Hilsen fra København !

Faidra90

Member
Μηνύματα
43
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα, καλές γιορτές κτλ κτλ !

Σπουδάζω στην Κοπεγχάγη και εδώ θα post-άρω τις εντυπώσεις, εμπειρίες μου, οι οποίες παρεπιμπτόντως είναι πολύ πολύ καλές :)

Θα χαρώ να απαντήσω σε όσες απορίες σχετικά με σπουδές και ζωή στην Δανία, ερωτήσεις καλοδεχούμενες.

Επίσης έχω και ένα προσωπικό blog, το οποίο έχει γενικά posts με φωτογραφίες από ταξίδια μου (στην Ευρώπη για την ώρα) στα γραμμένο στα αγγλικά (international λοιπόν χαχα) και θα προσπαθήσω να κάνω παρόμοια posts και εδώ στο travelstories!
http://copenhagen-stories.blogspot.dk/
https://www.facebook.com/copenhagen.stories?ref=br_tf (facebook page)
https://twitter.com/CphStories (Twitter)
http://www.pinterest.com/PPhaedraMoi/ (Pinterest)

Υ.Σ. Τα δανέζικα του post (θα σας μάθω και άλλα χαχα )
Hilsen= χαιρετίσματα
fra=από
København= Κοπεγχάγη
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έχω περάσει πολύ όμορφες στιγμές στην Κοπεγχάγη, έχω περάσει αμέτρητες ώρες-μέρες με το Pinterest, οπότε σίγουρα θα παρακολουθώ τις ιστορίες σου!:icon_wink:
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
:clap: πραγματικα ζηλευω! εχω ακουσει τα καλυτερα για την πολη της περιβοητης γοργονας! πες μας τι σπουδαζεις :) πως ειναι το ακαδημαικο περιβαλλον εκει κτλ.. οι συνηθειες φοιτητων; μενεις σε εςτια; τα ενοικια ακριβα υποθετω... σκεφτομαι για καποιο μεταπτυχιακο κατα εκει μερια! η χωρα του βιομηχανικου σχεδιασμου ειναι η δανια καθως αν δεν κανω λαθος ειναι το επαγγελμα με το μικροτερο ποσοστο ανεργιας στη χωρα! ...εχω παει στοκχολμη και οσλο και εχω ακουσει οτι μοιαζουν πολυ αυτες οι πολεις με τη στοκχολμη... επισης λεγεται οτι οι δανοι ειναι απο τους πιο ευτυχισμενους λαους παρ ολο που πληρωνουν τον υψηλοτερο φορο στον κοσμο!

α και χαιρετισματα απο Κρητη!
 

Faidra90

Member
Μηνύματα
43
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
?
Hello Κρήτη!

Ακαδημαικό περιβάλλον, γενικά εξαρτάται από το πανεπιστήμιο σου αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν πολλές τυπικότητες μεταξύ καθηγητών -φοιτητών, τους καθηγητές πάντα με τα μικρά τους ξέρουμε. Ε τα ενοίκια, παλευονται αλλά καμία σχέση με της Ελλάδας εννοείται.. Παλεύονται σε σχέση με Αγγλία πχ Οι φοιτητές είναι συνήθως μισοί international μισοί Δανοί (εξαρτάται απ το πανεπιστήμιο ) και γενικά έχει αρκετά happenings..
Επίσης αυτό που κάνουν εδώ και μάλλον και σε άλλες χώρες είναι να έχουν αυτό που λένε "Friday bar" στο πανεπιστήμιο, δηλαδή έχει έναν χώρο που μετατρέπεται σε "μπαρ" με πολύ φτηνή μπύρα κτλ κτλ και ξεκινάει στις 12 το μεσημέρι και τελειώνει το βράδυ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει το δικό του Friday Bar και υπάρχει ανταγωνισμός ποιος κάνει το καλύτερο... Γενικα Παρασκευοσαββατοκύριακο του δίνουν και καταλαβαίνει αρκετά, μαζί και καθηγητές :p
Για ανεργία είναι αρκετά χαμηλή, από τις χαμηλότερες νομίζω.. Οι φόροι στο 50% αλλά και πάλι οι μισθοί είναι πολύ υψηλοί.. Γιατροί και εκπαίδευση δωρεάν και όλοι οι Δανοί φοιτητές έχουν επίδομα 800 ευρώ τον μήνα όσο σπουδάζουν, άρα την παίρνουν πίσω την φορολογία και με το παραπάνω.
Ναι Στοκχόλμη και εμένα μου λένε ότι μοιάζει με Κοπεγχάγη όντως και πρέπει να πάω και προς τα εκεί επιτέλους να την δω!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ναι Στοκχόλμη και εμένα μου λένε ότι μοιάζει με Κοπεγχάγη όντως και πρέπει να πάω και προς τα εκεί επιτέλους να την δω!
Αν πας μια φορά Στοκχόλμη θα θες να πηγαίνεις συνέχεια, νομίζω...Είναι απλά μια κούκλα σε όλα της!
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Hello Κρήτη!

Ακαδημαικό περιβάλλον, γενικά εξαρτάται από το πανεπιστήμιο σου αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν πολλές τυπικότητες μεταξύ καθηγητών -φοιτητών, τους καθηγητές πάντα με τα μικρά τους ξέρουμε. Ε τα ενοίκια, παλευονται αλλά καμία σχέση με της Ελλάδας εννοείται.. Παλεύονται σε σχέση με Αγγλία πχ Οι φοιτητές είναι συνήθως μισοί international μισοί Δανοί (εξαρτάται απ το πανεπιστήμιο ) και γενικά έχει αρκετά happenings..
Επίσης αυτό που κάνουν εδώ και μάλλον και σε άλλες χώρες είναι να έχουν αυτό που λένε "Friday bar" στο πανεπιστήμιο, δηλαδή έχει έναν χώρο που μετατρέπεται σε "μπαρ" με πολύ φτηνή μπύρα κτλ κτλ και ξεκινάει στις 12 το μεσημέρι και τελειώνει το βράδυ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει το δικό του Friday Bar και υπάρχει ανταγωνισμός ποιος κάνει το καλύτερο... Γενικα Παρασκευοσαββατοκύριακο του δίνουν και καταλαβαίνει αρκετά, μαζί και καθηγητές :p
Για ανεργία είναι αρκετά χαμηλή, από τις χαμηλότερες νομίζω.. Οι φόροι στο 50% αλλά και πάλι οι μισθοί είναι πολύ υψηλοί.. Γιατροί και εκπαίδευση δωρεάν και όλοι οι Δανοί φοιτητές έχουν επίδομα 800 ευρώ τον μήνα όσο σπουδάζουν, άρα την παίρνουν πίσω την φορολογία και με το παραπάνω.
Ναι Στοκχόλμη και εμένα μου λένε ότι μοιάζει με Κοπεγχάγη όντως και πρέπει να πάω και προς τα εκεί επιτέλους να την δω!
α εξαιρετικα ακουγονται ολα! θα το σκεφτω σοβαρα λοιπον! αυτο με τα friday bars ειναι must στα πανεπιστημια του εξωτερικου απ οσο εχω καταλαβει! καλη συνεχεια και περιμενουμε ανυπομωνα για ακομα περισσοτερες περιγραφες:)
 

philipbit

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σκέφτομαι να παω για δουλειά Κοπεγχάγη, ειμουνα πριν Λονδίνο αλλα οι συνθηκες των σπιτιων απαράδεκτες! Κ πανακριβα 800€ για 1 δωματιο με κοινο μπανιο κ κουζινα! Αν εχεις τιποτα info για σπίτια κ για το ποσο εύκολα ειναι για δουλειά κ για τα χαρτια γενικά, κ βασικο αν μπορω με τα αγγλικά να βρω δουλειά, καλοδεχουμενες...
Ευχαριστώ για τον χρονο σου
 

Faidra90

Member
Μηνύματα
43
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
?
@philipbit : Γεια! Βασικά και εδώ έτσι είναι με τα σπίτια... Είναι ίσως λίγο πιο φτηνά, δηλαδή αν βρεις θα βρείς και με 400-500-600-700 και ανεβαίνει όσο πάει εννοείται... Το θέμα είναι ότι είναι πολύυυ δύσκολο να βρεις σπίτι. Δηλαδή αν θες να βρεις κάτι καλό πρέπει να είσαι πολύ τυχερός, και να ψάχνεις καιρό, να έχεις μπει σε τίποτα λίστες αναμονής κτλ κτλ. Επίσης ίσως είναι ακόμα πιο δύσκολα όταν δεν είσαι φοιτητής και έρχεσαι για δουλειά μόνο, γιατί μερικοί δέχονται μόνο φοιτητές στα σπίτια για ενοικίαση, ή ζητάνε να έχεις ήδη δουλειά. Μπορείς να βρεις με αγγλικά δουλειά, αλλά περιορίζεσαι σε δουλειές είτε σε μεγάλες εταιρείες είτε τα πιο πρακτικά που δεν περιλαμβάνουν customer service.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.600
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom