First Time Solo Traveling: Καλύτεροι - Ασφαλέστεροι Προορισμοί

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αντε παλι και εδω.
Solo θεωρειται αυτο, solo θεωρειται το αλλο, αν πας κ ψαχνεις παρεες δεν ειναι solo, αν πας και δεν ψαχνεις παρεες παλι εχεις καποιο θεμα. Τον εαυτο σου τον βρισκεις στη μια βδομαδα, τον εαυτο σου δεν τον βρισκεις στα σολο.

Να βγει ενα λεξικο να ξερουμε τον ορισμο της καθε ορολογια αυστηρα.
 
Last edited:

ayahuasca97

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Καλησπέρα παιδιά! Έχω ενθουσιαστεί με όλες τις προτάσεις σας και αισθάνομαι ακόμα πιο σίγουρη για αυτό το βήμα που θέλω να κάνω με το ταξίδι στην Πορτογαλία! Οπότε σας ευχαριστώ πολύ!!

Επειδή ξέρω τον εαυτό μου, ξέρω ότι Ασιατικές χώρες όπως πχ Ιαπωνία, Κίνα, Σιγκαπούρη κλπ κλπ (σίγουρα ΌΧΙ Ινδία! Ινδια έχω ακούσει τα χειρότερα για solo female traveling, δυστυχώς!) παρόλο που είναι πολύ ασφαλείς θα νιώσω πολύ περίεργα, απλά ένα μεγάλο culture shock και από άποψη γλώσσας και κουλτούρας γενικά και η σκέψη ότι είμαι πραγματικά πολύ μακριά κάπου (εκτός Ευρώπης κλπ). Δε θέλω να πιέσω τον εαυτό μου, σιγά σιγά. Όταν συνηθίσω πάντως με το καλό θα ήθελα πολύ να επισκεπτώ Σρι Λάνκα! Έχω διαβάσει καλά!

Όσον αφορά τη διανομή, οπωσδήποτε θα ήθελα να μείνω σε χόστελ! Και αυτό σχεδίαζα εξ αρχής, χωρίς δεύτερη σκέψη βασικά. Και πολύ φθηνά είναι και αν θελήσω παρέα θα είναι πιο εύκολο. Ίσως να με έπιανε καμία μικρή μελαγχολία αν εμένα μόνη μου για το πρώτο ταξίδι, αλλά εντάξει δεν είναι και ότι θα παντρευτώ το μέρος που θα μείνω, όσο μείνω εκεί.

Όσον αφορά τη μοναχικότητα, δεν μπορώ να πω ότι θα την επιδιώξω ούτε ότι θα την αποφύγω νομίζω στο ταξίδι μου. Δε πάω σε άλλη χώρα για να "εξαφανιστώ", να μη μιλάω σε ανθρώπω. Περισσότερο με εξιτάρει που θα μπορώ να κάνω το πρόγραμμα μου, όχι επειδή είμαι αντικοινωνική, αν είχα και κάποιον παρέα δε θα χα θέμα. Αλλά δύσκολα βρίσκεις άτομα με τα ίδια γούστα, να θέλουν να δουν τα ίδια πράγματα στο ταξίδι κλπ. Οπότε θα ναι άλλη εμπειρία! Αν βρω άτομα εκεί που να θέλουν να εξερευνήσουμε τα ίδια μέρη, καλώς! Αν όχι, πάλι καλώς!

Μου άρεσε πολύ και το βίντεο με τη συνέντευξη των μελών εδώ, το είδα όλο!

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom