Ουκρανία Goodbye Lenin

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εκφράζω το θαυμασμό μου που δίνει συμπύκνωμα με μερικές σημειώσεις, κάτι σαν αιθέριο έλαιο ψυχής, όταν άλλοι σαν κιεμένα χρειάζονται σελίδες. Επ'ευκαιρία δημοσίως της δηλώνω ευγνωμοσύνη γιατί με ένα σχόλιο της, μιας γραμμής, πριν πέντε χρόνια, μου έδειξε ωραία πορεία.
.
Εμένα δε με συμπαθεί κανείς, είτε με αγαπούν είτε με μισούν. Αλήθεια, ποιο είναι αυτό το σχόλιο, μου έχεις κινήσει την περιέργεια.
Συνηθίζω πάντως να περιγράφω αυτά που βίωσα με δημώδες ύφος, ταιριάζει καλύτερα στον τρόπο που ταξιδεύω καθώς πρόκειται για λόγια που βγαίνουν κατευθείαν από την καρδιά.
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις την ιστορία μου. Είσαι από τα άτομα που έχουν επισκεφτεί την Ουκρανία περισσότερες φορές από όλους και το γεγονός ότι συμφωνείς με τα γραφόμενά μου με κάνει να πιστεύω στην αντικειμενικότητα της ματιάς μου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Περίμενα να διαβάσω την ιστορία απ' το Κίεβο και το Τσερνόμπιλ για να πάρω ιδέες και διαβάζω ταξιδιωτική νουβέλα. Τέλος πάντων ακόμα κι έτσι φαίνεται ότι έχεις ταλέντο στη γραφή, συνέχισε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Περίμενα να διαβάσω την ιστορία απ' το Κίεβο και το Τσερνόμπιλ για να πάρω ιδέες και διαβάζω ταξιδιωτική νουβέλα. Τέλος πάντων ακόμα κι έτσι φαίνεται ότι έχεις ταλέντο στη γραφή, συνέχισε.
Ναι μη πας παιδί μου,εκεί ήταν αριστεροί.
North 666 τι έχεις πάθει και λες καλές κουβέντες; Πάρε ένα ντεπόν και ξάπλωσε, θα σου περάσει.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Εμένα δε με συμπαθεί κανείς, είτε με αγαπούν είτε με μισούν. Αλήθεια, ποιο είναι αυτό το σχόλιο, μου έχεις κινήσει την περιέργεια.
Συνηθίζω πάντως να περιγράφω αυτά που βίωσα με δημώδες ύφος, ταιριάζει καλύτερα στον τρόπο που ταξιδεύω καθώς πρόκειται για λόγια που βγαίνουν κατευθείαν από την καρδιά.
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις την ιστορία μου. Είσαι από τα άτομα που έχουν επισκεφτεί την Ουκρανία περισσότερες φορές από όλους και το γεγονός ότι συμφωνείς με τα γραφόμενά μου με κάνει να πιστεύω στην αντικειμενικότητα της ματιάς μου.
-Το σχόλιο του παρελθόντος με pm. Αυτο που ήθελα να επιβεβαιώσω δημόσια είναι η δραστικότητα του λόγου, όπως ωραία σχολίασε το αφεντικό
- Φανερό ότι είναι λόγια αληθινά. Δεν είναι ιστορίες, είναι timelapse ζωής σε φορματ κειμένου, αν πάρεις κλιμακόμετρο χρόνου φτιάχνεις μια ωραία βιογραφία στοιχίζοντας τις ιστορίες. Πχ το trekking που είχες περιγράψει στην ιστορία της κολομβίας, από μόνο του στέκει σαν μια περίοδος, σαν μια μετεφηβεία ας πούμε ή σαν μια κρίση.
- Η αντικειμενικότητα της ματιάς είναι αποτέλεσμα μιας διεισδυτικής ματιάς, προνόμιο των ... ξαναβλέπε σχόλιο αφεντικού
- Πολλοί πηγαίνουν τακτικά, Θανάσης κ.ά. αλλά ας μη σε χασομεράμε
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το 1994 η γειτονιά μας γέμισε «Ρωσοπόντιους»,έτσι τους αποκαλούσαν όλοι,έτσι τους αποκαλούν πολλοί ακόμα και σήμερα. Τη σχολική μας ρουτίνα διέκοψε η εισχώρηση τριών νέων παιδιών που είχαν έρθει από την ΕΣΣΔ. Κανεις δε τους μιλούσε,κανεις δε τους ήθελε κοντά του. Πρέπει να ήταν στην Πέμπτη δημοτικού.Αρχικα εντυπωσιάστηκα από την καινούργια αυτή γλώσσα που άκουγα,έπειτα ήταν τα μαλλιά του ενός,χάλκινα σχεδόν πορτοκαλί σα τις φακίδες στο πάλλευκο πρόσωπο του.Ο Σπύρος το Ρωσσακι,έτσι τον αποκαλούσαν. Τα παιδιά αυτά ήταν πραγματικά αντράκια,έπαιζαν αντρίκια παιχνίδια,πάλευαν,σκαρφάλωναν στα δέντρα,πηδούσαν απ’τα κάγκελα. Με αυτούς ταιριάζω,αυτοί με αποδέχτηκαν και με έκαναν μέλος της συμμορίας τους παρόλο που ήμουν κορίτσι.
Ο Σπύρος κάθε μεσημέρι με συνόδευε σπίτι μου, στο μεταξύ του είχα μάθει μερικές εκφράσεις στα ελληνικά. Ήταν ένας τζέντλεμαν. Στο Γυμνάσιο χαθήκαμε,τα ελληνικά του δεν ήταν ποτέ καλά, προτίμησε να πάει σε τεχνικό. Όταν ήρθαν απ’την ΕΣΣΔ το κράτος τους πέταξε σε μια σχολική τάξη ανάλογα με την ηλικία τους, αδιαφορώντας για τη μετέπειτα πορεία τους.
Δώδεκα χρόνια αργότερα σε μια συνάντηση συμμαθητών, μεταξύ κουτσομπολιών του τύπου η τάδε παντρεύτηκε και η δεινα γέννησε, άκουσα ότι ο Σπύρος πέθανε. Πάγωσα,διπλά, τόσο με την είδηση όσο και με την απάθεια της ανακοίνωσης.Κάτι για στρατό και bullying άκουσα. Ποιος Σπύρος ρε παιδιά; Ρωτάει κάποιος.
- Ο Ρωσοπόντιος ο κοκκινομάλλης, ήρθε η απάντηση.
Ο Σπύρος ήταν από την Ουκρανία και μια ξεχασμένη άθεη παιδική του φίλη βρέθηκε στην πατρίδα του και άναψε ένα κερί στη μνήμη του.
547A1B24-DB79-4E24-AFFD-196BBB47B45B.jpeg
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
Αν μου επιτρεπετε αγαπητοι, [βλεπετε διαβαζω διαγωνιως (καθοσον ειμαι σε κρισιμον ηλικιαν και χαριτωμενιστι αναφορες περι της πνευματικης ψωρας που ελεγε κι ο μεγας κρητικος, με χαλουσιν μια σταλα)]· ειναι αληθεια; Ειχομεν επισκεψιν εις Τσερνομπιλ; Εαν ναι, υποβαλλω ειλικρινως τα σεβη μου στην τολμησασα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν μου επιτρεπετε αγαπητοι, [βλεπετε διαβαζω διαγωνιως (καθοσον ειμαι σε κρισιμον ηλικιαν και χαριτωμενιστι αναφορες περι της πνευματικης ψωρας που ελεγε κι ο μεγας κρητικος, με χαλουσιν μια σταλα)]· ειναι αληθεια; Ειχομεν επισκεψιν εις Τσερνομπιλ; Εαν ναι, υποβαλλω ειλικρινως τα σεβη μου στην τολμησασα.
Τα γαρ αληθή λέγειν, δεσμεύομαι ίνα γράψω κεφαλαιον αφιερωμένον εις Τσερνομπιλ ίνα σας ευχαριστήσω. Σιγή ιχθύος τηρηστε πάραυτα, μη μας ακούσει ο φίλτατος @ThanasisU2 και πει ότι επισκεφθην τη Ντίσνεϋλαντ της Ουκρανίας!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
θα βγω πολυ εκτος θεματος με αυτα εσχατα υμων, συνεπως παύω ~~~ εν παση περιπτωσει, πολυ ωραιο το τσερνομπιλ, εξοχο σκηνικο, θυμιζει εντονως το ταρκοφσκικο σταλκερ ~~~ αν δεν ημουν νοσοφοβικη και υποχονδρια ισως να παγαινα καποτες εκει
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Καζαντζάκης είχε πει πως αν έστω και ένα παιδί σε κάποια άκρη του κόσμου πεθαίνει από πείνα ή πόλεμο τότε ο πολιτισμός μας έχει αποτύχει οικτρά. Μαζί και όλα τα γ@μημένα πολιτικά συστήματα, σκέφτομαι και πέφτω για ύπνο συγκλονισμένη.
Απο μια χωρα οπου βασιλευει η διαφθορα (η πιο διεφθαρμενη χωρα της Ευρωπης), ο εθνικισμος, ο ρατσισμος και ο εθνικος διχασμος δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα. Δυστυχως η φτωχεια και η ελλιπης μορφωση βυθιζουν τη χωρα διαρκως ολο και πιο πολυ στο βουρκο της μιζεριας.

"Μιλατε και οι Ελληνες για κριση. Αν θελεις να μαθεις τι ειναι η κριση ελα στην Ουκρανια". Τα λογια αυτα ανηκουν σε μια Ουκρανη φοιτητρια που ζουσαμε για ενα διαστημα στο ιδιο σπιτι. Πρωτη φορα στη ζωη μου ειχα δει ανθρωπο να σπουδαζει και παραλληλα να κανει 2 δουλειες. Μια για να πληρωνει ενοικια και λοιπα εξοδα και μια για να στελνει χρηματα στους γονεις της στην Ουκρανια. Και δεν ηταν ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα που ακουγα κατι παρομοιο. Ομως απο κανεναν αλλον Ευρωπαιο. Παρα μονο απο Ουκρανους και Μολδαβους.

Και τι δεν εχουν περασει αυτοι οι ανθρωποι. Πολεμους, γενοκτονιες, κατοχες, εμφυλιους. Και ποσοι λαοι δεν μπλεκονται. Ρωσοι, Πολωνοι, Λιθουανοι, Εβραοι, Ρουμανοι, Γερμανοι, Ταταροι, Ελληνες κα. Ολοι εναντιον ολων. Και μεσα σ' ολα αυτα τα δεινα που τραβηξαν οι Ελληνες Ποντιοι στη Σοβιετικη Ενωση. Προιοντα της εκδικησης για τη συμμετοχη του ελληνικου στρατου στην εκστρατεια της Ουκρανιας- Κριμαιας το 1919 και το αποτροπαιο εγκλημα που διεπραξε καιγοντας ζωντανους 2000 ανθρωπους που ειχε κλεισει σε μια αποθηκη στη Χερσωνα. Στο λεγομενο Αμπαρι.

Δεν ξερω ποσοι απο εσας γνωριζατε αυτην την ιστορια. Προσωπικα δεν ειχα ακουσει ή διαβασει κατι σχετικο. Κι ουτε θυμαμαι καποια αναφορα στα σχολικα βιβλια ιστοριας. Την εμαθα πριν λιγο καιρο απο Γαλλο ιστορικο με αφορμη τη συγγνωμη που ζητησε περυσι ο Κοντονης απο τους μπολσεβικους. Ο γαλλικος και ο ελληνικος στρατος οριστηκαν λεει απο την Ανταντ να βοηθησουν τους φιλοτσαρικους αντεπαναστατες στην Ουκρανια και την Κριμαια και να μην νικηθουν απο τους μπολσεβικους. Ο Ελευθεριος Βενιζελος εστειλε το στρατο γιατι προσδοκουσε τη στηριξη για να κερδισει η Ελλαδα εδαφη της Αν. Θρακης και της Σμυρνης. Η επιχειρηση στεφθηκε με απολυτη αποτυχια και τα αποτελεσματα ηταν ολεθρια για την Ελλαδα και τον Ποντιακο ελληνισμο.

Δυο χιλιαδες κλειδωμενοι στο Αμπαρι και ελληνικα πολεμικα πλοια να ριχνουν κανονιες. Οι 1500 εγιναν σταχτη. Απο τους υπολοιπους αναγνωριστκαν τα πτωματα μονο 85. Αντιλαμβανεσαι τη φρικη;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν ξέρω τι εννοείς περί ελλιπούς μόρφωσης, από στατιστικά είναι? έχει και γεωγραφική κατανομή εντός της ίδιας της χώρας βέβαια αλλά ανοίγεις μεγάλο θέμα που θα πλατιάσει. Η φρίκη συνεχίζεται ανατολικά αλλά ας μας πεί η τοπικ σταρτερ πρώτα τι είδε
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτός ο Βενιζέλος Μεγάλη Ιδέα είχε για τον εαυτό του.

Η τόπικ στάρτερ όποτε ανοίγει το στόμα της να μιλήσει προκαλεί Ίντερνετικό σκάνδαλο. Για να μη γίνει πάλι του Κοσόβου και ανοίξουν οι ασκοί -που ήταν πολλοί- του Αιόλου θα σας πω μόνο ότι σιχαίνομαι τη λέξη εθνικισμός και τους απανταχού εθνικιστάς.
Μίλησε ο τριπακιας κάπου για εθνικό διχασμό. Καλε μου τριπακια πήγα μόλις πέντε μέρες στο Κίεβο. Σίγουρα η μικρή αυτή επίσκεψη δεν είναι αρκετή για να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα σχετικά με τις πεποιθήσεις των πολιτών. Θα σου πω όμως το εξής: στην περίπτωση του Αλεξαντρ που γνωρίσαμε μου έκανε εντύπωση ότι το παλικάρι συμμετείχε στα γεγονότα του 2014 αλλά πλέον δε συντάσσεται υπερ της εισχώρησης της Ουκρανιας στην ΕΕ. Πιστεύω πως και οι ίδιοι οι πολίτες δε ξέρουν τί τους συμφέρει,δε ξέρουν που να απευθυνθούν και ποιο θα είναι το μέλλον τους.
Κάτι παρόμοιο με τους Έλληνες και το ενδεχόμενο να γυρισουμε στη δραχμή. Άγνωστα τα μελλούμενα.
Συμφωνώ πάντως απόλυτα με αυτό που λες πιο πάνω , ότι οι Έλληνες δε ξέρουμε από κρίση, ούτε από στέρηση.
Δε συγκρίνεται η κατάσταση με τα ουκρανικά δεδομένα επ’ουδενί.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
http://chatzelenisgeorge.blogspot.gr/2017/05/blog-post_2.html?m=1
Όπως έγραψα πιο πάνω δε μπορω να σας μιλήσω για τον εθνικισμό της Ουκρανιας. Το παραπάνω άρθρο όμως είναι αρκετά επεξηγηματικό ως μαρτυρία σχετικα με τα γεγονότα του ευρώ-μαινταν. Περιέχει και (σκληρές) φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom