Eiffel Tower - Δεύτερη ...Έκδοση

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
[IMGA="left"]http://www.travelstories.gr/files/e2.jpg[/IMGA]Με αφορμή τον εορτασμό των 120ών γενεθλίων του πιο γνωστού πύργου στην Γαλλία (και όχι μόνο), η Επιτροπή εκμετάλλευσης του πύργου του Eiffel (Société d’Exploitation de la Tour Eiffel) αποφάσισε να ξαναδημιουργήσει τους δημόσιους χώρους του πύργου, κάνοντας τον έτσι διαθέσιμο σε μεγαλύτερο κοινό.


Η ομάδα Serero Architects, που τελικά κέρδισε αυτόν τον διαγωνισμό για καλύτερη εκμετάλλευση, θα διευρύνει τον πιο ψηλό όροφο του Eiffel tower (3ος όροφος) ώστε να μπορεί να υποστηρίξει περισσότερα άτομα στην κορυφή του, παρέχοντας μια πανοραμική θέα του Παρισιού.

Από άποψη βάρους, ο πύργος δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, αφού το αρχικό σχέδιο/όραμα του Eiffel ήταν να δημιουργηθεί έτσι ώστε να υποστηρίξει στα ψηλότερα σημεία του επιστημονικές συσκευές για μετρήσεις βαρύτητας και πίεσης του ανέμου, έχοντας αντέξει το βάρος κεραιών κατά την διάρκεια του πρώτου παγκοσμίου πολέμου, εκπέμποντας σήματα σε όλη την Γαλλία.


Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια concept σχέδια για το πως θα φαίνεται ο πύργος μόλις ολοκληρωθεί αυτή η προσθήκη, που θα μειώσει αρκετά τους χρόνους αναμονής του κοινού στην τεράστια ουρά που σχηματίζεται για την επίσκεψη της κορυφής του Eiffel tower.








Θα τρελαθούμε τελείως. :shock::shock:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πολυ αχαρο θα ειναι.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν ξέρω αν μου αρέσει τελικά. Χμμμμ!!! Σαν να καρφώθηκε ένας ιπτάμενος δίσκος κατά λάθος πάνω στον πύργο του Άιφελ. Από την άλλη γιατί όχι; Μήπως και όταν κατασκευάστηκε δεν είχαν πάθει οι Γάλλοι ένα τάρακουλο; :bleh:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εγω το ψηφιζω! ε, αυτη η ουρα ηταν το χειροτερο μου στο παρισι και δεν ανεβηκα στην κορυφη γιατι παρολο που περιμενα 1ωρα και στην ουρα κατα στα ταμεια, λιγο πριν φτασω στο γκισε εκλεισε η κορυφη λογω κοσμοσυρροης!!!! ελεος! ναι και παλι ναι!!!!:haha:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
ουτε εμενα μου αρεσει οποτε μαλλον θα πρεπει να προσπαθησω να παω συντομα στο παρισι πριν κανουν κατι τετοιο
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Αχ τι πάθαμε.
Πρέπει να κάνουμε update τις φωτογραφίες μετά απ' αυτό.
Θα φαίνονται σαν χαλασμένες.

Θα με ρωτάει κανένας μικρότερος.
Που είναι το ufo πάνω στον πύργο του Eiffel?
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
θεμα συνηθειας και φαντασιας ειναι βρε παιδια... πες οτι ο πυργος ανθησε μια ανοιξη...:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom