Iσλανδία-Γροιλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χρειάζεται διαβατήριο κάποιος ευρωπαίος πολίτης για να πάει στις 2 χώρες ή αρκεί η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;
Iσλανδία ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Γροιλανδία διαβατήριο.

Ηνωμένο Βασίλειο που είπε η isabelle είτε πας από Ελλάδα προς Αγγλία είτε από Αγγλία προς Ισλανδία και τα αντίστροφα πάλι αρκεί η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μετά απο τις απαντήσεις σας δε νομίζω πως χρειάζεται να ψάξω στο google...Ευχαριστώ!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σήμερα ανακοινώθηκε η έναρξη εποχιακών πτήσεων της Αir Greenland μεταξύ Nuuk (GOH) και Ιqaluit (YFB) από τις 18/06/2012 έως 03/09/2012.

Οι πτήσεις θα πραγματοποιούνται με τα Dash8-Q200 34 θέσεων με χρόνο πτήσης 105 λεπτά.

Όσοι πιστοί θέλουν να συνδυάσουν ένα ταξίδι στους παγετώνες της Δυτικής Γροιλανδίας με τις τούνδρες του Βόρειου Καναδά, ας προσέλθουν (αν και το εισιτήριο μονής διαδρομής είναι αρκετά τσουχτερό στα περίπου ?580).

Air Greenland opens summer-route to Canada - Air Greenland
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.571
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αντώνη είσαι πολύ τυχερός που έχεις "περιπετειώδεις" παρέες και διοργανώνεις τέτοια ταξίδια!:) Όπως και πολλοί άλλοι σε αυτό το forum!

Εγώ με πολύ σπρώξιμο τους πείθω να ξεκουνηθούν για πολύ στάνταρ και κοντινούς προορισμούς! Με βλέπω όταν κάνω το ταξίδι που θέλω στην Ισλανδία να πάω με γκρουπ. Θα μου βγει μισή η χαρά, θα δω ελάχιστα συγκριτικά, αλλά καλύτερα από το να μην πάω καθόλου!
Δεν είμαι εναντίον των οργανωμένων με γκρουπ ταξιδιών, έχω κάνει μερικά στο παρελθόν και ίσως κάνω και στο μέλλον. Έχω μάλιστα συμβουλέψει πρόσφατα κάποιο μέλος για ταξίδι στην Τυνησία με γκρουπ θεωρώντας ότι ορισμένοι προορισμοί είναι πιο πρόσφοροι με γκρουπ ενώ άλλοι ατομικά. Για την Ισλανδία είμαι απόλυτα υπέρ του ατομικού ταξιδιού χωρίς την μεσολάβηση καμιάς υπηρεσίας από πρακτορείο. Το θέμα με το γκρουπ εδώ είναι όχι ότι θα δεις λιγότερα ή δεν θα ευχαριστηθείς το ταξίδι - θα δεις τα ίδια (μπορεί και περισσότερα) με τους μεμονωμένους που ταξιδεύουν τις ίδιες μέρες - αλλά το οικονομικό. Το ταξίδι στην Ισλανδία με πρακτορεία είναι φοβερά υπερτιμημένο. Ίσως γιατί δυο-τρία όλο κι όλο πρακτορεία το κάνουν κι’ αυτά μια φορά το χρόνο ίσως γιατί τα ξενοδοχεία εδώ δεν κάνουν εκπτώσεις σε γκρουπ αφού ούτως ή άλλως έχουν πληρότητα. Πάντως με ακριβή οικονομικά στοιχεία που κράτησα στο δικό μου ταξίδι, στα ίδια (καλά) ξενοδοχεία έμενα με τα γκρουπ και στα ίδια (και καλύτερα) ρεστωράν έτρωγα το δε πρόγραμμά μου ήταν σε γενικές γραμμές παρόμοιο με πρακτορείου, το ατομικό ταξίδι κόστισε λίγο πάνω από τα μισά συγκρίνοντάς το με το του πρακτορείου. (1900 Ε έναντι 3500 Ε). Για το θέμα της παρέας που λες στη δική σου περίπτωση ίσως θα μπορούσε να δημιουργηθεί από άτομα του φόρουμ. Έχετε χρόνο μέχρι το καλοκαίρι. Το ιδανικότερο θα είναι παρέα 4 ατόμων ή δυο ζευγάρια όπως η isabelle για να μοιραστούν τα έξοδα του αυτοκινήτου. Η χώρα είναι οργανωμένη τουριστικά, το ταξίδι πανεύκολο και μόνοι κίνδυνοι οι καιρικές συνθήκες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σήμερα ανακοινώθηκε η έναρξη εποχιακών πτήσεων της Αir Greenland μεταξύ Nuuk (GOH) και Ιqaluit (YFB) από τις 18/06/2012 έως 03/09/2012.

Οι πτήσεις θα πραγματοποιούνται με τα Dash8-Q200 34 θέσεων με χρόνο πτήσης 105 λεπτά.

Όσοι πιστοί θέλουν να συνδυάσουν ένα ταξίδι στους παγετώνες της Δυτικής Γροιλανδίας με τις τούνδρες του Βόρειου Καναδά, ας προσέλθουν (αν και το εισιτήριο μονής διαδρομής είναι αρκετά τσουχτερό στα περίπου ?580).

Air Greenland opens summer-route to Canada - Air Greenland
Είδες τι νέα μαθαίνεις όταν βοηθάς τους άλλους να βρούν εισιτήρια;;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
UPDATE:
Το δρομολόγιο Nuuk (GOH) - Iqaluit (YFB) θα κοστίζει τελικά 600? τελική τιμή μετ' επιστροφής και όχι η μονή διαδρομή!

GOH-YFB GL771 1---5-- 1230-1225
YFB-GOH GL772 1---5-- 1315-1900
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σούπερ προσφορά για Ρέυκιαβικ από ?186 μετ' επιστροφής από Βερολίνο με Iceland Express.
Επίσης Λονδίνο από ?223, Εδιμβούργο από ?203 και Κοπεγχάγη από ?219.

Η προσφορά λήγει αύριο Τετάρτη 22/02/2012 και ώρα Ελλάδος 14:00.

A special offer on flights to Iceland for people who like kittens (and puppies) at How do you like Iceland? - a blog by Iceland Express
Τώρα είν' αργάααα....αγάπη μου γλυκιά... (το άσμα το λέει...)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ουκ αν λάβουν και οι πολυαγαπημένοι Βίκινγκς παρά του μη έχοντος...
Με θλίψην καρδίας γιατί η προσφορά είναι εξαιρετική από Βερολίνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom