Κούβα Havana Cuba Details

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Καλησπερα παιδια θελω να παω κουβα και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας. Ηδη ψαχνω για φτηνα εισητηρια, θα ηθελα να μου πειτε τα συν και πλην του να μεινω σε σπιτια στην κουβα η σε ξενοδοχειο και ποσα περιπου λεφτα χρειαζομαι για 7 μερες.Επισης και ποια ειναι τα αξιοθεατα που μπορω να δω. Ευχαριστω πολυ!!
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Εμένα δεν με βολεψαν τα κάζα παρτικιουλαρι (ενοικιαζόμενα δωμάτια στα σπίτια) γιατί η κατάσταση είναι λίγο οικογενειακή και προτιμω πιο πριβέ πράγματα. Πχ. όταν μπαίναμε στο σπίτι δεν είχαμε κλειδί αλλά μας άνοιγε ο ιδιοκτήτης οτι ώρα κι αν ερχόμασταν για να ελέγχει μην τυχόν βάλουμε μέσα κορίτσια! Οχι οτι θα συμβεί το ίδιο και σε σένα, αλλά φαντάσου ένα σπίτι με κουζίνα, σαλόνια και καθιστικά και να τριγυρνάς με άγνωστους ανθρώπους. Λίγες μέρες μείναμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Αβάνα Βιέχα (Παλιά Πόλη της Αβάνας) και κάποιες άλλες σε ένα μικρό διαμέρισμα που μέναμε μόνο εμείς και ήταν σούπερ! Τα αξιοθέατα της χώρας είναι λίγα συγκριτικά για το μέγεθος της και ήδη έχουν γραφτεί πολλά εδώ για την Κούβα, ρίξε μια ματιά... Εισιτήρια φτηνά θα βρεις μόνο αν πας χαμηλή σεζόν, Χριστούγεννα είναι φουλ σεζόν και δεν νομίζω να βρεις κάτω από χιλιάρικο. Μην κλείσεις τίποτα από ξενοδοχεία, καθότι η κατάσταση είναι πρωτόγονη στην Κουβα στο θέμα booking hotel και καλα-καλα δεν έχουν ίντερνετ (κι αυτo που έχουν σέρνεται), θα βρεις εκεί με λίγο ψάξιμο και με τη βοήθεια ταξιτζή (είναι πάμφθηνα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη συντριπτική πλειοψηφία των casas particulares σου δίνουν κλειδί και μπαινοβγαίνεις όποτε θες, μόνο μια φορά έχω δει να θέλει ο ιδιοκτήτης να του χτυπάς την πόρτα. Επίσης υπάρχουν τελείως ανεξάρτητα με δική τους είσοδο, όπου πρακτικά έχεις όλο το σπίτι δικό σου και κάνεις ό,τι θες, τους ιδιοκτήτες δεν τους βλέπεις καν, απλά πρέπει να τα ψάξεις.

Εννοείται πως τα ξενοδοχεία είναι αισθητά φτηνότερα μέσω ίντερνετ, κλείνοντάς τα από πριν κι όχι επιτόπου, όπου πληρώνεις full rate. Έχει άπειρα πρακτορεία και σελίδες online που κάνουν αυτή ακριβώς τη δουλειά, εντός και εκτός Κούβας.

Για ημερίσιο μπάτζετ, περί ορέξεως κολοκυόπιτα, αλλά το απολύτως μίνιμουμ θα έλεγα πως είναι 50 ευρώ την ημέρα για πρωτόπειρο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
pascalis μου φαίνεται όλα τα περίεργα σε εσενα ετυχαν στη Κούβα .:roll:
Μενω πάντα σε δωματια και πάντα ειχα δικο μου κλειδι , εκτος απο ένα που ειχε 5 δωμάτια και ειχε θυρωρο σε 24ωρη βάση .
Για ξενοδοχεια επισης δεν ισχυει αυτό που λες , σε προσφορα στο ιντερνετ εβρισκα ξενοδοχειο με 80 ευρώ και οταν πηγα εκει το ειχε τιμή πόρτας 120 ευρώ , χωρις να το κατεβαζει ουτε 5 ευρώ στα παζαρια που του έκανα .(όχι οτι ειχα τα χρηματα να μεινω , αλλά ρωτησα απο περιεργεια )
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνω με τους προλαλησαντες. Μια χαρα μπορεις να κλεισεις ξενοδοχεια απο ιντερνετ. Ξεχνας το booking.com ομως.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Ωραια.Κάποιες μηχανές αναζήτησης για ξενοδοχεία στην Κούβα λοιπόν;Γιατί όσες φορές έψαξα, από περιέργεια, δε βρήκα τίποτα.Και το booking αλήθεια γιατί δεν προσφέρει, όπως και άλλα μεγάλα sites;
 

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Εχει παει κανεις σε καποιο συγκεκριμενο casa particulare να μου πει να παω.επισησ να νοικιασω μηχανακι τι λετε;η να μεινω στο κεντρο κ να πηγαινω με τα ποδια;θα μεινω 7-8 μερες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ωραια.Κάποιες μηχανές αναζήτησης για ξενοδοχεία στην Κούβα λοιπόν;Γιατί όσες φορές έψαξα, από περιέργεια, δε βρήκα τίποτα.Και το booking αλήθεια γιατί δεν προσφέρει, όπως και άλλα μεγάλα sites;
Η λέξη «εμπάργκο» σου λέει τίποτα;

Ψάξε εταιρείες που δεν έχουν έδρα τις ΗΠΑ, ή απλά χρησιμοποίησε το google.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μια λυση ειναι να βρεις τα ονοματα των ξενοδοχειων που σε ενδιαφερουν απο πχ ταξιδιωτικους οδηγους και μετα να τα γκουγκλαρεις για να βρεις σελιδες για να τα κλεισεις
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Επειδή ειπώθηκε ότι υπάρχουν άπειρες σελίδες και πρακτορεία online.Δεν ξέρω το νομικό καθεστώς και τις απαγορεύσεις για Κούβα, ούτε που έχει έδρα το booking.Να το θέσω λοιπόν αλλιώς.Γνωρίζει κανείς να προτείνει οικονομικά ξενοδοχεία για Κούβα;
 

romina

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Εχω μείνει στο Hotel Presidente στην Αβάνα, δε θα το συνιστούσα, ενώ είναι σχετικά φτηνό, είναι λίιιγο εκτός κέντρου και ελαφρώς ερείπιο. Όχι πολύ άσχημο, αλλα πιστεύω μπορείς να βρεις και καλύτερα.
Ένας φίλος μου έμενε στο Parque Central, ακριβο, αλλα χλίδα. Μπήκα και μέσα, very nice! Αν έχει καμια προσφορά δεν θα το μετανιώσεις!
Πάντως από την εμπειρία μου από τα casa particulares (έμεινα μόνο στο cienfuegos και στο trinidad) έχω να πω ότι δε συγκρίνεται η ατμόσφαιρα..
Αν ξέρεις και ισπανικά, μπορεί να περάσεις πολύ ωραία, εμείς είχαμε περάσει καταπληκτικά εκεί και θα ξαναπήγαινα άνετα. Για Αβάνα δεν ξέρω να συστήσω κάποιο δυστυχώς, μόνο για τις άλλες πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom