Erasmus στην Ιταλία

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σκέφτομαι να μείνω για σπουδές (6 μήνες) είτε στο Μιλάνο είτε στο Τορίνο χάρης στο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών erasmus.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για την ζωή στις δυο αυτές πόλεις (ποιότητα ζωής,διασκέδαση,κόστος,άνθρωποι,καιρικές συνθήκες),
ποιά να διαλέξω και αν είναι καλύτερο να πάω χειμώνα ή άνοιξη.
Υ.Γ. Δεν έχω την δυνατότητα να επιλέξω κάποια άλλη πόλη της Ιταλίας
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα μπορούσες να μας πεις τι σπουδάζεις για να βοηθήσουμε; Γιατί σε άλλα πανεπιστήμια είναι ενδεχομένως καλύτερη η κάθε πόλη.
Όσον αφορά την εποχή θα σου πρότεινα ασυζητιτί άνοιξη, γιατί και οι δύο πόλεις έχουν βαρείς χειμώνες. Το Τορίνο ως μικρότερη πόλη ίσως είναι καλύτερα για φοιτητές. Διασκέδαση υπάρχει και στις δύο, βέβαια δεν ξέρω τι εννοείς ως διασκέδαση. Καμία σχέση με την ελληνική, αλλά φοιτητής θα είσαι, θα βρείτε άκρες!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Kρίμα να μην έχεις την επιλογή της Ρώμης για erasmus...είναι απίθανα...Ανάμεσα στις δυο, μάλλον θα διαφωνήσω με τη nera, λέω Μιλάνο. Όλα βέβαια εξαρτώνται όπως σου έγραψε κι από τις σπουδές σου. Ποιο Πανεπιστήμιο θα σου προσφέρει αυτά που θες από τα δυο των πόλεων.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ληγει αυριο η προθεσμια κ ακομα δεν εχεις αποφασισει?
Ο χειμωνας ειναι ασχημος κ στις δυο πολεις, γκριζαδα βαρετη συνεχεια.. Το μονο καλο ειναι οτι σε κοντινη αποσταση βρισκονται οι Αλπεις κ το σκι του σαββατοκυριακου ειναι δεδομενο (αν σ'ενδιαφερει κατι τετοιο)..
Ομως ανοιξη ειναι σιγουρα πολυ πιο ωραια, οποτε εγω αυτο θα σου προτεινα..
Προσωπικα το Τορινο δεν μου αρεσει, οποτε προτεινω Μιλανο. Μεγαλυτερη πολη, με πραγματα να κανεις, κ διασκεδαση μια χαρα, κ πολλους φοιτητες επισης.. Τελος, εξαρταται απο το πανεπιστημιο κ τον τομεα των σπουδων σου. Αν εισαι παντως πολυτεχνικα, ενας ακομα λογος για Μιλανο..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Το Μιλανο ειναι μια χαρα φοιτητικο κ αυτο. Ναι ειναι πιο ακριβο στα ενοικια (αλλα μπορεις να ψαξεις τις εστιες των πανεπιστημιων), το υπολοιπο κοστος ζωης ειναι συγκρισιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom