Ουκρανία Goodbye Lenin

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
10-12 χρονών περίπου, τη δεκαετία του 1960, ο Θεόδωρος Κρίτας έφερνε από την Ουκρανία τα λαικά μπαλέτα. Ο Κρίτας ήταν θείος μου οπότε παρακολουθούσαμε όλες τις παραστάσεις τζάμπα. Στα παιδικά μου μάτια φάνταζαν σαν παραμυθένια όντα. Ξανθοί, γαλανοί, υπέροχα ντυμένοι με τις πολύχρωμες φορεσιές, χόρευαν σαν άγγελοι ΄Η μάλλον δε χόρευαν, πέταγαν! Πέταγαν στον αέρα! Τους ξαναείδα στην πλατεία Βικτωρίας μαζεμένους όταν τους έφερε η φτώχεια στην Αθήνα. ΄Αγριοι, κακομούτσουνοι, λιανοί και βρώμικοι - έτσι μου φάνηκαν ύστερα από τη λαμπράδα της σκηνής. Και πως να μην είναι οι έρημοι. Μπόρεσα λίγο να βοηθήσω ως εθελόντρια δασκάλα ελληνικών κι έμειναν κανά δυο φίλοι από τότε. Υ.Γ. Είναι κανένας εδώ μέσα που έχει γεννηθεί τη δεκαετία του ΄50 ή "σπάω ρεκόρ" :clap: μόνη μου?
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Και με το Λένιν συμπλήρωσα τη γνωριμία μου με τα ταξίδια και τα κείμενά σου Φένια και πολύ ευχαριστήθηκα!:airplane:
Νάσαι καλά και να γράφεις πάντα!:heart:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και με το Λένιν συμπλήρωσα τη γνωριμία μου με τα ταξίδια και τα κείμενά σου Φένια και πολύ ευχαριστήθηκα!:airplane:
Νάσαι καλά και να γράφεις πάντα!:heart:
Σε ευχαριστώ από καρδιάς. Βλέπω όμως πως κι εσυ έχεις πολλά να μας αφηγηθείς. Τα λες και με τρόπο που αμέσως μιλάει στην καρδια μου. Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να διάβαζα και δικές σου ιστορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom