Ιράν Iράν, πρόγραμμα

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Με τέτοιες τιμές γιατί όχι; υπάρχουν κι εκκρεμότητες, αλλά είναι σημαντικό και γι'άλλους που θέλουν να κάνουν ένα ενδιαφέρον κι οικονομικό ταξίδι.
Όσο για την ιστορία για το φορτηγό, οφείλει να γραφτεί! Τι κι αν έχω εκκρεμότητες…θα σε έχω να με μαστιγώνεις για να γράφω
Επιβαλέται ένα δεύτερο όταν θα έχεις ήδη με το πρώτο απαλλαγεί από τις βασικές ξεναγήσεις που αφορούν μνημεία κι ένα σωρό νεκρές φύσεις...οπότε μπορείς να εκπληρώσεις τις κοινονικές σου υποχρεώσεις σε ριλάξ ρυθμό. ήδη πριν πάω δεν προλαβαίνω να λαμβάνω προσκλήσεις, φαντάσου κι όταν με δούνε !!!! Εκείνο το σεκρέτο τι γίνεται στη Qom το ξέρετε???
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Δεν ξέω τι λέει ο Λαφ. αλλά το ισχυρό νόμισμα είναι το ευρώ.
1 $=3200 toman =32000 rials
1 euro =3645 toman =36450 rials
Συμφέρει να πληρώνεις με rials όχι με $ ή ευρώ.
Το μεγάλο μπουκάλι νερό κοστίζει 10000 ριαλ. Δεν ρωτάς το δίνεις και παίρνεις το μπουκάλι.
Σουδιανός
Στα λεωφορεία πληρώνεις εισιτήριο, το βάζεις στο ακυρωτικό μηχάνημα και μπαίνεις μέσα από την μεσαία και μπροστινή πόρτα. Οι γυναίκες από την μεσαία και πίσω. Μπροστά κάθονται οι άντρες πίσω οι γυναίκες. Δεν απλώνεις το χέρι να χαιρετήσεις γυναίκα.
Από φαγητό δοκιμάζεις τα πάντα , πώς να αρνηθείς σε σπιτικό φαγητό περσίδων. Ντρεπόμουν στο τέλος από το φαγητό που έδιναν και ένοιωθα ότι πρέπει να έχω και εγώ κάτι να τους προσφέρω.Στο Ισπαχάν μια και θα πας υπάρχει ένα παραδοσιακό εστιατόριο με ζωντανή μουσική στην Αρμένικη πλευρά της πόλης, το Romanos, στην Jolfa square ήταν Bath house. Οι ιρανοί παίρνουν ότι περισσεύει σε πακέτο.Καταπληκτική σούπα και ντολμά.
Στο παζάρι μέσα υπάρχει το camel mill , λίγοι το ξέρουν. Βρες ντόπιους να σε ξεναγήσουν. Εμένα μου πρότεινε ένας καθηγητής την προηγούμενη ημέρα να με ξεναγήσει και μετά να πάμε στο σπίτι του που η γυναίκα του θα ετοίμαζε φαγητό. Το αντάλλαγμα να έρθουν σε επαφή με ξένους.
Αbyaneh , τουριστικό χωριό, περίπου 2 ώρες, κάπου προς τα κάτω θα δεις μια πινακίδα ΤΣΑΙ , είναι tea house στα χαλάσματα, τσάι με ζάχαρη και σαφράν.
Επίσης ακολούθησε ντόπιους τουρίστες εκεί, θα νοικιάσουν παραδοσιακές φορεσιές και θα περπατήσουν έτσι το χωριό. Τα κυριότερα αξιοθέατα είναι γύρω από την πλατεία. Πρόσεξε στην αγορά πινάκων που είναι ζωγραφική σε κόκκαλο καμήλας. Κάποια είναι σε πλαστικό, κοίτα τα από την πίσω πλευρά με φακό
Qom = άλλη είσοδος για γυναίκες [υποχρεωτικά επιπλέον σεντόνι] και άλλη για άντρες. Θα σε ρωτήσουν εάν είσαι μουσουλμάνος , ε λες ένα ναι και τελειώνεις.
Pasargades= λοιπόν η σαρκοφάγος ως τάφος του Κύρου, πολύ πιο πίσω το παλάτι με μια κολώνα μόνο και ακόμη πιο πίσω άλλη μια κολώνα. Μεγάλη έκταση για αυτό. Υπάρχει εξωτερικά ένας δρόμος που σε βγάζει κοντά στον τάφο του κύρου, το βλέπεις, το φωτογραφίζεις και τελειώνεις, πας και από την άλλη πλευρά της περίφραξης από ένα χωριό μπαίνεις σε ένα σπίτι με κότες κλπ και είσαι κοντά και στην κολώνα.
Αφιέρωσε χρόνο στην Περσέπολη και κυρίως στο ηλιοβασίλεμα. Οι τάφοι του Δαρείου , Ξέρξη κλπ στο Naqsh e Rostam εντυπωσιακοί .Αυτά τα δύο θέλουν μία ημέρα νομίζω.
Έχεις αφήσει ότι αφορά τους Ζωράστρες π.χ. θρόνος του Σολομώντα κλπ
Παναγιώτη,
νομίζω ότι κάθε ένας πρέπει να διαλέγει μόνος του τα δωμάτια που θα μείνει, ανάλογα με τις επιθυμίες του, τις αντοχές του, τα οικονομικά του κλπ. Οι επιλογές μου δεν νομίζω ότι είναι για πρόταση σε άλλους, στο Masuleh π.χ. έμεινα σε local house., στρώμα στο πάτωμα με χαλί περσικό!!!! Στο Kandovan θα πρότεινα δωμάτιο μέσα σε βράχο για όποιον έχει τα κότσια να ανέβει ξύλινη σκάλα και μετά με τη βοήθεια σχοινιού να φτάσει επιτέλους στα δωμάτια!!!!!!!!!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν μας τα γράφεις σε μια ιστορία; Σίγουρα έχεις να πεις πολλά κι όχι μόνο για τα αξιοθέατα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Qom άλλη είσοδος για τις γυναίκες και άλλη για τους άνδρες γράφεις, αλλά για να μπεις που??? στα λεωφορεία ;
στην Abyaneh θα διανυχτερεύσω.
ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες.
οι κυρίες φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχουν έτοιμη την Ιρανική ενδυμασία στο χέρι φεύγοντας από την Ελλάδα ούτως ώστε να τη φορέσουν στο ΙΚΑ μόλις κατέβουν. οκ;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Οι κυρίες να έχουν στην τσάντα το ρουσαρί (μαντίλι) και ό,τι άλλο ρίξουν πάνω τους, για να τα φορέσουν πριν κατεβούν από το αεροπλάνο. Αντίστοιχα, απαλλάσσονται από αυτά μέσα στο αεροπλάνο της επιστροφής.
Στο τζαμί η χωριστή είσοδος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Οι κυρίες να έχουν στην τσάντα το ρουσαρί (μαντίλι) και ό,τι άλλο ρίξουν πάνω τους, για να τα φορέσουν πριν κατεβούν από το αεροπλάνο. Αντίστοιχα, απαλλάσσονται από αυτά μέσα στο αεροπλάνο της επιστροφής.
Στο τζαμί η χωριστή είσοδος.
καλώς ήρθες
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
The exchange rate of Iranian rials Vs Euro is : 1 Euro = 39350 Rial

Αυτό είναι σημερινό από το trip advisor . μήπως είναι όμως για να αγοράσεις ευρώ με rial?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σιγά μην κάτσει να κάνει κάποια ξένη όλο αυτό. Μια μαντήλα ρίχνει στο κεφάλι της η γυναίκα, περνάει τις άκρες κάτω από το πηγούνι και τις ρίχνει πάνω από τους ώμους προς τα πίσω και τέλειωσε.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σιγά μην κάτσει να κάνει κάποια ξένη όλο αυτό. Μια μαντήλα ρίχνει στο κεφάλι της η γυναίκα, περνάει τις άκρες κάτω από το πηγούνι και τις ρίχνει πάνω από τους ώμους προς τα πίσω και τέλειωσε.
Μου φαίνεται πωσ η μαντήλα ομορφαίνει τις γυναίκες
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom