extreme sports όχι μόνο στα ταξίδια μας.....

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
η τιμη σε οσα μερη εχω καταδυθει ειναι 45 ευρω η βουτια με τον εξοπλισμο μαζι..
Οσο για τα μαθηματα 300 ευρω με τις εξετασεις , για ενα μηνα περιπου διαρκειας μαθηματων..
αυτοι που λενε οτι σε 4-5 μαθηματα σου δινουν διπλωμα λενε μεγαλα λογια, το μονο που δινουν ειναι μια καλη σπρωξια στο πατο!!!!!!!!!!!
Η διάρκεια των μαθημάτων για το open water της padi είναι 4 Σ.Κ η μια βδομάδα καθημερινές. Είναι η θεωρία και 8 βουτιές αν θυμάμαι καλά. Πρέπει όταν διαλέξεις εκπαιδευτή-σχολή να δόσεις βάση πολύ στην σοβαρότητα τους. υπάρχουν πολλοί καγκουρες στον χώρο μας. Το θέμα δεν είναι να πάρεις το πτυχίο μόνο, αλλά γνώσεις. Η εμπειρία έρχεται με την επαφή με την θάλασσα και φυσικά από την σοβαρότητα της καταδυτικής σου παρέας. Τα πτυχία εμένα προσωπικά δεν μου δηλώνουν καμία εμπειρία. έχω βουτήξει με εκπαιδευτή με 130 βουτιές και με open water με 600. Η διαφορά τεράστια μέσα στο νερό.
Η σχολή απλώς θα σου δώσει τις γνώσεις για να αρχίσεις να βουτάς. Αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με αυτό το χόμπι αγοράζεις τον δικό σου εξοπλισμό ,κόλας με μια παρέα που θα είναι σοβαρή και βουρ για βουτιές . Εδώ στην Ελλάδα έχουμε την τύχη να έχουμε πολύ κοντά την θάλασσα και η θερμοκρασία της δεν είναι απαγορευτική να βουτάς όλο τον χειμώνα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Να ρωτήσουμε λοιπόν τους ειδικούς, μιας και τους έχουμε εδώ:

Αυτό εδώ Watercolours, λέει σε 4 ημέρες (όπως και όλα τα courses που έβλεπα στην Ν.Α. Ασία).

Πάει κάτι στραβά ή είναι όλα ΟΚ?
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Να ρωτήσουμε λοιπόν τους ειδικούς, μιας και τους έχουμε εδώ:

Αυτό εδώ Watercolours, λέει σε 4 ημέρες (όπως και όλα τα courses που έβλεπα στην Ν.Α. Ασία).

Πάει κάτι στραβά ή είναι όλα ΟΚ?
Έχω κάποιο πρόβλημα και δεν μπορώ να μπω στην σελίδα. Κοίτα εγώ θα σου πω την γνώμη μου. Αν θέλεις να μάθεις να κάνεις καταδύσεις θα σου πρότεινα να πας σε μια σχολή στην Ελλάδα για να έχεις την σωστή επικοινωνία με τον εκπαιδευτή σου. Δεν λέω μπορεί να ξέρεις καλά μια ξένη γλώσσα αλλά σίγουρα δεν θα ειναι το ιδιο. και φυσικά σε 4 μέρες μπορείς να πάρεις το πτυχίο αλλά ένα είναι σίγουρο , θα σου βγει η ψυχή. Το θέμα είναι να είσαι χαλαρός όταν ξεκινάς να κάνεις κάτι το οποίο ο άνθρωπος δεν είναι γεννημένος να το κάνει. Να αναπνέεις κάτω από το νερό. αν κάνεις εντατικά τα μαθήματα σίγουρα θα αγχωθείς και θα κουραστείς. Το να κανεις την εκπαίδευση σου σωστά και χαλαρά είναι ότι καλύτερο. Έχω δουλέψει σε καταδυτικό κέντρο και Αθήνα και σε νησί και ξέρω ότι το παν σε έναν εκπαιδευόμενο είναι να είναι χαλαρός και να του μεταδώσεις με τον σωστό τρόπο το πάθος για τον βυθό. Το πιο δύσκολο και σημαντικό σε έναν που τελειώνει μια σχολή κατάδυσης είναι το να βρει αμέσως μια σωστή παρέα και να αρχίσει σιγά σιγά να βουτάει μόνος (άνευ εκπαιδευτή).αν δεν ασχοληθεί αμέσως και μάλιστα να βουτάει τακτικά τότε υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθεί καθόλου και να τα παρατήσει. Για να αποκτήσεις εμπειρία και να νιώθεις άνετος και ασφαλής κάτω από το νερό πρέπει να βουτάς πολύ τακτικά και όχι μόνο όταν πας για διακοπές και αυτό όποτε κάτσει. Εξοικειώνεσαι με το νερό και με τον εξοπλισμό σου πράγμα πολύ σοβαρό. Δεν θα πρέπει να ντρέπεσαι να ρωτάς το παραμικρό για το οποίο έχεις απορία τους εμπειρότερους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα κρέμεσαι πάνω τους. Δεν θα πρέπει να επαναπαύεσαι στο ότι έχεις το ζευγάρι σου δίπλα σου γιατί στις πολύ επικίνδυνες καταστάσεις για μένα πρέπει να μπορείς να βοηθήσεις το ζευγάρι σου να σε βοηθήσει. Ίσως δεν το καταλαβαίνετε αυτό αλλά από την όση εμπειρία έχω, αυτό πιστεύω.
Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά πιστεύω ότι έτσι είναι. Η θάλασσα δεν συγχωράει λάθη κλπ.. Δεν πρέπει να την φοβάσαι αλλά απλά να την σέβεσαι
Οπότε για να καταληξω μην κοιτάτε πόσο γρήγορα θα πάρετε το πτυχίο αλλά αν αυτός που θα σας μάθει να βουτάτε αξίζει να κάνει την δουλειά που κάνει και σας κάνει να νιώθετε άνετα και ασφαλής κάτω από το νερό. Είναι εύκολο να το διαπιστώσετε. :p:p
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
πω πω...μπραβο σας που μας ενημερωνετε!!μηπως ξερει κανεις τπτ για kite surfing??νησια που μπορω να παω και να κανω,τιμες..και γενικα οτιδηποτε...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Heli Ski....τώρα και στην Ελλάδα!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει και στην Ελλάδα (είχα ακούσει μόνο για Νεπάλ) και σήμερα που το έμαθα (καθυστερημένα βέβαια μέσα στο κατακαλόκαιρο) ενθουσιάστηκα που έχουμε πλέον ακι εμείς!

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα χιονοδρομικό κέντρο, αυτό στο Πισοδέρι Φλώρινας, προσφέρει την εμπειρία του Heli Ski, της μετάβασης δηλαδή με ελικόπτερο σε απάτητες κορυφές για σκι εκτός πίστας. Η εκδρομή προβλέπει πτήση μέχρι την κορυφή Δεσποτικό κι από κει κατάβαση μέχρι τις Πρέσπες (η φωτό είναι απ' τις 'Αλπεις, αλλά μην κολλάτε σε λεπτομέρειες). Κόστος: ? 100, Χιονοδρομικό Κέντρο Βίγλας, 2385045800-1.
 

Attachments

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Δεν ήξερα ότι υπάρχει και στην Ελλάδα (είχα ακούσει μόνο για Νεπάλ) και σήμερα που το έμαθα (καθυστερημένα βέβαια μέσα στο κατακαλόκαιρο) ενθουσιάστηκα που έχουμε πλέον ακι εμείς!

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα χιονοδρομικό κέντρο, αυτό στο Πισοδέρι Φλώρινας, προσφέρει την εμπειρία του Heli Ski, της μετάβασης δηλαδή με ελικόπτερο σε απάτητες κορυφές για σκι εκτός πίστας. Η εκδρομή προβλέπει πτήση μέχρι την κορυφή Δεσποτικό κι από κει κατάβαση μέχρι τις Πρέσπες (η φωτό είναι απ' τις 'Αλπεις, αλλά μην κολλάτε σε λεπτομέρειες). Κόστος: ? 100, Χιονοδρομικό Κέντρο Βίγλας, 2385045800-1.
Από τα καλύτερα μέρη για Heli Ski είναι και ο Καναδάς .Δεν είμαι φαν του είδους αλλα είδα σχετικό ντοκιμαντερ ,με εικόνες απο κάποιο βουνό του δυτικού Καναδα ,και με καθήλωσε στον καναπέ μαγεμένος με το θέαμα .
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ήξερα ότι υπάρχει και στην Ελλάδα (είχα ακούσει μόνο για Νεπάλ) και σήμερα που το έμαθα (καθυστερημένα βέβαια μέσα στο κατακαλόκαιρο) ενθουσιάστηκα που έχουμε πλέον ακι εμείς!

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα χιονοδρομικό κέντρο, αυτό στο Πισοδέρι Φλώρινας, προσφέρει την εμπειρία του Heli Ski, της μετάβασης δηλαδή με ελικόπτερο σε απάτητες κορυφές για σκι εκτός πίστας. Η εκδρομή προβλέπει πτήση μέχρι την κορυφή Δεσποτικό κι από κει κατάβαση μέχρι τις Πρέσπες (η φωτό είναι απ' τις 'Αλπεις, αλλά μην κολλάτε σε λεπτομέρειες). Κόστος: ? 100, Χιονοδρομικό Κέντρο Βίγλας, 2385045800-1.
Κάτσε να το πω στην κόρη και θα σε ευχαριστεί και αυτή!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Hydrospeed

Το Hydrospeed είναι ένα σχετικά καινούργιο και πολύ ασυνήθιστο υδάτινο σπορ.
Μπαίνεις ολόκληρος μέσα στο νερό και με τη βοήθεια της σανίδας και των βατραχοπέδιλων κατεβαίνεις το νερό σαν ψάρι, νιώθοντας πλήρως την ορμή του ποταμού. Είναι ένα μοναδικό συναίσθημα που ανεβάζει την αδρεναλίνη στο κόκκινο!

Απίθανο, ε?
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
πω πω...μπραβο σας που μας ενημερωνετε!!μηπως ξερει κανεις τπτ για kite surfing??νησια που μπορω να παω και να κανω,τιμες..και γενικα οτιδηποτε...
Δεν εχω ιδεα απο τιμες αλλα kite surf κανουν στη Παρο και συγκεκριμενα στην Πουντα προς την Αντιπαρο. Δες εδω: Paros Kite surf and Windsurf center, kiteboarding begins here...
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
σας ευχαριστω πολυ!!
ναι τα χω κοιταξει και μιας και αναφερθηκε θα παω λευκαδα τον αυγουστο γιαυτο το λογο κιολας....
να δουμε!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom