Iσλανδία-Γροιλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κατά λάθος έσβησα απ' την προηγούμενη δημοσίευση και τις τιμές της Air Iceland για το νότο της Γροιλανδίας στο δρομολόγιο RKV-UAK (240e) και UAK-RKV (300e), άρα ~550e πήγαινε-έλα, με το αυξημένο όμως κόστος να φτάσεις στην Ισλανδία σε σχέση με την Κοπεγχάγη.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ψαχνωντας για Αύγουστο τα εισιτήρια κοστίζουν γύρω στα 700 ευρώ για το Κοπενχαγη-Νναρσασουακ και απο εκεί για Ιλουλισσατ άλλα 400 (επίσης υπάρχει και το πλοίο που κάνει την διαδρομή αλλά κοστίζει πολυ περισσότερο).
Καμία ιδέα Βόρειε 66 ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρώτον, δεν πρέπει να κλείσεις μετ' επιστροφή για Νarsarsuaq αφού θες να πας και Ilulissat. Άρα η διαδρομή πρέπει να είναι κυκλική είτε ξεκινώντας απ' το νότο προς το βορρά είτε αντίστροφα (χρησιμοποίησε την επιλογή Open jaw στη μηχανή της Air Greenland).

Θα κάτσεις στο Νarsarsuaq που είναι απλά ένα αεροδρόμιο ή θα πάρεις το ελικόπτερο να επισκεφτείς άλλους οικισμούς του νότου όπως το Narsaq ή το Qaqortoq? Υπολόγιζε κάθε διαδρομή με ελικόπτερο πάνω από εκατό ευρώ.

Επίσης, το αεροπορικό UAK-JAV δεν κάνει 400e αλλά 600e! Μήπως να ξανασκεφτείς το πλοίο που θα σε πάρει απ' το λιμάνι του Narsaq/Qaqortoq και σε τέσσερις μέρες θα βρίσκεσαι Ilulissat έχοντας στη διαδρομή δει και άλλες γροιλανδικές πόλεις (στο Nuuk και στο Sisimiut κάνει στάση κάποιων ωρών οπότε μπορείς να βγεις έξω)? H τιμή σε κουκέτα με κοινόχρηστο μπάνιο είναι λίγο πάνω από 500e και σου εξασφαλίζει διαμονή τεσσάρων νυχτών.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γνωρίζω ότι για πολλούς είναι ένα ταξίδι μύθος και επίσης γνωρίζω και άτομα που έκαναν τον μύθο πραγματικότητα αλλά... χωρίς να θέλω να προκαταβάλλω ή να διαφωνήσω γιατί γούστα είναι αυτά θέλω να πω/ρωτήσω ορισμένα πράγματα...

Με δεδομένο ότι ξεκινάς με 1.600? μίνιμουμ εισιτήρια, αν βάλεις μέσα τουλάχιστον δύο μέρη (ένα από τα δύο σίγουρα είναι το JAV) και ότι ο ύπνος θα κοστίσει περίπου άλλα 500? το άτομο για μια βδομάδα, συν τις εκδρομές οι οποίες είναι περί τα 100? μίνιμουμ πάλι η μια, συν τα έξοδα διαβίωσης μήπως ο συγκεκριμένος προορισμός είναι υπερτιμημένος του κερατά? Γνωρίζω τον αντίλογο που υποστηρίζει πως είναι ο τελευταίος παράδεισος και άλλα τέτοια αλλά από φίλο που πήγε κατάλαβα πως το θέαμα είναι εντυπωσιακό μεν αλλά βαρετά επαναλαμβανόμενο... για δύο ημέρες άντε τρεις είναι super αλλά βδομάδα ολάκερη? το μέρος είναι ιδιαίτερο αναμφίβολα αλλά αξίζει να σπρώξεις 3.000? το λιγότερο για μια βδομάδα για να δεις κάτι που το εξαντλείς στις μισές μέρες? Μήπως η σχέση κόστους προς απόδοση είναι κομμάτι υπερβολική?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι τα εισιτήρια είναι πανάκριβα γι' αυτό όμως φταίει η τεράστια έκταση της Γροιλανδίας σε συνδυασμό με τον μικρό πληθυσμό που καθιστούν τις αεροπορικές συγκοινωνίες πολύ ακριβές στη λειτουργία τους.

Για το επταήμερο πρόγραμμα έχω άλλη άποψη, συγκεκριμένα νομίζω ότι με δύο χιλιάρικα κάνεις άνετα το ταξίδι (Nuuk-Ilulissat) πάντα με σωστό προγραμματισμό, οπότε μάλλον μιλάμε για ταξίδι σε τιμή ευκαιρίας σε σχέση με το που πας και πόσες φορές περισσότερα χρήματα θα ήθελες για να δεις αντίστοιχα τοπία στο νότιο ημισφαίριο (Ανταρκτική).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
2 χιλιάρικα από Ελλάδα ή εντός Γροιλανδίας;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mιλάω για έξοδα από Ελλάδα για εννιά ημέρες (απ' τις οποίες δύο βράδια στην Κοπεγχάγη)... φυσικά δε θα μείνει κάποιος στο καλύτερο ξενοδοχείο (ούτε όμως και σε χόστελ), θα πρέπει να μείνει σε κουκέτες στο πλοίο για δύο βράδια και αν θέλει ακριβότερες και περισσότερες δραστηριότητες (πχ πτήση με ελικόπτερο, βόλτα με πλοίο σε οικισμούς κτλ) σίγουρα μπορεί να φτάσει στα χρήματα που ανέφερε ο Traveller. Όμως και με δύο χιλιάρικα, μπορεί να πραγματοποιηθεί ένα τέτοιο ταξίδι.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Με μια πρώτη ματιά το CPH-JAV-CPH το βρίσκω στα 1136 pp και ξενοδοχείο με ημιδιατροφή για 7 μέρες στα 1049 το δίκλινο ,δηλαδή αεροπορικά + ξενοδοχείο για δύο άτομα σύνολο 3321 ,αν προσθέσω και το SKG-CPH θα μουβγεί περίπου στα 3800 που είναι μέσα στα όρια που θέλω να κινηθώ .
Το CPH-UAK και από εκεί με το πλοίο να πάω Ilulissat και από εκέι επιστροφή σε CPH ακούγεται δελεαστικό .Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του CPH-SFJ και μετά με πλοίο από Kangaαmiut-Ilulissat (26 ώρες ταξίδι) αλλά δεν μπόρεσα να βρώ μεταφορά από Kangerlusuaq σε Kangaamiut (μάλλον χρειάζεται ελικόπτερο).
Το CPH-JAV και πρίν την προφορά της Air Greenland το έβρικα σε αυτην την τιμή.Το δίλημα μου είναι κλείνω τώρα τα εισιτήρια για το CPH-SFJ ή το CPH-UAK που είναι σε προσφορά η το αφήνω για Φεβρουάριο/Μάρτιο και το πιο πιθανό κλείνω το CPH - JAV στα 1150-1300.
Σίγουρα η Γροιλανδία είναι από τους πιό ακριβούς προορισμούς (και λόγω αεροπορικών και λόγω ξενοδοχείων)αλλά μούχει μπεί στο μυαλό και δέν λέει να βγει .
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με μια πρώτη ματιά το CPH-JAV-CPH το βρίσκω στα 1136 pp και ξενοδοχείο με ημιδιατροφή για 7 μέρες στα 1049 το δίκλινο ,δηλαδή αεροπορικά + ξενοδοχείο για δύο άτομα σύνολο 3321 ,αν προσθέσω και το SKG-CPH θα μουβγεί περίπου στα 3800 που είναι μέσα στα όρια που θέλω να κινηθώ .
Δε νομίζω ότι αξίζει να κάτσεις τόσο πολύ στο Ilulissat. Kλείσε λιγότερες ημέρες (3-4) και μετά κατέβα είτε με το πλοίο είτε με αεροπλάνο προς την πρωτεύουσα.
Δηλαδή μιλάω για CPH-SFJ-JAV και GOH-SFJ-CPH, συνολικά στα 7100dkk (~955e).
Υπάρχει η επιλογή το δρομολόγιο GOH-SFJ-CPH να το κλείσεις με στοπόβερ στο Kangerlussuaq (φτάνεις στο SFJ μεσημέρι και φεύγεις την άλλη μέρα το πρωί). Εγώ θα το έκλεινα έτσι, ώστε να επισκεπτόμουν το ice cap από εκεί, φυσικά θες και μια βραδιά ξενοδοχείου.
Τέλος, θα έκλεινα πλοίο για το Ilulissat-Nuuk με 2270dkk (~305e) πάντα για κουκέτες, η καμπίνα είναι πολύ ακριβή. Άρα 1260e το άτομο για αεροπορικά και πλοίο, 3 βράδια στο Ilulissat, 2 βράδια στο πλοίο, 1 ή 2 βράδια Nuuk (το πλοίο φτάνει πολύ πρωί, μάλλον μια βραδιά αρκεί) και 1 βράδυ Kangerlussuaq, σύνολο 7 βράδια.
Στη διαδρομή μπορείς να δεις και τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη, το Sisimiut, μιας και το πλοίο κάνει δίωρη στάση.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του CPH-SFJ και μετά με πλοίο από Kangaαmiut-Ilulissat (26 ώρες ταξίδι) αλλά δεν μπόρεσα να βρώ μεταφορά από Kangerlusuaq σε Kangaamiut (μάλλον χρειάζεται ελικόπτερο).
To Κangaamiut συνδέεται μόνο ακτοπλοϊκώς οπότε δεν μπορείς να φτάσεις εκεί με άλλο τρόπο. Παλιότερα, όταν η Arctic Umiaq Line είχε και άλλα πλοία, υπήρχε και δρομολόγιο Kangerlussuaq-Ilulissat, όμως όχι πια.

Παρόλο αυτά, οι ειδικοί του Thorn Tree Forum λένε ότι υπάρχει ένα πλοίο του δανέζικου τουριστικού γραφείου Albatros που ξεκινά απ' το Kangerlussuaq, συνεχίζει για Ilulissat, από εκεί ανεβαίνει μέχρι τις 70 μοίρες βόρειο πλάτος στο απίστευτα γραφικό χωριό Uummannaq και επιστρέφει στο Kangerlussuaq. Τιμές από 3200e το άτομο για 8 ημέρες (συμπεριλ. πτήσεις CPH-JAV-CPH, πλήρης διατροφή).

Albatros' store sommerkrydstogt i Gr

Το CPH-JAV και πρίν την προφορά της Air Greenland το έβρικα σε αυτην την τιμή.Το δίλημα μου είναι κλείνω τώρα τα εισιτήρια για το CPH-SFJ ή το CPH-UAK που είναι σε προσφορά η το αφήνω για Φεβρουάριο/Μάρτιο και το πιο πιθανό κλείνω το CPH - JAV στα 1150-1300.
Δεν το βλέπω για φτηνότερα. Συνήθως οι προσφορές της Air Greenland εμφανίζονται για το επόμενο καλοκαίρι, το προηγούμενο φθινόπωρο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Δε νομίζω ότι αξίζει να κάτσεις τόσο πολύ στο Ilulissat. Kλείσε λιγότερες ημέρες (3-4) και μετά κατέβα είτε με το πλοίο είτε με αεροπλάνο προς την πρωτεύουσα.
Δηλαδή μιλάω για CPH-SFJ-JAV και GOH-SFJ-CPH, συνολικά στα 7100dkk (~955e).
Υπάρχει η επιλογή το δρομολόγιο GOH-SFJ-CPH να το κλείσεις με στοπόβερ στο Kangerlussuaq (φτάνεις στο SFJ μεσημέρι και φεύγεις την άλλη μέρα το πρωί). Εγώ θα το έκλεινα έτσι, ώστε να επισκεπτόμουν το ice cap από εκεί, φυσικά θες και μια βραδιά ξενοδοχείου.
Τέλος, θα έκλεινα πλοίο για το Ilulissat-Nuuk με 2270dkk (~305e) πάντα για κουκέτες, η καμπίνα είναι πολύ ακριβή. Άρα 1260e το άτομο για αεροπορικά και πλοίο, 3 βράδια στο Ilulissat, 2 βράδια στο πλοίο, 1 ή 2 βράδια Nuuk (το πλοίο φτάνει πολύ πρωί, μάλλον μια βραδιά αρκεί) και 1 βράδυ Kangerlussuaq, σύνολο 7 βράδια.
Στη διαδρομή μπορείς να δεις και τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη, το Sisimiut, μιας και το πλοίο κάνει δίωρη στάση.


To Κangaamiut συνδέεται μόνο ακτοπλοϊκώς οπότε δεν μπορείς να φτάσεις εκεί με άλλο τρόπο. Παλιότερα, όταν η Arctic Umiaq Line είχε και άλλα πλοία, υπήρχε και δρομολόγιο Kangerlussuaq-Ilulissat, όμως όχι πια.

Παρόλο αυτά, οι ειδικοί του Thorn Tree Forum λένε ότι υπάρχει ένα πλοίο του δανέζικου τουριστικού γραφείου Albatros που ξεκινά απ' το Kangerlussuaq, συνεχίζει για Ilulissat, από εκεί ανεβαίνει μέχρι τις 70 μοίρες βόρειο πλάτος στο απίστευτα γραφικό χωριό Uummannaq και επιστρέφει στο Kangerlussuaq. Τιμές από 3200e το άτομο για 8 ημέρες (συμπεριλ. πτήσεις CPH-JAV-CPH, πλήρης διατροφή).

Albatros' store sommerkrydstogt i Gr


Δεν το βλέπω για φτηνότερα. Συνήθως οι προσφορές της Air Greenland εμφανίζονται για το επόμενο καλοκαίρι, το προηγούμενο φθινόπωρο.
Δεν σκόπευα να αφιερώσω και τα 7 βράδυα στο Ιλουλισσάτ αλλά απο εκεί θα έκανα με πλοίο την διαδρομή για Kangerlssuaq και επιστροφή.
Πάντως το σκεπτικό του CPH-JAV και με πλοίο για Νουκ και απο εκεί GOH-CPH δεν με αφήνει αδιάφορο συμπεριλαμβανομένου του στοπεβερ στο Kangerlussuaq.
Mε το site του Albatros συνάντησα δυσκολίες μιας και δεν υποστηρίζεται απο Αγγλικά .Υπάρχει και το δανέζικο πρακτορείο Topas που βγάζει εκδρομές για Γροιλανδία με την πιο οικονομική στα 2.325 για Kangerlussuaq και στα 2800 για Ιλουλισσάτ αλλά και στις 2 περιπτώσεις ο προγραμματισμός των εκδρομών είναι σε περιόδους που δεν μπορώ να λείψω απο την δουλειά .
Τελικά έδωσα σε φίλο πράκτορα να μου κλείσει το CPH-SFJ-CPH με το σκεπτικό να δώ μέχρι πότε μπορεί να κρατήσει τα εισητήρια (θα το ξέρω την Δευτέρα) αλλά μου φαίνεται πως αν μπορεί να τα κρατήσει μέχρι τον Φεβρουάριο θα τα αλλάξω σε CPH-JAV και GOH-SFJ-CPH .
Είδωμεν
σευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με μια πρώτη ματιά το CPH-JAV-CPH το βρίσκω στα 1136 pp και ξενοδοχείο με ημιδιατροφή για 7 μέρες στα 1049 το δίκλινο...
Ποιο ξενοδοχείο βρίσκεις στο Ilulissat με 1049e και ημιδιατροφή?
175e η βραδιά με ημιδιατροφή είναι φοβερή τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom