Γερμανία Frankfurt με Ryanair

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδιά αποφάσισα να πάω Φρανκφούρτη με Ryanair από Θεσσαλονίκη κατά τα τέλη Σεπτεμβρίου. Βέβαια έχω στην διάθεση μου μόνο 4 νύχτες...
Από αυτά που πρόλαβα να διαβάσω είναι ότι η Ryanair πηγαίνει στο Hahn δηλ. περίπου 2 ώρες από Φρανκφούρτη. Απ'ότι είδα στον χάρτη είναι κοντά το Λουξεμβούργο, η Βόννη, Μανχαιμ, Μάιντζ.
Μου συνιστά κανείς να επισκεφθώ κάτι από τα παραπάνω ή να πάω και να μείνω 4 νύχτες μόνο Φρανκφούρτη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε συμβουλή δεκτή!;)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φρανκφούρτη Νο1

Η Φρανκφούρτη είναι μια μεγάλη, όμορφη πόλη που τη διασχίζει ο ποταμός Μάιν και το κύριο χαρακτηριστικό της είναι οι πολλοί ουρανοξύστες και ο πολύ πετυχημένος συδυασμός των παλιών κτιρίων με αυτούς.-Γύρισα από εκεί 1 εβδομάδα πριν_.Αν θέλεις να μείνεις μόνο στην πόλη μπορείς να κάνεις 1)Βόλτες στην παλιά πόλη και το" Μάινχάτταν"(παραφθορά του Μανχάτταν)2)επίσκεψη στο Zoo 3)Mουσείο Φυσικής Ιστορίας(Δεινόσαυροι)4)Art Museum 5) Βοτανικός κήπος 6)Επίσκεψη σε ουρανοξύστη και θέα από ψηλά 7) Μπυραρίες...Ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου,αποφασίζεις αν αυτά σε καλύπτουν και συνεχίζεις με το ανάλογο πρόγραμμα.(Μπορώ να σου δώσω και άλλες λεπτομέρειες)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φρανκφούρτη Νο2

Αν θέλεις να φύγεις και προς άλλες πόλεις,είναι μια πολύ καλή βάση.1)Το Βισμπάντεν είναι όντως μια πολύ καλή πρόταση.-πας και με πλοίο 2)Από το κέντρο,ξεκινούν πλοιάρια που κάνουν μικρά τουρ για κάποιες ώρες ή και για ολόκληρη μέρα ( αυτό μόνο Τετάρτη και Σάββατο,αν θυμάμαι καλά)3) Μια από τις ωραιότερες πόλεις της Γερμανίας που μπορείς να πας από εκεί ,είναι η Χαυδελβέργη(Ολόκληρο Κεφάλαιο από μόνη της).Με το τρένο είναι 2,5 ώρες περίπου,αλλά πραγματικά αξίζει και δεν είναι εύκολο να την επισκεφθείς ανεξάρτητα.-Το τρένο έχει 1 προσφορά,μέχρι 5 άτομα ,41ε όλοι μαζί, με εισητήριο για 24 ώρες για πολλές πόλεις .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.841
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Χαυδελβέργη + το γειτονικο Ladenburg ειναι ολα τα λεφτα.
Το Μανχαιμ δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο εκτος αν εισαι γερμανοφιλος

ισως
2 μερες Φρανκφ - 1 μερα εκδρομη στο Βισμπάντεν και μια μερα Χαυδελβέργη

δεν ακουγεται ασχημα....
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Όπου και να πας είναι ωραία, το Frankfurt-Hahn είναι στη μέση πολλών προορισμών. Εγώ έχω πετάξει με 12 ευρώ δύο φορές προς Φραγκφούρτη (1,45 ώρες) αλλά την δεύτερη φορά προτίμησα την Κολωνία (2,15 ώρες). Κοίταξε στα λεωφορεία της Bohr (www.bohr.de).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νοικιασε ενα αυτοκινητο και κινησου στις υπεροχες κοιλαδες Ρηνου και Mosele, με βασεις Koblenz και Trier, γεματες καστρα, οινοποιεια και πανεμορφες παλιες πολεις.
Και πιο κοντα στο Hahn, και πολυ καλυτερα απο το να μεινεις τοσες μερες στη Φρανκφουρτη, και σε πολυ καλη εποχη...


Το μυνημα αυτο σταλθηκε απο κινητο τηλεφωνο.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχουν τίποτε κάρτες για 3 ή 4 ημέρες διάρκεια για μετακίνηση με τρένο μετρό ή λεωφορείο; Τι συμφέρει να αγοράσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω; Επίσης για τις ημερήσιες εκδρομές μου στα μέρη που αναφέρθηκαν 1 μερα εκδρομη στο Βισμπάντεν και μια μερα Χαυδελβέργη) τι να κοιτάξω τρένο ή λεωφορείο;
Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχουν τίποτε κάρτες για 3 ή 4 ημέρες διάρκεια για μετακίνηση με τρένο μετρό ή λεωφορείο; Τι συμφέρει να αγοράσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω; Επίσης για τις ημερήσιες εκδρομές μου στα μέρη που αναφέρθηκαν 1 μερα εκδρομη στο Βισμπάντεν και μια μερα Χαυδελβέργη) τι να κοιτάξω τρένο ή λεωφορείο;
Ευχαριστώ.
Σου δίνω το σύνδεσμο για τις τοπικές μεταφορές τραίνων στην περιοχή Frankfurt am Main. Είναι σε διάφορες γλώσσες. Εκεί μπορείς να δεις για κάρτες και προσφορές (π.χ. εντός Σ/Κ, εντός κρατιδίου Hessen, ομάδα έως 5 ατόμων, κλπ): Fahrkarten: Überblick

Για λεωφορείο δεν ξέρω αν έχει από κέντρο Φραγκφούρτης για Heidelberg και για Wiesbaden, όλοι χρησιμοποιούν το τρένο. Από το αεροδρόμιο Hahn όμως έχει σίγουρα λεωφορείο για Heidelberg και για Wiesbaden. Δες εδώ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά αποφάσισα να πάω Φρανκφούρτη με Ryanair από Θεσσαλονίκη κατά τα τέλη Σεπτεμβρίου. Βέβαια έχω στην διάθεση μου μόνο 4 νύχτες...
Από αυτά που πρόλαβα να διαβάσω είναι ότι η Ryanair πηγαίνει στο Hahn δηλ. περίπου 2 ώρες από Φρανκφούρτη. Απ'ότι είδα στον χάρτη είναι κοντά το Λουξεμβούργο, η Βόννη, Μανχαιμ, Μάιντζ.
Μου συνιστά κανείς να επισκεφθώ κάτι από τα παραπάνω ή να πάω και να μείνω 4 νύχτες μόνο Φρανκφούρτη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε συμβουλή δεκτή!;)
Θα πρότινα να μη μείνεις μόνο Φρανκφούρτη. Δεν έχει και πολλά να δεις..Συνδυασε το με 1-2 εκδρομές..
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
αγανακτηση το hahn.δευτερο ταξιδι μετα το αεροπορικο κανεις για να κατεβεις φρανκφουρτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.136
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom