Τουρκία Gelibolu Feribot -Σμύρνη

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
έχει κανεις πληροφορίες για το συγκεκριμένο ferry ?και από εκεί να πιάσω παραλια με ix μέχρι σμύρνη-ακούω και πρότασης για την διαδρομή αυτή-και επιστροφή από που προτείνεται-όχι την ίδια διαδρομή
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κάθε μία ώρα περίπου υπάρχει καραβάκι που σε πηγαίνει απέναντι στο Lapseki (αρχαία Λάμψακος). Αν φύγει στα μούτρα σου κατηφορίζεις όλη την χερσόνησο της Καλλίπολης και φτάνεις στο Eceabat από όπου περνάς απέναντι στο Canakale.
Απευθείας φέρυ μποτ για Σμύρνη δεν έχω υπόψη μου.
Καθοδόν για Σμύρνη αρκετά αξιοθέτα, ανάλογα με τον χρόνο που διαθέτεις: Τροία, Πέργαμος, Αιβαλί, Άσος, Φωκαια,
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
περιπου 10-12 μερες-οχι φέρυ μποτ για Σμύρνη δεν με ενδιαφέρει
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Νομίζω ο πιο συμφέρων τρόπος για να περάσεις τα Δαρδανέλλια είναι το καραβάκι από το Kilitbahir (3-4 χιλιόμετρα ΜΕΤΑ το Eceabat) για Canakkale. Το καραβάκι κάνει μόνο 10 λεπτά σε αντίθεση με αυτό από το Eceabat που κάνει κανά μισάωρο. Επίσης το Gelibolu-Lapseki είναι 30-40 λεπτά ταξιδάκι και το χρησιμοποιούν πιο πολύ όσοι κατευθύνονται στη νότια ακτή της θάλασσας του Μαρμαρά. Έχει το πλεονέκτημα ότι αποφεύγεις το πέρασμα μέσα από την πόλη του Canakkale που ορισμένες φορές βγάζει κίνηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.008
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom