meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Πολύ ωραία περιγραφή του ταξιδιού σου maska...μπράβο.
Μήπως μπορείς να μου πεις περισσότερα για Λουκέρνη και και ευρύτερη περιοχή προς Ιταλία κυρίως για τούνελ, γιατί προγραμματίζω ταξίδι αλλά η παρέα μου δεν ταπάει καλά με τα τούνελ? Ευχαριστώ.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Μήπως μπορείς να μου πεις περισσότερα για Λουκέρνη και και ευρύτερη περιοχή προς Ιταλία κυρίως για τούνελ, γιατί προγραμματίζω ταξίδι αλλά η παρέα μου δεν ταπάει καλά με τα τούνελ?
:roll:
Δηλαδή τι θα ήθελες να μάθεις για τα τούνελ?
Η περιοχή ενδείκνυται για road trip.

Επίσης ωραία η Λουκέρνη αλλά, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη η Ζυρίχη. Μια ώρα απέχουν περίπου. Βέβαια μπορείς να τις συνδυάσεις...
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Πάρα πολύ ωραίο το ταξίδι σας και πολύ ομορφη η περιγραφή.Χαίρομαι επίσης εξαιρετικά όταν και άλλοι έχουν την τρέλλα να μπαινουν σε ένα αυτοκίνητο και να γνωρίζουν διάφορα μέρη.
Αν μπορείτε λύστε μου μια απορία.Μπαίνοντας στη Ελβετία πληρώσατε κάρτα διοδίων?και αν ναι πόσο έκανε? Μου έχουν πει κάτι για μηνιαία κάρτα περίπου 60ευρω ακόμη και αν μείνεις στη χώρα λίγες ώρες.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Αν μπορείτε λύστε μου μια απορία.Μπαίνοντας στη Ελβετία πληρώσατε κάρτα διοδίων?και αν ναι πόσο έκανε? Μου έχουν πει κάτι για μηνιαία κάρτα περίπου 60ευρω ακόμη και αν μείνεις στη χώρα λίγες ώρες.
Ναι πληρώνεις.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link αν και είναι λίγο παλιό (2006). Η τιμή με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα πρέπει να παραμένει η ίδια.
Autobahnen der Schweiz / Motorways in Switzerland
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σχετικά με την κάρτα διοδίων στα σύνορα της Ελβετίας.
Ως προς τα τούνελ....Σχεδίαζω ταξίδι αμέσως μέτα το Πάσχα για Β.Ιταλία και ήθελα να φτάσω μέχρι Βέρνη.Με πληροφόρησαν όμως ότι θα πρέπει να περάσω ένα τούνελ πολλών χλμ.Βγάλαμε λοιπόν τη Βέρνη από το προγραμμα.Γενικά με τα τούνελ πάνω από 3-4χλμ. υπάρχει πρόβλημα (κλειστοφοβία).Αυτός είναι ο λόγος που αναρωτιέμαι για τα διάφορα τούνελ.Σημειωτέον ότι το ταξίδι Αθήνα-Β.Ιταλία θα γίνει ολόκληρο με Ι.Χ .
(Σκόπια-Σερβία κλπ).Δρόμο δώσε μας όσο θέλεις,τούνελ μεγάλα..να λείπει.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μη χρησιμοποιήσεις τούνελ εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις κάποιο πέρασμα (pass) στις Άλπεις. Σου επισημαίνω ένα σχετικό σημείο του κειμένου μήπως και σε βοηθήσει.

Προτελευταία μέρα του ταξιδιού μας και αφήνουμε το St.Moritz με προορισμό τη Verona. H διαδρομή που επιλέξαμε να κάνουμε δεν ήταν η πιο σύντομη, που είναι 262 km μέσω της λίμνης Κόμο και του Μπέργκαμο, αλλά η πιο γραφική σύμφωνα με το www.viamichelin.com.Θα περνούσαμε απο το Ζernez γύρω απο το οποίο εκτείνεται το Ελβετικό Εθνικό Πάρκο και στη συνέχεια διασχίζοντας το πέρασμα Όφεν (Ofenpass) με μέγιστο ύψος τα 2163 μέτρα θα μπαίναμε στην Ιταλία απο το Μustair της Ελβετίας. Θα αντικρίζαμε μπροστά μας τις Δολομιτικές Άλπεις και μέσω του Murano θα κατηφορίζαμε για τη Verona.

Μάλλον πρέπει να βοηθήσει και κάποιος άλλος που έχει κάνει παρόμοια διαδρομή χωρίς τούνελ.
 
Last edited by a moderator:

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Κατατοπιστικότατη maska 29, να είσαι καλά.Όντως άλλοι από το forum μου είπαν για τα περάσματα,αλλά αυτά είναι ανοιχτά το καλοκαίρι. Μια καλή δικαιολογία για ένα ακόμα ταξίδι...λέμε τώρα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
Κατατοπιστικότατη maska 29, να είσαι καλά.Όντως άλλοι από το forum μου είπαν για τα περάσματα,αλλά αυτά είναι ανοιχτά το καλοκαίρι. Μια καλή δικαιολογία για ένα ακόμα ταξίδι...λέμε τώρα.
Παραθετω κ εδω την σχετικη απαντηση που σου ειχα δωσει
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...4%E1%EB%DF%E1-%E2%DD%F1%ED%E7.html#post280066
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Καλησπέρα! Με αφετηρία την Ancona και προορισμό το Λονδίνο, ποιες πόλεις ή περιοχές θα προτείνατε για road trip 15 ημερών;
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Μου φαίνονται αρκετές οι επιλογές. Υπάρχουν μέρη που έχεις ήδη επισκεφτεί για να τα αποκλείσουμε; Υπάρχει κάποιο μέρος που θα ήθελες οπωσδήποτε να δεις;
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Μου φαίνονται αρκετές οι επιλογές. Υπάρχουν μέρη που έχεις ήδη επισκεφτεί για να τα αποκλείσουμε; Υπάρχει κάποιο μέρος που θα ήθελες οπωσδήποτε να δεις;
Έχω πάει Ρώμη, Βενετία, Βαυαρία και Βερολίνο. Με προορισμό Λονδίνο, ποια διαδρομή και περιοχές/πόλεις θα διαλέγατε; Το Άμστερνταμ θα είναι σίγουρα μέσα.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Έχω πάει Ρώμη, Βενετία, Βαυαρία και Βερολίνο. Με προορισμό Λονδίνο, ποια διαδρομή και περιοχές/πόλεις θα διαλέγατε; Το Άμστερνταμ θα είναι σίγουρα μέσα.
Με μια γρήγορη σκέψη μια διaδρομή θα μπορούσε να είναι η εξής: Ancona (ή Venice)- Bergamo-Luzern-Colmar-Luxembourg-Brugge-Amsterdam- London- Amsterdam - Utrecht- Heidelberg- Innsbruck-Venice.

To Amsterdam και κατ' επέκταση το Λονδίνο είναι σχετικά μακρινοί προορισμοί για road trip και η αποψή μου είναι ότι πρέπει να διαθέσεις αρκετές μέρες.Δηλαδή αυτή η διαδρομή για μένα θέλει μίνιμουμ 16 διανυκτερεύσεις ώστε να ευχαριστηθείς και τα ενδιάμεσα μέρη.

Πάντως υπάρχουν και άλλες επιλογές μέσω Γαλλίας κτλ. Απλά σκέψου τι θέλεις να δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom