Emir Kusturica & The no smoking orchestra

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Emir Kusturica & The no smoking orchestra

awww.megaron.gr_files_ctrimino_Kusturica.jpg


5, 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011/20:30
Διάσημος σκηνοθέτης, ηθοποιός, μουσικός και τραγουδιστής, ο δημιουργός των αριστουργημάτων «Ο καιρός των Τσιγγάνων», «Underground», «Ο μπαμπάς λείπει ταξίδι για δουλειές», «Arizona Dream»- που σάρωσαν τα χρυσά βραβεία στα φεστιβάλ Καννών, Βενετίας και Βερολίνου, ο υποψήφιος για Oscar, ο πολυβραβευμένος κι αγαπημένος Εμίρ Κουστουρίτσα έρχεται στην Ελλάδα με τη σπουδαία μπάντα του. Φέρνοντας στις αποσκευές του ότι ακριβώς πρόβαλε με τις ταινίες του κι αγάπησε περισσότερο. Τον βαλκανικό ήχο από τα χάλκινα πνευστά, τα βιολιά και τη γκρανκάσα, παντρεμένο αρμονικά με τη ροκ διάθεση της δικής του ηλεκτρικής κιθάρας. Μια εκρηκτική συναυλία όπου το ροκ συναντά το βαλκανικό πανηγύρι.

Διοργάνωση: ΛΑΒΡΥΣ
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Θα πάμε σίγουρα!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Επειδη το ψαξα, δεν αναφερεται καπου, ειναι στο μεγαρο μουσικης Αθηνων

Τρίτη 05 Απριλίου 2011, ώρες: 20:30
Τετάρτη 06 Απριλίου 2011, ώρες: 20:30
Εισιτήρια
Φοιτητικά: ?25
Γ Ζώνη: ?35
Β Ζώνη: ?45
Α Ζώνη: ?55
Διακεκριμένη Ζώνη: ?70

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Εκδοτήρια:
Βασ.Σοφίας & Κόκκαλη, Αθήνα
Ομήρου 8, Αθήνα
Tηλ 210 7282333
ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ
Τηλ 210 7282367

εχει και online αγορα......
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τι αλλο θα δουμε ακομα? τι δουλεια εχει ο Κουστουριτσα στο Μεγαρο μουσικης!!!
Απιστευτη ξεφτιλα...
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τι αλλο θα δουμε ακομα? τι δουλεια εχει ο Κουστουριτσα στο Μεγαρο μουσικης!!!
Απιστευτη ξεφτιλα...
Ξεφτίλα... για το Μέγαρο Μουσικής ή για τον Κουστουρίτσα;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ξεφτίλα... για το Μέγαρο Μουσικής ή για τον Κουστουρίτσα;
Εσυ τι λες? (θα ειχε ενδιαφερον να ακουστουν γνωμες)
Για μενα ειναι ξεφτιλα για τον Κουστουριτσα, τον οποιο και θεωρουσα σοβαρο ανθρωπο για να γελοιοποιει τη μουσικη του στις απαστραπτουσες αιθουσες του ιδιωτικου (με κρατικες επιδοτησεις) βλαχομπαροκ μεγάρου.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ευχαριστώ καταρχήν που η mfish κάλυψε την δική μου παράλειψη ναι είναι στο μέγαρο μουσικής και φυσικά εγώ δεν θα πάω.

Δεν θα το χαρακτήριζα "ξεφτίλα" αλλά δεν είναι η μουσική του για να ακούγεται σε χώρους όπως το Μέγαρο Μουσικής. Φαντάζεστε το κοινό του Κουστορίτσα να κάθεται τακτικά τακτικά στις θέσεις του και να ακούει κουνώντας ρυθμικά το κεφάλι; Τουλάχιστον αστείο θα είναι.

Πριν πολλά χρόνια είχα δει στον ίδιο χώρο τον Τίτο Πουέντε με την ορχήστρα του. Ήταν πολύ δύσκολο να τον χαρείς βιδωμένος στην καρέκλα. Κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει και μας είπε, "Μας πληροφόρησαν ότι σε αυτόν τον χώρο δεν μπορείτε να χορέψετε, αναρωτιόμασταν πως είναι δυνατόν να ακούτε την μουσική μας χωρίς να κουνιέστε, για αυτό και εμείς θα σας παίξουμε μια σάμπα" και αμέσως μετά έπαιξαν το πιο ζωντανό και χορευτικό κομμάτι της βραδιάς. Ήταν η τελευταία φορά που πήγα Μέγαρο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ευχαριστώ καταρχήν που η mfish κάλυψε την δική μου παράλειψη ναι είναι στο μέγαρο μουσικής και φυσικά εγώ δεν θα πάω.

Δεν θα το χαρακτήριζα "ξεφτίλα" αλλά δεν είναι η μουσική του για να ακούγεται σε χώρους όπως το Μέγαρο Μουσικής. Φαντάζεστε το κοινό του Κουστορίτσα να κάθεται τακτικά τακτικά στις θέσεις του και να ακούει κουνώντας ρυθμικά το κεφάλι; Τουλάχιστον αστείο θα είναι.

Πριν πολλά χρόνια είχα δει στον ίδιο χώρο τον Τίτο Πουέντε με την ορχήστρα του. Ήταν πολύ δύσκολο να τον χαρείς βιδωμένος στην καρέκλα. Κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει και μας είπε, "Μας πληροφόρησαν ότι σε αυτόν τον χώρο δεν μπορείτε να χορέψετε, αναρωτιόμασταν πως είναι δυνατόν να ακούτε την μουσική μας χωρίς να κουνιέστε, για αυτό και εμείς θα σας παίξουμε μια σάμπα" και αμέσως μετά έπαιξαν το πιο ζωντανό και χορευτικό κομμάτι της βραδιάς. Ήταν η τελευταία φορά που πήγα Μέγαρο.
αυτό ακριβώς έπαθα εγώ με τον Μπρέγοβιτς πρίν από 4 χρόνια στο Μ.Μουσικής Θεσ/νίκης....ου με κρατούσε ο δικός μου να μην κουνιέμαι :haha:

πάλι το ίδιο θα γίνει, αλλά θα πάω με παρέα 7 Σερβίδες επειδή είναι και μοναδικές στιγμές να ακούσουμε και κάτι απ'τα δικά μας εδώ...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συγγνωμη αλλα και ο Μπρεγκοβιτς και ο Κουστουριτσα δεν ηξεραν δεν ρωταγαν? η εχουν τελικα τοσο αναγκη να δουν ποιοι θα καθονται στις διακεκριμενες θεσεις! κριμα... οσο σκεφτομαι οτι χτυπιομουνα καποτε στο Ντομ μλαντινε και στο χαλα πιονιρ για παρτη τους...
Υ.Γ Η αποστροφη μου στο Μεγαρο Μουσικης δεν εχει σχεση με τη μουσικη, τις παραστασεις η τους καλλιτεχνες που παρουσιαζονται εκει.
Αλλωστε καποιους απο αυτους ψαχνω για να τους δω σε ταξιδια μου στο εξωτερικο. Εχω σοβαρες αντιρρησεις ομως για τη διαχειριση του τοσα χρονια, για τον πολεμο που εκανε στη Λυρικη Σκηνη αντι να θεωρηθει δεδομενο οτι θα την φιλοξενησει, για το στατους που νομιζουν οτι εκπεμπουν οι επισκεπτες του και τελος επειδη στις ειδησεις του Μεγκα επεται αυτων που αφορουν την κυρια Βαρδινογιαννη.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
να σου πω.....δυστυχώς, αλλά έτσι είναι, ο λόγος που τον κατηγορώ τον Μπρέγκοβιτς είναι και πείνα για λεφτά κάτι που κατά την ταπεινή γνώμη μου έχει (που δεν σημαίνει ότι την μουσική δεν τη λατρεύω),,,,,μέτα είναι και ματαιοδοξία και θέληση να γίνει από το ροκ σκηνοθέτης (διάβασε φίμη χωρις λεφτά, στην περιπτωση του με εξέρεση μέτα από λίγο καιρο).....σκηνοθέτης που εφάρμοσε τα ιδιά του τραγούδια στα κείμενα δημοτικών τραγουδιών...και τα'κανε 'εθνο....(άλλωστε έχουμε και παράδειγμα της Πρωτοψάλτη που είναι το ίδιο πράγμα, με μικρές αλλαγές και στν άλλη γλώσσα)...Μέτα έχουμε "καινουργιο πρα'μα" με επιρροή παραδοσιακής μουσικής και τρουμπέτας (πάλι κάτι που υπήρχε)....και στο τέλος κατέληξε στην Όπερα?!?!?! Δεν λέω...κάτι καινούργιο ήταν, αλλά πολύ φιλόδοξο..... Και χωρίς λόγω ....ήταν καλός σε αυτά που έκανε....Από αυτές φιλοδοξίες μάλλον βγήκε και Μέγαρο....λές και δεν του'φτανε "απλός" κόσμος που απλά θαύμασε το έργο του...

Για τον Έμιρ δεν το περίμενα....συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν το ξέρει...:p...ούτως ή άλλως δεν είναι και πολύ απασχολημένος με την μπάντα αυτή:p και μουσική....το περισσότερο (όσο ξέρω) είναι του γιού του....

θα δούμε......
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Συγγνώμη για να καταλάβω:
1. Τι δουλειά έχει ο Κουστουρίτσα στο Μέγαρο ή τι δουλειά έχει ο Κουστουρίτσα, και ο Μπρέγκοβιτς και ο κάθε άλλος μουσικός, με το Μέγαρο: που έχει κακοδιαχείριση τόσα χρόνια, "που κάνει πόλεμο στη Λυρική Σκηνή αντι να θεωρείθει δεδομένο ότι θα την φιλοξενήσει", με το Μέγαρο που οι επισκέπτες νομίζουν ότι εκπέμπουν στάτους "και τέλος επειδή στις ειδήσεις του Μέγκα έπεται αυτών που αφορούν την κυρία Βαρδινογιάννη";
2. Βλαχομπαρόκ είναι το Μέγαρο όχι για την Αρχιτεκτονική του (που δεν είναι μπαρόκ ούτε βλάχο!) αλλά για ότι, φαντάζομαι, σε μιά ιδιωτική αίθουσα φταγμένη με κρατικές επιδοτήσεις, από το υστέρημα του Ελληνικού λαού, συχνάζουν σνομπ (και τις περισσότερες φορές παντελώς άσχετοι με τη Μουσική, κάθε είδους) άνθρωποι.
3. Ναι Ivana, μπορεί ο Μπρέγκοβιτς να είναι φιλάργυρος και ματαιόδοξος (δεν πρόκειται και νατον παντρευτώ:p ) αλλά εμένα, όπως και σε σένα, η μουσική του μου αρέσει, και ας "έκλεψε" Δημοτικά τραγούδια!

ΥΓ. Εγώ επειδή δεν είχα την τύχη να χτυπιέμαι στ Ντομ Μλαντινε και στο Χαλα Πιονιρ θα πάω και ας "καθίσω βιδωμένος στην καρέκλα" στο Μέγαρο! (εξάλλου άλλη μια φορά πήγα όλο κ΄όλο:rolleyes:)
Δυο ώρες είναι θα περάσουν...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom