Μπορεί να έτυχε θα μου πείτε. Δεν διαφωνώ αλλά έτυχε οπότε δεν μπορώ να μην το αναφέρω.

Λοιπόν, πρώτη πτήση είναι Κάιρο- Ασουάν. Μπαίνω εντελώς τυχαία την προηγούμενη πριν φύγω για Αίγυπτο δηλαδή μια εβδομάδα σχεδόν πριν την προγραμματισμένη πτήση, να ελέγξω αν όλα είναι ΟΚ και βλέπω ότι η πτήση μας έχει ακυρωθεί και μου ζητούν να ταξιδέψω την ίδια ημέρα με άλλη πτήση πολύ πιο πρωϊνή από αυτή που είχα κλείσει. Δεν μπορούσα να κάνω και διαφορετικά, το αποδέχομαι. Φυσικά, και δεν με είχαν ενημερώσει γι' αυτή την αλλαγή. Σιγά μην ασχοληθούν με τέτοιες λεπτομέρειες. Εγώ ταξιδεύω εγώ επομένως πρέπει να σιγουρευτώ αν πετάει το συγκεκριμένο αεροπλάνο ή όχι.

Κοιτάω και τις άλλες δύο πτήσεις, τα ίδια. Αλλαγή ώρας και στις άλλες δύο. Αποδέχομαι την πτήση που μου προτείνουν για Σαρμ- Κάιρο αλλά στην πτήση Λούξορ- Σαρμ δεν μου δίνει επιλογή για την απευθείας που έχει αργότερα το βράδυ αλλά μέσω Κάιρου. Εδώ είναι που χρειάστηκε το γραφείο καθώς για οποιαδήποτε άλλη πτήση έπρεπε να επικοινωνήσω μαζί τους. Τελικά, μου έκλεισε θέση στην πτήση των 9:55 με την οποία δεν πέταξα ποτέ γιατί όσο ήμασταν στην Αίγυπτο, η πτήση των 6:30 (αυτή που είχα αρχικά κλείσει) είχε τελικά θέσεις και επισκέπτηκα το τοπικό τους γραφείο στο Λούξορ για να κλείσω δύο business class με 7 Ευρώ διαφορά έκαστη. Τώρα γιατί μας είχαν πετάξει από αυτή την πτήση στην πορεία δεν πρόκειται να μάθω ποτέ και δεν το έψαξα και πολύ για να πω την αλήθεια.

(Συνεχίζεται...)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Είσαι θεόσταλτη! Για συνέχισε λοιπόν, μυρίζομαι περιπέτεια (και αυτό δεν μ' αρέσει:roll:)...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Marydim αυτό που μου έχει μείνει από την Egypt air είναι η κάτωθι φωτογραφία...:haha::haha: είναι το cartoon που χρησιμοποιούν για την επίδειξη των μέσων ασφαλίας! απίστευτα γελίο!!
 

Attachments

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Εγώ πάλι από αυτή την εταιρεία θυμάμαι ότι ήταν η πρώτη φορά που ζαλίστηκα-και ελαφρώς φοβήθηκα σε προσγείωση και απογείωση!!!Μιλάμε για οδηγούς φόρμουλα κι όχι πιλότους...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εγώ πέταξα Αθήνα-Κάιρο-Μπανγκόκ και πίσω χωρίς κανενα πρόβλημα απολύτως. Ίσως ήμουν πολύ τυχερός ποιός ξέρει... το μόνο αρνητικό ήταν η αναμονή στο αεροδρόμιο του Καίρου αλλά ακόμα και αυτή πέρασε τελικά ευχάριστα λόγω καλής παρέας. Θυμάμαι με νοσταλγία τον αστείο κύριο στο βίντεο ασφαλείας που λέει ο kalspiros
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γυρνωντας απο Καιρο με egypt τολμησα να φαω την τοματοσαλατα που μας σερβιραν (δυο φυλλα μαρουλι και ενα ντοματινι). Ευτυχως που προφτασα εγκαιρως την τουαλεττα του σπιτιου μου!
Ξαναπεταξα, αυτη τη φορα ψιλιασμενη δεν εβαλα στο στομα μου κανενα λαχανικο. Παντως προβλημα σαν αυτο που αντιμετωπισε η Marydim δεν ειχαμε αν και καναμε αρκετες εσωτερικες πτησεις φετος Μαρτιο, Απριλιο.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αν εξαιρέσεις κατι αναταραξεις Καιρο-Ασσουαν, δεν ειχα ασχημες εντυπώσεις. Οσο για πιλότους, θα συμφωνήσω κι εγω... τυφλα να χει η φορμουλα 1...
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Αθήνα - Κάιρο και επιστροφή κανένα πρόβλημα, το ίδιο και από Κάιρο για Ασουάν, αλλά από Λουξόρ για Κάιρο είχαμε 5 ώρες καθυστέρηση, χωρίς να έχει καν αναγραφεί στον πίνακα αναχωρήσεων... εκεί επέμενε, πως το αεροπλάνο αναχωρεί στις δέκα το βράδυ και πετάξαμε τελικά στις 3 τα ξημερώματα και ούτε γνώριζε κάποιος να μας δώσει πληροφορίες... όλα αυτά πριν 4 χρόνια
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η egypt air με τα κιλά στις βαλίτσες πώς τα πάει; Είναι αυστηρή; (Για εσωτερικές πτήσεις)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η egypt air με τα κιλά στις βαλίτσες πώς τα πάει; Είναι αυστηρή; (Για εσωτερικές πτήσεις)
Δεν ξεπεράσαμε τα 20 κιλά στις βαλίτσες οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση που είναι υπέρβαρες οι απόσκευές. Δεν μου φάνηκε όμως ότι θα σου δημιουργούσαν προβλήματα για γραμμάρια έως 1 κιλό παραπάνω.

Στις χειροποσκευές δεν μας έκαναν παρατήρηση για τίποτα. Και ήταν φανερό ότι στα περί υγρών και υπολογιστών δεν έδιναν σημασία. Ίσως να μην ισχύουν εκεί αυτοί οι κανονισμοί.
Γενικά, από τον έλεγχο περνάγαμε τα νερά χωρίς να μας τα πετάξουν ποτέ και ο υπολογιστής μου ήταν συνέχεια μέσα στην χειραποσκευή μου χωρίς να μου ζητήσει κανείς να την ανοίξω.

Φυσικά, τσάντες και τσαντούλες είχαμε αρκετές αλλά επίσης δεν μας έκανε κανείς παρατήρηση παρ' όλο που στο site της Egypt air αναφέρει ότι επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή ανά άτομο στην πτήση.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
8:35 το πρωϊ ήταν η πτήση για Ασουάν και έτσι στις 6 το πρωϊ ήμασταν έτοιμες για αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

"Είναι πολύ νωρίς για την πτήση", μας λέει ο οδηγός του αυτοκινήτου- ταξί που μας πήγε στο αεροδρόμιο αλλά χωρίς να μας εξηγήσει γιατί. Στην πορεία έμαθα ότι τα 45 λεπτά πριν την πτήση, που αναφέρει η Egypt Air στο εισιτήριο, ότι πρέπει να βρίσκεται κάποιος στην πύλη επιβίβασης δεν ισχύουν στην πραγματικότητα. Στην πράξη όποιος ταξιδεύει σε εσωτερικές πτήσεις μπορεί να φτάσει στο αεροδρόμιο μόλις μία ώρα πριν την καθορισμένη πτήση, να βγάλει το εισιτήριό του, να περάσει τον έλεγχο και να περιμένει στην αίθουσα αναμονής για να επιβιβαστεί 15 λεπτά πριν την πτήση. Εμείς δεν το κάναμε ποτέ αυτό και ήμασταν πάντα 2 ώρες πριν εκεί με αποτέλεσμα να περιμένουμε πάντα.

Η Egypt Air απογειώνεται και προσγειώνεται στο terminal 3 του αεροδρόμιου του Καΐρου που είναι ολοκαίνουργιο και δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σχέση με το terminal 2 που χρησιμοποιούν η Aegean και η Ολυμπιακή αλλά και οι περισσότερες διεθνείς αεροπορικές εταιρείες.

Μεταξύ των 2 τέρμιναλ υπάρχει λεωφορειάκι που κάνει το δρομολόγιο ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ουσιαστικά υπάρχουν δύο λεωφορεία που εξυπηρετούν το αεροδρόμιο. Το ένα κάνει το δρομολόγιο terminal 1- terminal 3 και είναι το λεωφορείο με τον κωδικό αριθμό 1 ο οποίος αναγράφεται είτε στην μπροστινή όψη του λεωφορείου είτε στην πλαϊνή, και το άλλο το Νο2 λεωφορείο κάνει το δρομολόγιο terminal 2- terminal 3. Εμείς πάντως το βράδυ της αναχώρησης που χρειάστηκε να πάρουμε το λεωφορειάκι από το terminal 3 για να πάμε στο terminal 2 πήραμε το λεωφορείο με τον αριθμό 1 που έκανε όμως στάση και στο τέρμιναλ 2. Γενικά, δεν είναι ανάγκη να αγχώνεστε ποιο λεωφορειάκι να πάρετε. Φτάνετε στις στάσεις των λεωφορείων, ρωτάτε ποιο αναχωρεί μέσα στα επόμενα λεπτά, ακολουθεί ένας διάλογος στα αραβικά μεταξύ των παρευρισκόμενων οδηγών και άλλων που είναι πολύ κοντά σας και σας άκουσαν τι ρωτήσατε, εσείς συνεχίζετε να αναφέρετε σαν αυτόματο τη λέξη terminal 2 ή terminal 1 ή terminal 3 -ανάλογα που πηγαίνετε- και στο τέλος σας δείχνουν το λεωφορείο που φεύγει ανεξάρτητα τον αριθμό που αναγράφει αλλά για καλό και για κακό ξαναθυμίστε στον οδηγό την ώρα που ξεκινάει σε ποιο τέρμιναλ πηγαίνετε. Μην ανησυχείτε δεν πρόκειται κανείς να σας παρεξηγήσει γιατί είστε τουρίστας. Μάλιστα, όσοι επιβάτες βρίσκονται κοντά σας μέσα στο λεωφορείο και ακούσαν που θέλετε να πάτε θα φροντίσουν να σας ενημερώσουν έγκαιρα ότι πλησιάζετε στο τέρμινάλ σας. Είναι όλοι οι Αιγύπτιοι πολύ εξυπηρετικοί και θα σας βοηθήσουν όσο περισσότερο μπορούν (δεν ξέρω αν αυτά που αναφέρω ισχύουν για την ημέρα. Εμείς πάντως κάπως έτσι φτάσαμε από το terminal 1 στο terminal 2).

Ξαναγυρίζω στην πτήση μας για Ασουάν. Ο πρώτος έλεγχος στο αεροδρόμιο γίνεται πριν πάρετε τις κάρτες επιβίβασης και για να περάσετε από εκεί πρέπει να δείξετε το ηλεκτρονικό σας εισιτήριο. Επομένως, φροντίστε να έχετε πάντα μαζί σας φωτοτυπία του εισιτηρίου γιατί διαφορετικά θα ψάχνεστε και δεν ξέρω τι μπορείτε να κάνετε.

Στην παράδοση των αποσκευών ο κύριος που θα τρέξει πρόθυμα να πάρει τις βαλίτσες από το καροτσάκι σας δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αλλά αυτός είναι ο τρόπος για να βγάλει κάποια χρήματα τα οποία φυσικά θα πληρώσετε εσείς με τη μορφή πουρμπουάρ.

Στα 20 κιλά αποσκευών μπορείτε να δώσετε όσες βαλίτσες θέλετε αρκεί φυσικά να μην ξεπερνάνε συνολικά το παραπάνω όριο.

Η πύλη επιβίβασης άνοιξε 15 λεπτά πριν την πτήση ενώ η επιβίβαση στο λεωφορειάκι που θα μας πήγαινε στο αεροπλάνο έγινε μόλις 3 λεπτά πριν.

Η αναμονή στα αεροδρόμια ήταν πολύ ευχάριστη και ήρεμη. Τόσο ήρεμη που η αδερφή μου έριχνε από έναν υπνάκο σε κάθε αεροδρόμιο.

Οι εσωτερικές πτήσεις της Egypt Air πραγματοποιούνται με την θυγατρική της την Egypt Air Express. Επομένως, ίσως θα έπρεπε από την αρχή να αναφέρω ότι θα μιλήσω για την εμπειρία μου για την Egypt Air Express και όχι για την Egypt Air. Τέλος πάντων το διορθώνω τώρα.

Επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο, οι αεροσυνοδοί μας διάβασαν γρήγορα γρήγορα τους κανόνες ασφαλείας ενώ μια αεροσυνοδός μας έδειχνε και πρακτικά αυτά που έλεγε η συνάδελφός της, έκλεισαν την κουρτίνα που χωρίζει την πρώτη από τη δεύτερη θέση, μας άφησαν στην "παγωμάρα" μας να απολαύσουμε την πτήση και μια ώρα και κάτι μετά προσγειωθήκαμε στο "κούτσικο" αεροδρόμιο του Ασουάν, το οποίο είναι και πολιτικό και στρατιωτικό ταυτόχρονα.

(Συνεχίζεται...)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κάιρο - Sharm El Sheikh ο πιλότος το παραέστριβε απότομα το αεροπλάνο(Embraer 170)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom