Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη τάσεων φυγής.
Ξερω ανθρώπους που έχουν τάση φυγής χωρίς να έχουν καμία τάση για ταξίδια....

Πάντως τα δικά σου τα ταξίδια απ' ότι διαβάζω γίνονται έπειτα από πολύ διάβασμα και προγραμματισμό.
Ο προγραμματισμός είναι αναγκαίος γιατί έχω περιορισμένο χρόνο για ταξίδια...μόλις 25 εργάσιμες ημέρες. Κάτι που πολλές φορές έχει ως αποτέλεσμα να γυρνώ από κάπου (ακόμα και αν αυτό το κάπου είναι στην άλλη άκρη του κόσμου) κουρασμένη και την άλλη μέρα να δουλεύω κανονικά και μάλιστα ουκ ολίγες ώρες....Ξεκουράζομαι τα σ/κα.
Αυτο που λες για το διάβασμα είναι σχετικό, αλλά ναι, τους προορισμούς τους διαλέγω μετά από κάποια μελέτη και φυσικά σύμφωνα με τα προσωπικά μου ενδιαφέροντα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εξαιρετικά καλογραμμένη ιστορία, με πλήθος πληροφοριών και στοιχείων που δεν τα βρίσκει κανείς ούτε σε Lonely Planet, ούτε σε άλλους οδηγούς αυτού του είδους. Το πάθος και η αγάπη της συγγραφέως φαίνονται στα γραφόμενά της αλλά και στις φωτογραφίες της.

Σίγουρα ο τόπος έχει συναρπάσει πολλά από τα μέλη του φόρουμ κι έχει αποκτήσει φανατικούς (κυρίως νέους) οπαδούς που είμαι σίγουρος ότι θ' απολάμβαναν το ταξίδι τους εκεί - εφόσον αποφάσιζαν να το πραγματοποιήσουν με τον ίδιο τρόπο.

Αν, όμως, ήταν κάποιος αρκετά μεγαλύτερος (όπως εγώ) με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε δυσκολίες και ταλαιπωρίες, συν το καθόλου σπάνιο ενδεχόμενο εκτός από την υπέροχη φύση να θέλει να αναπαύσει το ταλαιπωρημένο σαρκίο του σε κάποιο αξιοπρεπές κατάλυμα (και αντ' αυτού του προσφέρονται κοτέτσια σε τιμές που θα πλήρωνε για το Marina Bay Sands στη Σιγκαπούρη) και ν' απολαύσει ένα αξιοπρεπές δείπνο με μια φιάλη κρασί και πρέπει γι αυτά να πληρώσει όσα θα πλήρωνε για μια δεξίωση γάμου (και να μη μιλήσω καθόλου για το κόστος ενοικίασης του απαραίτητου κατάλληλου αυτοκινήτου, ενδυματολογικού εξοπλισμού, κλπ.), αρχίζω κι αναρωτιέμαι, ελικρινά, μήπως είναι too much οι παραχωρήσεις που του ζητούνται να κάνει για ένα μέτριας διάρκειας ταξίδι 2 εβδομάδων;

(όπως καταλαβαίνετε, το ψάχνω, αλλά έχω τσαντιστεί μ' αυτά που βρίσκω ή δεν βρίσκω...)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εξαιρετικά καλογραμμένη ιστορία, με πλήθος πληροφοριών και στοιχείων που δεν τα βρίσκει κανείς ούτε σε Lonely Planet, ούτε σε άλλους οδηγούς αυτού του είδους. Το πάθος και η αγάπη της συγγραφέως φαίνονται στα γραφόμενά της αλλά και στις φωτογραφίες της.
Σε ευχαριστώ πολύ @babaduma μου για τα καλά σου λόγια! :)

Αν, όμως, ήταν κάποιος αρκετά μεγαλύτερος (όπως εγώ) με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε δυσκολίες και ταλαιπωρίες, συν το καθόλου σπάνιο ενδεχόμενο εκτός από την υπέροχη φύση να θέλει να αναπαύσει το ταλαιπωρημένο σαρκίο του σε κάποιο αξιοπρεπές κατάλυμα (και αντ' αυτού του προσφέρονται κοτέτσια σε τιμές που θα πλήρωνε για το Marina Bay Sands στη Σιγκαπούρη) και ν' απολαύσει ένα αξιοπρεπές δείπνο με μια φιάλη κρασί και πρέπει γι αυτά να πληρώσει όσα θα πλήρωνε για μια δεξίωση γάμου (και να μη μιλήσω καθόλου για το κόστος ενοικίασης του απαραίτητου κατάλληλου αυτοκινήτου, ενδυματολογικού εξοπλισμού, κλπ.), αρχίζω κι αναρωτιέμαι, ελικρινά, μήπως είναι too much οι παραχωρήσεις που του ζητούνται να κάνει για ένα μέτριας διάρκειας ταξίδι 2 εβδομάδων;
Είναι ένα θέμα που σηκώνει κουβέντα και σε πολλά απο αυτά που επισημαίνεις έχεις δίκιο! Για τα καταλύματα δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη αλλά συμφωνώ οτι σε αυτή τη χώρα δεν είναι όλα για όλους και αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία μόνο αλλά και με τις προτιμήσεις και ιδιαίτερα με την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Σίγουρα είναι ένας προορισμός υπερεκτιμημένος, αλλά οι συγκινήσεις που προσφέρει σε αυτούς που θέλουν να δεχτούν αυτή τη πρόκληση, είναι μοναδικές! Είναι απο τα λίγα μέρη στο κόσμο που είναι εύκολα προσβάσιμο και προσφέρει οτι προσφέρει. Αυτό το εκμεταλλεύονται οι Ισλανδοί...... Απο εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει τι τον καλύπτει περισσότερο και προσαρμόζεται ανάλογα. Και αυτό σίγουρα δεν αποτελεί μειονέκτημα ούτε στο ελάχιστο!
Εγώ πάντως το απόλαυσα.....:agnes overjoyed:.....και ας μη τα είδα όλα :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εγώ πάντως το απόλαυσα.....:agnes overjoyed:.....και ας μη τα είδα όλα :)
Αυτά που είδες εσύ, δεν τα βλέπουν άλλοι ούτε σε 3 (συνολικά τριπλάσιας διάρκειας) ταξίδια τους στη χώρα! Ήσασταν απίστευτοι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτά που είδες εσύ, δεν τα βλέπουν άλλοι ούτε σε 3 (συνολικά τριπλάσιας διάρκειας) ταξίδια τους στη χώρα! Ήσασταν απίστευτοι!
Είσαι λίγο υπερβολικός τώρα :icon_redface: Ευχαριστούμε και οι δύο!
Σημασία έχει τι θέλει ο καθένας και τι είναι διατεθειμένος να δώσει για να πάρει αυτό που επιθυμεί σε αυτή τη χώρα, έτσι όπως έχουν τα πράγματα εκεί....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εψαχνα πολυ καιρο να πάω Ισλανδια και τα εβρισκα δυσκολα οπως λεει και ο Λαζαρος.
Η παρεα που ειχα δεν θελανε να οδηγησουν και εγω οδηγω εντος Λακωνιας!
Διαμονη , φαγητο κτλ όλα πανακριβα .
Τελικα καταφερα και πηγα με ενα εναλλακτικο γραφειο τουρισμου . Η εκδρομη εγινε με βαν εννεα ατομων με συνοδο-οδηγο του γραφειου. Ειχα δυο φιλους παρεα και οι άλλοι πεντε συνταξιδιωτες ηταν πολυ συμπαθητικοι . Μεναμε σε αξιοπρεπη καταλυματα , καναμε το γυρο του νησιου και για επτα νυκτες ταξιδι ειδα πολλά πραγματα .
καθε πρωι καναμε σταση σε σουπερ μαρκετ για τα απαραιτητα ( στα τουριστικα αξιοθεατα στις ερημιες οι καντινες τα ειχαν πολυ πιο ακριβα ) και σε καποια καταλυματα ειχε κουζινα αν ηθελα το βραδυ να φτειαξω κατι προχειρο. Βασικο οτι η τιμη σε σχεση με αυτο που πουλανε τα γνωστα πρακτορεια ηταν πολυ χαμηλοτερη και δεν ημουνα με 50 αγνωστους.
Εξω εφαγα λιγες φορές κυριως γιατι τα φαγητα τους δεν τα βρηκα νοστιμα. Ηταν και πανάκριβα !
Περασα πολυ πιο ωραια απο οτι περιμενα με αυτον τον οντως εναλλακτικο τροπο και ειδα την Ισλανδια που το ειχα ξεγραμμενο οτι δεν θα την εβλεπα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Εψαχνα πολυ καιρο να πάω Ισλανδια και τα εβρισκα δυσκολα οπως λεει και ο Λαζαρος.
Η παρεα που ειχα δεν θελανε να οδηγησουν και εγω οδηγω εντος Λακωνιας!
Διαμονη , φαγητο κτλ όλα πανακριβα .
Τελικα καταφερα και πηγα με ενα εναλλακτικο γραφειο τουρισμου . Η εκδρομη εγινε με βαν εννεα ατομων με συνοδο-οδηγο του γραφειου. Ειχα δυο φιλους παρεα και οι άλλοι πεντε συνταξιδιωτες ηταν πολυ συμπαθητικοι . Μεναμε σε αξιοπρεπη καταλυματα , καναμε το γυρο του νησιου και για επτα νυκτες ταξιδι ειδα πολλά πραγματα .
καθε πρωι καναμε σταση σε σουπερ μαρκετ για τα απαραιτητα ( στα τουριστικα αξιοθεατα στις ερημιες οι καντινες τα ειχαν πολυ πιο ακριβα ) και σε καποια καταλυματα ειχε κουζινα αν ηθελα το βραδυ να φτειαξω κατι προχειρο. Βασικο οτι η τιμη σε σχεση με αυτο που πουλανε τα γνωστα πρακτορεια ηταν πολυ χαμηλοτερη και δεν ημουνα με 50 αγνωστους.
Εξω εφαγα λιγες φορές κυριως γιατι τα φαγητα τους δεν τα βρηκα νοστιμα. Ηταν και πανάκριβα !
Περασα πολυ πιο ωραια απο οτι περιμενα με αυτον τον οντως εναλλακτικο τροπο και ειδα την Ισλανδια που το ειχα ξεγραμμενο οτι δεν θα την εβλεπα.
ο καθε ενας με το πονο του.. ειχα ετοιμες βαλιτσες για ισλανδια και δεκα μερες πριν ακυρωσαν 4 ατομα οποτε γαι μενα παραμενει ονειρο............................................................. διαβαζω και ξαναδιαβαζω την ιστορια ..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εψαχνα πολυ καιρο να πάω Ισλανδια και τα εβρισκα δυσκολα οπως λεει και ο Λαζαρος.
Η παρεα που ειχα δεν θελανε να οδηγησουν και εγω οδηγω εντος Λακωνιας!
Διαμονη , φαγητο κτλ όλα πανακριβα .
Τελικα καταφερα και πηγα με ενα εναλλακτικο γραφειο τουρισμου .
Κάτι καταφέραμε και κανονίσαμε, ό,τι καλύτερο μπορούσαμε... λαμβάνοντας υπ' όψιν το βεβιασμένο του πράγματος (τελευταία στιγμή = 1 μήνα πριν) και την πολύ περιορισμένη διαθεσιμότητα...ΑΝ καταφέρουμε και το πραγματοποιήσουμε (τα τελευταία νέα για την πανδημία δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά) και δεν κάτσει κανένα νέο ban μέχρι τότε και μείνουμε με... την κονσέρβα στο χέρι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom