Ουγγαρία Hodj Vadj? (Με τα άπταιστα Μαγυάρικα που ομιλώ)

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και κάτι άλλο σε όσους θέλουν να πάνε Ουγγαρία...μην πείτε κάτι κακό για τους Ούνους και τον Αττίλα. Ο Αττίλα είναι ο εθνικός ήρωας των Ούγγρων και είναι πολύ κοινό όνομα εκεί (πως έχουμε το Γιώργος εμείς ένα πράμα)
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Όμορφη και κατατοπιστική η ιστορία σου. Μια διόρθωση μόνο για εγκυκλοπαιδικούς και μόνο λόγους. Η σωστή φράση στον τίτλο είναι "hogy vagy". Η ουγγρική γλώσσα και δύσκολη είναι και πολλές ιδιομορφίες έχει σε σχέση με τις ινδοευρωπαϊκές που γνωρίζουμε εμείς. Καμιά σχέση όμως δεν έχει με τα σλάβικα. Ανήκει στον φινοουγγρικό κλάδο γλωσσών μαζί με τα εσθονικά και τα φινλανδικά.

χαχαχα ναι εχεις δικιο απλά το έγραψα με τον τρόπο που προφέρεται...έτσι
όπως το έλεγα δηλαδή:D το σωστό είναι όπως το έγραψες εξου και το διόρθωσα:clap:

Σίγουρα θα ήθελα να ξαναπάω πάντως και να επισκεφθώ και άλλα μερη!!!
πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες πέρι φαγητών και ψώνιων αλλά δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια του χρονου:(
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Και κάτι άλλο σε όσους θέλουν να πάνε Ουγγαρία...μην πείτε κάτι κακό για τους Ούνους και τον Αττίλα. Ο Αττίλα είναι ο εθνικός ήρωας των Ούγγρων και είναι πολύ κοινό όνομα εκεί (πως έχουμε το Γιώργος εμείς ένα πράμα)
Μέχρι και λεωφόρο έχουν με το όνομα του...Αν και στην ξενάγηση της συναγωγής η ημίτρελη εβραιο-ουγγαρέζα κυριούλα θα έλεγα οτι τους ψιλοέθαψε τους Ούνους χεχε. Το βρίσκω βέβαια λίγο χαζό να πηγαίνεις σε μια χώρα και να μιλάς άσχημα για κάποιο κομματι της ιστορία της. Καλώς ή κακως και οι κατακτήσεις αποτελλούν τμήμα της ιστορίας και πρέπει να είναι σεβαστες
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Αυτό που μου άρεσε πολύ στην περιγραφή σου ήταν ότι ήταν πολύ κατανοητή και αναλυτική, για όσους δεν έχουν πάει ποτέ εκεί και για όσους γενικά έχουν το φόβο ενός ταξιδιού στο εξωτερικό. Θα είναι πολύ καλός οδηγός για πρωτάρηδες ταξιδιώτες και δεν έχουν όλοι την υπομονή να αναλύουν τόσο διεξοδικά τις δραστηριότητές τους και να παραθέτουν συνέχεια sites με χρήσιμα λινκς. Καλή δουλειά λοιπόν!

Α, και θέλω κι εγώ τόσο πολύ να επισκεφθώ την Ουγγαρία! Για την ώρα μόνο stop-over έχω περάσει από το Ferihegy.
 

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
FairiezWearBoots διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τη περιγραφή σου για τη Βουδαπέστη και μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα! Εχουμε ακριβώς την ίδια αντίληψη περί ταξιδίων! Βρίσκομαι στη προσπάθεια να κλείσω το αντίστοιχο 3ήμερο με Malev και έχω δυσκολευτεί αρκετά. Δυστυχώς οι απαντήσεις καθυστερούν πολύ και οποιαδήποτε αλλαγή στο request δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα! Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου στείλεις τη λίστα με τα ξενοδοχεία 3αστέρων που σου έστειλαν ως συνεργαζόμενα μιας και σε δική μου αντίστοιχη παράκληση, δεν έλαβα απάντηση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία. Ωραία περιγραφή με χρηστικές πληροφορίες, Πάντως εμένα προσωπικά η Βουδαπέστη δεν με ενθουσίασε. Μου φάνηκε πολύ μουντή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
πολύ όμορφη η περιγραφή σου καί μού θύμισες πολλά. Εμεινα οκτώ μέρες στην βουδαπέστη καί χρησιμοποίησα την budapest card κατά κόρον. Καί γώ δεν θυμάμαι πόσα μουσεία επισκέφθηκα. Πράγματι το μουσείο γεωργίας πού στεγάζεται στο κάστρο Βαουντάουνιατ, είναι εκπληκτικό. Ενα άλλο μουσείο πού συνιστώ ένθερμα είναι της κεραμίστριας γλύπτριας Μαργαρίτας Κόβατς, στο Σάτεντρε. Επίσης καί το μουσείο εφαρμοσμένων τεχνών πού στεγάζεται σε ένα εκπληκτικό κτίριο. Πολύ όμορφο επίσης είναι καί το ακουάριουμ, με ελεύθερα μαϊμουδάκια καί αναπαράσταση της ζούγκλας. Σε κάποιο σημείο στέκεσαι καί αρχίζει τροπική βροχή καί γύρω λιμνούλες με κροκόδειλους.
Σκέπτομαι να ξαναπάω Ουγγαρία καί να κατέβω μέχρι Μπάλατον.
Μετά την εξαντλητική επίσκεψη στην Βουδαπέστη, τα σπά καί η θερμή λίμνη τού Χέϊβιζ είναι ότι πρέπει.
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
FairiezWearBoots διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τη περιγραφή σου για τη Βουδαπέστη και μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα! Εχουμε ακριβώς την ίδια αντίληψη περί ταξιδίων! Βρίσκομαι στη προσπάθεια να κλείσω το αντίστοιχο 3ήμερο με Malev και έχω δυσκολευτεί αρκετά. Δυστυχώς οι απαντήσεις καθυστερούν πολύ και οποιαδήποτε αλλαγή στο request δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα! Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου στείλεις τη λίστα με τα ξενοδοχεία 3αστέρων που σου έστειλαν ως συνεργαζόμενα μιας και σε δική μου αντίστοιχη παράκληση, δεν έλαβα απάντηση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Η αληθεια ειναι οτι οι ημερομηνιες ειναι συγκεκριμενες ή τουλαχιστον αυτην την εντυπωση σχηματισα
Εμενα δεν καθυστερησαν καθολου να μου απαντησουν ισα ισα ηταν πολυ αμεση η απαντηση και πολυ εξυπηρετικοι στα email τους. Την επομενη μερα ακριβως ειχα απαντηση για τις διαθεσιμες ημερομηνιες. Ισως επειδη πλησιαζει Πασχα (φετος πεφτει μαζι με το Καθολικο) να εχει δημιουργηθει υψηλη ζητηση.

Πώς μπορω να σου στειλω τη λιστα με τα ξενοδοχεια? στειλε μου καποιο email με pm :D εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος και δεν τον ξερω:roll:

Ευχαριστω για τα καλα σχολια:D
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία. Ωραία περιγραφή με χρηστικές πληροφορίες, Πάντως εμένα προσωπικά η Βουδαπέστη δεν με ενθουσίασε. Μου φάνηκε πολύ μουντή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Και μενα μου φανηκε μουντη και μαλιστα πολυ! Πιστευω οτι το περασα αυτο μεσα απο την περιγραφη μου. Μουντη και σκυθρωπη. Παρολαυτα γοητευτικη:D:D:D


Θα ακολουθησουν και φωτογραφιες μολις βρω τον τροπο να τις βαλω....χαχαχαχαχαχα:bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τώρα διαβασα και απολαυσα την ιστορία σου ...
πολυ χρησιμη και τελεια γραμμενη ..
μπραβο σου και σε ευχαριστω ....περιμενω και άλλες
 

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Η αληθεια ειναι οτι οι ημερομηνιες ειναι συγκεκριμενες ή τουλαχιστον αυτην την εντυπωση σχηματισα
Εμενα δεν καθυστερησαν καθολου να μου απαντησουν ισα ισα ηταν πολυ αμεση η απαντηση και πολυ εξυπηρετικοι στα email τους. Την επομενη μερα ακριβως ειχα απαντηση για τις διαθεσιμες ημερομηνιες. Ισως επειδη πλησιαζει Πασχα (φετος πεφτει μαζι με το Καθολικο) να εχει δημιουργηθει υψηλη ζητηση.

Πώς μπορω να σου στειλω τη λιστα με τα ξενοδοχεια? στειλε μου καποιο email με pm :D εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος και δεν τον ξερω:roll:

Ευχαριστω για τα καλα σχολια:D

Kαλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τη προθυμία! Τελικά κατάφερα να συνεννοηθώ και έχω κλείσει ήδη! Δεν μου έστειλαν τη λίστα και χρειάστηκε να στείλω άπειρα μέιλ και να κάνω άλλα τόσα τηλεφωνήματα, αλλά τέλος καλό όλα καλά (ελπίζω!). Σ'ευχαριστώ πάντως πολύ! Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτή τη σκοτεινή ντάμα του Δούναβη!!!

Υ.Γ.: δε μπορούσα να σου στείλω πμ γιατί δεν έχω αρκετές δημοσιεύσεις στο σάιτ!
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Επιτελους θα βαλω και φωτογραφιες:D
Ιδου ενα κοντινο απο τον χαρτη στο αεροδρομιο με τα βασικα μερη κυκλωμενα
map.JPG

Πρωτη αποψη της Ουγγαριας απο ψηλα....
first view.JPG

Fatal, το μαγαζι που φαγαμε το πρωτο βραδυ μας στη Βουδαπεστη
fatal.jpg

Ο σταθμος Keleti κοντα στον οποιο ηταν το ξενοδοχειο
keleti.jpg

Το εσωτερικο του σταθμου
keleti1.JPG

Η συναγωγη
synagogi.JPG

Η εντυπωσιακη οπερα
opera.jpg

Η εκπληκτικη θέα από την Citadela στο λοφο Gellert
gellert.JPG

Η γεφυρα Erzsebet (Σισσυ) και στο βαθος ο λοφος Gellert
Erzsébet.JPG

Η αγαπημενη μου Szechenyi (γεφυρα της ελευθεριας)
Széchenyi.JPG

Hosok Tere ή αλλιως Πλατεια των Ηρωων
Hosok Tere.JPG

Το φιλτατο Μουσειο του Τρομου
terror.JPG

Vaci Utca (ψιλοφαρμακειο θα ελεγα:rolleyes:)
vaci.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom