Μικρονησία Federated states of Micronesia

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ουτε που θυμαμαι πωs ετυχε και ακουσα για ενα νησι που το ελεγαν Πονπει...Το ονομα και μονο μου εκανε εντυπωση και αρχισα να το ψαχνω , ωσπου ανακαλυψα τη Μικρονησια. Τεσσερα κυρια γκρουπ νησιων απλωμενα στο δυτικο Ειρηνικο , με κυριο χαρακτηριστικο οτι κρατανε ακομα τιs παραδοσειs τουs και κυριωs οτι τα αγνοει η μεγαλη μαζα τουριστων.Αυτο και μονο μου φτανει για να τα ενταξω στη λιστα μου με τουs επομενουs προορισμουs..
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η Κολωνια για μενα δεν ειναι πολη της Γερμανιας , αλλα πολη στο δυτικο Ειρηνικο , συγκεκριμενα η πρωτευουσα του Yap.
Το Yap ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ νησιων της Μικρονησιας και ειναι φυσικο αφου ειναι το πιο παραδοσιακο νησι.
Με το που προσγειωνεται κανεις στο Yap , καταλαβαινει οτι ηρθε σε καποιο μερος μακρια απο τον υπολοιπο κοσμο. Εδω τους λιγοστουs τουριστες υποδεχονται γυναικες με χορταρενιες φουστες και μια γιρλαντα απο λουλουδια στο λαιμο....τιποτα αλλο!
Οι τουριστριες πρεπει να ξεχασουν τα καυτα σορτς και τις μινι φουστες , αφου θεωρειται ντροπη και προσβολη να φαινεται το ποδι απο το γονατο και πανω...Μακρια παντελονια και βερμουδες ειναι μια χαρα. Απο τη μεση και πανω το ντυσιμο ειναι προαιρετικο..ειδικα στα απομακρυσμενα νησια που μενουν ιθαγενεις , κανενας δε θα σας κοιταξει περιεργα. Αλοιμονο αν φανει μπουτι ομως!
Η εμφανιση με μαγιω επιτρεπεται μονο στην παραλια.

Το Yap αποτελειται απο 134 ατολες με τις 22 μονο να κατοικουνται.Εδω μιλανε ακομα τις τοπικες διαλεκτους του Yap , αλλα και αγγλικα. Η πρωτευουσα Colonia , βρισκεται στο κυριως νησι , το οποιο στην ουσια ειναι τεσσερα ηφαιστειογενη νησια ενωμενα με στενες λωριδες γης .
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Yap ειναι η πρωτευουσα του πετρινου χρηματος αφου τα νομισματα Rai που εχουν πολυ μεγαλη αξια , ειναι μεγαλοι ασβεστολιθικοι δισκοι σαν γιγαντια ντονατς που τα εφερναν απο το γειτονικο Παλαου. Αυτο γιατι ο ασβεστολιθος του Παλαου ηταν γυαλιστερος και εκανε τα νομισματα να λαμπιριζουν οποτε οι ντοπιοι αποτολμουσαν το μακρινο ταξιδι προκειμενου να φιαξουν τα τεραστια νομισματα απο το συγκεκριμενο υλικο.
Στη μεση του ανοιγαν μια τρυπα ωστε περνωντας απο μεσα ανθεκτικα σχοινια φιαγμενα απο κοκοφοινικες ή χοντρα μπαμπου να μπορουν να μεταφερθουν – Δειτε τη συνημμενη φωτο του 1ου ποστ.
Η αξια του δισκου μεγαλωνε οσο περισσοτερες ζωες χανονταν κατα τη μεταφορα , και χανονταν αρκετες αφου τα μικρα ψαραδικα σκαφη που θυμιζαν κανώ επρεπε να διασχισουν 500 χλμ.στον ανοιχτο και αγριο ωκεανο μεταφεροντας μερικες εκατονταδες κιλα ασβεστολιθου. Δεν εχει σημασια λοιπον η εργασια που εχει γινει στην πετρα , το γυαλισμα και το τριψιμο της επιφανειας μεχρι να αποκτησει την οψη που ηταν απαραιτητη , αλλα το ποσες ζωες αξιζει. Επειδη λοιπον η αποκτηση του δεν ηταν ευκολη υποθεση , οποιος κατειχε μεγαλυτερης αξιας δισκους , ειχε μεγαλυτερη δυναμη και διεκδικουσε την εξουσια απο τους υπολοιπους αρχηγους των φυλων του Yap.

Η τραπεζα του νησιου πρεπει να ειναι απο τις λιγες στον κοσμο που αποτελει αξιοθεατο και που ολοι ανεξαιρετως οι τουριστες επισκεπτονται. Τα πετρινα χρηματα της υπαιθριας τραπεζας φυλασσονται και παραμενουν αιωνες τωρα στην ιδια θεση ακομα και οταν αλλαζει ο ιδιοκτητης τους. Ο ιδιοκτητης καποιου νομισματος μπορει να αλλαξει αν ζητησει απο καποια φυλη να ψαρεψει π.χ. στην περιοχη της και αφου δωσει πισω μεριδιο απο την ψαρια , ξαναπαιρνει πισω το νομισμα του αφου ετσι συνηθως γινονται οι συμφωνιες. Αυτη την εννοια εχουν αυτα τα τεραστια νομισματα και οχι οπως μου ειπε ο Mr. να παρουμε μαζι μας δυο βαλιτσες ασβεστολιθο και να κανουμε τρεις μηνες τζαμπα διακοπες στα νησια!

Δεν εχει αναφερθει ποτε ληστεια της τραπεζας αν και δεν υπαρχει ουτε κλειδαρια , ουτε συναγερμος αλλα επισης δεν υπαρχουν και γερανοι στο νησι!
 

Attachments

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Η Κολωνια για μενα δεν ειναι πολη της Γερμανιας , αλλα πολη στο δυτικο Ειρηνικο , συγκεκριμενα η πρωτευουσα του Yap.
Το Yap ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ νησιων της Μικρονησιας και ειναι φυσικο αφου ειναι το πιο παραδοσιακο νησι.
Με το που προσγειωνεται κανεις στο Yap , καταλαβαινει οτι ηρθε σε καποιο μερος μακρια απο τον υπολοιπο κοσμο. Εδω τους λιγοστουs τουριστες υποδεχονται γυναικες με χορταρενιες φουστες και μια γιρλαντα απο λουλουδια στο λαιμο....τιποτα αλλο!
Οι τουριστριες πρεπει να ξεχασουν τα καυτα σορτς και τις μινι φουστες , αφου θεωρειται ντροπη και προσβολη να φαινεται το ποδι απο το γονατο και πανω...Μακρια παντελονια και βερμουδες ειναι μια χαρα. Απο τη μεση και πανω το ντυσιμο ειναι προαιρετικο..ειδικα στα απομακρυσμενα νησια που μενουν ιθαγενεις , κανενας δε θα σας κοιταξει περιεργα. Αλοιμονο αν φανει μπουτι ομως!
Η εμφανιση με μαγιω επιτρεπεται μονο στην παραλια.

Το Yap αποτελειται απο 134 ατολες με τις 22 μονο να κατοικουνται.Εδω μιλανε ακομα τις τοπικες διαλεκτους του Yap , αλλα και αγγλικα. Η πρωτευουσα Colonia , βρισκεται στο κυριως νησι , το οποιο στην ουσια ειναι τεσσερα ηφαιστειογενη νησια ενωμενα με στενες λωριδες γης .
Αγαπητή Go2dbeach
Αυτά που γράφεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Έχω καταλάβει ότι είσαι στο στοιχείο σου σε αυτά τα μέρη. Αυτό που θα ήθελα αν δεν σου είναι δύσκολο ,να μας δίνεις πληροφορίες και λεπτομέρειες για το πως πάει κανείς εκεί. (αεροπορικά εισιτήρια , εταιρείες , ξενοδοχεία ,γενικό κόστος ) Νομίζω ότι αυτό θα ήταν που θα βοηθούσε κάποιον να ακολουθήσει τα ταξιδιωτικά σου βήματα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χμμ..ναι θα μπορουσα να πω μερικες τετοιες πληροφοριες , αν και δεν εχω παει η ιδια για να προτεινω ξενοδοχεια , οποτε κι εγω θα βασιστω σε αυτα που υπαρχουν στο νετ.
Το σαιτ http://www.visityap.com/placestostay.cfm παρεχει καποιες πληροφοριες σχετικες με διαμονη , απ'οτι ξερω τα ξενοδοχεια κυμαινονται απο 75-120 ευρω το δικλινο και καποια motel μεσα στην πολη ακομα φθηνοτερα αν και ειναι τα γνωστα τσιμεντενια κτιρια , καθολου γοητευτικα..

Εγω ενδιαφερομαι περισσοτερο για τα homestays. Το κερδος εδω δεν ειναι μονο το λιγοτερο ποσο που πληρωνεις αλλα επισης το οτι μενεις στο σπιτι των ντοπιων ή σε κανενα δεντροσπιτο στην αυλη τους και βοηθας στις δουλειες τους αν θελεις γνωριζοντας απο κοντα την καθημερινη τους ζωη. Νομιζω οτι για λιγες μερες ειναι οτι καλυτερο!
Θα κοιταξω να βρω και στα χαρτια μου στο σπιτι (απειρες:lol:) πληροφοριες που εχω μαζεψει απο προηγουμενους ταξιδιωτες στην περιοχη.
Γενικα εγω ειμαι της σχολης 'παιρνω το σακιδιο και παω χωρις να εχω κλεισει τιποτα' και νομιζω οτι τα νησια προσφερονται για κατι τετοιο , οποτε δε θα το πολυψαξω οταν ειναι να παω.Εξαλλου τα καλυτερα μερη για να μεινει κανεις δεν βρισκονται στο νετ.

Οσο για το κοστος των αεροπορικων , αυτα αλλαζουν συνεχως , οποτε τι να πουμε. Μπορεις να πας μεχρι Φιλιππινες (Μανιλα ή Σεμπου) και απο κει Palau ή Yap.
Οπως αναφερω και στο θεμα που γραφω για το Παλαου , οταν ημουνα στο Σεμπου ειχα βρει πτησεις σε πολυ καλες τιμες για εκει με επιστροφη μετα απο 4 μερες αλλα τελικα δεν πηγα..
Εγω πηγα με Qatar airways (σε καλη τιμη) μεχρι το νησι Σεμπου (Αθηνα-Ντοχα-Σεμπου) συνολο 13-14 ωρεs χωριs το 6αωρο στοποβερ τηs Ντοχα. Απο το Σεμπου η Cebupacific air και η Asian spirit πετανε πολυ συχνα για Παλαου και σε 2 ωρεs το πολυ εισαι εκει. Οι παραπανω εταιριες βγαζουν πολυ καλες προσφορες καθε τοσο..πρεπει να το παρακολουθεις αν ενδιαφερεσαι!

Επισης υπαρχει και η τοπικη Continental Micronesia η οποια εχει πτησεις απο Μανιλα αλλα και συνδεει τα νησια μεταξυ τους με τακτικα δρομολογια.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Chuuk

Το δευτερο γκρουπ νησιων που αποτελουν τη Μικρονησια ειναι το Chuuk που σημαινει βουνο.
55 ηφαιστιογενη νησια και ακομα περισσοτερες ατολες περικυκλωμενα απο εναν πολυ μεγαλο υφαλο πλεουν σε μια απο τις μεγαλυτερες λιμνοθαλασσες του κοσμου.
Το Chuuk ειναι περισσοτερο γνωστο για την ομορφια που βρισκεται κατω απο το νερο αν και δεν του λειπει η φυσικη ομορφια στην ξηρα. Ο ωκεανος καταφερνει να περασει στη λιμνοθαλασσα απο τρια σημεια-περασματα και ο κοραλλιογενης υφαλος σε αρκετα σημεια εξεχει απο το νερο επιτρεποντας σε αρκετους φοινικες να ευδοκιμησουν.

Οι κατοικοι ζουν κυριως απο τους φοινικες στην ξηρα με την παραγωγη copra και απο τη θαλασσα με τα αποξηραμενα ψαρια. Το ψαρεμα γινεται ακομα με τις παραδοσιακες βαρκες που φιαχνουν οι ιδιοι και ξανοιγονται στην πλουσια λιμνοθαλασσα ή απλα περπατουν τη νυχτα στον υφαλο με πυρσους κυνηγωντας χταποδια.
Η βλαστηση στα νησια ειναι πλουσια και οι προσεγμενοι κηποι τους παρεχουν τα απαραιτητα.

Ο χρονος κυλαει αργα και οι παραδοσεις ακομα διατηρουνται οπως το περιφημο lovestick του Chuuk. Συμφωνα με αυτο , ολοι οι αντρες των νησιων εχουν δυο ξυλινα stick που πανω τους χαρασουν ενα πανομοιοτυπο σχεδιο. Το πιο κοντο stick το εχουν πανω τους και ειναι χαρακτηριστικο τους σαν το ονομα τους. Το πιο μεγαλο το εχουν για το ταιρι τους. Οταν σε καποιον αρεσει μια κοπελα , σπρωχνουν το μεγαλυτερο lovestick κατω απο την πορτα της καλυβας που μενει και αν εκεινη αναγνωρισει το στικ του αγοριου που της αρεσει , το τραβαει μεσα σημαδι οτι δεχεται να γινουν ταιρι. Αν το σπρωξει εξω σημαινει οτι δεν ενδιαφερεται.
Τα αγορια φροντιζουν να φιαχνουν χαρακτηριστικα lovesticks προς αποφυγη παρεξηγησεων!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα μουσεια ομολογω οτι δεν ειναι η αδυναμια μου , αλλα οταν προκειται για ενα μουσειο μοναδικο που για να μπορεσεις να το επισκεφτεις χρειαζεσαι μαγιω και μασκα τουλαχιστον ,και το μοιραζεσαι με χιλιαδες αλλους πολυχρωμους επισκεπτες τοτε αλλαζει το πραγμα.

Η ατολη Chuuk εχει την τυχη να φιλοξενει στην απεραντη λιμνοθαλασσα της πανω απο 100 πλοια , αεροπλανα και υποβρυχια , κληρονομια μιας αγριας μαχης που ελαβε χωρα εδω μεταξυ του αυτοκρατορικου ιαπωνικου στολου και των συμμαχικων αεροσκαφων. Η λιμνοθαλασσα εχει ανακυρηχθει υποβρυχιο μουσειο και για καταδυση ή σνορκελινγκ πρεπει να παρεις αδεια και φυσικα οπως σε καθε μουσειο απαγορευεται απο το νομο η ληψη αναμνηστικων.

Κι εδω τα θερμα τροπικα νερα και η παραγωγικη υποθαλασσια ζωη εχουν κανει καλη δουλεια καλυπτοντας τα παντα με ευθραυστα κοραλλια και μετατρεποντας τα μοναδικα εκθεματα σε τεχνιτους σκοπελους και ομορφους κοραλλενιους κηπους που κατοικουνται απο πανεμορφα πλασματα.. Η πλειοψηφία των συντριμμιών βρίσκεται αναμεσα στα νησιά DubIon, Eten, Fefan και Uman και αντιπροσωπεύει τη μεγαλύτερη ναυτική απώλεια στην ιστορία. Το μουσειο φιλοξενει πλοια , αεροπλανα , τανκς , βομβες , ναρκες , και χιλιαδες αλλα αντικειμενα που περιμενουν να εξερευνηθουν.

Πουθενά αλλού στον κόσμο δεν υπάρχουν τόσα πολλά συντρίμμια μαζεμενα σε μια περιοχη και σε ρηχα νερα οπου αρκει μια μασκα και αναπνευστηρας για να τα δεις.Η λιμνοθαλασσα που ειναι απο τις μεγαλυτερες στον κοσμο εχει νερα ηρεμα , διαυγη και προστατευμενα απο υφαλους και η ελειψη δυνατων ρευματων δημιουργει τις καλυτερες συνθηκες για σνορκελ και καταδυση.

Το τανκ της φωτο βρισκεται πανω στο καταστρωμα του γιαπωνεζικου πλοιου Nippo Maru και βυθιστηκε μαζι του το Φεβρουαριο του ʼ44 κατα τη διαρκεια της αιφνιδιαστικης επιθεσης των αμερικανων “επιχειρηση hailstorm”.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom