Greektrip

ProdromosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
Πρώτη φορά γράφω εδώ μιας κ μόλις έγινα μέλος του Forum.

Λοιπόν για φέτος το καλοκαίρι (μιας κ πέρσι δε πήγα πουθενά) σκέφτομαι βόλτα στην Ελλάδα ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη και καταλήγοντας στη Πελοπόννησο. Το πλάνο είναι για 10-14 μέρες (μαξ 14) και ενδιαφέρομαι μόνο για παραλιακά μέρη αρχικά δυτικής Ελλάδας από Ιωάννινα και κάτω πχ Σύβοτα, Πέρδικα Λευκάδα, Ναύπακτο κτλ. μέχρι Πελοπόννησο όπου θα ήθελα να είναι κ το μεγαλύτερο κομμάτι της εκδρομής. Μετά τη Πελοπόννησο απλά επιστροφή Θεσσαλονίκη.

Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί με Αυτοκίνητο και η διαμονή δεν θα αποτελέσει ώστε να επικεντρωθούμε σ αυτό το κομμάτι αφού σκεφτόμαστε για κάμπινγκ (οργανωμένο & ελεύθερο).

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνετε μέρη τα οποία αξίζει να σταματήσουμε είτε για διαμονή είτε απλά για ένα μεσημέρι για φαγητό είτε απλά για μια βουτιά:cool: είτε και για διήμερο.

Ευχαριστώ:)
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Οπωσδηποτε Πύλο και Μονεμβασιά και κάτι μη καλοκαιρινό αλλά που αξίζει είναι να πάρετε το τρενάκι από Διακοπτό για Καλάβρυτα
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για βουτιά στην Πελοπόννησο:
Λιμένι Μάνης,
Καλογριά Στούπας
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πέρσυ το καλοκαρί ήμουνα Πελοπόννησο σε κάποιο κομμάτι της...Ωραίες στάσεις για διαμονή είναι το Ναύπλιο και η Μονεμβασιά.....
Ωραιο πέρασμα επισης ειναι η Αερόπολη...
Έμενα Γύθειο τις μισες μέρες γιατι ήταν κάπου στην μέση αλλά δεν πιστεύω οτι αξίζει να του αφιερώσεις πάνω απο 1 μέρα....
Προτείνω τον Γερολιμένα για βουτιά + οτι προαναφερθηκε...

Η Μονεμβασιά ειναι μια κατηγορία απο μόνη της. Ειναι πανεμορφη, να της αφιερώσετε χρόνο. Για μπάνιο έχει αρκετες παραλίες τριγύρω είτε σε κοντινές είτε σε μακρινές αποστάσεις (ακόμα και μεσα απο το κάστρο μπορεις να βουτήξεις στην θαλασσα, στο Πορτέλο).

Δεν θα πρέπει να παραλείψεις την Ελαφόνησο....παραλία Σίμος.
Περνεις καράβι απο Πούντα και σε 15 λεπτά σε περναει απέναντι...
 

ProdromosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σουπερ ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. η αλήθεια ειναι οτι κάποια μέρη τα έχω επισκεφτεί πάρα πολύ μικρος (δημοτικο) θυμαμαι οτι ηταν απιστευτα τα μέρη. οποτε ενα φρεσκαρισμα χρειαζεται!!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οτιδήποτε χρειαστεις και μπορώ να βοηθήσω μην διστάσεις....
 

ProdromosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οτιδήποτε χρειαστεις και μπορώ να βοηθήσω μην διστάσεις....
δε ξερω πως να το προσαρμοσω ακριβως. κ ποσες μερες θα χρειαστει ολο αυτο. κ επειδη θα παω απο νοτια κανοντας μικρες στασεις κ σε μερη οπως παργα λευκαδα κτλ κτλ δε ξερω αν βγαινει να δεις τη πελοποννησο οπως θα ηθλεα. επισης αν θα επρεπε να διαλεξω καποια "βαση" για διαμονη επισης δεν εχω ιδεα. η μονη πληροφορια που μπορω να προσφερω ειναι οτι υπαρχει σπιτι στη καλαματα για διαμονη για οσες μερες χρειαζεται.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ριξε και μια ματιά στο Αρκοδι αν σας αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα καθώς και την παραλία της Κουρούτας στον νομό Ηλιείας. Στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν και οργανωμένα παραθαλάσσια κάμπινγκ. Επίσης θα πρότεινα και ένα πέρασμα απο Πύλο.

δε ξερω πως να το προσαρμοσω ακριβως. κ ποσες μερες θα χρειαστει ολο αυτο. κ επειδη θα παω απο νοτια κανοντας μικρες στασεις κ σε μερη οπως παργα λευκαδα κτλ κτλ δε ξερω αν βγαινει να δεις τη πελοποννησο οπως θα ηθλεα. επισης αν θα επρεπε να διαλεξω καποια "βαση" για διαμονη επισης δεν εχω ιδεα. η μονη πληροφορια που μπορω να προσφερω ειναι οτι υπαρχει σπιτι στη καλαματα για διαμονη για οσες μερες χρειαζεται.
Μην αγχώνεσαι, αν βάλεις προτεραιότητες, δηλαδή τι σε ενδιαφέρει να δεις περισσότερο- ήδη τα άλλα μέλη έχουν προτείνει τα καλύτερα- τότε νομίζω ότι 7-8 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές για να πάρεις μία δυνατή γεύση. Σκέψου την διαδρομή ουσιαστικά σαν ένα τεράστιο ημικύκλιο στο οποίο μπαίνεις από Ρίο και βγαίνεις από Ναύπλιο. Μην βάλεις κάποιο μέρος ως βάση, βάλε την Καλαμάτα ως ενδιάμεσο προορισμό για διανυκτέρευση.
Όπως κοιτάς τον χάρτη, τα περισσότερα από τα μέρη που προτάθηκαν είναι στα δύο <<πόδια>> της Πελοποννήσου.
Άσχετο, αλλά κάνε πολύ προσεκτική οδήγηση. Οδηγάμε χειρότερα από ότι εσείς!

Να διορθώσω το λάθος μου. Λέγεται Αρκούδι.
 
Last edited by a moderator:

ProdromosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ριξε και μια ματιά στο Αρκοδι αν σας αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα καθώς και την παραλία της Κουρούτας στον νομό Ηλιείας. Στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν και οργανωμένα παραθαλάσσια κάμπινγκ. Επίσης θα πρότεινα και ένα πέρασμα απο Πύλο.



Μην αγχώνεσαι, αν βάλεις προτεραιότητες, δηλαδή τι σε ενδιαφέρει να δεις περισσότερο- ήδη τα άλλα μέλη έχουν προτείνει τα καλύτερα- τότε νομίζω ότι 7-8 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές για να πάρεις μία δυνατή γεύση. Σκέψου την διαδρομή ουσιαστικά σαν ένα τεράστιο ημικύκλιο στο οποίο μπαίνεις από Ρίο και βγαίνεις από Ναύπλιο. Μην βάλεις κάποιο μέρος ως βάση, βάλε την Καλαμάτα ως ενδιάμεσο προορισμό για διανυκτέρευση.
Όπως κοιτάς τον χάρτη, τα περισσότερα από τα μέρη που προτάθηκαν είναι στα δύο <<πόδια>> της Πελοποννήσου.
Άσχετο, αλλά κάνε πολύ προσεκτική οδήγηση. Οδηγάμε χειρότερα από ότι εσείς!



Να διορθώσω το λάθος μου. Λέγεται Αρκούδι.

Χαχα ευχαριστω για τη συμβουλή. Θυμαμαι οταν κατεβαιναμε με τους δικου μου Πελοπόννησο όλοι οι δρόμοι ήταν θεος να σε φυλάει. Βέβαια φέτος που κατέβηκε η μάνα μου καλαμάτα μου λέει όλα ειναι άψογα (απο αποψη δρόμων). Οι οδηγοί είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.
Ευχαριστω πολύ πάντως όλους για τις συμβουλές!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom