Κίνα Free Transit Βίζα Κίνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.707
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταλαβαίνω ότι το αεροδρόμιο στο οποίο προσεγιώνομαι για τράνζιτ στην Κίνα είναι στη λίστα αυτών με τις 144 ώρες visa-free. H πλήρης λίστα αν καταλαβαίνω καλά είναι αυτή:
Policy Interpretation_National Immigration Administration

Το θέμα μου είναι ότι η έξοδός μου από την Κίνα θα είναι μεν ξεκινώντας από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, αλλά με τράνζιτ μέσω άλλου κινέζικου αεροδρομίου (που επίσης είναι στη λίστα πάντως) και αλλάζοντας και αεροπορική. Εντάσσομαι στην κατηγορία που μπορεί να κάνει αυτό το stopover ή όχι;

Δηλαδή πετάω από Φλιππίνες για Hangzhou, μένω εκεί τρεις μέρες και μετά έχω στάση Xian κάποιες ώρες όπου πετάω με την Α αεροπορική και εξέρχομαι της Κίνας με μια Β αεροπορική. Α, επίσης μπάινω στην Κίνα με ... Γ αεροπορική. Έτσι όπως τον διαβάζω τον κανονισμό το βλέπω ΟΚ, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ρωτήσω την πρεσβεία τους εντός της εβδομάδας οπότε αν το έχει κάνει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει, ευπρόσδεκτος/η.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καταλαβαίνω ότι το αεροδρόμιο στο οποίο προσεγιώνομαι για τράνζιτ στην Κίνα είναι στη λίστα αυτών με τις 144 ώρες visa-free. H πλήρης λίστα αν καταλαβαίνω καλά είναι αυτή:
Policy Interpretation_National Immigration Administration

Το θέμα μου είναι ότι η έξοδός μου από την Κίνα θα είναι μεν ξεκινώντας από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, αλλά με τράνζιτ μέσω άλλου κινέζικου αεροδρομίου (που επίσης είναι στη λίστα πάντως) και αλλάζοντας και αεροπορική. Εντάσσομαι στην κατηγορία που μπορεί να κάνει αυτό το stopover ή όχι;

Δηλαδή πετάω από Φλιππίνες για Hangzhou, μένω εκεί τρεις μέρες και μετά έχω στάση Xian κάποιες ώρες όπου πετάω με την Α αεροπορική και εξέρχομαι της Κίνας με μια Β αεροπορική. Α, επίσης μπάινω στην Κίνα με ... Γ αεροπορική. Έτσι όπως τον διαβάζω τον κανονισμό το βλέπω ΟΚ, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ρωτήσω την πρεσβεία τους εντός της εβδομάδας οπότε αν το έχει κάνει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει, ευπρόσδεκτος/η.
Δεν επιτρέπεται να αλλάξεις επαρχία κατα τη διαρκεια του visa free stopover.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.707
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν επιτρέπεται να αλλάξεις επαρχία κατα τη διαρκεια του visa free stopover.
Δε θα αλλαξω επαρχία, θα κινηθω μονο εβτος της επαρχιας στην οποια θα εισελθω στην Κινα . Στην αναχωρηση ομως, η πτηση μου κανει τρανζιτ μεσω αλλης επαρχίας, αν αυτο εννοεις . Δε θα βγω απο το αεροδρομιο σε αυτη τηε δευτερη επαρχια, αλλα κατανοω οτι immigration θα περασω εκει, αφου θα ειναι το port of exit. Αρα γι αυτο δε γινεται?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom