Γενικά Europe Roadtrip 8000 km

fots

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
8.000 χλμ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Επιτέλους διακοπές! Τώρα αν θα είναι διακοπές με τόσα χιλιόμετρα θα δείξει.
Το μόνο σίγουρο είναι πως με την φετινή επιλογή που έκανα δεν θα μου λείψει καθόλου η θάλασσα και οι παραλίες μιας και δηλώνω "εχθρός" αυτών εδώ και χρόνια. Κοινώς το καλοκαίρι με πιάνει "αλλεργία" όταν ακούω για θάλασσα, αμμουδιές, beach bar κτλ.
Έτσι λοιπόν για δεύτερη φορά στη ζωή μου θα κάνω ένα roadtrip στην Ευρώπη. Σε περισσότερες χώρες όμως μιας και την πρώτη φορά επισκεύθηκα 4-5 χώρες (ΠΓΔΜ,Σερβία,Κροατία,Σλοβενία,Αυστρία,Ιταλία)
Φέτος το πρόγραμμα λέει 16 χώρες.
Πραθέτω τις χώρες τις οποίες θα περάσω αλλά και αυτές στις οποίες θα διανυκτερεύσω. Σε αυτές που θα διανυκτερεύσω γράφω την πόλη και ένα Δ δίπλα.
Ξεκινάμε από Αθήνα και η πρώτη διανυκτέρευση είναι η Θεσσαλονική.
Μετά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Π.Γ.Δ.Μ.
ΣΕΡΒΙΑ
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ Δ)
ΤΣΕΧΙΑ (ΠΡΑΓΑ Δ)
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ Δ)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ Δ)
ΒΕΛΓΙΟ (ΑΜΒΕΡΣΑ Δ)
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
ΓΑΛΛΙΑ (ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ Δ)
ΕΛΒΕΤΙΑ
ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ
ΑΥΣΤΡΙΑ (ΙΝΣΜΠΟΥΡΓΚ Δ)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ Δ)
ΚΡΟΑΤΙΑ
ΣΕΡΒΙΑ (ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ)
Π.Γ.Δ.Μ.
και η τελευταία διανυκτέρευση θα γίνει και πάλι στη Θεσσαλονική και την επόμενη επιστροφή στη βάση μας (πρώτα ο Θεος ;)).
Υπάρχει μια περίπτωση από την Αμβέρσα (θα κάνουμε δύο διανυκτερεύσεις εκεί) να πεταχτούμε μια βόλτα προς Αγγλία, αλλά ακόμα αυτό δεν είναι σίγουρο.

Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε ότι πληροφορίες γνωρίζετε για αυτές τις χώρες όσο αφορά το οδικό δίκτυο και τι πρέπει να προσέξω.
Επίσης σε ποιες χώρες θα χρειαστώ βινιέτα και από που θα την προμηθευτώ.

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι πως όλα αυτά τα χιλιόμετρα θα γίνουν με ένα Smart 1000 cc!!! :clap:

Eυχαριστώ και περιμένω τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ποσες μερες ταξιδι θα το κανεις ?
βινιετα εχει , Αυστρια, Σλοβενια, Σλοβακια, Τσεχια, Ουγγαρια. Αγοραζεις συνηθως στο πρωτο βενζιναδικο που θα βρεις, ή μετα τα συνορα (οπως ουγγαρια) εχει που πουλανε. Καλο ειναι να εχεις κανει απο πριν φιορινια ουγγαριας και κορωνες τσεχιας για την αγορα βινιετας. ( Αν στο αλλαξουν εκει ειναι χαμηλη ισοτιμια)
 

fots

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
8.000 χλμ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Πρώτη διανυκτέρευση στις 19/8 και τελευταία στις 31/8
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μου φαίνεται ότι θα είστε πολύ στο τρέξιμο. Περνάτε από ένα σωρό χώρες χωρίς πραγματικά να σταματάτε πουθενά.

Σας ενδιαφέρει μόνο να βρίσκεστε μέσα σε ένα αυτοκίνητο και να κάνετε όσο το δυνατόν περισσότερα χιλιόμετρα μπορείτε και να περάσετε από όσα περισσότερα μέρη γίνεται? Δε θέλετε να περπατήσετε σε κάποια από αυτά, να τα δείτε από κοντά, να τα γνωρίσετε λίγο?

Κι εμένα μου αρέσουν τα road trips και μου αρέσει να είμαι και λίγο έως αρκετά στο τρέξιμο, αλλά αυτό μου φαίνεται αγώνας δρόμου.

Βέβαια, ο καθένας έχει τους ρυθμούς και τα γούστα του. Αν αυτό σας ευχαριστεί, τότε ειλικρινά καλά να περάσετε.:D

Όσο για την αγορά της βινιέτας στις χώρες που δεν έχουν ευρώ, δε χρειάζεται να κάνεις συναλλαγμα. Πληρώνεις στο βενζινάδικο με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. ;)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πολλα χιλιομετρα , δεν θα προλαβεις να δεις τιποτα μονο τους δρομους που εχει το καθε κρατος. Περυσι στην Πολωνια απο κρακοβια βαρσοβια 300χιλιομετρα καναμε 6 ωρες, φτιαχνανε τον δρομο. Στα διοδια σερβιας ουγγαριας περιπου 2 ωρες για να περασουμε. Πρεπει να υπολογισεις και τις καθυστερησεις που θα σου τυχουν.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μου φαίνεται ότι θα είστε πολύ στο τρέξιμο. Περνάτε από ένα σωρό χώρες χωρίς πραγματικά να σταματάτε πουθενά.


ακριβως αυτο.

Όσο για την αγορά της βινιέτας στις χώρες που δεν έχουν ευρώ, δε χρειάζεται να κάνεις συναλλαγμα. Πληρώνεις στο βενζινάδικο με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. ;)
Περυσι οπου κι αν πηγα, ακομα και στην σλοβακια που εχει ευρω , πουθενα δεν δεχτηκαν πιστωτικη για αγορα βινιετας. Ισως βεβαια αυτο να εχει αλλαξει φετος.
 

fots

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
8.000 χλμ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Σιγουρα ειναι σχετικα λιγες ημερες για τις χωρες που θα δουμε.
Ουσιαστικα στις χωρες που θα διανυκτερευσουμε θα εχουμε μια ολοκληρη ημερα να δουμε την πολη.
Τωρα απο αυτες που θα περασουμε ειναι λογικο να μην προλαβουμε να δουμε σχεδον τιποτα εκτος απο καποιες "εικονες".
Ισως παρακαμψουμε καποιες χωρες για να εχουμε περισσοτερο χρονο στις πολεις που θα διανυκτερευσουμε. Θα το δουμε εκει αυτο. Το θετικο ειναι οτι ολα τα ξενοδοχεια εχουν προπληρωθει και δεν θα εχουμε το αγχος να φτασουμε την ωρα του check in για να μην χασουμε το δωματιο.

Οσο αφορα το συναλλαγμα, εαν παω σε καποιο ΑΤΜ θα μπορω να επιλεξω σε Euro και να μου βγαλει φιορινια ή θα πρεπει να επιλεξω το ποσο σε φιορινια?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πώς θα έχετε μια ολόκληρη μέρα όταν μερικές μέρες πρέπει να κάνετε μέχρι και 1000 χλμ? Η γνώμη μου είναι ότι με ένα τέτοιο πλάνο θα κάψεις τόσες ωραίες πόλεις.
 

fots

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
8.000 χλμ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Εκτος απο την πρωτη ημερα Θεσσαλονικη->Ουγγαρια δεν υπαρχει αλλη αποσταση 1000 χιλιομετρων.
Ακομα και αυτη που ειναι η μεγαλυτερη ειναι κατω απο 1000 χιλιομετρα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
fots, είναι τεράστιο το πλάνο σου, και λίγες μέρες. χτύπα ξύλο κάποιο ατύχημα να γίνει στο δρόμο, κάτι τα σύνορα, μπορεί να χάσεις πάρα πολλές ώρες, και να μην έχεις ένα back up πρόγραμμα.
Στην θέση σου θα πέταγα έξω όλο το δρομολόγιο από Γερμανία μέχρι Λιχτεστάιν (το κάνεις άλλη φορά, με φέρυ μποτ προς Βενετία-Ανκόνα) και θα έβαζα ένα τουρ σε Τσεχία και νότια Πολωνία
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη είναι 1005 χλμ, 12 ώρες οδήγηση.
Σχετικο ειναι το 12 ωρες. Εχεις συνορα να περασεις με ελεγχους αρα καθυστερηση , επισης ενα μεγαλο κομματι στην σερβια ο δρομος ειναι κακος μια λωριδα ανα κατευθυνση, στα σκοπια τιποτα το ιδιαιτερο ο δρομος, επισης η αστυνομια προσεχει για υπερβαση οριων ταχυτητος σε ολες τις χωρες. Προσοχη λοιπον στην ταχυτητα σου μην πληρωσεις αδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.564
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom