Erasmus .. που εχει παει ο καθενας

farox

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν ξέρω τι γίνετε σε άλλα πανεπιστήμια σε εμάς απ όσο ξέρω από τις ενημερώσεις που έχουν γίνει πηγαίνεις και σε βοηθάνε σε ότι χρειάζεσαι σε συνεργασία και με τον υπεύθυνο καθηγητή εράσμους σε κάθε τμήμα...
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Εγώ περιμένω πως και πως το Φεβρουάριο για να πάω στη Βαρσοβία!! :clap::clap::clap:
 

indiespyllak

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Έλα ρε τουρίσταααααα!! :D Πρώτη φορά πετυχαίνω μελλοντικό συνάδελφο... :D

Χμμμ... Σε εμάς έχουν αφήσει το Εράσμους στην τύχη του, ούτε που μας έχουν ενημερώσει γι αυτό. Καμία απολύτως πληροφορία. Ο,τι ψάξουμε μόνοι μας...
Μια φορά πήγα στο γραφείο να ρωτήσω και μου είπαν ακριβώς αυτό, να κοιτάξω στο site του πανεπιστημίου, και τα λοιπά και τα λοιπά.....

Εμείς δεν έχουμε και πολλές επιλογές, μόνο Ισπανία, Φινλανδία, Βέλγιο και Γαλλία. Εγώ θέλω Ισπανία! <3
Καλή ιδέα αυτή με τα εργαστήρια, αλλά ήδη έχουμε πολλά στο 3ο εξάμηνο και δεν ξέρω αν θα το κάνω κι εγώ.
Έστειλα e-mail σε μια καθηγήτρια και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το ποια μαθήματα θα δηλώσω γιατί όταν κάνεις την ανταλλαγή μπορείς και να πάρεις μαθήματα διαφορετικού εξαμήνου απ'αυτό στο οποίο είσαι. Τα μετράνε ως ECTS, όχι ως μαθήματα.


Htrul18 εσύ που Φεβρουάριο θα πας στη Βαρσοβία, για πες μας τα διαδικαστικά κλπ. Εκτός της χαρτούρας που χρειάστηκε να μαζέψεις, τι άλλα ξέρεις; :)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Htrul18 εσύ που Φεβρουάριο θα πας στη Βαρσοβία, για πες μας τα διαδικαστικά κλπ. Εκτός της χαρτούρας που χρειάστηκε να μαζέψεις, τι άλλα ξέρεις; :)
Λοιπόν, σχετικά με τα μαθήματα ξέρω ότι στη δικιά μου περίπτωση υπάρχουν αρκετά που γίνονται στα Αγγλικά. Σε άλλες χώρες δεν ισχύει αυτό και θα πρέπει να ξέρετε τη γλώσσα για να παρακολουθήσετε. Στη δικιά μου περίπτωση λοιπόν, μπήκα στο site του πανεπιστημίου (της Βαρσοβίας), βρήκα τη λίστα με τα μαθήματα που διδάσκονται στα αγγλικά το εαρινό εξάμηνο (γιατί προφανώς αυτό με ενδιαφέρει) και βρήκα μερικά μαθήματα τα οποία έχουν παρόμοια θεματολογία/ύλη με κάποια της σχολής μου. Δεν έχει σημασία ποιου έτους ή εξαμήνου είναι στη σχολή μου αρκεί εκεί να διδάσκονται το εαρινό εξάμηνο ώστε να μπορώ να τα παρακολουθήσω. Μετά παίρνεις τα μαθήματα που βρήκες με την ύλη κλπ και γυρνάς από καθήγητη σε καθηγητή των αντίστοιχων εδώ μαθημάτων για να σου πει αν το αναγνωρίζει ή όχι (δεν έχει καμία υποχρέωση ακόμη και ίδια να είναι η ύλη - μπορεί να σου πει "αμα δε βάλω εγώ θέματα δεν αναγνωρίζω τίποτα" αν είναι κανένας περίεργος). Τη διαδικασία συλλογής υπογραφών θεωρητικά μπορείτε να την κάνετε και μετά την επιστροφή αλλά σίγουρα είναι καλύτερα να ξέρεις από πριν τι θα αναγνωριστεί αν το περάσεις...

Πέρα από τα μαθήματα πρέπει να δείτε αν στη χώρα προορισμού το πανεπιστήμιο παρέχει εστίες ώστε να κάνετε και την απαραίτητη αίτηση! Σε κάποιες χώρες νομίζω δεν υπάρχει ο "θεσμός" της εστίας (τουλάχιστον για τους μη-ντόπιους φοιτητές) οπότε η μόνη λύση είναι η ενοικίαση διαμερίσματος με συγκάτοικο/ους.

Αυτά νομίζω είναι όλα πέρα από τη χαρτούρα. Αν έχετε κάποια ερώτηση ευχαρίστως να σας απαντήσω αν γνωρίζω.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Μετά από πολύ καιρό ξαναγράφω από την Γερμανία αυτήν την φορά. :clap::clap::clap:
Διανύοντας την πρώτη μου βδομάδα στο εξωτερικό ως φοιτήτρια εράσμους (επίτελους έφτασε ο καιρός μετά από λίγες δυσκολίες), έχω να πω πως όσα διάβαζα τέλικα όταν παίρνουν σάρκα και οστά είναι ΑΛΛΗ φάση!!!! Δεν υπάρχει τίποτα που να σου χαλάσει την διάθεση όταν είσαι εράσμους. Ακόμα και για πράγματα που ίσως συνήθιζε κάποιος να γκρινίαζει ή να ενοχλείτε στο εράσμους τίποτα μα τίποτα δεν σε ενοχλεί!! ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ!!!!! Απλά απολαμβάνεις τα πάντα και βιώνεις εμπειρίες!!!!!!

Ένα ευχαριστώ σε όσους μου λύσανε κατά καιρούς διάφορες απορίες! :D
Ελπίζοντας να ξεκινήσω κι εγώ (σύντομα) την δική μου πρώτη-ιστορία για όσα έγιναν μέχρι τώρα και θα ακολουθήσουν στην πορεία!!!:D

Πολλά φιλιά από το ξεχωριστό Ulm της Γερμανίας!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.222
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom