Τσεχική Δημοκρατία Erasmus στα φοιτητικα γεραματα ...!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

Το λεγα και το ξαναλεγα .. μεχρι και θεμα ειχα ανοιξει για να πω τον πονο μου ... http://www.travelstories.gr/erasmus...9-%F0%E1%E5%E9-%EF-%EA%E1%E8%E5%ED%E1%F2.html

Αλλα μετα εβαλα μυαλο ... Αφου περασα τα προαπαιτουμενα,εκανα την δηλωση 1 χρονο πριν και εστω και στα φοιτητικα τελειωματα-γεραματα here I am :D:D:clap::clap::clap:

Μετα απο κοσκινο στις επιλογες κατεληξα στην Πραγα .. Κεντρικη Ευρωπη,πανεμορφη πολη,εστιες,καλο πανεπιστημιο και-σχετικα-φθηνη ζωη ..

Θα κανω συνεχες update με μερη στην πολη κ γενικα στα περιχωρα,θα ανεβασω και φωτος συντομα ..

Ηδη 1 βδομαδα εδω και περιμενω πως και πως να ανοιξει λιγο ο καιρος,η περιοχη που μενω δειχνει οτι θα ειναι πανεμορφα απο Απριλη και μετα ..

Το κρυο παλευεται,γαντια κ σκουφι κ ολα καλα ...

Ειμαι λιγο λακωνικος γιατι δεν ξερω απο που να πρωτοαρχισω,οταν αρχισω και τις εκδρομες μεσα στην Τσεχια θα γραψω περισσοτερα ..

Φιλια πολλα λοιπον απο την χιονισμενη Πραγα :D :D :D :D :D

 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μέχρι ποια ηλικία σε δέχονται Erasmus;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγω ειμαι αισιως στο 6ο ετος 5ετους σχολης και δεν υπηρχε κανενα προβλημα στην δηλωση .. τωρα αν εισαι 10ο ετος πχ δεν εχω ιδεα αν θα υπαρχει θεμα ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πρωτη αναγνωριστικη βολτα στην πολη

Μετα το περασμα της πρωτης βδομαδας και με ολα τα τρεξιματα σε πανεπιστημια,εστιες για χαρτια εγγραφες κλπ κλπ και μετα το γερο χιονι που εριξε Παρασκευη και Σαββατο η Κυριακη ηταν η καλυτερη μερα για εξορμηση στο κεντρο της πολης . Ολοι οι κεντρικοι δρομοι και η γεφυρα του Καρολου ηταν γεματοι απο κοσμο απο διαφορες γωνιες της Γης.

Το χιονι που εριξε ειδικα το βραδυ του Σαββατου ηταν παρα πολυ ακομα και για τα δεδομενα της Τσεχιας και οι ντοπιοι μας λεγανε οτι δεν συνηθιζεται να ριχνει τοσο χιονι στο κεντρο της Πραγας .

Συντομα με νεες φωτογραφιες :)






 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπράβο Ορεστάκο!! :clap::clap:
Ποτέ δεν είναι αργά για τα πράγματα που θέλουμε στη ζωή... Και εγώ ό,τι δεν έκανα στο πρώτο πτυχίο σκοπεύω να το κάνω τώρα, μέσα σ'αυτά και Erasmus βεβαίως βεβαίως....Και στην δική μου περίπτωση θα είναι όντως στα φοιτητικά γεροντάματα!! :haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλή αρχή Ορέστη! :D

Μπράβο που το τόλμησες, αλλιώς πιθανότατα να σου έμενε απωθημένο! :D

Όσο για την ηλικία που αναφέρετε, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, εμένα ένας φίλος μου πήγε πέρυσι (ως μεταπτυχιακός) στα 26-27 του και πέρασε πολύ ωραία! :) Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετά μεγάλη διαφορά ηλικίας από πολλούς άλλους ερασμίτες (καθώς στην εστία και λοιπά δεν διαχωρίζονταν οι προπτυχιακοί από τους μεταπτυχιακούς), αλλά αφενός αυτό δεν τον δυσκόλεψε να κάνει παρέα μαζί τους, αφετέρου γνώρισε και άτομα εκτός Erasmus!

Από εκεί και πέρα αν κάποιος 40ρης ας πούμε αιώνιος φοιτητής κάνει αίτηση δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι θα προτιμηθεί, αλλά τυπικά δε νομίζω ότι μπορεί να του απαγορεύσει κάποιος να συμμετάσχει στη διαδικασία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια :D :D :D :D

Εδω στις εστιες υπαρχουν και προπτυχιακοι και μεταπτυχιακοι και διδακτορικοι και παντρεμενοι και απ'ολα .. Ενω και εγω περιμενα οτι θα ειμαι απο τους μεγαλυτερους υπαρχει κοσμος 26-27 χρονων εδω ακομα και 34 ενας τρελος μπασιστας απο Πορτογαλια ..

Η στιγμη της ημερας: Αφου συνειδητοποιησε ο (55-60 χρονων με μπυροκοιλη και ασπρα like a santa claus μουσια) υπευθυνος καθηγητης μου οτι ολα βαινουν καλως με τις σπουδες μου,μου λεει αυτολεξει: "Ok if everything is fine,then lets go for a beer" :) :) :)

Na zdravi Czech :D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ενας μηνας και κατι ....

Ενας μηνας και κατι ... Ενας μηνας και κατι μακρια απο Ελλαδα,ενας μηνας και κατι μακρια απο συγγενεις,φιλους,σκυλους,θαλασσα και ηλιο ...

Ειναι η πρωτη μου φορα που λειπω τοσο καιρο συνεχομενα και συνειδητοποιω πολλα πραγματα . Περα απο την εμπειρια του Ερασμους που απο μονο του αποτελει ενα ξεχωριστο κεφαλαιο,το να ζεις σε μια πολη με διαφορετικες συνηθειες,διαφορετικους ανθρωπους και διαφορετικο κλιμα αρκει για να δεις πολλα πραγματα με αλλο ματι,να δωσεις αξια σε καταστασεις που τις ειχες δεδομενες (βλεπε ηλιος) ή να αδραξεις την ευκαιρια και να κανεις πραγματα που δεν ειχες την δυνατοτητα να κανεις (βλεπε ταξιδια στην Κεντρικη Ευρωπη)

Μεχρι στιγμης το τελευταιο δεν εχω καταφερει να το κανω καθως ο καιρος συνεχιζει να ειναι τραγικος για την εποχη (Mar 27, 18:00 Local Time Prague, CZ Temp: -3 oC Snow) ... Μεσα σε ολα ετυχε να συμπεσει το Erasmus μου μαζι με τον πιο κρυο Μαρτη των τελευταιων χρονων στην Κεντρικη Ευρωπη με ελαχιστες μερες πανω απο το 0,αρκετο χιονι για την εποχη και το βραδυ απο -5 και κατω ....! Το κρυο παλευεται αλλα αυτο που το κανει αφορητο ειναι η εποχη και ο αντιστοιχος καιρος στην Ελλαδα ..

Στα της Πραγας τωρα: Η πολη κινειται στην εντελεια,ο κοσμος κυκλοφορει παρα το κρυο,βγαινει εξω τα βραδια (αν και κατα βαση η νυχτερινη ζωη εξαρταται παρα πολυ απο τους Ερασμιτες) τα δρομολογια σε μετρο,τραμ,λεωφορεια κινουνται με μαθηματικη ακριβεια,υπαρχει ενα παρα πολυ καλο δικτυο νυχτερινων δρομολογιων τραμ και λεωφορειων και γενικα στο θεμα μετακινησης η Πραγα παιρνει 9 στα 10 .. Οποιος ερθει Πραγα το καλυτερο site για μετακινησεις στην πολη ειναι αυτο Find a connection | Prague Public Transit Co. πατας που θες να πας και σου βγαζει το ταχιστο δρομολογιο,ειναι το Ευαγγελιο μας ...

Η περιοχη που μενω ειναι το Hostivars,στα ορια μεταξυ Praha 10 και Praha 15 κατι που σημαινει οτι θελω χοντρικα 15-20 λεπτα να φτασω στο κεντρο με το τρενο,25-30 με το μετρο και 35-40 με το τραμ .. Το βραδυ κοινως που δεν λειτουργει μετρο και τρενο η μονη επιλογη ειναι το τραμ οποτε οπως καταλαβαινεται εχει πεσει πολυς υπνος στο τραμ ...!

Κοστος ζωης:

Σε καποιους τομεις η Πραγα συναγωνιζεται τιμες Αθηνας και γενικα Ευρωπης σε καποιους αλλους ειναι λιγο πιο φθηνη,αλλα γενικα στην ευρυτερη περιοχη(εξαιρουμενου της Γερμανιας και της Βιεννης) ειναι κατ'εμε η πιο ακριβη πολη ..

Εγω μενω στις εστιες και δινω περιπου 150 ευρω το μηνα,για να βρεις δωματιο σε διαμερισμα με flatmates το ενοικιο ξεκιναει απο 200 ευρω και πανω,για να νοικιασεις σπιτι μονος σου θελει απο 300-350 και πανω .. Το σουπερ μαρκετ εχει τιμες Ελλαδας με εξαιρεση την μπυρα φυσικα και το γαλα .. Ενδεικτικες τιμες: Γαλα 0,80 ευρω , Μηλα 1,5 ευρω το κιλο, πατατες 1,5 ευρω το κιλο , Ψωμι 1 ευρω το κιλο, Κοτοπουλο 4 ευρω το κιλο κλπ κλπ ...

Φαγητο: Πιο φθηνα απο Ελλαδα στα εστιατορια,τρως και με 4 ευρω το πιατο ικανοποιητικο φαγητο,αν πας προς το κεντρο οι τιμες ανεβαινουν κατακορυφα εως και 3 φορες πιο πανω ... Σε συζητηση με γνωστο μου εστιατορα μου ειπε οτι πλεον στις κεντρικες περιοχες για να νοικιασεις μαγαζι χρειαζεται μεχρι και 20000 ευρω το μηνα,οι τιμες στα ενοικια εχουν ανεβει παααρα πολυ τα τελευταια 5 χρονια ...

Το ανεβασμα φωτογραφιων και περισσοτερες πληροφοριες αναβαλλονται εως οτου βρω λιγο χρονο να γραψω και ορεξη να συρρικνωσω τις φωτογραφιες για να τις ανεβασω :bleh::bleh::bleh:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ορέστη, περιμένουμε φωτογραφίες.
Καλά να περνάς.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Good Friday

Good Friday λοιπον σημερα,ελληνιστι Μεγαλη Παρασκευη .. Η Τσεχια ειναι απο τις πλεον atheist-agnostic χωρες της Ευρωπης και τιποτα δεν θυμιζει Πασχα (βοηθαει και ο καιρος αρκετα σε αυτο) Το φετινο Πασχα για τους καθολικους ειναι πολυ πιο νωρις απο το δικο μας και νομιζω ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο ..

Τα μαγαζια λειτουργουν κανονικα,τα πανεπιστημια και τα σχολεια επισης(η μονη μερα που ειναι κλειστα ειναι την Δευτερα του Πασχα) .. Εθιμα και παραδοσεις οπως το καψιμο του Ιουδα γενικα υπαρχουν ή καλυτερα υπηρχαν γιατι πλεον εχουν εκλειψει ..

Το μονο που κρατανε σαν παραδοση ειναι ενα περιεργο εθιμο στο οποιο την Δευτερα του Πασχα οι αντρες φτιαχνουν απο κλαδια ιτιας ενα σαν "μαστιγιο" το οποιο ονομαζεται pomlazka και βαρανε τις κοπελες στον κωλο για τυχη,ευεξια,νεοτητα κλπ κλπ και αυτες τους δινουν δωρο πασχαλινα αυγα,σοκολατες και ο,τι αλλο θελουν .. Βιτσιοζικο εθιμο παντως,αλλα εχει την πλακα του ...! Οι Τσεχες που εχω γνωρισει μου εχουν πει παντως οτι πολλες φορες υποφερουν γιατι οι αντρες πινουν απο το πρωι οποτε εχει πεσει πολυ ξυλο με την pomlazka :bleh::bleh::bleh:

awww.tyden.cz_obrazek_201104_4db5763ed655d_pomlazka55_4db578cf3abba.jpg



Ο καιρος εχει καλυτερεψει λιγο,σημερα ειχε 4 βαθμους,σχεδον ομως καθε βραδυ χιονιζει οποτε το πρωι που γυρναω σπιτι (σαν καλος Ερασμιτης) το τοπιο ειναι φοβερο και παιρνω την καμερα και βγαινω ξανα στο κρυο για να βγαλω φωτογραφιες .. Ε το ιδιο ακριβως εκανα και σημερα :D:D





 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα κακα της Τσεχιας

Ενα ειναι σιγουρο .. Οτι οταν ερθει η ωρα να γυρισω Ελλαδα το μονο που δεν θα μου μεινει σαν αναμνηση ειναι η ευγενεια των Τσεχων ..

Κατα μεγαλη πλειοψηφια αγενεστατοι,αγελαστοι και γενικως μουντρουχοι .. Και ακομα και η νεολαια με την minimum γνωση των Αγγλικων ..

Επισης πολυ κακη εντυπωση μου εχει κανει οτι εδω πληρωνεις τα παντα .. Οταν λεμε τα παντα,εννοουμε τα ΠΑΝΤΑ ...!

Παραδειγμα1: Για οσους δεν το εχουν παρατηρησει στο μετρο της Πραγας,για βαλιτσα,καροτσακι(χωρις μωρο...!),σκυλο πρεπει να πληρωσεις εξτρα εισιτηριο 24κορωνες .. Και ναι εχω τυχει σε περιστατικο που τουριστας πληρωσε προστιμο 800 κορωνες επειδη δεν ειχε εισιτηριο για την βαλιτσα ..

Παραδειγμα2: Δεν υπαρχει τουαλετα που να μην χρειαζεται να πληρωσεις .. Μα σε εμπορικο κεντρο,μα σε σταθμο μετρο,τρενου,σε δημοσιο χωρο,παντου .. Γενικως αυτο το συναντας παντου ανα την Ευρωπη,αλλα στον βαθμο που το εχω συναντησει στην Τσεχια δεν το εχω συναντησει πουθενα αλλου ..

Παραδειγμα3: Στο γυμναστηριο/κολυμβητηριο του πανεπιστημιου οπου για να κολυμπησεις πληρωνεις με την ωρα και αν αργησεις 2 λεπτα σου χρεωνουν και την επομενη ωρα στο πιστολακι για τα μαλλια(!!!) πρεπει να το χρυσωσεις με 10 κορωνες (25 κορωνες=1 ευρω) για 2 λεπτα στεγνωματος μαλλιου ...!

Παραδειγμα4: Στο μπαρ του τρενου στο Cesky Krumlov στα Νοτια της Τσεχιας και λιγο πριν φυγουμε για να προλαβουμε το τρενο μας λεει ο ανθρωπος που δουλευει στο μπαρ οτι μπορει να μας βαλει μπυρα σε ενα 2λιτρο κοκα κολας για να την εχουμε μαζι μας .. Ωραια λεμε εμεις μας φερνει την μπυρα και μετα μας ρωταει ποσα πλαστικα ποτηρια θελουμε .. 5 λεμε εμεις και μας τα χρεωσε 5 κορωνες το ενα ...

Γενικως οι λεξεις φιλοτιμο,κερασμα,φιλοξενια κλπ κλπ μαλλον δεν υπαρχουν στο Τσεχικο λεξιλογιο .. Ηθελα να το γραψω εδω και καιρο γιατι καθε μερα εχω 2+ περιστατικα αγενειας ή για χρηματα για ψιλου πηδημα,αλλα με το InterRail pass ειναι δυσκολο να μεινω στην Πραγα παραπανω απο 2 μερες .. Το καλο ειναι οτι η ανοιξη επιτελους ηρθε καθε μερα η θερμοκρασια αγγιζει τους 20 και το βραδυ παει βαρια 10 :clap::clap::clap:

Σε ο,τι εχει να κανει με ταξιδια εντος Τσεχιας και για Πραγα θα φροντισω να επανελθω συντομα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom