Πορτογαλία Fado - Bars

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρα σε όλους.
θα ήθελα την γνώμη όποιων έχουν πάει Πορτογαλία και συγκεκριμένα Λισσαβώνα, Οπόρτο, για καλά αυθεντικά fado bar - restaurant. Ξέρω οτι στην εποχή της υπερπληροφόρησης το καλό και γνήσιο είναι δύσκολο να το πετύχεις αλλά θα ήθελα να αποφύγω τις τουριστικές ταβέρνες με τα γκρουπ και το άθλιο φαγητό.
Ευχαριστώ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
όσους ρωτήσαμε στην Λισσαβώνα μας είπανε στην Αλφάμα να πάμε. Τελικα πήγαμε πρώτα στο Μαϊρο Αλτο (και αυτό είνα της διασκέδασης) νομίζοντας ότι θα πάμε την επόμενη με΄ρα εκεί. Δυστυχώς δεν βόλευε την άλλη μέρα...αλλά νομίζω ότι θα ήταν και πιο ωραίο ειδικά μετά που είδα ένα δοκιμαντερ μόλις γύρισα.

Πήγαμε σε αυτό στο οποίο πήγε μισο φόρουμ, ωραία ήταν, αλλά έιχα περισσότερες προσδοκίες, Στην ιστορία μου που γραφώ (και την οποία θα συνεχίσω συντομα/ μην μου πουν μερικοι μερικοι :D) θα πω και γιατί.

Πάντος και να μην ξέρεις από δω, οι επιλογές είναι πολλές και θα σου παρουσιαστούν παντού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.050
Likes
41.176
Όταν είχα πάει πριν χρόνια είχα παέι στο A Severa, στη Λισαβόνα. Θεωρείται ιστορικό μαγαζί, το φαγητό ήταν πολύ καλό, αλλά είχε αρκετούς τουρίστες και μου φάνηκε κάπως ελιτίστικο. Ας πούμε, σε απλές ταβέρνες είδα να στήνονται πιο απλά σχήματα, αντιπροσωπεύοντας περισσότερο το λαϊκό ύφος του fado. Πάντως, το επίπεδο των τραγουδιστών ήταν πολύ υψηλό.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Είχα πάει Λισαβόνα τον Αύγουστο του 2011. Η γνώμη μου είναι "μακριά" από το Μπάϊρο άλτο γιατί εκεί τα fado bars είναι πολύ τουριστικά, ακριβά και χαμηλής ποιότητας.
Η καλύτερη επιλογή είναι η alfama και συγκεκριμένα το clube de fado. Ο λογαριασμός για δυο άτομα (με 2 πιάτα, σαλάτα, ορεκτικά και 1 μπουκάλι πορτογαλέζικο κρασί) ήταν 97 ?, οι καλλιτέχνες εξαιρετικοί, ο χώρος αυθεντικός.
CLUBE DE FADO
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ζ'ηλεψα επειδή πολύ λυπάμαι που δεν πήγαμε Αλφάμα για φάδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.163
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom