Erasmus - Κρακοβία ή Πράγα

christina.toz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλήσπερα!!

Έχω γίνει δεκτή για erasmus στο Charles University στην Πράγα και στο Jagiellonian University στην Κρακοβία και πρέπει μέσα στις επόμενες μέρες να επιλέξω ένα απο τα δύο.

Έχω πάει ήδη μια φορά στην Πράγα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Πολώνια δυστυχώς δεν έχει τύχει ακόμη!

Αν κάποιος μπορεί να μου πει κάποια πράγματα για τη ζωή, το κόστος, τις εστίες των πανεπιστημίων ή γενικότερα αν του αρέσει κάποια απο τις δύο περισσότερο θα το εκτιμούσα αφάνταστα!!!
 

christina.toz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ωραία ευχαριστώ! Διάβασα αρκετά απο αυτά που έχεις γράψει και σε ένα άλλο topic! Μια ερωτησούλα ακόμη... Είναι κάποια που προτείνεις απο τις δύο (άσχετα με το αν σπουδάζεις Κρακοβία :));
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το Εράσμους δε είναι δύσκολο στην Κρακοβία. Το Jagielonian μια χαρά είναι σαν πανεπιστήμιο, και δε νομίζω να είναι δύσκολο (δε είναι και πολυτεχνείο). Όσο για την Ρωσική φιλολογία, δε ξέρω, μιας και ρωσικά κάνω στο προξενιό της Ρωσίας στην Κρακοβία :)
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Το Εράσμους δε είναι δύσκολο στην Κρακοβία. Το Jagielonian μια χαρά είναι σαν πανεπιστήμιο, και δε νομίζω να είναι δύσκολο (δε είναι και πολυτεχνείο). Όσο για την Ρωσική φιλολογία, δε ξέρω, μιας και ρωσικά κάνω στο προξενιό της Ρωσίας στην Κρακοβία :)
ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια.
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Το Εράσμους δε είναι δύσκολο στην Κρακοβία. Το Jagielonian μια χαρά είναι σαν πανεπιστήμιο, και δε νομίζω να είναι δύσκολο (δε είναι και πολυτεχνείο). Όσο για την Ρωσική φιλολογία, δε ξέρω, μιας και ρωσικά κάνω στο προξενιό της Ρωσίας στην Κρακοβία :)
Να κάνω και μια πιο "γυναικεία" ερώτηση, όσο απίθανη κι αν σας φανεί! Υπάρχει κάποιο πλυντήριο - στεγνωτήριο (laundry) στην πόλη ή διαθέτουν κάτι τέτοιο οι φοιτητικές εστίες; Ολοι οι φοιτητές που έρχονται πως εξυπηρετούνται; είναι δύσκολο να πλύνει κάποιος μπλου τζιν σε ένα νιπτήρα!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Όλες οι εστίες έχουν σε κάθε όροφο από 2 πλυντήρια, τα οποία τα κάνει "reserve" μέσω ίντερνετ ή κάποιου τετραδίου. Αν μείνεις σε κάποιο διαμέρισμα, κάτα 99% θα έχει πλυντήριο μέσα. Αν πετύχεις στο 1% υπάρχουν πλυντήρια στην Κρακοβία, που δουλεύουν με κέρματα ;)
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τις τράπεζες. Ο γιός μου είναι στην Κρακοβία και κάνει ανάληψη με χρεωστική κάρτα που έχει εκδόσει στην Ελλάδα από την Alphabank. Προχθές για παράδειγμα πήρε με χρεωστική κάρτα 800 ζλότι. Σύμφωνα με την ισοτιμία θα έπρεπε να χρεωθεί περίπου 192 ευρώ. Όμως η Alphabank του χρέωσε 214 ευρώ και επιπλέον 4,40 ευρώ προμήθεια. Μήπως έχετε κάποια ιδέα για την επιπλέον χρέωση; Ευχαριστώ πολύ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τις τράπεζες. Ο γιός μου είναι στην Κρακοβία και κάνει ανάληψη με χρεωστική κάρτα που έχει εκδόσει στην Ελλάδα από την Alphabank. Προχθές για παράδειγμα πήρε με χρεωστική κάρτα 800 ζλότι. Σύμφωνα με την ισοτιμία θα έπρεπε να χρεωθεί περίπου 192 ευρώ. Όμως η Alphabank του χρέωσε 214 ευρώ και επιπλέον 4,40 ευρώ προμήθεια. Μήπως έχετε κάποια ιδέα για την επιπλέον χρέωση; Ευχαριστώ πολύ.
Οι ισοτιμίες που δίνουν οι τράπεζες δεν είναι ίδιες με τις ισοτιμίες της Τραπέζης της Ελλάδος. Προφανώς πουλάνε πιο ακριβά και αγοράζουν πιο φθηνά. Οπότε και στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον κάτι τέτοιο θα έχει γίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom