Gardaland

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Καλησπέρα, είδα και τις υπόλοιπες αναρτήσεις αλλα αναφέρονται στο πάρκο σαν δευτερεύουσα επισκεψη ενώ εγω θελω να είναι η κύρια.
Οποτε ξεκινάω να σας πω το σκεπτικό μου, είμαστε οικογένεια με 3 πιτσιρίκια, 8, 4 και 1.5 και λέμε να πάμε στη Gardaland. Αεροπωρικως από Αθήνα - μιλάνο (δεν ξερω σε ποιο αεροδρόμιο ακόμα). Το ταξίδι μας θα διαρκέσει 4-5 το πολύ 6 μέρες, από τις οποιες οι 2 θα είναι σίγουρα Gardaland.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
-Το να μείνουμε μεσα στο ξενοδοχείο του πάρκου αξίζει; αν όχι, κάποιο σε απόσταση 2 km που βρίσκω το booking είναι βολικό;; ή να μείνουμε πχ στη Βερόνα και να πάμε τις 2 μερες μας εκεί και τις άλλες 2 να είμαστε σε πιο κεντρικό σημείο;
-2 μέρες στη Gardaland φτάνουν; δεδομένου ότι όλα γίνονται αργάααα σε αυτές τις περιπτώσεις πχ στη Γερμανία στο Europa park 2 μέρες ηταν οριακές για να τα δούμε όλα).
Ποιό από τα γραφικότητα πέριξ χωριουδάκια - πόλεις, αξίζουν περισσότερο (να θυμάστε τη σύνθεση της παρέας) τί μπορούμε να κανουμε εκει;
- Θα πρέπει να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο;
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Καλησπέρα, είδα και τις υπόλοιπες αναρτήσεις αλλα αναφέρονται στο πάρκο σαν δευτερεύουσα επισκεψη ενώ εγω θελω να είναι η κύρια.
Οποτε ξεκινάω να σας πω το σκεπτικό μου, είμαστε οικογένεια με 3 πιτσιρίκια, 8, 4 και 1.5 και λέμε να πάμε στη Gardaland. Αεροπωρικως από Αθήνα - μιλάνο (δεν ξερω σε ποιο αεροδρόμιο ακόμα). Το ταξίδι μας θα διαρκέσει 4-5 το πολύ 6 μέρες, από τις οποιες οι 2 θα είναι σίγουρα Gardaland.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
-Το να μείνουμε μεσα στο ξενοδοχείο του πάρκου αξίζει; αν όχι, κάποιο σε απόσταση 2 km που βρίσκω το booking είναι βολικό;; ή να μείνουμε πχ στη Βερόνα και να πάμε τις 2 μερες μας εκεί και τις άλλες 2 να είμαστε σε πιο κεντρικό σημείο;
-2 μέρες στη Gardaland φτάνουν; δεδομένου ότι όλα γίνονται αργάααα σε αυτές τις περιπτώσεις πχ στη Γερμανία στο Europa park 2 μέρες ηταν οριακές για να τα δούμε όλα).
Ποιό από τα γραφικότητα πέριξ χωριουδάκια - πόλεις, αξίζουν περισσότερο (να θυμάστε τη σύνθεση της παρέας) τί μπορούμε να κανουμε εκει;
- Θα πρέπει να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Λοιπόν η πρόταση μου είναι να μείνετε σε ξενοδοχείο μέσα στη Βερόνα. Να νοικιάσετε αυτοκίνητο και τις δύο ημέρες που θα πάτε στην Gardaland να μετακινηθείτε με το αυτοκίνητο. (αν έχετε και ένα gps μαζί σας θα είστε σούπερ). Υπάρχει πάρκινγκ έξω από την gardaland αλλά δεν έχει καθόλου σκιά! Θα πρέπει λοιπόν να φροντίσεις για το αυτοκίνητο καλυμένο στο φούλ να μην είναι φούρνος στο τέλος της ημέρας όταν επιστρέψετε!!

Δύο μέρες στην Gardaland φτάνουνε, απλά πρέπει να μου πείς ποια περιόδο θα πάτε!!

Η Gardaland ονομάζεται έτσι από την ομώνυμη λίμνη (Garda) . Γύρω γύρω από τη λίμνη υπάρχουν διάφορα χωριουδάκια που το καθένα έχει τη δική του ομορφιά.

Νομίζω πως αξίξει τον κόπο να κάνετε μια μέρα τον γύρο της λίμνης . Δεν είναι μεγάλη διαδρομή απλά πρέπει να επιλέξετε σε ποια χωριουδάκια θα κάνετε τις αντίστοιχες στάσεις για να μην κουραστούνε τα πιτσιρίκα.

Τη διαδρομή θα την ξεκινήσετε από το LAZISE (πρώτη στάση) και μετά έχει BARDOLINO - GARDA - TORRI DEL BENACO - MALCESINE - RIVA DEL GARDA - -SALO -DESENZANO

(στο malcesine έχει ένα ΤΕΛΕΦΕΡΙΚ ) από το οποίο έχει πολύ όμορφη θέα.

Στα χωριουδάκια με Bold μπορείτε να βολτάρετε , να ταΐσετε τις πάπιες ( τα πιτσιρίκια φαντάζομαι θα τους αρέσει) και να απολαύσετε την φυσική ομορφιά.

Έχω ζήσει στη Verona αρκετά χρόνια (εξού και το veronikos nickname, το όνομα μου είναι Νίκος , verona +nikos =veronikos :)

Ρώτα ότι θές , με την επιφύλαξη ότι αυτά που σου λέω ίσχυαν μέχρι και δέκα χρόνια πρίν!!!:lol:
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Για Ιούλιο λέμε γιατί περιέργως - παρόλο που είναι η Οπερα τότε ή κάτι τέτοιο- το skyscanner δίνει πολύ φτηνά εισητήρια στις αρχές του μήνα.
Εστω ότι οι μέρες εκτός Gardaland είναι 3 η μια το γύρο της λίμνης όπως το προτείνεις, η άλλη Βερόνα και η άλλη ;;
Εγω λέω να μείνουμε στη Garda για να πηγαίνουμε με τα λεωφοριάκια στο πάρκο τις 2 μέρες που θα αφιερώσουμε στο πάρκο, και έτσι δε θα χρειαστούμε αυτοκίνητο. Τις άλλες έτσι και αλλιώς θα χρειαστούμε αυτοκίνητο.
Το Σιρμιόνε δεν το προτείνεις;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μας λες και τον λόγο που δεν προτείνεις sirmione???
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
καλέ πού είσαι τώρα που σε βρήκα;; έχεις να μου συστείσεις κάποιο ξενοδοχείο ή να αναλάβω τα αποτελέσματα της τύχης μου στο booking?
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
μας λες και τον λόγο που δεν προτείνεις sirmione???
δεν μου άρεσε ποτέ σαν χωριό...και οι Ιταλοί της περιοχής πάντως δεν μας το σύστηνανε σαν κάτι το ιδιαίτερο...

καλέ πού είσαι τώρα που σε βρήκα;; έχεις να μου συστείσεις κάποιο ξενοδοχείο ή να αναλάβω τα αποτελέσματα της τύχης μου στο booking?
για ξενοδοχείο δεν ξέρω κάτι πέρα από το πρώτο ξενοδοχείο που έμεινα όταν πρωτοπήγα στη Βερόνα και το οποίο ήταν εκτός κέντρου οπότε δε νομίζω να σας βολεύει.

Αυτό που θα συμβούλευα είναι να μην πάτε gardaland Σαββατοκύριακο. Προσπαθήστε να πάτε καθημερινές!!
 
Last edited by a moderator:

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
ναι αυτό είναι στα υπόψιν.
Ευχαριστώ
Ξέρεις κάποιο άλλο σάιτ - φόρουμ που να συζητούν για διάφορα τιπς για την Γκάρνταλαντ; για άλλα πάρκα έχω βρει πολύ κατατοπιστικά
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Εντάξει τα κοιτάω και έχω πελαγώσει (αλλά πάντα έτσι γίνεται οποτε είμαι σε καλό δρόμο ). Βρίσκω αρκετά ξενοδοχεία σε απόσταση 1-2 χιλιόμετρα από το πάρκο οποτε έχω απορρίψει το να μείνουμε μέσα.
Μου αρέσει ένα που λέγεται hotel Venezia Park και δείχνει ωραίο σε σχέση με την τιμή του για 5 βράδυα.
Αλλά πρέπει να μάθω αν αυτά τα χιλιόμετρα που απέχει από το πάρκο περπατιούνται γιατί αν είναι Εθνική ούτε 500 μετρα δεν μπορούμε να κάνουμε με πιτσιρίκια και καρότσια.
Ενα υποτυπώδες πρόγραμμα
Ημέρα πρώτη (μάλλον θα είναι Παρασκευή)
Ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο, μάλλον Μπεργκαμο, γιατί εκεί πάει η Ryanair. Αξίζει να δουμε τίποτα άλλο πριν πάμε στο ξενοδοχείο;;
Συνήθως είμαστε κουρασμένοι οποτε δεν είμαστε για πολλά πολλά, να κάνουμε κάτι εκεί γύρω, τ οξενοδοχείο είναι στο Λατσιζε
ημέρα δεύτερη
Βόλτα στα χωριά της λίμνης . Αν είναι Σάββατο ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα
ημέρα τρίτη (μάλλον Κυριακή)

Βενετία με το τρένο,
Η στάση του τρένου είναι κοντά; ή πρέπει να'χουμε αυτοκίνητο έτσι και αλλιώς. αν έχουμε αυτοκίνητο μήπως να πάμε με αυτό και να μην μπλέκουμε με τρένα ή δε θα βρούμε να παρκάρουμε πουθενά (όπως στο Μέλανα Δρυμό, στο Στρασβούργο, στο Οσλο, στη Στοκχόλμη, στο Παρίσι κτλ κτλ κτλ)
τέταρτη (μάλλον Δευτερα)
Gardaland
πέμτπη (μάλλον Τρίτη)
Gardaland
εκτη
αναχώρηση πολύ νωρίς το πρωί. η συγκοινωνία είναι συχνή για το αεροδρόμιο;;

όποια άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Πήγα πέρισυ το καλοκαίρι στην Gardaland για 1 μέρα.Νομίζω οτι οι δυο μέρες είναι πολλές να τις χαλαλίσεις εκεί.Εξάλλου τα μικρότερα παιδιά δεν μπορούν να κάνουν όλα τα rides.
Iσως έχεις δει οτι υπάρχουν και άλλα θεματικά πάρκα στην περιοχή και waterlands ,όπως η Movieland,Canevaaquapark http://www.canevaworld.it/, Aquarium,safari zoo.Εμείς πήγαμε σχεδόν σε όλα.
Δεν νομίζω οτι πρέπει να μείνεις στην Bερόνα ,όλες οι μικρές μεσαιωνικές πολίχνες στη Garda και στη γύρω περιοχή είναι υπέροχες!Και φυσικά δεν πιστεύω οτι πρέπει να πας στην Βενετία, για μία μόνο μέρα.
Εμείς μείναμε σε ένα αγροτόσπιτο ,μεσα στη φυση ,λίγο πιο μακριά απο την λίμνη ,ήταν τέλεια, οικογενειακή επιχείρηση , η μαμά μαγείρευε εξαιρετικό πρωινό !!!!!Το έκλεισα απο εδώhttp://www.agriturismo.it/en/farmhouse/garda_lake
Η περιοχή είναι υπέροχη , οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες ,τον Ιούλιο δεν νομίζω να έχει τόση πολυκοσμία , εμείς πήγαμε αρχές Αυγούστου και ήταν ικανοποιητικά.Θα πρότεινα βέβαια να νοικιάσετε αυτοκίνητο.Για οτι άλλο θέλεις ρώτησε με.

επίσης ξέχασα να αναφέρω το υπέροχο πάρκο -κήπο Sigurta Giardino http://www.sigurta.it/
νοικιάζεις ένα ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι και χαλαρώνεις μέσα σε ένα τοπίο μαγικό!!!
Κοντά στο πάρκο μην χάστε το πανέμορφο χωριουδάκι Vallegio Sul Mincio με το Borghetto sul Mincio για βολτίτσα και παγωτάκι!!!
 
Last edited by a moderator:

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
πολύ όμορφες οι προτάσεις σου !! ιδιαίτερα η εναλλακτική του αγροτουριστικού καταλύματος.
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένα;

Φοβάμαι ότι οι 2 μέρες στο πάρκο είναι απαραίτητες για τις μικρές μου, θα θέλουν πολύ να το επαναλάβουμε και προτιμώ να ξαναπάμε, αν φυσικά τους αρέσει. αλλιώς φυσικά θα δοκιμάσω κάποια από τις προτάσεις σου!

Στα πάρκα που προτείνεις τί μπορεί να κάνει κανείς; είδα ότι μπορείς να ενοικιάσεις ποδήλατα για βόλτα, τί άλλο; δηλαδή τί προτείνεις εσύ που τα έχεις δει από κοντά.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Λοιπόν, εμείς μείναμε στο Corte Olfino με 80 ευρώ/βραδιά τετράκλινο για 6 νύχτες .Πολύ ήσυχο μέρος ,ωραίο δωμάτιο ,πρωινό εξαιρετικό.Βολικό σημείο ,όλα είναι κοντά αλλά μακρια απο τις ορδές τουριστών.Με κάποιες πολύ καλές επιλογές για φαγητό εκεί κοντά και πολύ ωραία κρασιά(πολύ σημαντικό για μένα)(Στέλνεις email σε όποιο σου αρέσει και σου απαντάνε αμέσως.
Οk, για την Gardaland πήγαινε 1 μέρα και βλέπεις.Δες αν υπάρχει η επιλογή να πάτε βράδυ.Εμείς αυτό κάναμε ,με μικρότερο εισητήριο μπαίνεις νομίζω στις 18.00 και μένεις μέχρι τις 12 το βράδυ.Ήταν ωραία , όλα φωτισμένα και πιο δροσερά!(εχε υπόψη σου ότι κάνει αρκετή έως πολύ ζέστη με τρομερή υγρασία)
To Movieland studios άρεσε πάρα πολύ στα παιδιά μου(12 και 9 ετών πέρισυ) και σε εμένα μπορώ να πω.Οk,δεν είναι τα Universal studios αλλα έχει πολύ ωραία πράγματα που εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε), δες απο το site τους.Νομίζω πως πρέπει να πατε.
Μην απορρίπτεις κάποια waterland ειδικά αν πέσεις σε πολύ ζεστή μέρα.Υπάρχει προσφορά αν κλείσεις μαζί εισητήριο για movieland και caneva( προτείνω να κλείσεις όλα τα εισητήρια απο το ιντερνετ).
Στο πάρκο μπορείς να περάσεις άνετα 3 ώρες ,νοικιάζοντας ένα ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι και ακολουθώντας τις διαδρομές που υπάρχουν.(εμείς κάναμε 2 ώρες με το αμαξάκι και 1 ώρα νοικιάσαμε ποδήλατα για τα αγόρια και εμείς την πέσαμε σε ένα παγκάκι).ήταν πολύ ωραία, άρεσε πολύ και στα αγόρια.

Θα σου πω τι κάναμε εμείς: Περνούσαμε το πρωινό μας σε κάποιο απο αυτά τα πάρκα που σου ανέφερα και στη συνέχεια επισκεπτόμασταν κάποια απο τις πολίχνες(Sirmione,Pesciera del Garda,Lazise,Bardolino(με το διάσημο κρασί),Garda,Malcesine,Riva,Salo...) εκτός απο 1 μόνο μέρα που δεν κάναμε καμία "δραστηριότητα για τα παιδιά",φτάσαμε μέχρι τη Riva del Garda κάναμε μπάνιο στη λίμνη (τέλεια!!!) και πήραμε το τελεφερικ στο Malcesine και ανεβηκαμε στο monte Baldo(δεν στο προτεινω το τελεφερικ γιατι ειναι πανακριβο ,οκ ωραία θεα-μπορείτε να πάτε στο κάστρο του Malcesine εχει και ενα μικρό μουσείο)

Στο Sirmione φυσικά και θα πάτε και θα ανεβείτε και στο κάστρο!

Ελπίζω να σε βοήθησα να διαμόρφωσεις εκ νέου ένα πρόγραμμα.
Τέλος , ελπίζω να απορρίψεις την ιδέα της Βενετίας για μονοήμερη.Εμείς συνεχίσαμε για την Βενετία μετά τις 6 μέρες στη Garda, μείναμε για 2 νύχτες στους Δολομίτες (ήταν καταπληκτικά!!!!! ) και μετά 3 νύχτες στην Βενετία και τέλος στην Βερόνα 1 βραδιά.
οτι άλλο θέλεις ,ρώτα με .....καλη προετοιμασία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom