Ιρλανδία HELP ΓΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το hop on-hop off είναι μόνο για τον γύρο του Δουβλίνου, όχι για γύρο Ιρλανδίας.
Μάλλον τα μπερδεύεις. Διαφορετικό το ένα, διαφορετικό το άλλο. Για τα πράσινα, κανονικά λεωφορεία (ή μίνι-βαν) μιλάμε.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο όμως διάβασα επίσης σε μιά ιστορία πως το γραφείο τουρισμού, διοργανώνει εκδρομές για τον γύρo της Ιρλανδίας με hop-on hop-off λεωφορείο το οποίο συμφέρει και δεν είναι τόσο κουραστικό όσο το να οδηγείς. Ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλόγη τόσο απο ταξιδιωτικής απόψεως όσο και απο οικονομικής?
Πάνω σε αυτό απάντησα, πως τα hop on-hop off κάνουν γύρο Ιρλανδίας, απάντησα ότι δεν κάνουν γύρο Ιρλανδίας αυτά, αλλά Δουβλίνου. Έτσι δεν είναι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πάνω σε αυτό απάντησα, πως τα hop on-hop off κάνουν γύρο Ιρλανδίας, απάντησα ότι δεν κάνουν γύρο Ιρλανδίας αυτά, αλλά Δουβλίνου. Έτσι δεν είναι;
Μα και τα πράσινα, hop on-hop off είναι. Μπορείς να κατέβεις σ' ένα μέρος, να μείνεις όσο θέλεις, ακόμη και να μετακινηθείς στο επόμενο που διέρχεται, και να πάρεις κάποιο από τα επόμενα λεωφορεία που θα περάσει από εκεί.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Έχω μπερδευτεί λίγο... Αυτό που κατάλαβα για τα hop-on hop-off λεωφορεία είναι πως είναι ένα κανονικό λεωφορείο, σαν τα δικά μας δηλαδή, που απλά με αυτά μπορείς να πας πάντου, ακόμα και στην επαρχία και που δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις την πορεία του κατά γράμμα καθώς μπορείς να πάρεις το επόμενο. Τελικά, αφορά μόνο το Δουβλίνο ή όχι?
Στο μυαλό μου το έχω κάτι σαν το κόκκινο λεωφορείο sightseeing όμως Αντώνη απ'οτι κατάλαβα, εσύ προτείνεις μονοήμερες με πούλμαν και ξεναγό το οποίο κλέινεις μέσω του γραφείου τουρισμού το οποίο δεν μου φαίνεται οικονομική λύση αν έδωσες 65 ευρώ μόνο για μια μέρα. Με κάτι παραπάνω, νοικιάζεις αυτοκίνητο και το έχεις όλες τις ημέρες.
Ας μου ξεκαθαρίσει κάποιος τί τελικά είναι αυτό το hop-on hop-off λεωφορείο, ποιές είναι οι διαδρομές του (Μόνο Δουβλίνο ή και επαρχία) και τελικά τί συμφέρει περισσότερο. :)

ένας άλλος τρόπος να δεις μεγάλο μέρος της χώρας είναι με ενοικιαζόμενο σκάφος στον ποταμό Σάνον (πολλοί ιρλανδοί αλλά και τουρίστες το προτιμούν)...
Νίκο, η πρόταση σου είναι πολύ καλή και πραγματικά πρέπει να ήταν εξαιρετική η εμπειρία του να ζείς ό, τι περιέγραψες όμως όπως είπε και ο babaduma, μάλλον χρειάζονται αρκετές ημέρες για να το κάνω αυτό κι εγώ θα μείνω μόλις δέκα απο τις οποίες οι 2-3 θα είναι στο Δουβλίνο, οπότε χρονικά μάλλον δεν με παίρνει.
Να φανταστώ πως ήσουν υποχρεωμένος να ακολουθείς την πορεία του κατά πρόγραμμα... Δηλαδή, δεν είχες την ευκαιρία να σταματάς κάπου, να διανυκτερεύεις και να παίρνεις το επόμενο... Αφού μιλάς και για διαμονή, τύπου "κρουαζέρια" μου ακούγεται.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Zacharoula, μην μπερδεύεσαι. Άλλο πράγμα αυτό που λέει ο _antonis_, άλλο πράγμα αυτό που λέω εγώ. Εγώ σου λέω γι' αυτό:

Paddywagon Tours :: Irelands No. 1 Bus and Coach Backpacking Tours :: Home Page

Άλλες πληροφορίες και εναλλακτικές μπορείς να βρεις και εδώ:

Bus and coach travel in Ireland with Bus Eireann, Goldline and Ulsterbus

Ευχαριστώ babaduma, αυτό ακριβώς χρειαζόμουν.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Zacharoula, μην μπερδεύεσαι. Άλλο πράγμα αυτό που λέει ο _antonis_, άλλο πράγμα αυτό που λέω εγώ. Εγώ σου λέω γι' αυτό:

Paddywagon Tours :: Irelands No. 1 Bus and Coach Backpacking Tours :: Home Page

Άλλες πληροφορίες και εναλλακτικές μπορείς να βρεις και εδώ:

Bus and coach travel in Ireland with Bus Eireann, Goldline and Ulsterbus

Ακριβώς αυτά είναι!! :xmas_cheesygrin: Συμφωνήσαμε!

Τώρα Zacharoula στο χέρι σου είναι, αν δε φοβάστε να οδηγήσετε ανάποδα, αν δε φοβάστε μη χάσετε δρόμους κλπ...κάντε το έτσι _με ενοικιαζόμενο δηλαδή- ή τουλάχιστον μπορείτε να ξεκινήσετε νοικιάζοντας αμάξι και αν δείτε ότι δε σας βγαίνει όπως το θέλατε, το επιστρέφετε και κάνετε εκδρομές με τα λεωφορεία paddywagon.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Νίκο, η πρόταση σου είναι πολύ καλή και πραγματικά πρέπει να ήταν εξαιρετική η εμπειρία του να ζείς ό, τι περιέγραψες όμως όπως είπε και ο babaduma, μάλλον χρειάζονται αρκετές ημέρες για να το κάνω αυτό κι εγώ θα μείνω μόλις δέκα απο τις οποίες οι 2-3 θα είναι στο Δουβλίνο, οπότε χρονικά μάλλον δεν με παίρνει.
Να φανταστώ πως ήσουν υποχρεωμένος να ακολουθείς την πορεία του κατά πρόγραμμα... Δηλαδή, δεν είχες την ευκαιρία να σταματάς κάπου, να διανυκτερεύεις και να παίρνεις το επόμενο... Αφού μιλάς και για διαμονή, τύπου "κρουαζέρια" μου ακούγεται.
Το σκάφος το νοικιάζεις και το οδηγείς ο ίδιος/ίδια. Δε χρειάζεται ούτε δίπλωμα ούτε τίποτα (είναι πανεύκολο). σταματάς όπου θέλεις και συνεχίζεις όποτε θέλεις. Ούτε καν πολλά καύσιμα χρειάζεσαι, εμείς ξεκινήσαμε απο Portumna προς τα Βόρεια και κάναμε στάση σε Terryglass, Banagher, Clonmacnoise, Athlone, Lough Ree, Talmonbarry και παράδοση του σκάφους στο Carrick-on-Shannon και γεμίσαμε δύο φορές απο 80Ε. Δεν έχει καμία σχέση με οργανωμένη κρουαζιέρα απλά παιρνεις την παρέα σου και ουσιαστικά διαλέγεις που θα διανυκτερεύσεις αφού κατα τα άλλα σε πάει το ρεύμα. Συχνά πυκνά χρειάζεται να μπείς σε lock όπου πληρώνεις ένα μικρό ποσό στον lockkeeper ώστε να συνεχίσεις. Όλο το ταξίδι ήταν διάρκειας 1 εβδομάδας. Στο δουβλίνο έχει επίσης πολλά να κάνεις και να δείς αλλά η εξοχή αξίζει περισσότερο κατα τη γνώμη μου ειδικά τώρα που έχεις 10 μέρες μόνο. Πήγαμε και μια ημέρα στο Μπέλφαστ με το τραίνο. Η πόλη δε λέει και πολλά αλλά αξίζει αρκετά να κάνεις ένα black cab tour το οποίο σε πάει σε όλες τις ταραγμένες περιοχές και σου εξηγεί τι συνέβη σε κάθε μέρος. Εμείς ήμασταν 2 έλληνες και σε κάθε στάση μαζέυονταν και ντόπιοι και έλεγε ο καθένας την άποψή του. Ευτυχώς δε συναντήθηκαν καθολικοί με προτεστάντες πουθενά για να τρέχουμε (ο ξεναγός μας ήταν καθαρά καθολικός αν και το έκρυβε για χάρη της δουλειάς). Γράψαμε και τα ονόματά μας στον τοίχο της ντροπής. Ενδιαφέρον αλλά η πόλη ξαναλέω ότι δεν έχει κάτι άλλο να δείξει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενδιαφέρον αλλά η πόλη ξαναλέω ότι δεν έχει κάτι άλλο να δείξει.
Συμφωνώ. Αλλά το Μπέλφαστ γι αυτό το επισκέπτεσαι. Για να περπατήσεις τους δρόμους που έχουν τη δική του ιστορία ο καθένας, τις διαφορετικές γειτονιές, να δεις τα γκράφιττι στους τοίχους, να επισκεφτείς το πολύ καλό μουσείο και να δεις το φιλμ που προβάλλεται εκεί και να προσπαθήσεις - όσο μπορείς - να έλθεις σ' επαφή και να μιλήσεις λίγο και με "την άλλη πλευρά".
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ. Αλλά το Μπέλφαστ γι αυτό το επισκέπτεσαι. Για να περπατήσεις τους δρόμους που έχουν τη δική του ιστορία ο καθένας, τις διαφορετικές γειτονιές, να δεις τα γκράφιττι στους τοίχους, να επισκεφτείς το πολύ καλό μουσείο και να δεις το φιλμ που προβάλλεται εκεί και να προσπαθήσεις - όσο μπορείς - να έλθεις σ' επαφή και να μιλήσεις λίγο και με "την άλλη πλευρά".
Σίγουρα, απλά δεν είναι ο κλασσικός τουριστικός προορισμός για κάποιον που δεν τον πολυενδιαφέρει η ιστορία και η πολιτική του τόπου και του ΗΒ γενικότερα. Εμένα οι υποβαθμισμένες γειτονιές του Μπέλφαστ και των troubles κάτω απο τον μουντό ιρλανδικό ουρανό με στοίχειωσαν. Ακόμα θυμάμαι το γκράφιτι με τον ελεύθερο σκοπευτή που φαίνεται να σε σημαδεύει απο όπου κι αν το κοιτάξεις. Ο Ιρλανδός που μέναμε στο Δουβλίνο μας είπε χαρακτηριστικά ''τι πάτε να κάνετε εκεί πάνω, αυτοί είναι τρελλοί'' (καθολικός και ενωτικός κάργα)
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Λοιπόν παιδιά, τα σχέδια για το ταξίδι σίγα σιγά μπαίνουν σε μία σειρά...
Εχθές κλείσαμε κιόλας τα εισιτήρια οπότε πλέον μένει να γίνει ο προγραμματισμός για το τί θα κάνουμε εκεί.΄
Ένα πολύ γενικό πλάνο είναι το εξής:
Φτάνουμε Δουβλίνο γύρω στις 15.00 όπου διανυκτερεύουμε. Μένουμε και όλη την επόμενη μέρα και φεύγουμε την τρίτη ημέρα. Στο Δουβλίνο θα μείνουμε και την τελευταία ημέρα του ταξιδιού γιατί την επόμενη αναχωρούμε πολύ πρωί για Αθήνα οπότε στο σύνολο έχουμε 2 1/2 μέρες για Δουβλίνο. Θεωρείτε πως είναι λίγο ή θα χρειαστεί και καμιά μέρα παραπάνω?
Την πορεία και το που θα πάμε μετά, δεν το έχουμε προγραμματίσει ακόμα. Δεν έχουν πέσει ακόμα οι χάρτες στα χέρια μας. Πάντως θα περιλαμβάνει όλα αυτά που είπες babaduma, με ποιά σειρά δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν γνωρίζω τις μεταξύ τους αποστάσεις. Αν έχεις την καλοσύνη, διαφώτισε με λίγο...
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως το εξής... Επειδή θα είναι Αύγουστος και θα ήθελα να κάνω 1-2 μπάνια με διανυκτέρευση αν είναι δυνατόν, που θα ήταν το καταλληλότερο μέρος? Είπες πως κι εσείς κάνατε μπάνιο οπότε θα μπορέσεις να με συμβουλέυσεις ως προς που να κινηθούμε.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω...θα ήταν καλύτερο να κλείσω όλα τα b&b μέσω internet ή μπορώ να το αφήσω για εκεί στο βλέποντας και κάνοντας όπως γίνεται συνήθως?
Και τέλος, αποφασίσαμε τελικά να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις ημέρες εκτός Δουβλίνου ώστε να είμαστε πιο άνετοι και με τα πράγματα αλλά και με τις διαδρομές, να σταματάμε όπου θέλουμε και γενικά να είμαστε πιο free. Oπότε η ερώτηση μου είναι... ποιά θεωρείτε πιο αξιόπιστη εταιρεία και απο οικονομικής απόψεως αλλά και υπηρεσιών?
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
babaduma...!!! Καλέ babaduma...είσαι εδώ??!!!
Έλα και σε ένα μήνα φεύγω και δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom