Πολωνία Free Walking Tour in Warsaw and Gdańsk

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φαίνεται φανταστική πόλη το Gdansk και μου κάνει λίγο διαφορετική σε σχέση με τις υπόλοιπες της αγαπημένης αυτής χώρας, κάτι απολύτως λογικό αν κοιτάξει κανείς την ιστορία του. Ανυπομονώ να πάω. :)
Τέλεια αφήγηση όπως πάντα και χρησιμότατες πληροφορίες, να είσαι καλά!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Klair σε ευχαριστούμε για την αναλυτική ιστορία και τις υπέροχες φωτογραφίες.
@Tonia L. εγώ ευχαριστώ για την ανάγνωση και για το όμορφο σχόλιο. Πάντα διαβάζεις τις ιστορίες μου και αυτό το γεγονός με κάνει πολύ χαρούμενη.
Ιδίως το κομμάτι για το Gdansk (μα πόσο όμορφο!) είναι πολύ βοηθητικό, με πλούσιες πληροφορίες που δεν έχω εντοπίσει σε άλλες ιστορίες του forum.
Ψάχνοντας πληροφορίες στο forum για το Gdańsk, πριν το ταξίδι, έκανα την ίδια διαπίστωση. Αυτή η έλλειψη αναλυτικών πληροφοριών ήταν ένας από τους λόγους που αποφάσισα να αναρτήσω αυτήν την τόσο αναλυτική ιστορία.
Την Βαρσοβία την αγαπώ πολύ και το Gdansk είναι οπωσδήποτε στα σχέδιά μου και θα αξιοποιήσω τις εμπειρίες σου - ελπίζω σύντομα!
Τη Βαρσοβία την αγάπησα και εγώ κι ας μας έτριξε ο καιρός τα δόντια του. Το Gdańsk είναι ξανά και στα δικά μου σχέδια, καλοκαίρι όμως για να το ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο μαζί με τις υπόλοιπες πόλεις του Tricity (Trójmiasto). Χαίρομαι που θα αξιοποιήσεις τις εμπειρίες μου και χαίρομαι διπλά που αυτή η ιστορία θα αποτελέσει βοήθεια για ένα αγαπητό μέλος του forum. Αυτό ήταν το σκεπτικό μου και το κίνητρό μου για τη δημοσίευση του οδοιπορικού μας στην Πολωνία. Το έγραψα και στην εισαγωγή της ιστορίας: «Ο δευτερεύων λόγος της ανάρτησης είναι η σκέψη ότι έστω και ένας αναγνώστης να βοηθηθεί από τη δική μου έρευνα και αποτύπωση θα είναι επιτυχία».

Σου εύχομαι λοιπόν να οργανώσεις με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι σου και σύντομα να απολαύσεις από κοντά αυτήν την τόσο όμορφη και ιστορική πόλη.
Καλές Γιορτές και σε εσένα με υγεία, πάνω απ’ όλα, και πολλά ταξίδια.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Το έργο της Αγκαθα Κρίστι "Ποντικοπαγίδα" είναι βασισμένο σε μια τέτοια ιστορία.
Θα κάνω μια επανάληψη για να φρεσκάρω τα γεγονότα.
Εξαιρετική και τόσο ενδιαφέρουσα αφήγηση ιδίως στο κομμάτι για το Γκτάνσκ!
@Smaragda53 Δεν ξέρω πλέον από πού να αντλήσω καινούριες λέξεις για να σε ευχαριστήσω για το διαρκές support που κάνεις σε εμένα και στις ιστορίες μου!! Το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι πολύ λίγο, αλλά στο λέω από καρδιάς! Καλές Γιορτές με υγεία!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Φαίνεται φανταστική πόλη το Gdansk και μου κάνει λίγο διαφορετική σε σχέση με τις υπόλοιπες της αγαπημένης αυτής χώρας,
Ότι είναι φανταστική πόλη είναι και με το παραπάνω! Για το «διαφορετική σε σχέση με τις υπόλοιπες» δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης αφού αυτό ήταν το πρώτο μου ταξίδι στη χώρα. Λόγω της εμπειρίας σου και των πολλαπλών επισκέψεών σου στην Πολωνία είμαι σίγουρη ότι διέκρινες, από την αφήγηση και τις φωτογραφίες, τη διαφορετικότητα. Ίσως παίζει ρόλο ότι το Gdańsk είναι λιμάνι και από παντού φυσάει ο αέρας της ναυτοσύνης ο οποίος αγκαλιάζει κάθε γωνιά της πόλης από τον μεσαίωνα μέχρι και σήμερα. Ίσως αυτή η διαφορετικότητα να οφείλεται στην πλούσια και πολυτάραχη ιστορία της πόλης (όχι ότι και οι άλλες πόλεις της χώρας δεν κουβαλούν αιώνες ιστορίας, αλίμονο) αλλά το Gdańsk έχει κάποιες παραπάνω ιστορικές ιδιαιτερότητες, όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εσύ. Εν πάση περιπτώσει αυτή ήταν μόνον η αρχή. Η Πολωνία μπήκε για τα καλά στην ταξιδιωτική μου λίστα και έπονται πολλά ταξίδια στο μέλλον σε αυτήν. Ελπίζω κάποια στιγμή να ανακαλύψω και τις υπόλοιπες ομορφιές αυτής της χώρας και να κατανοήσω τη διαφορετικότητα των πόλεών της.
Ανυπομονώ να πάω.
Σου εύχομαι να το κάνεις το συντομότερο.
Τέλεια αφήγηση όπως πάντα και χρησιμότατες πληροφορίες, να είσαι καλά!
@psilos3 Ότι έγραψα πιο πριν για τη @Smaragda53 ισχύει και για σένα. Δεν υπάρχουν πλέον λόγια για να σε ευχαριστήσω! Είσαι πάντα τόσο υποστηρικτικός που το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φαντάζει πολύ λίγο. Να είσαι πάντα καλά και Καλές Γιορτές!
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
@Klair θυμάσαι αν στο εισιτήριο του τραίνου Βαρσοβία - Γκντάνσκ συμπεριλαμβάνεται η χειραποσκευή ή πρέπει να πληρώσεις extra;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Klair θυμάσαι αν στο εισιτήριο του τραίνου Βαρσοβία - Γκντάνσκ συμπεριλαμβάνεται η χειραποσκευή ή πρέπει να πληρώσεις extra;
@gkalla δεν πληρώσαμε τίποτα extra για τις αποσκευές, ούτε ο ελεγκτής ζήτησε κάτι παραπάνω, παρά μόνο τα εισιτήρια που είχαμε εκδώσει ηλεκτρονικά, αρκετές μέρες πριν το ταξίδι. Το μόνο που ζήτησε ήταν να δει την ταυτότητα του συζύγου.

Υ.Γ. Είχαμε 1 μεγάλη βαλίτσα και 2 σακίδια πλάτης.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
@gkalla δεν πληρώσαμε τίποτα extra για τις αποσκευές, ούτε ο ελεγκτής ζήτησε κάτι παραπάνω, παρά μόνο τα εισιτήρια που είχαμε εκδώσει ηλεκτρονικά, αρκετές μέρες πριν το ταξίδι. Το μόνο που ζήτησε ήταν να δει την ταυτότητα του συζύγου.

Υ.Γ. Είχαμε 1 μεγάλη βαλίτσα και 2 σακίδια πλάτης.
Ευχαριστώ πολύ!
2η θέση ήσασταν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom