homo erasmus

Noelette

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλώς σας βρήκα και καλοτάξιδοι να είμαστε:)

Βρήκα το φόρουμ εντελώς τυχαία, ψάχνοντας για βαλίτσες στην google, και αφού έκανα μια περιήγηση στα θέματά σας έπεσα πάνω σε ένα θέμα για το erasmus και κατάλαβα πως ήρθα για να μείνω :)

Τον Σεπτέμβρη που μας έρχεται σκοπεύω να κάνω το πρώτο μου εκτός Ελλάδος και εντός αεροπλάνου ταξίδι :)

Με την βοήθεια του Έρασμου θα ταξιδέψω στην Γαλλία και συγκεκριμένα στο Cergy-Pontoise, μια περιοχή λίγο πιο έξω από το Παρίσι, όπου θα παρακολουθήσω μαθήματα για ένα εξάμηνο (και αν πάνε όλα καλά, για ακόμη ένα).

Όλες σχεδόν οι προεργασίες έχουν γίνει, έχω εξασφαλίσει εστία (το πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου) και πλέον μένουν τα εκνευριστικά γραφειοκρατικά (και τα "εγχώρια" και τα "γαλλικά").

Ελπίζοντας να περάσω το ίδιο υπέροχα όσο διηγείστε οι υπόλοιποι ερασμίτες, σας εύχομαι και πάλι όμορφα και ασφαλή ταξίδια :)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να περασεις τελεια! σε ζηλευω!
και φυσικα καλωσήρθες στο φορουμ!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλως μας ηρθες!σου ευχομαι και εγω καλη διαμονη στην ομορφη γαλλια!προσπαθησε να κανεις οσα περισσοτερα ταξιδια οταν θα πας!ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι απο την Ελλαδα!
σου βαζω και ενα αλλο θεμα με ιδιο θεμα με το δικο σου,μπορει να βρεις χρησιμες πληροφοριες!

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/12971-erasmus-%F4%EF-%EA%E1%EB%FD%F4%E5%F1%EF-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-ever.html?highlight=%E5%F1%E1%F3%EC%EF%F5%F2
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.211
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πρώτο ταξίδι εξωτερικό και Γαλλία,τέλεια!!
Καλή προετοιμασία!και καλώς ήρθες στην παρέα!
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Welcome!!!!
Εχω πολλούς φίλους που ήταν ερασμιακοί στην Γαλλία, θελήσεις να ρωτήσεις κάτι ευχαρίστως να μάθω και να σε βοηθήσω!
Λίγη μήνες ακομη και φευγεις!!!Τελεια!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.639
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
καλώς ήρθες στην παρέα καί καλά ταξίδια
 

Noelette

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το καλοσώρισμα :)


@ eva kas : Το έχω σκοπό, μιας και θα είμαι κάπως πιο κεντρικά, να επισκεφτώ και άλλες χώρες, όχι μόνο για την εμπειρία, αλλά και για να μπορώ να είμαι περήφανο μέλος σε τούτο το φόρουμ!!!! :):):):):)

@ Gina bal : Ευχαριστώ πολύ!! Αν χρειαστώ κάτι, δεν θα διστάσω ούτε στιγμή να ζητήσω την βοήθειά σου:)
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το καλοσώρισμα :)




@ Gina bal : Ευχαριστώ πολύ!! Αν χρειαστώ κάτι, δεν θα διστάσω ούτε στιγμή να ζητήσω την βοήθειά σου:)
Αν χρειαστείς οτιδήποτε mail me!!!!!!!!!:D
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
θα περάσεις τέλεια και δε θα το μετανιώσεις καθόλου! το erasmus ειναι η καλύτερη εμπειρία ενός φοιτητή. Συνήθως σε μεγάλες πόλεις υπάρχει και το δίκτυό του-ESN. Επίσης, το δίκτυο couchsurfing μπορεί να σε βοηθησει αρκετά να δικτυωθείς στη Γαλλία , αλλά και να επισκεφτείς διάφορες πόλεις χωρίς πολλά έξοδα. Δοκίμασε αφοβα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ορισες.Ευχομαι καλα ταξιδια και να περασεις τελεια στη Γαλλια.Πιστευω οτι το Παρισι θα σου αρεσει πολυ.
 

Noelette

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σας ευχαριστώ για τις ευχές :)

@xelidoni: το couchsurfing το έχω στο μυαλό μου εδώ και 2 χρόνια περίπου, αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω. Πρόσφατα μια φίλη μου πήγε στην Κωνσταντινούπολη και έμεινε στον...καναπέ:) μιας παρέας που γνώρισε στο ανάλογο σάιτ.
Καθώς ένας χρόνος είναι αυτός, σίγουρα θα θελήσω να επισκεφτώ και άλλες χώρες εκεί τριγύρω, θα κοιτάξω να δικτυωθώ από τώρα:)
Σε ευχαριστώ που μου το υπενθύμησες:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.776
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom