Ισπανία Iσπανία-διακοπές στην ενδοχώρα (πεζοπορίες κλπ)

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν ήξερα τι να βάλω για τίτλο. Σκέφτομαι να το τολμήσω και εφέτο να περάσω τις ισπανικές διακοπές μου σε βουνό αντί για θάλασσα. Η ερώτηση είναι λίγο γενική, γιατί ακόμη δεν έχουμε ξεκαθαρίσει αν θα κάνουμε κάμπινγκ ή αν θα μένουμε σε ξενοδοχεία (casas rurales). Το αρχικό πλάνο έλεγε για κάμπινγκ στα Πυρηναία και είναι το πλεον πιθανό. Από κει και πέρα, μας έχουν πει καλά λόγια για την ηφαιστειογενή ζώνη της Garrotxa. Οι μέρες γύρω στις 7. Αναχώρηση από Μαδρίτη ή Βαλένθια (με αμάξι), οπότε όσο πιο κοντά σε ένα από τα δύο, τόσο το καλύτερο.

Ιδανικά θα θέλαμε ένα μέρος που να μην μας κάψει ο ήλιος καλοκαιριάτικα (θα πάμε Ιούλιο ή Αύγουστο) και οοοοοοσο αυτό είναι δυνατό, να μη γίνεται και χαμός. Διαδρομές πεζοπορικές και ορειβατικές όχι πολύ δύσκολες (για να μπορώ να τις κάνω) και όχι πολύ εύκολες (για να μην γκρινιάζει το κομενάκι ότι πάμε για βόλτα). Υγρό στοιχείο απαραίτητο, ποτάμια, καταρράκες, βάθρες και τα συναφή. Η μοναδικότητα του τοπίου στα συν. Αν έχει και γραφικά χωριουδάκια ακόμα καλύτερα. Ξέρω, πολλά ζητάω. Α, και αν γίνεται να μην ειναι υπερβολικά ακριβό (σε περίπτωση που δεν κάνουμε κάμπινγκ, που είναι αρκετά πιθανό).

Ξεκινάω τον βομβαρδισμό.

α) Μέρη για κάμπινγκ στα Πυρηναία; Προτεινόμενες διαδρομές/χωριά κλπ; Μέρη για διαμονή σε ξενοδοχείο επίσης;
β) Το ίδιο για Garrotxa.
γ) Κάποια άλλη ιδέα;
δ) Αν κάποι@ έχει κάποια αντιπρόταση ή σύσταση, αν μπορεί να πει και αν είναι καλύτερα Ιούλιο ή Αύγουστο (από άποψη καιρού, κόσμου, τιμών).

Σας μερσώ και σας κάνω δώρο από μία φωτογραφία από τις τελευταίες δύο εξορμήσεις μου στη Βαλένθια :love0054:

P_20210530_131513.jpg


IMG-20210613-WA0004.jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η ηφαιστειογενής ζώνη Garrotxa βρίσκεται δίπλα στο Olot που είναι μάλλον μια αδιάφορη πόλη. Τα ηφαίστεια είναι πολύ παλιά και πολύ διαβρωμένα. Ουσιαστικά είναι λόφοι με σχετικά εύκολη πρόσβαση. Κατά την γνώμη μου δεν είναι για πολλά - πολλά. Τα μεσαιωνικά χωριά από εκεί και πάνω βέβαια, προς το βουνό είναι όμορφα και όσο πιο πολύ απομακρύνεσαι από την θάλασσα, λιγότερο τουριστικά.
Besalú, Olot, Sant Joan de les Abadesses, Ripoll, Prullans, Martinet, La Seu d'Urgell, Sort, Rialp είναι μια δοκιμασμένη διαδρομή με ενδιαφέρον.

Πεζοπορικές διαδρομές στην Καταλονία:
Λίμνη Sant Maurici, από το Espot μέχρι την λίμνη 8 km και περίπου 2 ώρες διαδρομή. Μπορείς να ανέβεις και ψηλότερα σε καθαρά αλπικό τοπίο και σε άλλες 3-4 λίμνες, αλλά η διαδρομή είναι πιο δύσκολη.
Collegats, Ανάμεσα από το Gerri de la Sal και του La Pobla de Segur υπάρχει διαδρομή 3,5 km πεζοπορίας διάρκειας 45 λεπτών μέσα από ένα φαράγγι σκαμμένο από το ποτάμι Noguera Pallaresa.

Αν προχωρήσετε προς την Αραγονία υπάρχει και η περιοχή Pradera de Ordesa με διάφορες επιλογές μονοπατιών. Η κλασική διαδρομή είναι αυτή που καταλήγει στον καταρράκτη «ουρά του αλόγου» (Cola de Caballo). Ξεκινά από τα 1305 m υψόμετρο και καταλήγει στα 1755 m περνώντας και από άλλους καταρράκτες. Η συνολική διαδρομή με επιστροφή είναι περίπου 17,5 km και κρατά (χωρίς διαλείμματα) περίπου 5 ώρες και 40 λεπτά. Επίσης στο Broto υπάρχει και ο αρκετά εντυπωσιακός καταρράκτης Cascada del Sorrosal αλλά η απόσταση από το χωριό είναι ελάχιστη και δεν "πιάνεται" για πεζοπορία.

Στην Ναβάρρα πάλι υπάρχει η μικρή διαδρομή Foz de Lumbier σε χαράδρα δίπλα στο ποτάμι Irati με μήκος περίπου 1,5 χιλιόμετρο, καθώς και το Urbasa-Andia parke naturala που και αυτό έχει πολλές επιλογές διαδρομών με νερά, ποτάμια, δάση κλπ.

Αν φύγετε από Μαδρίτη μάλλον βολεύουν οι επιλογές της Ναβάρρα και της Αραγονίας, ενώ από Βαλένθια πιο εύκολα της Καταλονίας.

Ζέστη ιδιαίτερη δεν συναντήσαμε Αύγουστο που είχαμε πάει. Μια δυο μέρες να έπιασε 29-30 βαθμούς το καταμεσήμερο. Ο καιρός ήταν συνεχώς καλός, δεν έβρεξε καμιά μέρα αν και είχε κάποιες μέρες συννεφιασμένες. Αυτό όμως μας βόλεψε στις πεζοπορίες.

Μια από τις καλύτερες διαμονές που έχω κάνει ever ήταν στο Montardit de Dalt το κατάλυμα L'Orri del Pallars - Casa Duc ενώ στο Asin de Broto το κατάλυμα Casa Notario ήταν κακό. Το καλοκαίρι γενικά βρίσκεις σχετικά εύκολα και οικονομικά casas rurales καθώς ο τουρισμός στην περιοχή είναι προσανατολισμένος κυρίως στη χειμερινή περίοδο.

Για κάμπινγκ δεν ξέρω καθόλου καθώς δεν ασχολούμαι με το άθλημα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η ηφαιστειογενής ζώνη Garrotxa βρίσκεται δίπλα στο Olot που είναι μάλλον μια αδιάφορη πόλη. Τα ηφαίστεια είναι πολύ παλιά και πολύ διαβρωμένα. Ουσιαστικά είναι λόφοι με σχετικά εύκολη πρόσβαση. Κατά την γνώμη μου δεν είναι για πολλά - πολλά. Τα μεσαιωνικά χωριά από εκεί και πάνω βέβαια, προς το βουνό είναι όμορφα και όσο πιο πολύ απομακρύνεσαι από την θάλασσα, λιγότερο τουριστικά.
Besalú, Olot, Sant Joan de les Abadesses, Ripoll, Prullans, Martinet, La Seu d'Urgell, Sort, Rialp είναι μια δοκιμασμένη διαδρομή με ενδιαφέρον.

Πεζοπορικές διαδρομές στην Καταλονία:
Λίμνη Sant Maurici, από το Espot μέχρι την λίμνη 8 km και περίπου 2 ώρες διαδρομή. Μπορείς να ανέβεις και ψηλότερα σε καθαρά αλπικό τοπίο και σε άλλες 3-4 λίμνες, αλλά η διαδρομή είναι πιο δύσκολη.
Collegats, Ανάμεσα από το Gerri de la Sal και του La Pobla de Segur υπάρχει διαδρομή 3,5 km πεζοπορίας διάρκειας 45 λεπτών μέσα από ένα φαράγγι σκαμμένο από το ποτάμι Noguera Pallaresa.

Αν προχωρήσετε προς την Αραγονία υπάρχει και η περιοχή Pradera de Ordesa με διάφορες επιλογές μονοπατιών. Η κλασική διαδρομή είναι αυτή που καταλήγει στον καταρράκτη «ουρά του αλόγου» (Cola de Caballo). Ξεκινά από τα 1305 m υψόμετρο και καταλήγει στα 1755 m περνώντας και από άλλους καταρράκτες. Η συνολική διαδρομή με επιστροφή είναι περίπου 17,5 km και κρατά (χωρίς διαλείμματα) περίπου 5 ώρες και 40 λεπτά. Επίσης στο Broto υπάρχει και ο αρκετά εντυπωσιακός καταρράκτης Cascada del Sorrosal αλλά η απόσταση από το χωριό είναι ελάχιστη και δεν "πιάνεται" για πεζοπορία.

Στην Ναβάρρα πάλι υπάρχει η μικρή διαδρομή Foz de Lumbier σε χαράδρα δίπλα στο ποτάμι Irati με μήκος περίπου 1,5 χιλιόμετρο, καθώς και το Urbasa-Andia parke naturala που και αυτό έχει πολλές επιλογές διαδρομών με νερά, ποτάμια, δάση κλπ.

Αν φύγετε από Μαδρίτη μάλλον βολεύουν οι επιλογές της Ναβάρρα και της Αραγονίας, ενώ από Βαλένθια πιο εύκολα της Καταλονίας.

Ζέστη ιδιαίτερη δεν συναντήσαμε Αύγουστο που είχαμε πάει. Μια δυο μέρες να έπιασε 29-30 βαθμούς το καταμεσήμερο. Ο καιρός ήταν συνεχώς καλός, δεν έβρεξε καμιά μέρα αν και είχε κάποιες μέρες συννεφιασμένες. Αυτό όμως μας βόλεψε στις πεζοπορίες.

Μια από τις καλύτερες διαμονές που έχω κάνει ever ήταν στο Montardit de Dalt το κατάλυμα L'Orri del Pallars - Casa Duc ενώ στο Asin de Broto το κατάλυμα Casa Notario ήταν κακό. Το καλοκαίρι γενικά βρίσκεις σχετικά εύκολα και οικονομικά casas rurales καθώς ο τουρισμός στην περιοχή είναι προσανατολισμένος κυρίως στη χειμερινή περίοδο.

Για κάμπινγκ δεν ξέρω καθόλου καθώς δεν ασχολούμαι με το άθλημα.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ! Θα μελετησω και θα επανερθω δριμυτερη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δες και στην ιστορία που είχα γράψει όπου έχω περισσότερες πληροφορίες για κάποια από αυτά που σου έγραψα, αν και νομίζω την είχες διαβάσει τότε που την ανέβαζα.
Ισπανία - Βόρειο – Ανατολική Ισπανία (Καταλονία – Πυρηναία – Αραγονία – Ναβάρα – Χώρα των Βάσκων – Ριόχα)
Τη διάβαζα όσο την ανέβαζες όντως, αλλά μια επανάληψη δεν κάνει κακό ;)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κυρίως κεφάλαια 3 και 4.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τελικά καταλήξαμε στα αραγονικά Πυρηναία και να κάνουμε κάποια κομμάτια της GR-11 και κάποιες μη GR-11 διαδρομές.

Συγκεκριμένα λέμε να επισκεφτούμε τα Valle de Hecho ( το αγαπημενο μου), Monte Perdido-Ordesa και Valle de Tena.

Στο Valle de Tena είναι οι περισσότερες διαδρομές που μας ενδιαφέρουν, κάποιες ενδεικτικές είναι Sallent de Gállego-Refugio Respomuso, ενδεχομένως η Refugio Respomuso-Baños de Panticosa (αν δεν εχει παγο) και εξορμήσεις στα Ibones Azules της περιοχής (πχ Ibon de Anayet).

Στην Ορδεσα μαλλον θα αφιερωσουμε το λιγοτερο χρονο (ισως να το παραλειψουμε και τελειως) και η διαδρομη που μας ενδιαφερει ειναι από Pradera de Ordesa στο Refugio Goriz μεσω Colla de Caballo.

Στο Valle de Hecho θα κάνουμε σιγουρα τη διαδρομή απο Sansanet προς Oza περνωντας απο Aguas Tuertas.

Διαμονή κάποιες μέρες σκεφτόμαστε για κατασκήνωση δίπλα σε καταφύγια και κάποιες άλλες διαμονή στα εξής μέρη, που διευκολύνουν τις εξορμήσεις μας.

1) Sallent de Gállego
2) Cadanchú
3) Torla

Φαντάζομαι τώρα πολλά ζητάω, αλλά υπάρχει περίπτωση κάποιος να μας προτείνει κάποιο κατάλυμα σε αυτές τις περιοχές που να μην είναι πανάκριβο; (το φθηνότερο που βρίσκουμε σε όλα τα παραπάνω μέρη είναι γύρω στα 80 ευρω το βραδυ, οπότε ιδανικά θα θέλαμε κάτι πιο φθηνό από αυτό)

Σε ποιά άλλη σελίδα εκτός Booking/Kayak να κοιτάξω;

Και μια άλλη ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να περάσουμε στην πλευρά της Γαλλίας. Ξέρετε αν χρειάζεται τεστ για διαμονή λίγων ωρών μέσω αμαξιού και αν γίνονται έλεγχοι;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το μόνο που έχω μείνει και έχω προσωπική άποψη είναι κοντά στην Torla, στο Asin de Broto και λεγόταν Casa Notario.
Ήταν οικονομικό αλλά δεν θα το πρότεινα. Εκτός των εξωτερικών χώρων που ήταν καλοί, τα διαμερίσματα του ήταν ασυντήρητα, σκοτεινά, ζεστά και όχι ιδιαίτερα καθαρά. Όσο για την εξυπηρέτηση άστα…
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το μόνο που έχω μείνει και έχω προσωπική άποψη είναι κοντά στην Torla, στο Asin de Broto και λεγόταν Casa Notario.
Ήταν οικονομικό αλλά δεν θα το πρότεινα. Εκτός των εξωτερικών χώρων που ήταν καλοί, τα διαμερίσματα του ήταν ασυντήρητα, σκοτεινά, ζεστά και όχι ιδιαίτερα καθαρά. Όσο για την εξυπηρέτηση άστα…
Το θυμάμαι αυτό. Για την ακρίβεια, δε θυμόμουν το όνομα, όταν όμως το είδα στο booking μου φάνηκε πολύ κακό, οπότε ξαναεπισκέφτηκα την ιστορία σου και το εξακρίβωσα :haha:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είχαμε κλείσει κάποιο άλλο στην περιοχή πριν από το Casa Notario αλλά πρέπει να ρωτήσω ποιο ήταν καθώς είχε γίνει από το booking άλλου μέλους της παρέας. Τελικά δεν το προτιμήσαμε γιατί ήταν πολύ απομονωμένο και έπρεπε να κάνεις και 1 Χμ χωματόδρομο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Είχαμε κλείσει κάποιο άλλο στην περιοχή πριν από το Casa Notario αλλά πρέπει να ρωτήσω ποιο ήταν καθώς είχε γίνει από το booking άλλου μέλους της παρέας. Τελικά δεν το προτιμήσαμε γιατί ήταν πολύ απομονωμένο και έπρεπε να κάνεις και 1 Χμ χωματόδρομο.
Αν δε σου κάνει κόπο, θα το εκτιμούσα. Αν και γενικά οι πιθανότητες να είναι διαθέσιμο είναι απειροελάχιστες, μιλάμε για την άλλη βδομάδα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.465
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν δε σου κάνει κόπο, θα το εκτιμούσα. Αν και γενικά οι πιθανότητες να είναι διαθέσιμο είναι απειροελάχιστες, μιλάμε για την άλλη βδομάδα.
Ωχχχ πολύ σύντομα. Ίσως θα ξέρω αργότερα το απόγευμα. Μόλις μάθω θα σε ενημερώσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom