EUROPEPARK

blaxerman

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΟΣΧΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχω σκοπό να ταξιδέψω στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο europepark. γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πιο κοντινό αεροδρόμιο, και αν εχετε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο καθώς επίσης και εκδρομές που θα μπορούσα να κάνω στις γύρω πόλεις.επίσης θα ήθελα να μάθω πόσα χιλιόμετρα είναι από μόναχο στην περίπτωση που πάω εκεί και νοικιάσω αυτοκίνητο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Έχω σκοπό να ταξιδέψω στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο europepark. γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πιο κοντινό αεροδρόμιο, και αν εχετε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο καθώς επίσης και εκδρομές που θα μπορούσα να κάνω στις γύρω πόλεις.επίσης θα ήθελα να μάθω πόσα χιλιόμετρα είναι από μόναχο στην περίπτωση που πάω εκεί και νοικιάσω αυτοκίνητο.
Το κοντινότερο αεροδρόμιο είναι το Basel-Mulhouse-Freiburg (εξυπυρετεί και τις τρεις πόλεις)και βρίσκεται στο Γαλικό έδαφος νότια της Mylhouse.Επειδή σπάνια έχει πτήση για εκεί απο Ελλάδα (μόνο η Air Berlin πτήσεις όχι τακτικες)το αμέσως επόμενο κοντινό αεροδρόμιο είναι της Στουτγκάρδης 230 χιλιόμετρα βόρειοανατολικά(Υπάρχει και το αεροδρόμιο του Baden αλλά και ΄για εκεί δύσκολα θα βρείς πτήση βολική).Εξυπυρετεί επίσης καιτο αεροδρόμιο της Ζυρίχης που βρίσκεται 200 χιλιόμετρα νοτίως.Το Μόναχο απέχει γύρω στα 400-450 χιλιόμετρα.Προσωπικά θα σου συνιστούσα να πάς Στουτγκάρδη να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να πάς στο Europapark.
Σχετικά με διαμονή σου προτείνω να μείνεις Freiburg ,όμορφη πόλη με αρκετες επιλογές και μόνο 35 χιλιόμετρα απο το Europapark.Το θεματικό πάρκο είναι αρκετά μεγάλο για να το γυρίσεις σε μια μέρα ,θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 και φρόντισε να μην είναι Σαββατοκύριακο που γίνεται το έλα να δεις.Επίσης να μείνεις και για τις απογευματινές παραστάσεις.
Στην ευρύτερη περιοχή έχει (σε παρένθεση χιλιόμετρα απο Freiburg):
1)Colmar (45km)Γαλλική πόλη στην Αλσατία Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Η ,μην την χάσεις.
2)Μulhouse (60km)για να δείς το μουσείο αυτοκινήτου (απο τα καλύτερα στον κόσμο)
3)Triberg(60) (στον Μέλα δρυμό ,όμορφο χωριουδάκι μέσα στα έλατα και με φημισμένους καταράχτες.
4)Shafhaussen(93km) οι μεγαλύτεροι καταράχτες της Ευρώπης (του ποταμού Ρήνου)
5)Βασιλεια (80km)στην Ελβετία
6)Στρασβούργο (90km)
7)Baden Baden (112km)η φημισμένη Λουτρόπολη
8)Selestat στην Αλσατία όπου μπορείς να δείς το κάστρο Koenigsburg
9)Αν είσαι Άνοιξη/καλοκαιρι μην χάσεις την ευκαιρία να νοικιάσεις ποδήλατο/α και να περιπλανηθείς στους αμπελώνες της περιοχή μεταξύ γραφικών χωριών,το τοπίο είναι πανέμορφο.
Η επιλογή δική σου ,καλά να περάσεις.:):):)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Europa-Park - Deutschlands gr??ter Freizeitpark - Anfahrt
Σε αυτη τη σελιδα θα δεις ποια αεροδρομια σε βολευουν. Εγω θα προτιμουσα αυτο της Στουτγκαρδης, γιατι εχει συχνες πτησεις και καλες τιμες. Μπορεις να πας απο εκει Χαιδελβεργη και Στρασβουργο, που ειναι σχετικα κοντα και να επισκεφτεις το παλατι Ludwigsburg και τον Μελανα Δρυμο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για Βασιλεία πετάει από Αθήνα η Swiss μέσω Ζυρίχης. Προς Ζυρίχη υπάρχουν τρεις πτήσεις την ημέρα.
Από Ζυρίχη προς Βασιλεία μόνο το βραδυνό γίνεται με αεροπλάνο, ενώ τα υπόλοιπα γίνονονται με τους ελβετικούς σιδηροδρόμους.
Το εισιτήριο και για τις δύο περιπτώσεις βγαίνει ως ενιαίο αεροπορικό από τη Swiss.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πάντως, συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά ότι η καλύτερη επιλογή αεροδρομίου είναι η Στουτγκάρδη.
Με Aegean μπορεί να βρεις καλές τιμές.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για το αεροδρόμιο συμφωνώ Στουτγκάρδη.
+1 και από εμένα για Χαιδελβέργη και Τρίμπεργκ (πραγματικά πανέμορφο και μπορείς να βρεις τεράστια ποικιλία σε ρολόγια κούκους σε πολύ καλύτερες τιμές από παντού, γιατί κατασκευάζονται εκεί).
 

blaxerman

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΟΣΧΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
σας ευχαριστώ όλους πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας!όλες οι πληροφορίες σας είναι χρήσιμες!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ θα πήγαινα (και πήγα) από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Παρότι πιο μακρυά από τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, είναι το μόνο που έχει απευθείας σιδηροδρομική σύνδεση με το Freiburg, και μάλιστα με γρήγορο ICE που καλύπτει τη διαδρομή σε λιγότερο από 2 ώρες (ελαφρώς γρηγορότερα από το χρόνο που κάνει το Stuttgart - Freiburg, στο οποίο αν προσθέσεις και τα 40 λεπτά του μετρό (S-bahn) από το αεροδρόμιο μέχρι το σταθμό, εκτοξεύεται χρονικά κοντά στο 3ωρο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.134
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom