Νορβηγία Σουηδία Φινλανδία Happiness is only real when shared. Aurora my love..

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica

Η πρόβλεψη για εκείνες τις ημέρες ήταν κοντά στο kp2-2.33 που είναι το πιο σύνηθες..Οι ώρες της πρώτης μέρας μου φαινόντουσαν αμέτρητες...περίμενα να βραδιάσει πως και πως για να ξεκινήσω την προσπάθειά μου για την πράσινη αγάπη μου...😍
Για να μπορέσει κάποιος να δει το βόρειο σέλας εκτός απο ηλιακή δραστηριότητα, πρέπει να βρεθεί και σε συνθήκες εκτός φωτορύπανσης και χωρίς σύννεφα..Γι αυτό κιόλας είχα κλείσει 3 τουρ σε όλο το ταξίδι μου προσπαθώντας να γυρίσω υπέρ μου τις πιθανότητες ώστε να μπορέσω να δω το πάρτι που γίνεται στον ουρανό..
Ώρα 19.00. Ντύνομαι με χοντρά ρούχα και ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου στην τσάντα..κάμερα, τρίποδο, μπαταρίες και στην εξωτερική τσέπη βάζω ένα μικρό φλασκί με λίγο ουίσκι καθώς η νύχτα προβλέπεται μεγάλη!!.
Ωρα 20.00. Έχουμε δώσει ραντεβού με την ομάδα στην είσοδο του ξενοδοχείου αλλά όπως καταλάβατε είμαι τόσο ανυπόμονος που έχω κατέβει από τις 19.30..Ο ουρανός συννεφιασμένος και πολλά υποσχόμενος για έντονη νυφαδόπτωση εντός της επόμενης ώρας..Καταφθάνει το βαν, γνωριζόμαστε κα παρατηρώ γρήγορα την έντονη ανησυχία των περισσότερων για το αν θα καταφέρουμε την συγκεκριμένη βραδιά (συγνώμη για το σπόιλ αλλά και την μοναδική βραδιά εν τέλει) να δούμε το βόρειο σέλας.. Οδηγός μας ο Νικολά Νοβέρτα, ένας βέρος Ιταλός, αφού γνωριστήκαμε μας ρωτά αν εχουμε πρόβλημα να οδηγήσουμε μέχρι τα σύνορα της Φινλανδίας που οι προβλέψεις για τον καιρο είναι καλύτερες..

Ολοι με χαμόγελο απαντήσαμε θετικά και το ταξίδι μας για το άγνωστο ξεκίνησε..Οσο πλησιάζαμε ο καιρός έδειχνε να βελτιώνεται...όσπου σε κάποια στιγμή ενώ μοιραζόμασταν ταξιδιωτικές εμπειρίες μέσα στο βαν ο οδηγός μας σταμάτησε και βγήκε έξω από το αυτοκίνητο για να ελέγξει τις καιρικές συνθήκες..
Αμέσως κατεβήκαμε όλοι και ξεκινήσαμε να στήνουμε τις κάμερες μας ελπίζοντας..

27.03.19_NorthernHorizon-24.JPG



27.03.19_NorthernHorizon-22.JPG



27.03.19_NorthernHorizon-8 (2).JPG


Οι στιγμές ένιωθα ότι ήταν μοναδικές και μαγικές...
Η φωτιά τρεμόπαιζε στην μέση και εμείς για μισή+ ώρα είχαμε την τύχη να δούμε ένα μοναδικό θέαμα στον ορίζοντα..Δυστυχώς δεν κράτησε για πάνω από μισή ώρα..και όπως και τις επόμενες βραδιές έτσι και εκείνη ξεκίνησε η χιονόπτωση οπότε δεν μπορέσαμε να παρατηρήσουμε άλλο το φαινόμενο..

Όντας δικαιωμένος και ευχαριστημένος πια, ολοκλήρωσα το πρώτο ταξίδι μου για την παρατήρηση του Σελαος..αλλα Οχι και το μοναδικό! Ερχεται καλοκαίρι στην Ελλάδα, δουλειά, φίλοι, βόλτες..το μυαλό μου ΕΚΕΙ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ...

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2020. (εν μέσω πανδημίας χωρίς να γνωρίζουμε τότε τι πρόκειται να συμβεί)
θυμάμαι τον εαυτό μου να είναι στο σπίτι και να χαζεύω παλιότερες φωτογραφίες ταξιδιών, συγκεκριμένα τέλος του 2019 που είχα πάει ΝΥ μόνος πάλι για να φωτογραφήσω τα διάφορα εκεί..λέω μέσα μου μήπως ήρθε η ώρα για μια προσπάθεια ακόμη? Μη σας τα πολυλογώ..επόμενο ταξίδι αρχάς Μαρτίου, αυτή τη φορά με προορισμό το Ελσίνκι για 2 μέρες και ύστερα ανηφορίζω για Ροβανιέμι..

Το τοπίο μαγικό, τα πάντα στολισμένα, κάναμε τις βολτες μας με το παγοθραυστικό polar explorer στην Σουηδικη πλευρή (lulea) 2ώρες από το Ροβανιέμι..

3075C1B3-94E1-4BEE-906D-B8051F2590AF.jpg



IMG_7377.jpg



IMG_7269(Edited).jpg



IMG_7591.jpg



IMG_7414 (Επεξεργασμένο).jpg


Υποσημείωση παιδία..αν βρεθείτε εκεί, ποτέ μα ποτέ μη βουτήξετε το κεφάλι σας... χαχα
Βορειο σέλας μην σας πολυλογώ πουθενά...κάθε βράδυ χιονόπτωση και αρκετά μείον...
Εφυγα απο το Ροβανιέμι με πολλές νέες εικόνες και εμπειρίες αλλά χωρις πρασινο-μωβ εικόνες στο μυαλό μου, έχοντας αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με την lady aurora borealis..

Mέχρι το επόμενο ταξίδι που ήρθε εν μέσω πανδημίας λίγους μήνες αργότερα...


 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Η πρόβλεψη για εκείνες τις ημέρες ήταν κοντά στο kp2-2.33 που είναι το πιο σύνηθες..Οι ώρες της πρώτης μέρας μου φαινόντουσαν αμέτρητες...περίμενα να βραδιάσει πως και πως για να ξεκινήσω την προσπάθειά μου για την πράσινη αγάπη μου...😍
Για να μπορέσει κάποιος να δει το βόρειο σέλας εκτός απο ηλιακή δραστηριότητα, πρέπει να βρεθεί και σε συνθήκες εκτός φωτορύπανσης και χωρίς σύννεφα..Γι αυτό κιόλας είχα κλείσει 3 τουρ σε όλο το ταξίδι μου προσπαθώντας να γυρίσω υπέρ μου τις πιθανότητες ώστε να μπορέσω να δω το πάρτι που γίνεται στον ουρανό..
Ώρα 19.00. Ντύνομαι με χοντρά ρούχα και ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου στην τσάντα..κάμερα, τρίποδο, μπαταρίες και στην εξωτερική τσέπη βάζω ένα μικρό φλασκί με λίγο ουίσκι καθώς η νύχτα προβλέπεται μεγάλη!!.
Ωρα 20.00. Έχουμε δώσει ραντεβού με την ομάδα στην είσοδο του ξενοδοχείου αλλά όπως καταλάβατε είμαι τόσο ανυπόμονος που έχω κατέβει από τις 19.30..Ο ουρανός συννεφιασμένος και πολλά υποσχόμενος για έντονη νυφαδόπτωση εντός της επόμενης ώρας..Καταφθάνει το βαν, γνωριζόμαστε κα παρατηρώ γρήγορα την έντονη ανησυχία των περισσότερων για το αν θα καταφέρουμε την συγκεκριμένη βραδιά (συγνώμη για το σπόιλ αλλά και την μοναδική βραδιά εν τέλει) να δούμε το βόρειο σέλας.. Οδηγός μας ο Νικολά Νοβέρτα, ένας βέρος Ιταλός, αφού γνωριστήκαμε μας ρωτά αν εχουμε πρόβλημα να οδηγήσουμε μέχρι τα σύνορα της Φινλανδίας που οι προβλέψεις για τον καιρο είναι καλύτερες..

Ολοι με χαμόγελο απαντήσαμε θετικά και το ταξίδι μας για το άγνωστο ξεκίνησε..Οσο πλησιάζαμε ο καιρός έδειχνε να βελτιώνεται...όσπου σε κάποια στιγμή ενώ μοιραζόμασταν ταξιδιωτικές εμπειρίες μέσα στο βαν ο οδηγός μας σταμάτησε και βγήκε έξω από το αυτοκίνητο για να ελέγξει τις καιρικές συνθήκες..
Αμέσως κατεβήκαμε όλοι και ξεκινήσαμε να στήνουμε τις κάμερες μας ελπίζοντας..
27.03.19_NorthernHorizon-24.JPG
27.03.19_NorthernHorizon-22.JPG
27.03.19_NorthernHorizon-8 (2).JPG

Οι στιγμές ένιωθα ότι ήταν μοναδικές και μαγικές...
Η φωτιά τρεμόπαιζε στην μέση και εμείς για μισή+ ώρα είχαμε την τύχη να δούμε ένα μοναδικό θέαμα στον ορίζοντα..Δυστυχώς δεν κράτησε για πάνω από μισή ώρα..και όπως και τις επόμενες βραδιές έτσι και εκείνη ξεκίνησε η χιονόπτωση οπότε δεν μπορέσαμε να παρατηρήσουμε άλλο το φαινόμενο..

Όντας δικαιωμένος και ευχαριστημένος πια, ολοκλήρωσα το πρώτο ταξίδι μου για την παρατήρηση του Σελαος..αλλα Οχι και το μοναδικό! Ερχεται καλοκαίρι στην Ελλάδα, δουλειά, φίλοι, βόλτες..το μυαλό μου ΕΚΕΙ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ...

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2020. (εν μέσω πανδημίας χωρίς να γνωρίζουμε τότε τι πρόκειται να συμβεί)
θυμάμαι τον εαυτό μου να είναι στο σπίτι και να χαζεύω παλιότερες φωτογραφίες ταξιδιών, συγκεκριμένα τέλος του 2019 που είχα πάει ΝΥ μόνος πάλι για να φωτογραφήσω τα διάφορα εκεί..λέω μέσα μου μήπως ήρθε η ώρα για μια προσπάθεια ακόμη? Μη σας τα πολυλογώ..επόμενο ταξίδι αρχάς Μαρτίου, αυτή τη φορά με προορισμό το Ελσίνκι για 2 μέρες και ύστερα ανηφορίζω για Ροβανιέμι..

Το τοπίο μαγικό, τα πάντα στολισμένα, κάναμε τις βολτες μας με το παγοθραυστικό polar explorer στην Σουηδικη πλευρή (lulea) 2ώρες από το Ροβανιέμι..
3075C1B3-94E1-4BEE-906D-B8051F2590AF.jpg
IMG_7377.jpg
IMG_7269(Edited).jpg
IMG_7591.jpg
IMG_7414 (Επεξεργασμένο).jpg

Υποσημείωση παιδία..αν βρεθείτε εκεί, ποτέ μα ποτέ μη βουτήξετε το κεφάλι σας... χαχα
Βορειο σέλας μην σας πολυλογώ πουθενά...κάθε βράδυ χιονόπτωση και αρκετά μείον...
Εφυγα απο το Ροβανιέμι με πολλές νέες εικόνες και εμπειρίες αλλά χωρις πρασινο-μωβ εικόνες στο μυαλό μου, έχοντας αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με την lady aurora borealis..

Mέχρι το επόμενο ταξίδι που ήρθε εν μέσω πανδημίας λίγους μήνες αργότερα...
 
Last edited:

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Περάσαν μήνες, η ψυχολογία ανεβοκατέβαινε σαν ασανσέρ...θέλω να ταξιδέψω μα δεν μπορώ....ή μπορώ αλλά δεν το ξέρω? Και πόσο θα κοστίσει μια πιθανή καραντίνα σε ξένη χώρα..?
Οι μετακινήσεις πως θα γίνουν? Εσείς όλοι εδώ μέσα ίσως με καταλαβαίνετε περισσότερο από τον καθένα τριγύρω μου...ίσως περισσότερο από τους ανθρώπους που μας αγαπάνε. Πολυτέλεια να ταξιδέψει κανείς εν μέσω πανδυμίας? και ναι και όχι.. δεν ήξερα τι να απαντήσω τότε που επιχείρησα το τελευταίο μου μέχρι στιγμής ταξίδι..

Παρακολουθώ κάθε μέρα τα ταξιδιωτικά sites μήπως και βγάλουν κάποια ανακοίνωση καθώς με διακατέχει η αβεβαιότητα για ένα ταξίδι στο εξωτερικό..
Πνιγμένος ανάμεσα από δουλειά, υποτυπώδεις βόλτες (πάλι καλά και μετακίνησης μεταξύ νομών λόγω φύσης εργασίας) πήρα την απόφαση...την τελευταία στιγμή καθώς τα δεδομένα αλλάζουν άρδην..

Κάπου 9-10 Οκτώβρη παρατηρώ καλή δραστηριότητα στα διάφορα sites περι έντονης ηλιακής δραστηριότητας προς τα τέλη του μήνα παίρνω άδεια 20-28/10 και χωρίς πολλά πολλά προσπαθώ να ενημερωθώ για τα τελευταία ισχύοντα μέτρα περι ταξιδιών. Ήξερα ότι έπρεπε Σκανδιναβία. Ήξερα ότι έπρεπε κάπου βόρεια. Ανοίγω τον χάρτη και βλέπω πράσινη την Σουηδία και την Costa rica. Δεν ήθελα να ταξιδέψω απλά. Είχα ένα ραντεβού με το πράσινο κορίτσι..

Σουηδία λοιπόν! Ετοιμάζω τα πράγματα από νωρίς και έρχεται η ημέρα αναχώρησης... Plf έχω,εισητήρια έχω, πράγματα έχω, χρειάζομαι τύχη....ίσως περισσότερο από κάθε άλλο ταξίδι..Στο πίσω μέρος του μυαλού μου τι θα γίνει με καραντίνες και πιθανά τεστ..καθώς τότε στην επιστροφή κάνανε random rapid test..

Αθήνα-Στοκχόλμη-Λουλέα.
Οι πρώτες τρεις μέρες ξοδεύτηκαν στην Λουλέα, και στις πέριξ περιοχές της..¨Οντας χιονόφιλος τα πάντα ήταν κάτασπρα και κάθε βράδυ στην Λουλέα έβαζε 10-15 πόντους χιόνι..πραγματικά εν μέσω covid (αν και οι Σουηδοί δεν δείχνανε να προσέχουν πολύ οπότε κρατούσα αποστάσεις)..
DSC08977.JPG
DSC09028.JPG DSC09037.JPG DSC09042.JPG

Ημέρα 4η. Ξυπνάω νωρίς κοντά στις 07.00. Ετοιμάζομαι γρήγορα γιατί έχω ένα ταξιδι μπροστά μου 6μισι ωρών με τρένο... Από Lulea θα βρεθώ στο μαγευτικό Αbisko...
DSC09215.JPG

Το τρένο φεύγει στην ώρα του, διανύοντας μια μαγική διαδρομή 6+ ωρών μέσα σε κάτασπρα δάση..
DSC09221.JPG

Περνάμε από την Κiruna και τα μεταλλεία της , αλλά δεν είναι ο τελικός μου προορισμός...πολλά φώτα βρε αδερφέ..!!
DSC09248.JPG

Ώρα 15.30. διακρίνω από τα παράθυρα στην δεξιά πλευρά του τρένου την λίμνη Tornetrask ενώ το gps του κινητού μου λέει πως σε 10 λεπτά φτάνω στον προορισμό μου. Χαίρομαι, ίσως περισσότερο από κάθε άλλη φορά!! Ο καιρός ήταν πεντακάθαρος.. με αρκετά μείον παρότι Οκτώβρης, με καλή πρόβλεψη για θέαση του σέλαος..

Εδώ να αναφέρουμε πως αν και ο καιρός ιδιαίτερα απρόβλεπτος στα βουνά το Αbisko λόγω της γεωγραφικής του τοποθεσίας επειδή περιβάλλεται από ψηλά βουνά είναι ίσως το καταλληλότερο μέρος στην Ευρώπη για παρατήρηση Βόρειου Σέλαος και ένα από τα καλύτερα στον κόσμο!

Πανέμορφο τοπίο, πολύ λίγα σπίτια, φτάνω στον ξενώνα Abisko Guesthouse και με το που κάνω τσεκ ιν ρωτάω στη ρεσεψιόν για πιθανά τουρ και μου απαντάνε με χαμόγελο να δοκιμάσω λίγα μέτρα πιο κάτω στα περιξ της λίμνης..
DSC09292.JPG DSC09289.JPG DSC09278.JPG DSC09665.JPG DSC09800.JPG
DSC09912.JPG
DSCF4031.jpg


Βρέθηκα στο δωμάτιο, ίσα ίσα να τακτοποιηθώ. Βγήκα ξανά έξω, οι εφαρμογή έδειχνε ότι βρίσκομαι από πάνω του..Πλησίασα την λίμνη και γνωρίστηκα με κάποιους τουρίστες που είχαν ήδη βάλει φωτιά για να ζεσταθούν περιμένοντας..
DSC00230.JPG

Έστησα την κάμερα καθώς ήξερα ότι θα φανεί πρώτα μέσα από τον φακό και προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και σέλφι κοιτώντας τον ουρανο 😊
DSC09334.JPG
DSC00002.JPG


Τίποτα περισσότερο..
Βρήκα ευκαιρία να επιστρέψω στο δωμάτιο ώστε να ντυθώ καλύτερα γιατί το κρύο είχε έρθει για τα καλά..Ανηπομονούσα..Είχε πάει 20.00+ και ήθελα να βγω ξανά έξω ..και ας κάτσω με τις ώρες να περιμένω μιας και με μια πρόχειρη ματιά στην πρόβλεψη η βραδιά έδειχνε πολλά
υποσχόμενη (kp4-5)!

Ξαναβγαίνω έξω...και ξεκινάω να περπατάω πάλι προς την λίμνη...ενώ προσπαθούσα να διακρίνω κάποιο ίχνος πράσινου φωτός στον ορίζοντα..
Είχα κάνει λάθος που προσπαθούσα να το διακρίνω στον ορίζοντα.. ξέρετε γιατί?
ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ!!!
milkywayraw2.jpg
thumbnail_FullSizeRender.jpg
milkywayraw2.jpg

DSC09371.JPG
DSC09434.JPG
DSC00042.JPG
DSC09591.JPG DSC00120.JPG

Ακολουθήσανε άλλες 3 βραδιές τέλειας παρατήρησης που μπορουσαμε να το δούμε ακόμα και μέσα από το αυτοκίνητο και ξεκάθαρα με γυμνό μάτι και μάλιστα έντονα...

Το ωραιότερο μέχρι στιγμής ταξίδι που έχω πραγματοποιήσει...αλλά να σας πω κάτι?
Νιώθω μια τεράστια ανυπομονησία για να το ξαναδώ...και περιμένω πως και πως να ανοίξουνε τα ταξίδια ώστε να μπορέσω να ταξιδέψω προς τον Βορρά γιατί νομίζω αυτή η σχέση που έχω με την πράσινη κυρία δεν θα τελειώσει εύκολα...

Εύχομαι Υγεία σε όλους μας πάνω απ' όλα...και μετά πολλά πολλά ταξίδια.

Με αγάπη, από έναν μοναχικό ταξιδιώτη...
Αλιφραγκής Αντώνης
 

Attachments

Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Λιτός και περιεκτικός. Σε ευχαριστούμε Αντώνη. Κι εγώ το έχω κυνηγήσει δυο φορές σε έξι μήνες το σέλας. Την μια στο Αμπίσκο και την άλλη στο Τρόμσο.
Όταν είδα στο τελευταίο σου ποστ ότι πήγες στο Αμπίσκο, λέω, επί τέλους και κάποιος άλλος στο φόρουμ πήγε εκεί που πήγα και εγώ και δεν το είδα όμως τόσο καλά. Έχω γράψει σχετικές ιστορίες εδώ.
Κι εγώ θα τόθελα να ξαναπάω να το δω πάλι. Ελπίζω να ανοίξουν τα ταξίδια σύντομα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος, περιεκτικός και με καταπληκτικές φωτογραφίες.
Ευχαριστούμε!
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Απίθανες φωτό και διακαής πόθος αυτό που έκανες ! Αντε να ληξει επιτέλους αυτή η κατάσταση...

Οντως το Abisko έχω ακούσει οτι ειναι απο τα καλύτερα μέρη για παρατήρηση ΑΒ.
Νομίζω ότι και το κτίσμα πάνω στο λόφο διπλα απο το σιδηροδρομικό σταθμό Abisko Turistation ειναι φτιαγμένο ακριβώς για αυτό το σκοπό..


3ος Αμπισκιώτης εδώ αλλά καλοκαιρινός, όταν έκανα το Kungleden trail. Πήγα και γύρισα από Στοκχόλμη με το SJ Nattag που βλέπω ότι χρησιμοποιήσατε και εσείς, άλλη εμπειρία αυτή...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο εύχομαι όσο τίποτα..! Εγώ επειδή φέτος μάλλον είναι δύσκολα εκτός Ευρώπης, σκέφτομαι για Ισλανδια-Svalbard
Τα Svalbard είναι μοναδικά (έχω ξεκινήσει ιστορία για Tromso-Svalbard, πήγα κι εγώ τον Μάρτη του 2019 για να κυνηγήσω το σέλας) αλλά αν ο κύριος σκοπός σου είναι να πετύχεις την "πράσινη κυρία", τότε η Ισλανδία ενδείκνυται περισσότερο.
 

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Υπέροχες φωτογραφίες!!! μπράβο σου που τολμάς και πηγαίνεις μόνος σου ταξίδια.. να είσαι σίγουρος ότι και η πρασινη κυρία της Ισλανδίας θα είναι υπέροχη (αν είσαι τυχερός θα δεις και την μωβ κυρία )
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Πολύ όμορφες φωτογραφίες! Περιεκτική η ιστορία σου,αρκετή για να μου ξυπνήσει το παράπονο,για όλα αυτά που μας στερεί η πραγματικότητα της καραντίνας! Εύχομαι να το ξαναδείς και να δεις όλα όσα ονειρεύεσαι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom