H Ryanair τώρα ΚΑΙ στην Ελλάδα!

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ryanair Caught Napping

Μιας και το συζηταμε...ετσι ενημερωτηκα...
Ryanair Caught Napping documentary!!

;)
 
Last edited by a moderator:

stella

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Για να μπουνε τα πράγματα λίγο στη θέση τους!:
Το φαληράκι και κάθε Φαληράκι το κατέστρεψαν οι ίδιοι οι πράκτορες που έφερναν κόσμο -συγκεκριμένη πιτσιρικαρία που την πάνε απο τοπο σε τόπο και ακόμα μυαλο δεν έβαλαν οι τοπικοι αρχοντες.Έπερναν επιπλέον μίζες = χρήμα δηλ. απο τους ιδιοκτήτες οι πράκτοροι και δεν τους ένοιαζε τίποτα.Σήμερα αυτοί οι ίδιοι βγαινουν στα τοπικά κανάλια και μιλάνε για την ανάκαμψη του τουρισμού!!
Το Φαληράκι, ναι το ρημάξανε πριν 5-7 χρόνια, ναι είχε χάσει την οικογενειακή του μορφή και το τουριστικό του ύφος. Όχι ότι ήταν κάτι το τρελά όμορφο _λόγω πολλών ξενοδοχείων + τα γνωστά καταλύματα που όλοι γνωρίζετε - αλλά υπήρχε μια αξιοπρέπεια και οι τουρίστες το είχαν ΠΡΩΤΟ στις επιλογές τους. Οπότε λόγω ζήτησης όλοι χτίζανε και ξαναχτίζανε και όλοι είχανε ΚΑΙ ενοικιαζόμενα!! Ασχετα αν ήταν γιατροι, δικηγόροι ή υπάλληλοι..
Οι Χρυσές εποχές πέρασαν, τα οικονομικά δεδομένα άλλαξαν, η κρίση χτύπησε την Ευρώπη και την χώρα μας. Την καθεμία για δικούς της λόγους...

Η Ρόδος δεν είναι πια η ίδια...
Το Φαληράκι αναδιοργανώθηκε, έφυγαν οι τουρίστες που τους υπόσχονταν άγρια διασκέδαση και ποτό μέχρι πρωίας..
Αυτή τη στιγμή λειτουργούν και θα ανοίξουν καινούρια 5άστερα πλέον με σπα και φανταστικές ανέσεις!!
Αυτό συμβαίνει σε όλο το νησί.. Παντού νέα 5άστερα παρακαλώ! Απο την Νότια Ρόδο μέχρι την Ιαλυσσό και την πόλη της Ροδου χτίζονται 5αστερα..
Να σημειώσω ότι πλέον στα ενοικιαζόμενα δωμάτια δεν πατάει πρακτορείο... ¨Ολα γεμίζουν τα ξενοδοχεία με τιμές ενοικιαζομένου και με πρωινό και γεύμα ή ακόμα και all inclusive...
Τα ενοικιαζόμενα πλέον έχουν κλείσει τα περισσότερα, εκτός απο αυτά που οι ιδιοκτήτες τους δουλεύουν με μεράκι και παρέχουν καθαριότητα, φιλοξενία και αξιοπρεπέστατα δωμάτια και υπηρεσίες.. Και που δεν ήταν αλεξιπτωτηστές στο επάγγελμα...(Μέρος της παγκοσμιοποιησης και της κρίσης δεν είναι άλλωστε να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι?)
Τώρα για το θέμα της Ράιαν αιρ????
ΕΠΡΕΠΕ εδω και χρόνια να γίνει αυτό το βήμα..
Εάν πετύχει θα αλλαξουν κάποια δεδομένα.. Στη ΄Ρόδο η σαιζόν απο 8μην έχει γίνει 4μηνη με ότι αυτό συνεπάγεται για τον ξενοδοχουπάλληλο και τα συναφή επαγγέλματα..Γιατί ο ξενοδόχος θα κοψει από εδω απο εκεί το χρήμα του θα το βγάλει ...
ράιαν αιρ λοιπόν!!!!!!!!!!!!
μια χαρά το βλέπω και είπανε ότι θα εινα όλο το έτος... ευκαιρία να ταξιδεψουν παραπανω οι ροδίτες, οι φοιτητές και γιατί όχι να ερθουν και χειμωνιάτικοι, εστω ανοιξιάτικοι τουρίστες....
Α! και όσο αν είναι μπατιροτουρίστες ή όχι ... τι να πω? αυτές τις υποδομές είχαμε και αυτούς τους τουρίστες μαζεψαμε... Ας προσέχαμε όλοι μας, για να μην μας κάνουν παζάρια για το δωμάτιο του Μαίου και του Ιουνίου αλλά και των υπόλοιπων μηνών...
Ρόδος τώρα πλέον δεν είναι το Φαληράκι, έχει τόσες απίστευτες ομορφιές που αξίζει να τις ανακαλύψει κάποιος...
Το ιδιο ισχύει και για τον Βόλο ..γιατί να μην τονωθούν και τα νησιά που βρίσκονται κοντά του??
Τόσο κακό είναι να υπάρχουν φθηνά εισιτήρια????
 

bigdreamer

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκαλάπαγκος
Καλησπέρα και απο μένα μια και είναι το πρώτο μου ποστ.

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με το αεροδρόμιο της Ελευσίνας αλλα επειδή μένω Πάτρα το στρατιωτικό αεροδρόμιο του Άραξου εκτελεί 100% και πολιτικές πτήσεις και μάλιστα και εσωτερικού. Για εξωτερικό πάντως για φέτος το καλοκαίρι ακόμα δε βλέπω καλές τιμές. Βέβαια που υπάγεται το αεροδρόμιο, οι εγκαταστάσεις κλπ. δεν ξέρω και ουτε πρέπει να μας νοιάζει όσο γίνονται πτήσεις προς τέτοια αεροδρόμια.
Φίλε arabickostas επειδή και εγώ απο Χανιά είμαι εβαλε η easy πτήση Χανια-Λονδίνο? Έχει γίνει έστω και μια πτήση? Πραγματικά μακάρι αλλα πρώτη φορά το ακουω..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Καλησπέρα και απο μένα μια και είναι το πρώτο μου ποστ.

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με το αεροδρόμιο της Ελευσίνας αλλα επειδή μένω Πάτρα το στρατιωτικό αεροδρόμιο του Άραξου εκτελεί 100% και πολιτικές πτήσεις και μάλιστα και εσωτερικού. Για εξωτερικό πάντως για φέτος το καλοκαίρι ακόμα δε βλέπω καλές τιμές. Βέβαια που υπάγεται το αεροδρόμιο, οι εγκαταστάσεις κλπ. δεν ξέρω και ουτε πρέπει να μας νοιάζει όσο γίνονται πτήσεις προς τέτοια αεροδρόμια.
Φίλε arabickostas επειδή και εγώ απο Χανιά είμαι εβαλε η easy πτήση Χανια-Λονδίνο? Έχει γίνει έστω και μια πτήση? Πραγματικά μακάρι αλλα πρώτη φορά το ακουω..
ξεκινάει τον μάιο 3 φορές τη βδομάδα
 

elliot

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ
το τι ποιότητας τουρισμό προσφέρει η ελλάδα και τι τουρίστες προσελκύει, ποιός και τι φταίει γι' αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.

θα συμφωνήσω με τον traveller ότι δε θα πρέπει να πετάνε στα σύννεφα μερικοί με αυτά τα νέα. αν κάποιος περιμένει ότι έφτασε ο σωτήρας και ότι τα αεροπλάνα αντί για επιβάτες θα ξεφορτώνουν 500ευρά, μάλλον θα απογοητευτεί. σαν γεγονός ότι π.χ. ο βόλος έχει συνδέσεις με το εξωτερικό προφανώς και σημαίνει κάτι και είναι σίγουρα θετικό (εκτός από FR πετάει εκεί και η AB για γερμανία) αλλά μέχρι να φτάσουμε στα μικρά παρίσια και μικρά σεν τροπέ που κάποιοι ονειρεύονται είναι τεράστια απόσταση.

όπως και να έχει και για να μην είμαστε αρνητικοί (που νομίζω δεν είμαστε, απλά προσπαθούμε να προσγειωθούμε λιγάκι στην πραγματικότητα) για κάποιον που τον εξυπηρετεί κάποιο από αυτά τα αεροδρόμια καλύτερα είναι αρκετά θετικό, μιας και μπορεί να πέσει πάνω σε κανένα σχετικά φτηνότερο εισιτήριο για εξωτερικό χωρίς να κάνει την αγγαρεία και τα έξοδα να πάει αθήνα. στην τελική, για πτήσεις εντός ευρώπης που δεν είναι και τίποτα υπερατλαντικά τι ανέσεις να χρειαστεί κανένας;
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φυσικά και θα συμφέρει. Αν είναι να κανει τα 300 χιλιόμετρα ελληνικού αυτοκινητόδρομου για να κατέβει στο Βενιζέλο, κάνει τα έξτρα χιλιόμετρα στον Γερμανικό και Ιταλικό αυτοκινητόδρομο. Άσε που το λεωφορείο της Ryan είναι φτηνότερο από το ΚΤΕΛ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.330
Και η επιβεβεβαίωση απο πλευράς Νομαρχίας.

Σε συμφωνία για την πραγματοποίηση πτήσεων από το αεροδρόμιο της Νέας Αγχιάλου προς το Μιλάνο και τη Φρανκφούρτη από το Μάιο του 2010 κατέληξαν η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Μαγνησίας και η αεροπορική εταιρεία χαμηλού κόστους Ryanair.
Όπως προβλέπει η συμφωνία, η ιρλανδικών συμφερόντων εταιρεία θα πραγματοποιεί τέσσερις πτήσεις την εβδομάδα. Προβλέπονται επίσης δρομολόγια και τους δώδεκα μήνες του χρόνου σε Βόλο, Κω και Ρόδο.
Τα τελευταία τέσσερα χρόνια πραγματοποιούνται πτήσεις από το αεροδρόμιο της Νέας Αγχιάλου προς εκείνο της Νυρεμβέργης, με σκάφη της - επίσης - χαμηλού κόστους εταιρείας Air Berli.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από 20 Μαίου οι πτήσεις της Ryanair από Βόλο

Οι πτήσεις της αεροπορικής εταιρείας χαμηλού κόστους Ryanair από τον Βόλο και το αεροδρόμιο της Νέας Αγχιάλου για τη Φρανκφούρτη και το Μιλάνο, θα ξεκινήσουν στις 20 Μαΐου και θα διαρκέσουν έως τις 28 Οκτωβρίου σύμφωνα με ανακοίνωση των φορέων της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Όπως γνωστοποιείται από την εταιρεία, οι πτήσεις για το αεροδρόμιο Hahn της Φρανκφούρτης ξεκινούν από 20 Μαΐου (Πέμπτη και Κυριακή) και θα διαρκέσουν ως τις 28 Οκτωβρίου.

Οι τιμές των εισιτηρίων θα κυμαίνονται από 24.99 € έως και 59.99 €. Για το αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου οι πτήσεις θα ξεκινήσουν στις 27 Μαΐου ( Πέμπτη και Κυριακή) και θα διαρκέσουν έως τις 28 του Οκτώβρη, με τιμές εισιτηρίων από/προς Μιλάνο από 24.99 €.

η συνέχεια του άρθρου Από 20 Μαϊου οι πτήσεις της Ryanair από Βόλο | Ελλάδα | Ελευθεροτυπία
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ήδη η εταιρία διαθέτει τα εισιτήρια μέσω του website της. Ενδεικτικά ένα τετραήμερο στην Φρανκφούρτη (Πεμ.-Κυρ.) κοστίζει περίπου 60 ευρώ (δηλ. η πτήση με επιστροφή) και η διάρκεια της πτήσης από την Αγχίαλο είναι λιγότερο από 3 ώρες. Οι ώρες είναι λογικές (απόγευμα-μεσημέρι). Σκέφτομαι να πεταχτώ για μια Pilsner και ένα λουκάνικο πάντως...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Να υπενθυμίσω ότι έχουν βγει οι τιμές της Ryan Air απο Ελλάδα.. Ενδεικτικα έβαλα για αρχές Ιουνίου από Βόλο για Μπεργκαμο και βρήκα κάτι 30αρια πήγαινε-έλα!!
Αντε καλά ταξίδια σε οποιον μένει εκεί κοντά!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom