Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.721
Για να προχωρήσει ένα τρανς άτομο σε φυλομετάβαση χρειάζεται να περάσει ψυχιατρική εκτίμηση για να επιβεβαιώσει ένας γιατρός ότι πρόκειται όντως για τρανς άτομο και όχι για άτομο που μπορεί να προσποιείται ή που μπορεί να έχει κάποιο ζήτημα ψυχικής υγείας.
(Πολλά τρανς άτομα το θεωρούν πολύ παραβιαστικο και λάθος, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι εφικτό να κάνει φυλομετάβαση/επέμβαση/ορμονοθεραπεια/αλλαγή στοιχείων ταυτότητας ένα άτομο απλά επειδή "αυτοπροσδιοριζεται".
Συνέλθετε.
Ισχυει. εχω πρωην μαθητρια και γειτονισσα που αρχισε τη διαδικασια στα 16. Ειχα μαθει απο τη μητερα της οτι βλεπει ψυχιατρο για το θεμα. Ομως, και επειδη το θεωρω σοβαρο ζητημα για ανηλικα ατομα, μπορει ο οποιοςδηποτε ιδιωτης να επιβεβαιωσει; Η γινεται μεσω δημοσιου ιδρυματος η δομης, που εγω προσωπικα τους θεωρω λογω δουλειας πιο αντικειμενικους στις εκτιμησεις τους λογω τεραστιας εμπειριας και επειδη η ρημαδα η στρογγυλη σφραγιδα απαιτει σοβαροτητα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ισχυει. εχω πρωην μαθητρια και γειτονισσα που αρχισε τη διαδικασια στα 16. Ειχα μαθει απο τη μητερα της οτι βλεπει ψυχιατρο για το θεμα. Ομως, και επειδη το θεωρω σοβαρο ζητημα για ανηλικα ατομα, μπορει ο οποιοςδηποτε ιδιωτης να επιβεβαιωσει; Η γινεται μεσω δημοσιου ιδρυματος η δομης, που εγω προσωπικα τους θεωρω λογω δουλειας πιο αντικειμενικους στις εκτιμησεις τους λογω τεραστιας εμπειριας;
Όπως ανέφερα και κάποια ποστ παραπάνω (αλλά φυσικά κατανοώ ότι είναι κάμποση η πληροφορία) ένα ανήλικο άτομο ΔΕΝ μπορεί να προχωρήσει ιατρικά σε φυλομετάβαση πριν ενηλικιωθεί.
Γίνεται φυλομετάβαση σε κοινωνικό επίπεδο και παράλληλα λαμβάνει αν το επιθυμεί αναστολείς ήβης, ούτως ώστε να μην αποκτήσει μεγάλη δυσφορία με το σώμα του μέχρι να φτάσει σε ηλικία που θα μπορεί να προχωρήσει σε ορμονικές και λοιπές παρεμβάσεις.
Όσον αφορά τους ψυχιάτρους που αναλαμβάνουν, δεν είμαι σίγουρη αν επιτρέπεται κι εκτός Δημοσίου και δεν θα ήθελα να πω κάτι που δε γνωρίζω.
Γενικά πάντως τα πλαίσια είναι πολύ πολύ πολύ αυστηρά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Αγαπητε μου @panpan κι εσυ και οι υπολοιποι ομοιδεατες σου πεφτετε στο ολισθημα του τσουβαλιασματος και εξακολουθειτε να το κανετε παρα την σοβαρη και επιστημονικη τεκμηριωση της @underwater
Ολοι κανουμε λαθη με πρωτη και καλυτερη εμενα που τσουβαλιασα τους βαρκελωνεζους προ ολιγων μηνων χαρακτηριζοντας τους αγενεις. Ομως "ακουσα" το επιχειρημα σου και καταλαβα πώς εκανα λαθος. Μαθετε να "ακουτε"!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε αυτό το λινκ μπορείτε να δείτε μερικές πληροφορίες σχετικά με τη φυλομετάβαση. Εκλαϊκευμένη διατύπωση για το ευρύ κοινο. Έχουν χρησιμοποιηθεί πηγές από τη δουλειά επιστημόνων που έχουν αφιερωθεί στον τομέα (εγώ παρότι έχω πολλές σχετικές γνώσεις η αλήθεια είναι ότι δεν είναι η αυτή η εξειδίκευσή μου και δεν θα ήθελα επουδενί να υποπέσω σε κάποια ανακρίβεια όταν η συζήτηση φτάνει σε πολύ εξειδικευμένα κομμάτια της διαδικασίας).
H Φυλομετάβαση – Transition (τρανζίσιον) - Psy4you
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.077
Αγαπητε μου @panpan κι εσυ και οι υπολοιποι ομοιδεατες σου
Είδες που τσουβαλιαζεις αυθαίρετα και προσβλητικά. Πουθενά δεν πήρα θέση εναντίων. Ακόμα και στο προηγούμενο μήνυμα μου προσπαθώ να σου εξηγήσω τι λέει ο Mackelk.
Τέλος πάντων.
Στείλε μου την διεύθυνση του γυμναστηρίου σου και έρχομαι με χαρτί ψυχιάτρου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.721
Για τη νομικη φυλομεταβαση οπως το βρηκα στο gov.gr δεν απαιτειται ψυχιατρικη εκθεση
Άρθρο 03 – Διόρθωση του καταχωρισμένου φύλου – Προϋποθέσεις | Υπουργείο Δικαιοσύνης
Ειναι νομος του κρατους, δεν χρειαζεται ολη αυτη η συζητηση

Για τους ανηλικους η ορμονοθεραπεια μπορει να ξεκινησει στην εφηβεια με συναινεση γονεων, οπως το βρηκα στο ΙΑΣΩ. Αυτο για μενα εχει πολλες παραμετρους που δεν τις γνωριζω, δεν το ξερω το θεμα αλλα με προβληματιζει. Αν στα 20, 30 αλλαξει γνωμη?

Η έναρξη της επιβεβαιωτικής ορμονικής θεραπείας μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε εφηβική ή μετα-εφηβική περίοδο. Όταν το τρανς έφηβο άτομο είναι σε αναστολή με GnRH προτείνεται η έναρξη στην ηλικία των 16 ετών. Οι αλλαγές που επιτυγχάνονται με όλα τα παραπάνω είναι είτε αναστρέψιμες (η κοινωνική εκδήλωση και η αναστολή της ήβης με GnRHa) ή μόνιμες (ορμονική θεραπεία για την επίτευξη των επιθυμητών δευτερογενών χαρακτηριστικών)
Ασυμφωνία Φύλου & Διαδικασία Επιβεβαίωσης Φύλου
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για τους ανηλικους η ορμονοθεραπεια μπορει να ξεκινησει στην εφηβεια με συναινεση γονεων, οπως το βρηκα στο ΙΑΣΩ. Αυτο για μενα εχει πολλες παραμετρους που δεν τις γνωριζω, δεν το ξερω το θεμα αλλα με προβληματιζει.

Η έναρξη της επιβεβαιωτικής ορμονικής θεραπείας μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε εφηβική ή μετα-εφηβική περίοδο. Όταν το τρανς έφηβο άτομο είναι σε αναστολή με GnRH προτείνεται η έναρξη στην ηλικία των 16 ετών.
Ασυμφωνία Φύλου & Διαδικασία Επιβεβαίωσης Φύλου
Δες λίγο το λινκ που παρέθεσα παραπάνω (δες και για το νομικό κομμάτι, έκανα ένα λάθος με παράθεση του ποστ σου).
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δε γίνονται άνευ όρων αυτές οι διαδικασίες.
Για αυτό και είπα ότι προσωπικά δε θέλω να επιχειρηματολογήσω για τις υπο-λεπτομέρειες κι ότι είναι εύκολο να πούμε κάτι που δεν ισχύει στο απόλυτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.721
Δες λίγο το λινκ που παρέθεσα παραπάνω.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δε γίνονται άνευ όρων αυτές οι διαδικασίες.
Για αυτό και είπα ότι προσωπικά δε θέλω να επιχειρηματολογήσω για τις υπο-λεπτομέρειες κι ότι είναι εύκολο να πούμε κάτι που δεν ισχύει στο απόλυτο.
Το ΙΑΣΩ ειναι τεραστιος ιδιωτικος οργανισμος και διαφημιζει τις υπηρεσιες του. Εγω το πιστευω οτι δινει ορμονες σε 16χρονα αφου το γραφει και υπογραφουν οι γιατροι του, οπως και ο,τι λεει το υπουργειο Δικαιοσυνης που παρεθεσα.
Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, πραγματικα εχω αγνοια. Μου λεει η μανα του παιδιου "εμενα με νοιαζει να μεινει ζωντανο το παιδι μου μην κανει αποπειρα λογω της δυσφοριας". Αλλα με προβληματιζει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το ΙΑΣΩ ειναι τεραστιος ιδιωτικος οργανισμος και διαφημιζει τις υπηρεσιες του. Εγω το πιστευω οτι δινει ορμονες σε 16χρονα αφου το γραφει και υπογραφουν οι γιατροι του, οπως και ο,τι λεει το υπουργειο Δικαιοσυνης που παρεθεσα.
Αναφερομουν σε αυτό περί νομικής φυλομεταβασης.
Η ηλικία που μπορεί να κάνει αίτηση το ανήλικο άτομο είναι τα 17, με τη γραπτή έγκριση των γονέων.
Μέχρι να βγει η ταυτότητα μπορεί να έχει φτάσει και 20 και να περάσει τα πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο με ασυμφωνία φύλου και στοιχείων ταυτότητας.
Μακάρι να είναι πιο γρήγορες οι διαδικασίες, αλλά έχω ακούσει πολλές ιστορίες τρανς ατόμων σχετικά με την ταλαιπωρία που βίωσαν, σχετικά με ορκομωσίες που η προσφώνηση έγινε με το "σωστό" όνομα μόνο και μόνο επειδή το πανεπιστήμιο έδειξε καλή θέληση κλπ.

Από εκεί και πέρα σχετικά με το αν γίνεται ορμονοθεραπεια στο ΙΑΣΩ σε ανήλικα 16+ δεν θα σχολιάσω περαιτέρω επειδή δεν θα ήθελα να πω κάποια ανακρίβεια ή να εκθέσω άποψη για ζήτημα ιατρικής φύσης καθώς δεν είμαι γιατρός.

Επίσης εγώ προσωπικά ακόμα κι αν θεωρητικά συμφωνώ ή διαφωνώ με ένα συγκεκριμένο κομμάτι μιας πολύχρονης διαδικασίας, δεν θα ήθελα να σταθώ σε αυτό και να χαθεί η μεγάλη εικόνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.721
Λοιπον, οπως τα βρηκα στο Color Youth, στον οδηγο για νεα ατομα.
Εμενα μου λυθηκαν οι αποριες που διατυπωσα πιο πανω, αλλα θελω να τα σκεφτω λιγο. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.
Screenshot_20240525_141115_Drive.jpg
Screenshot_20240525_141202_Drive.jpg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με όλους αυτούς τους νόμους, τα λινκς και τις βιβλιογραφίες που έχουν παρατεθεί πάντως σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, νομίζω ότι εύκολα μπορεί να καταλάβει κανείς ότι η φυλομετάβαση (σε όποιο επίπεδο κι αν προχωρήσει ένα άτομο) είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, η οποία δεν γίνεται εν μια νυκτί.
Οι όποιες σωματικές παρεμβάσεις (από τους "απλούς" αναστολείς ήβης που παίρνουν τα παιδιά, μέχρι τις εγχειρήσεις επαναπροσδιορισμού φυλου-οι οποίες είναι και εξαιρετικά επώδυνες) γίνονται με σύμφωνη γνώμη γιατρού, σε νομικό επίπεδο υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία, αναμονές, ταλαιπωρία, τα άτομα αυτά συνήθως έχουν κάνει πολλά χρόνια ψυχοθεραπείας, συχνά έχουν συγκρουστεί με τις οικογένειές τους και ούτω καθεξής.

Ένας άνθρωπος που θέλει να βλάψει/βιάσει/σκοτώσει ή που θέλει απλά να κάνει το κομμάτι του (αν υποθέσουμε ότι για κάποιο άρρωστο λόγο μπορεί κάποιος να θέλει να το κάνει για το χαβαλε), φαντάζομαι μπορεί να βρει πιο "ανώδυνους" και λιγότερο στιγματιστικούς τρόπους να πετύχει τους στόχους του.

Οι απλουστευτικές τοποθετήσεις "αυτός αυτοπροσδιορίζεται γυναίκα και επειδή αυτοπροσδιορίζεται γυναίκα είμαστε υποχρεωμένοι να τον αφήσουμε να μας βιάσει/παρενοχλήσει/δολοφονήσει/παρέμβει στις ζωές μας" στερούνται λογικής.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.534
Οποιος ειναι εναντια στον αυτοπροσδιορισμο κανει ξεκαθαρα hate speech.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.705
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom