Gardaland

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Γιατί απορρίπτεις τη Βενετία για μια μέρα, να υποθέσω ότι πιστεύεις ότι θα ξαναπάω :) :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
E="euapap, post: 535677, member: 340"]Γιατί απορρίπτεις τη Βενετία για μια μέρα, να υποθέσω ότι πιστεύεις ότι θα ξαναπάω :) :)[/QUOTE]
γιατ.ι θα κουραστειτε και θα ταλαιπωρηθειτε χωρις λογο,τι να πρωτοδεις στη βενετια σε λιγες ωρες,θα χασετε ολη την μερα στις διαδρομες με τρενα,βαπορετα ,θα παρετε μονο μια μυρωδια και θα πρεπει να φυγετε.η βενετια ειναι ενα αλλο ταξιδι ,δεν γινεται σε λιγες μερες να παμε παντου, καλυτερα να ευχαριστηθεις το μερος που επελεξες ,να το ζησεις οσο μπορεις χωρις να κανεις αγωνα δρομου,ειδικα οταν εχεις και τα παιδια.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Ωραία
Ευχαριστω
Στο αγροτουριστικό κατάλυμα το σέρβις ειναι εφάμιλλο ξενοδοχείου;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Ωραία
Ευχαριστω
Στο αγροτουριστικό κατάλυμα το σέρβις ειναι εφάμιλλο ξενοδοχείου;
γενικά η κατάσταση είναι πιο οικογενειακή ,μαμά ,μπαμπάς ,γιος ,νύφη.... δουλεύουν μόνοι τους ....δεν υπάρχει ας πούμε room service.Για το Corte Olfino που μείναμε ,υπήρχε καθαρισμός του δωματίου κάθε μέρα και πρωινό όπως σου είπα ,εξαιρετικό με δικά τους προιόντα,σαλάμι , τυρί ,σπιτικές μαρμελάδες (έχουν πολλά ακτινίδια εκεί) ,τάρτες ,κεικ ...........όλα μαγειρεμένα από την ιδιοκτήτρια.Τα περισσότερα δωμάτια έχουν κουζίνα και ψυγείο(ζήτησε στον πάνω όροφο). Ωστόσο μπορείς να έχεις πρόσβαση και στην δική της κουζίνα που είναι στο ισόγειο και είναι πάντα ανοιχτή . Αρα νιώθεις πιο πολύ σαν φιλοξενούμενος της οικογένειας και λιγότερο σαν πελάτης! All in all προτείνω ανεπιφύλακτα την διαμονή σε αγροτουριστικό(ειδικά για ανθρώπους της πόλης)
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
δε μένουμε σε πόλη, μένουμε σε προάστιο αλλά ωραία είναι όλα αυτά σίγουρα ειδικά για τα παιδιά. Το είχα αλλιώς το αγροτουριστικό στο μυαλό μου
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
δε μένουμε σε πόλη, μένουμε σε προάστιο αλλά ωραία είναι όλα αυτά σίγουρα ειδικά για τα παιδιά. Το είχα αλλιώς το αγροτουριστικό στο μυαλό μου
Πώς το είχες στο μυαλό σου? Νομίζω πως αυτή είναι η λογική , καλλιεργούν τα δικά τους προιόντα , αμπέλια και ακτινίδια ας πούμε οι συγκεκριμένοι,υπήρχε φάρμα με κότες ,πάπιες ,άλογα ,παγώνια,γουρούνια. Τώρα, στα δικά μου παιδιά ουδεμία εντύπωση έκαναν όλα αυτά μια και μένουμε στην επαρχία και έχουμε σπίτι σε χωριό.
Ωστόσο το όλο κόνσεπτ με τα ιστορικά παλιά σπίτια μέσα στην φύση, τα μικρά οικογενειακά οινοποιεία τριγύρω και η ιταλική φιλοξενία κάνουν τη διαφορά!
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
η μόνη μου "εμπειρία" από αγροτουριστικό κατάλυμμα ήταν μεσω φίλου που έπρεπε κατά την παραμονή του να δουλεύει εκεί, αλλα ήταν άλλη μορφή διακοπών, εξ αρχής δηλαδή. Εκείνος δεν είχε το παραμικρό σέρβις και η διαμονή μου ήταν σε μια μορφή κοινόβιου. Ξέρω ότι δεν εχει καμία σχέση αλλά όλο αυτό με αυτό που μου περιγράφεις εσύ, μου είχε δώσει μια άσχημη εσάνς. Που το σάιτ που μου έστηλες και η δική σου εμπειρία ουδεμία σχέση έχουν , ίσα ίσα μου ανατρέπουν την εντύπωση άρδην.
Το δεδομένο είναι ότι οι οικογένειες με παιδιά και δει οι μεγάλες οικογένειες όπως η δική μας, είναι καλύτερα να βρίσκει κατι πιο εναλλακτικό, γιατί το ξενοδοχείο δε μας παει και τόσο.... μέχρι που σκεφτομαι το house swap... (ξέρω φεύγω εκτός θέματος αλλα δε βρίσκω και ανάλογο θέμα- μόνο μια ανάρτηση πληροφορίακού χαρακτήρα χωρίς προσωπικές μαρτυρίες)
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Ελπίζω να σε βοήθησα να διαμόρφωσεις εκ νέου ένα πρόγραμμα.
Τέλος , ελπίζω να απορρίψεις την ιδέα της Βενετίας για μονοήμερη.Εμείς συνεχίσαμε για την Βενετία μετά τις 6 μέρες στη Garda, μείναμε για 2 νύχτες στους Δολομίτες (ήταν καταπληκτικά!!!!! ) και μετά 3 νύχτες στην Βενετία και τέλος στην Βερόνα 1 βραδιά.
οτι άλλο θέλεις ,ρώτα με .....καλη προετοιμασία
Καλημέρα σας, χρειάζομαι τη βοήθειά σας (euapa πήγατε τελικά)?

Κλείσαμε τον Ιούνιο εισιτήρια για Μπολόνια με τα παιδιά (8 και 9,5 χρ). Θέλουμε να επισκεφθούμε φύση, λίμνες (Κόμο και Γκάρντα) (δραστηριότητες και θεματικά πάρκα) ίσως και Δολομίτες.
Ευτυχία, τί έχεις να μου προτείνεις καθώς εμπιστεύομαι τα γούστα σου (διαπίστωσα ότι τυχαία κάναμε παρόμοιο ταξίδι στο Μέλανα Δρυμό)!!!.

Εχω 9 βράδια.
Το τελευταίο θα μείνω στη Μπολόνια απ' όπου αναχωρούμε.
Σκέφτομαι να μείνω 2 βράδια κάπου στην Εμίλια Ρομάνια ανεβαίνοντας προς Κόμο.
2 βράδια στη Λίμνη Κόμο (που όμως άραγε?) Την έχω επισκεφθεί παλαιότερα, δεν ξέρω τί θα βόλευε τώρα με τα παιδιά. Θέλουμε φύση γενικά.
3 βράδια Γκάρντα (δραστηριότητες, θεματικά πάρκα)
2 βράδια, τί να κάνω, να πάω Δολομίτες? (όταν λέμε δολομίτες τί εννοούμε)?, να πάω κάπου άλλου?

Πώς το βλέπετε το σχέδιο? Είναι αραγε εφικτό? Εχετε προτάσεις?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Η ενσταση μου ειναι για την κομο -φυσικα ειναι πανεμορφες οι μικρες πολιχνες , οι διαδρομες,το φαγητο...- αλλα νομιζω πως δεν ενδυκνειται για τα παιδια.... πιο πολυ ταιριαζει σε ρομαντικα ζευγαρια,προσωπικη αποψη παντα...στη γκαρντα θα βρειτε πολλα περισσοτερα να κανετε.
Στους δολομιτες μειναμε κοντα στο canazei, ηταν υπεροχα, ειχε καποια adventure park για τα παιδια, ανεβηκαμε με το τελεφερικ στη μαρμολαντα.Γενικα ηταν θαυμα!
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλησπέρα σας! Θεωρείται ότι είναι καλή η εποχή για το παραπάνω ταξίδι Λαμπροβδομάδα; Φέτος πέφτει σχετικά αργά (02 Μαϊου) οπότε θεωρώ ότι ο καιρός θα είναι σχετικά καλός.... Είμαστε παρέα με 5 παιδιά (από 2 έως 9 ετών)..Ευχαριστώ!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Η ενσταση μου ειναι για την κομο -φυσικα ειναι πανεμορφες οι μικρες πολιχνες , οι διαδρομες,το φαγητο...- αλλα νομιζω πως δεν ενδυκνειται για τα παιδια.... πιο πολυ ταιριαζει σε ρομαντικα ζευγαρια,προσωπικη αποψη παντα...στη γκαρντα θα βρειτε πολλα περισσοτερα να κανετε.
Στους δολομιτες μειναμε κοντα στο canazei, ηταν υπεροχα, ειχε καποια adventure park για τα παιδια, ανεβηκαμε με το τελεφερικ στη μαρμολαντα.Γενικα ηταν θαυμα!
Kαλημέρα Ευτυχία και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Κατανοητή η ένστασή σου. Καταλαβαίνω τί εννοείς, απλά λέω έχοντας το παράδεισο του Κόμο στα πόδια μου να βάλω κι εγώ τα παιδιά στο δικό μας πρόγραμμα και να μη συμβαίνει μόνο το αντίθετο. Αλλωστε πρέπει να τους μάθω και τη ρομάντζα!! ;)
Αν έχεις χρόνο και όρεξη δώσε μου 2-3 παραπάνω ινφος για δολομίτες. Αρκούν 2 βράδια λές φεύγοντας από λίμνη Γκάρντα? Εχεις κάποιο μέρος να μου προτείνει για διαμονή? Σε ποιά adventure parks πήγατε? Ούτως ήα άλλως σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου!!

Καλησπέρα σας! Θεωρείται ότι είναι καλή η εποχή για το παραπάνω ταξίδι Λαμπροβδομάδα; Φέτος πέφτει σχετικά αργά (02 Μαϊου) οπότε θεωρώ ότι ο καιρός θα είναι σχετικά καλός.... Είμαστε παρέα με 5 παιδιά (από 2 έως 9 ετών)..Ευχαριστώ!
Ξανθή νομίζω ότι ο καιρός θα είναι συμπαθητικός και νομίζω ότι δεν θα με προβλημάτιζε τόσο αυτό όσο πώς θα τα βόλευα με το 2χρόνο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θ' αποφάσιζα να πάω!!
 
Last edited by a moderator:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
κοιτα, 2 βραδια μειναμε και εμεις κοντα στο canazei οπως ειπα ,αν και ευχαριστως θα εμενα παραπανω.πηγαμε στο dolomiti adventure park ,εχει καμποσα στην περιοχη.στα παιδια μου αρεσουν πολυ...δεν καναμε κατι αλλο ιδιαιτερο ,πηγαμε μεχρι την cortina και γενικα απολαυσαμε το τοπιο ,τον ευχαριστο δροσερο καιρο....στην γκαρντα θα προτεινα περισσοτερες μερες και να μεινετε σε αγροτουριστικο.
Για την κομο τωρα ,καλυτερα να μεινετε στο bellagio ,αν και η varenna ειναι η αγαπημενη μου....τωρα οσο αφορα τα παιδια ,κρινοντας απο τα δικα μου αγορια ,15 και 10 χρονων ,δεν θελουν πια να βλεπουν μικρα χωρουδακια ,γραφικα τοπια....μια και συνεχεια τους τρεχουμε στις εξοχες.....πλεον προτιμουν μεγαλες πολεις και συγχρονες πρωτευουσες, μουσεια κλπ ετσι προσπαθω να κανω ενα συνδυασμο για να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.

δυστυχως δεν μπορεσα να βρω το ξενοδοχειο που μειναμε , τα περισσοτερα ειναι τυπου παραδοσιακοι ξενωνες και συνηθως προσφερουν πρωινο και δειπνο στην τιμη.Εμεις ειχαμε παει αρχες Αυγουστου και ηταν πολυ ακριβα-ηταν η ακριβοτερη διαμονη μας σε ολο ταξιδι, περισσοτερο και απο την Βενετια,εχε το υποψη σου ,για να κλεισεις εγκαιρως.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom